Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Gorean BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος miranda, στις 28 Μαϊου 2005.

  1. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Το χειρότερο? Το χειρότερο με ποιανού τα μέτρα και σταθμά?
    Δεν επικροτώ ούτε αποδοκιμάζω κουλτούρες και υποκουλτούρες εδώ. Άλλωστε πολλές συνήθειες άλλων πχ ιθαγενών φυλών σε εμάς τους εκπολιτισμενους δυτικους, ευρωπαιους, ελληνες κοκ μας φαίνονται τραγικές, και όμως αυτοί οι άνθρωποι δεν δείχνουν να βαρυγγομούν γιατι με δεδομενη την ανθρώπινη φύση οι συνηθειες θα ειχαν αλλαξει αν τους ειχαν γινει βραχνας. Αυτα ως προς το Gor.
    Οσο για τους Ευρωπαιους που θα εβρισκαν απαραδεκτο ενα κοριτσακι να δρομολογηθει σκλαβα στα 13... εύχομαι μονο τα νουμερα να ήταν αληθινα και οχι αληθοφανή.
    Μου αρεσουν τα παιχνιδια αγοριων φιλεναδα, και στις περισσοτερες υποτακτικες γυναικες ή μαλλον σκλαβες που εχω συναντήσει αρέσουν. Τους αρέσει έστω και σαν φαντασιωση να νιώθουν πως δεν εχουν δικαιωματα και επιλογες από το να ικανοποιούν με οποιονδηποτε τροπο τον άνδρα. Ίσως καπου εκει να είναι και η διαφορά μεταξυ υποτακτικης και σκλαβας. Την βρισκω με το να μην έχω επιλογες και πολλές φορες ακόμα και ο καταναγκασμος προσφερει ηδονη.
    Αλλά προς Θεού, ας μην ξεχνάμε πως μιλαμε για BDSM και όχι καταστάσεις πραγματικού καταναγκασμού. Η πόρτα είναι πάντα ανοιχτή για αποχώρηση και εκεί ακριβώς βασίζω την πεποίθηση μου πως μια ή ενας σκλάβος πρεπει να ασχολείτε σοβαρα με το BDSM σε ηλικίες που επιτρέπουν να καταλαβαίνει πληρως όλα του τα δικαιωματα και τις αληθειες.
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Να διευκρινισω πως η lilith sub θεωρεί τραυματικές τις εμπειρίες της σε συναρτηση με την ηλικια της. Αναφερει πως αλλες σκλαβες της κοινοτητας έδειχναν μια χαρα σε αντιθεση με την ιδια που μετά απο την εκπαίδευση της απο Τον Εκπαιδευτή Μάστερ της που παντα θυματε με σεβασμό (είναι ξεκάθαρο απο τον τροπο που μιλαει για Εκεινον) σε τοσο μικρη ηλικια, βιαστηκε και μπηκε σε μια abusive σχεση που της αφησε ασχημα βιωματα. Ισως αξιζει να σημειωθει επισης ότι δεν προσεξα πουθενα να αναφερεται αρνητικα για την ίδια την εκπαιδευση αλλα απλως να αναφερει ποσο δυσκολη ηταν. Αυτο που μου εμεινε ειναι πως θεωρησε το νεαρο της ηλικιας της απαγορευτικο στο να κρινει σωστα και να επιλεξει εναν πιο σωστο Μαστερ.
    Τελος ας πω πως και στα 30 και στα 35 ακομα και στα 40 ειναι πολυ συνηθισμενη η λανθασμενη επιλογη ερωτικου συντροφου.
     
  3. Olympos

    Olympos Regular Member

    Ομολογώ οτι μπερδέφτηκα !

    Μου έμεινε η εντύπωση ότι οι περισσότεροι κάνουν μια προσέγγιση του "Gorean" τρόπου ζωής/συμπεριφοράς με βάση ενα ή έστω δύο συγκεκριμένα παραδείγματα ή/και μαρτυρίες.
    Δηλαδή, κάποιος φίλος μας λέει ότι έφαγε μουσακά και έπαθε δηλητηρίαση και μεις συμπεραίνουμε οτι ο μουσακας ειναι επικίνδυνος, η, καποιος παρακολουθεί μια παράσταση Ευριπίδη από κάποιο "μπουλούκι", απογοητεύεται, αγανακτεί, μας το λέει και μεις συμπεραίνουμε ότι ο Ευριπίδης είναι για πέταμα !

    Δυστυχώς, πολλές φορές συμβαίνει σε όλους μας αυτό, γιατί ξεχνάμε το απλό: η εφαρμογή μιας θεωρίας στην πράξη είναι δύσκολο πράγμα. Και το οποιο αποτέλεσμα είναι απόρροια της ικανότητάς του κατασκευαστή. Ο θεωρητικός-μελετητής δίνει την ιδέα, το περίγραμμα, τις βασικές αρχές και τους κανόνες. Οι κάθε είδους ικανότητες (διανοητικές και ψυχοσωματικές) του ατόμου που προσπαθεί να εφαρμόσει στην πράξη την όποια μελέτη-θεωρία διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

    Ετυχε να διαβάσω το πρώτο βιβλίο του Norman το '81-82. Και λέω "ετυχε" γιατί το πήρα κατά τύχην. Στη συνέχεια, πήρα και όλα όσα κατά καιρούς ερχόταν στην δική μας αγορά. Διαβάζοντάς τα με τη σειρά, μπορεί κανεις εύκολα να παρατηρήσει την μετεξέλιξη του συγγραφέα από έναν "άσχετο" ( ή, αν θέλετε, "vanilla"   ) σε έναν πραγματικό Gorean Master.

    Ας μην σας κουράζω άλλο όμως.... αν θέλετε, μπορούμε να τα ξαναπούμε.
    Ένα μόνο θάθελα να προσθέσω.
    Στον κόσμο του Gor ο Master οφείλει να έχει δύο πράγματα : Honor & Codes

    Αλήθεια, πόσοι εδωπέρα μπορουν να καυχηθούν ότι τάχουν αυτά ??
     
  4. potty65

    potty65 Regular Member

    Αυτό το κοριτσάκι των 13, αν η μάνα της το πήγαινε στην Αλ Καϊντα, τώρα θα την βλέπαμε να κάνει επιθέσεις αυτοκτονίας, ζωσμένη στα εκρηκτικά. Επίσης αν ο δάσκαλος της στο σχολείο αποφάσιζε να την πηδήξει, θα το έκανε με πολύ μεγάλη ευκολία, και το χειρότερο? Η δύσμοιρη θα πίστευε πραγματικά ότι ο δάσκαλος είναι άδωνις, ότι η Αλ Καϊντα μάχεται για το δίκαιο του αδυνάτου, ή ότι ο Master είναι η αρχή του παντός.
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Ομολογώ ότι με πείθει η άποψη του Olympos.

    Από την άλλη πλευρά... αν την πρώτη φορά που κάποιος έφαγε μουσακά έπαθε δηλητηρίαση, το πιθανότερο είναι ότι δε θα (θελήσει να) ξαναφάει.

    Εχω μία απορία σχετικά με τη lilith sub, που δεν ξέρω κατά πόσο ταιριάζει με τα Gorean πρότυπα, αλλά θα χαρώ πολύ αν Κ/κάποιος με βοηθήσει να καταλάβω:

    Η lilith sub πήγε στην Gorean κοινότητα στα 13 κάτω από έναν πολύ μεγαλύτερο σε ηλικά άμεσο Master. Έφυγε από εκεί στα 16 και μετά έκανε ένα οδοιπορικό χαρακτηριστικό πολλών γυναικών με τραυματικές ερωτικές εμπειρίες στην εφηβεία τους (πάχυνε, αποχή από τους άντρες, ψυχανάλυση, γυναικείες σπουδές). Ωστόσο για τον Master μιλάει μάλλον καλά. Γιατί ποτέ δεν επέστρεψε στην κοινότητα να δει τον παλιό της Δάσκαλο και Αφέντη; Δεν δικαιούται σύμφωνα με τα Gorean πρότυπα, ή απλά δε θέλησε;
     
  6. Olympos

    Olympos Regular Member

    Θα ήθελα να προσθέσω κάτι

    Αν θυμάμαι καλά, μονο σε ένα βιβλίο, το Raiders of Gor, αναφέρονται παιδια και μάλιστα, σε μια σκηνη που τρέχουν να ξεφύγουν απο μια επιδρομή που εγινε σε ενα βάλτο.... ίσως και ακομη μια, σε ενα ορυχείο... (ας με διορθώσει ο Aldur αν κάνω λάθος)

    Σε καμμια περίπτωση όμως δεν αναφέρεται σχέση Master/slave με ανήλικο.
    Όλοι οι συμμετέχοντες σε τέτοια σχέση ειναι ενήλικες. Αλλωστε, στο Gor, λόγω του serum που πίνουν, όλοι ζουν πολλα χρόνια, δεν γερνάνε (οι τυχεροί !!!! )

    I wish you well
     
  7. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Καλό θα ηταν να διαχωρισουμε δυο-τρια πραγματα οσον αφορα το Gor. To Gor, περα απο ενας πλανητης που περιγραφεται στην σειρα των βιβλιων του Norman, ειναι και ενα δικτυακο παιχνιδι ρολων που λαμβανει χωρα στο I.R.C. κατα κυριο λογο, ή για αλλους ένας τροπος διαδικτυακης επικοινωνιας και net D/s.
    Περα απο αυτα δεν μπορουμε να το κρινουμε με τα μετρα και τα σταθμα που ισχυουν στον κοσμο μας, μια και καθε συγκριση θα είναι ατυχης. Βεβαια, στη χωρα τον ηλιθιων εγιναν καποιες προσπαθειες για να δημιουργηθουν καποια σχετικα κοινοβια, που και φυσικα απετυχαν. Απο εκει και περα συμφωνω πως ειναι ενα μοναδικο παιχνιδι-τροπος επικοινωνιας μεσα στο δικτυο - και για λιγους. Αν κατι μου αρεσει απο το Gor μπορω να το μεταφερω μεσα στο παιχνιδι μου, πχ στασεις, τυπικα κτλ. αλλα σιγουρα όχι τον τροπο σκεψης ενος Gorian.

    Συμφωνώ μαζι σου Olympos. Οποιος δεν εχει ζησει καποια ώρα μεσα σε ενα Homestone ή σε ενα tavern δεν μπορει να γνωριζει την Τιμη και τους Κωδικες που διεπουν καποιον Free Man. Μου τα εμαθε και τα δυο πολυ καλα ο Aldur.

    Sadal_Melik of Cos
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω τα 25 από τα 26 βιβλία του Gorean Saga σε ηλεκτρονική μορφή.

    Και επί του προκειμένου: Το Gorean Saga είναι ένα γοητευτικό νοητικό ταξίδι το οποίο μπορεί να γίνει άκρως επικίνδυνο αν δεν ειδωθεί ως τέτοιο.

    Δεν ξέρω τι κάνουν στη βαθιά Αμερική ή βαθιά Ευρώπη αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι όποιος το βλέπει πιο σοβαρά από ένα γοητευτικό παραμύθι μάλλον δε στέκει καλά στα μυαλά του.

    ΥΓ: Οι πραγματικοί αφέντες του Γκορ είναι οι Priest-Kings οι οποίοι ουδεμία ομοιότητα φέρουν με άνθρωπο.
     
  9. G_E

    G_E Contributor

    Αν ήμουν στον Gor, κάτι μου λέει πως θα συμμετείχα σε επαναστατική-ανατρεπτική ομάδα της καθεστηκυίας τάξης πραγμάτων.

    Φαντάζομαι θα υπάρχει τρομερή πλήξη εκεί. Έχουν άραγε gor Pink Floyd (να παίζουν την gorean έκδοση του wall), gor Καβάφη, gor Νιστε, gor single malt, gor Μάη του 68, gor σοκολάτα με φουντούκι ολόκληρο?

    Έχουν άραγε συγγραφείς εκεί που να γράφουν για την υπέροχη αμφιβολία των M/s σχέσεων στη γη?

    Ευτυχώς που είναι παραμύθι. Δε μου φαίνεται αθώο (όσο κι αν κάποια σημεία του με γοητεύουν). Θα μελετήσω και ίσως επανέλθω.

    Υ.Γ. Δεν εχω διαβασει -- εκφράζω μια πρώτη αντίδραση στα τα λίγα που εχω διαβασει και ακούσει.
     
  10. zinnia

    zinnia Contributor

    θυμαμαι, ήταν προς τα τελη του φετινού Ιουλιου, οταν μπηκα ενα βραδυ στο irc και στα συμβατικα καναλια.. bdsm κλπ... δεν μ αρεσει γενικως εκει μεσα γιατι κουβεντα σπανια γινεται στο κεντρικο δωματιο, ενω σου ανοιγουν χιλιαδες παραθυρα ειδικα αν χρησιμοποιεις γυναικειο νικ, οπου σε ρωτουν απιστευτα πραγματα, αρχιζοντας, το 99% αυτων με hi. M or F? κανε μου περιγραφη κλπ(Οταν βλεπω στην οθονη μου αυτο το χάι, βγαζω καντηλες , οποτε εκ προοιμίου αυτος ειναι χαμενος απο χερι).. Να μη σας τα πολυλογω, εκει που βαριομουν κι ελεγα στον εαυτο μου, τι σκατα θες εσυ εδω μεσα μ ολους αυτους, μου ανοιγει ενα παραθυρο κι ενα νικ μου λεει πρωτα απ ολα καλησπέρα και μετα απο δυο τρεις κουβεντες , με καλεσε σε ενα αλλο δωματιο που το λεγανε Gorean castle... και χωρις να το πολυσκεφτω, μπαινω.. και μενω αναυδη.. πέφτω πανω σε σερβινγκ, οπου παρατηρω καποιους ανθρωπους, να μιλανε σωστα ελληνικα και να περιγραφουν καποια πραγματα , που μονο κατι τετοιο δεν φανταζομουν πως θα βλεπα ποτε μου μεσα στο irc... οι σκηνες που περιγραφανε, ηταν τοσο γλαφυρες που ηταν σαν ξαφνικα να μεταφερθηκα σ εναν αλλο κοσμο , για τον οποιο δεν ειχα ιδεα.. Μαγευτηκα..και κολλησα.. Ολο αυτο το σκηνικο, ειχε καθαρα θεατρικα στοιχεια και με ελκυε απιστευτα οσο και με εξιταριζε.. αρχισα να ρωταω .. να μαθαινω, βρεθηκε πολυς κοσμος που με βοηθησε να βρω σχετικες διευθυνσεις..τελος παντων σιγα σιγα αρχισα να εγκλιματιζομαι στο χωρο αυτο που ήταν αλλοιωτικος, ειχε κανονες , ειχε παθος, ειχε κωδικες τιμής, ειχε τελετουργικο.. δυστυχως καποια στιγμη.. αυτο εφθινε σιγα σιγα - σαν καναλι μιλαω.. αλλα η αισθηση που μου χει αφησει εχει μεινει ανεξιτηλη μεσα μου..

    Δυο απο τους ανθρωπους που *γνωρισα* εκει μεσα ηταν ο κυριος Sadal Melik κι ο κυριος Aldur, οπου μπηκαν ενα βραδυ και τα εκαναν λιμπα...(ακομα θυμαμαι το φοβο μου..μπηκαν μεσα και σαρωσαν τα παντα δειχνοντας σ ολους πως αφενος εχουν πολλες γνωσεις με το αντικειμενο κι αφετερου φερονταν ακριβως οπως θα φερονταν δυο Free Man στα βιβλια του Νορμαν...

    Παρολο που πια δεν μπαινω εκει και δεν ξερω καν αν υφισταται σαν καναλι, θα ηθελα να μπορουσα να διαβαζα τα βιβλια του Νορμαν και παρακαλω τον κυριο Arioch, να βρουμε καποιο τροπο να μου τα στειλει..

     
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το τελετουργικό του Gorean είναι απλά υπέροχο. Και όχι απλά δεν είναι κακό, είναι *θεμιτό* να προσπαθείς να αντλήσεις *καλλιτεχνικά* στοιχεία από εκεί για κάποιο ή για περισσότερα scenes.

    Και φυσικά σαν RPG είναι καταπληκτικό.

    Προβληματικό θα γίνει αν το δεις πιο ρεαλιστικά απ'όσο πρέπει. Το Gorean Saga είναι heroic fantasy και ως τέτοιο πρέπει να ειδωθεί.
     
  12. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Gorean Bdsm

    Ως τετοιο, Arioch με καλυπτει. Ειμαι απο τους τελευταιους που θα αρνηθουν απολαύσεις. Πρεπει να διαβασω καποιο βιβλίο.

    Αλλα αν δουμε το gor σαν ιδελογικό υποβαθρο ζωής τοτε τα πράγματα διαφέρουν. Οι κάστες εχουν καει στην πυρά του διαφωτισμού. Αναβιώνουν στις θεωρίες περι φυλετικής υπεροχής, περι ανδρικής ή γυναικείας υπεροχής κλπ.

    Δεν είμαι κυριαρχος γιατι είμαι αντρας, αλλα επειδή είμαι κυρίαρχος. Και είμαι κυρίαρχος όσο βιωνω και επειδή βιωνω την κυριαρχία.