Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

H εξασφάλιση μέσω BDSM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος DreamMaster, στις 31 Ιανουαρίου 2006.

  1. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM

    Δεν θέλω τώρα να αρχίσεις να ουρλιάζεις από τη συγκίνηση και να κάνεις σκηνές, αλλά συνομιλείς με μια superwoman. Έχω πολλές ανασφάλειες, αλλά είμαι δυστυχισμένη μέσα στην ασφάλεια (άρα δεν τη θέλω).
     
  2. Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM



    Ακριβώς αυτό ήθελα να τονίσω. Η ασφάλεια, ως συναίσθημα, είναι εντελώς υποκειμενική. Και σχετικά αόριστη. Δεν νομίζετε οτί όταν κάποιος οικειοποιείται τις ανασφάλειές του, αισθάνεται εντέλει, ασφαλής?
    Και εν πάσει περιπτώσει, δεν είναι κάτι το οποίο πετυχαίνουμε μόνοι?
    Το να αισθανθούμε ασφάλεια, εννοώ.
    Μπορεί να μας το προσφέρει κάποιος άλλος?
    Με ένα κολάρο ας πούμε?
    Δεν νομίζω οτί εξασφαλίζεται κάτι μ' αυτό.
    Αντιθέτως.
     
  3. danai

    danai Regular Member

    Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM

    Συμφωνώ. Το αν μια σχέση έχει στοιχεία BDSM ή όχι δεν την κάνει περισσότερο σταθερή ή περισσότερο περιστασιακή.
    Από τους ανθρώπους εξαρτάται.
     
    Last edited: 25 Σεπτεμβρίου 2009
  4. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM

    Εσύ, έτσι και αλλιώς είσαι superwow, καθ' ότι μερέντα έστω και ληγμένη... . Εγώ, ομολογώ ενωπίον σου, ότι είμαι μια ταπεινή και άθλια γυναίκα, που μου αρέσει η ασφάλεια, η ευζωία και η καλοπεραση, απεχθάνομαι την ταλαιπωρία όσο τίποτε άλλο... χαλάει την επιδερμίδα μου

    Η ασφάλεια είναι ανάγκη δεν είναι συναίσθημα... ήτοι ουδείς θέλει να βγει στη ζούγκλα και στο δρόμο και να τον φάνε τα άγρια θηρία ή να τον πατήσει αυτοκίνητο. Ο ανασφαλής άνθρωπος είναι ανασφαλής, αν ένιωθε ασφαλής με τις ανασφάλειες του θα ήταν ασφαλής και δεν θα τον λέγαμε ανασφαλή. Επίσης ο ασφαλής άνθρωπος, δε σημαίνει ότι δεν έχει ανασφάλειες αλλά ότι έχει επίγνωση των ανασφαλειών του και ζει καλά με αυτές. Τέλος, ο ασφαλής άνθρωπος δεν είναι ένας άνθρωπος που δεν έχει ανάγκη τον Άλλον. αλλιώς θα επικοινωνούσε μόνο με τον εαυτό του κοιταζωντάς τον αιωνίως δια μέσου του καθρέφτη του. Ο ασφαλής άνθρωπος αυτό που ξέρει είναι ότι έχει α ν ά γ κ η τον Άλλον, αλλά αν δεν μπορεί να βρει κάποιον που να περνάει μαζί του καλά, περνάει και μόνος του καλά.
     
    Last edited: 25 Σεπτεμβρίου 2009
  5. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM

    Ψεύτρα!!  


    Υστερόγραφο: Αστειεύομαι
     
    Last edited: 25 Σεπτεμβρίου 2009
  6. lacryma

    lacryma Regular Member

    Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM

    Εξασφάλιση…

    Θεωρώ πως το μονοπάτι που οδηγεί εκεί είναι ένα και μοναδικό… Αέναη εσωτερική αναζήτηση. Μόνο στον εαυτό μας μπορούμε να στηριχτούμε. Μόνο εκείνος μπορεί να εγγυηθεί(σε φυσιολογικά πλαίσια) για το παρόν και το μέλλον μας. Η επιλογή για το τι μας εκφράζει, τι είναι αυτό που αναζητούμε σε κάθε περίοδο της ζωής μας, που επιθυμούμε να οδηγηθούμε, ποιους ανθρώπους θα επιλέξουμε και θα εμπιστευτούμε…

    Όλα τα υπόλοιπα είναι δεκανίκια ανθρώπων χωρίς αυτογνωσία και γι’αυτό από τη φύση τους καταδικασμένα να αποτύχουν, οδηγούμενοι στην ακρασία και στην έλλειψη νοήματος…
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM

    Ευγενια ,η ελφκατ νομιζω οτι με τα παρακατω με καλυπτει:


    Τωρα, αυτο που λες, ισοδυναμει ουσιαστικα με αυτο:

    ..τα οποια ,ομολογω, δεν μπορω να παρακολουθησω.
    Αν εχω ανασφαλειες, που τις ξερω,τις συνειδητοποιω,πως μπορω να νοιωσω ασφαλης,πως μπορω να περναω καλα;Αν ειμαι συμβασιουχος,ας πουμε η STAGEιτης και με πανε απο εξαμηνο σε εξαμηνο τι σοί ασφαλεια να νοιωσω μεσ'το ανασφαλες εργασιακο μου καθεστως ,που γνωριζω ο,τι ειναι ανασφαλες;


    Ναι,μπορουμε να καταπολεμησουμε τις ανασφαλειες μας μονοι.Οχι απαραιτητα ομως,οχι ολες,(τις ανασφαλειες) και οχι ολοι(οι ανθρωποι). Αν το κανουμε εν πασει περιπτωσει ,παυουμε να ειμαστε ανασφαλεις .

    Ναι,σαφως και καποιος αλλος μπορει να μας προσφερει ασφαλεια.Με πολλους τροπους,το κολαρο μπορει να ειναι ενας απο αυτους,για καποιους απο μας,που πνιγομαστε απο τις ανασφαλειες μας ,το αγχος που μας δημιουργουν και την αδυναμια διαχειρισης του ,οπως διατεινεται εξ αλλου και η Δωρα. Για καποιους ομως,το τονιζω ξανα,οχι για ολους.




    Σ'αυτο το τελευταιο θα συμφωνησω απολυτα και θα προσθεσω ο,τι ενας τετοις ανθρωπος δεν προκειται ποτε να προσφερει κολαρο σε κανενα ,παρα μονο στα πλαισια ενος role play ισως σε περιορισμενα χρονικα πλαισια.
     
  8. SensualTorturer

    SensualTorturer Regular Member

    Αχ αυτές οι παρθενιές! μας έχουν καταστρέψει όλους !
     
  9. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM

    Μου φαντάζει ιδιαίτερα αξιολύπητη η προσπάθεια για την «εξασφάλιση» της σχέσης.
    Όταν ακούω πως οι σχέσεις θέλουν δουλειά, επιμονή, προσπάθεια, κόπο κλπ. μου μοιάζουν για δουλειά (λες και δε φθάνει μία).

    Κάτι επίσης που ακούω συχνά από γυναίκες είναι και η εξής ατάκα:
    «Δουλεύει για τη σχέση του» (βάλτε ένα εικονίδιο με κάποιον να ανακατεύεται).

    Αντʼ αυτής προτείνω κάποιο συνταξιοδοτικό πρόγραμμα.
     
  10. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    Re: Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM

    ok, τότε για εσένα και μόνο οι σχέσεις με τους αλλους ανθρωπους ειναι κατι αστεια απλό που το μονο που χρειάζεται να κάνεις είναι να ξεκουμπώσεις το παντελόνι σου, να ανοίξεις το καπάκι της μπύρας ή να αλλάξεις κανάλι στην τηλεόραση... Φανταζομαι το να της παρεις ταμπόν απο το σουπερμαρκετ δεν παίζει, είναι πολύ δουλειά.

    αλλά και πάλι τότε μπορώ εξίσου να φανταστώ πως οι σχέσεις σου δεν κρατάνε πάνω απο κανένα εξάμηνο. Οποτε ναι στην ουσία είναι θέμα ορισμού τι ονομάζουμε σχέσεις.  
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM

    Αν και στο παρελθόν έχω μιλήσει αρκετά για διάφορες "αδυναμίες" των υποτακτικών ατόμων (λες κι αν δεν τις είχαμε θα έβρισκαν αλλού οι "σκληροτράχηλοι βασανιστές" μας να τα κάνουν χωρίς να βρεθούνε στη φυλάκα ή χωρίς να τους έρχεται ένα πιάτο μακαρόνια στην κεφάλα καθημερινά), είτε μιλούμε για σκλάβες/σκλάβους, είτε για υποτακτικούς, είτε για τους "κατανοητούς μαζοχιστές", ήρθε θαρρώ η στιγμή του αναμενόμενου (; ) rebound.

    Βρίσκω λοιπόν εξαιρετικά διασκεδαστικό το άγχος της δέσμευσης που είναι τόσο συγκεκαλυμμένα, αν και πολύ κομψά, εκπεφρασμένο σε τούτο δω το νήμα. Να ευχηθώ περαστικά ή καλά στέφανα;

    Όσον αφορά την μονιμότητα των M/s σχέσεων, είμαι πεπεισμένη, ως εντελώς ξεροκέφαλη D, ότι μπορώ να κάνω μόνο μία. Άλλη δεν έχει. Αυτό δεν με αγχώνει καθόλου, πράγμα που είναι πολύ περίεργο με τον χαρακτήρα πούχω. Ακόμη καλύτερα, δεν νιώθω απολύτως τίποτα vis-a-vis του άγχους της δέσμευσης (του άλλου) καθότι δεν είναι δικό μου το πρόβλημα, επομένως στα τέτοια μου, όπως δεν νιώθω απολύτως τίποτα για όσους δεν μπορούν να αρθούν στο ύψος των απαιτήσεων του M/s. Ούτε καν περιέργεια δεν νιώθω, πόσο μάλλον θλίψη. Εξάλλου η φύση μας παρέχει άφθονα παραδείγματα αυτο-ακρωτηριασμού στο βασίλειο των ζώων, όπου το άγχος του περιορισμού εις τον οποίον το ατυχές ζωάκι έχει περιέλθει είναι πιο δυνατό από την ενδεχόμενη επιθυμία του για αρτιμέλεια.

    Αρκεί να ξέρετε τι κόβετε, guys... 
     
  12. Απάντηση: H εξασφάλιση μέσω BDSM

    Επιτρέψτε μου να αναφέρω οτί γνωρίζω κάποιους "ασφαλείς" ανθρώπους, οι οποίοι πιστεύουν ακράδαντα οτί δεν έχουν ανάγκη κανέναν, και μερικούς που δεν περνούν καθόλου καλά με τους εαυτούς τους, κι επίσης, κάποιους ανασφαλείς ανθρώπους, οι οποίοι ξέρουν να περνούν πάρα πολύ καλά, είτε με κάποιον άλλο, είτε μόνοι..
    Δεν νομίζω οτί είναι ορθός διαχωρισμός αυτός.

    ---------- Post added at 00:19 ---------- Previous post was at 23:47 ----------

    Με συγχωρείτε, εγώ νόμιζα οτί αναφερόμασταν στο αίσθημα της ασφάλειας, το οποίο μάλλον έρχεται με την ικανοποίηση της ανάγκης......
    Συνεπώς βρίσκω λιγάκι άτοπο το παράδειγμά σας. (Καλοπροαίρετα πάντα)