Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

I deserve it

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Marqui, στις 16 Μαϊου 2019.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Και σπόνσορας και κήνσορας εν προκειμένω και εν ταυτώ...
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @elfcat : Αν δέχεστε ότι
    τότε το
    ως πιθανη απάντηση στην απορία της @margarita_nikolayevna , σημαίνει πως το
    που εκφράζει με άλλες λέξεις τη θέση του @cadpmpc περί όσμωσης, αποτελεί απλώς φρούδες ελπίδες συνεπώς, ως άνθρωποι απλώς εκλογικεύουμε τα "πρέπει" για να δικαιολογήσουμε τα "θέλω".

    Εκτός αν διαχωρισθεί η αισθητική ως παράγοντας αντίληψης από την αισθητική ως παράγοντα επιλογης συμπεριφοράς.

    @margarita_nikolayevna : τι αποκαλείτε "αισθητική αρτιότητα" και πως την διαχωρίζετε, όπως υποπτεύομαι από τον τρόπο που χρησιμοποιείτε την έκφραση, από την ηθική, που πιθανά διαμόρφωσε την αντίληψη της "αρτιότητας" ;
    Αν και η ερώτησή σας
    με ωθεί στην υπόθεση πως δεν τα διαχωρίζετε, όπως συμπέρανε η @elfcat .
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Marqui : Θεωρείτε τα προτόκολα, statuses κλπ, αποτέλεσμα ηθικής ή αισθητικής;
     
  4. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    @MasterJp Ανεχθείτε με, καθώς δεν δύναμαι να απαντήσω ούτε συλλήβδην, ούτε μονολεκτικώς στο ερώτημά σας.
    Θεωρώ την δήλωση οιoυδήποτε status ως ένα εξαιρετικό φίλτρο - επιταχυντή ώστε ο αιτών να εστιάσει στον παροχέα του αιτουμένου. Συνεπώς, ένα χρηστικό εργαλείο, άρα η εστίαση είναι επί της χρηστικότητος με αδιάφορες την ηθική και την αισθητική.
    Το πρωτόκολλο όμως είναι κάτι διαφορετικό.
    Θεωρώ ανούσιο να διευκρινήσω ότι αναφέρομαι στο μουσειακό πλέον είδος πρωτοκόλλου, το οποίο μάλιστα δεν κατατάσσεται καν στα υπό προστασία, προς εξαφάνιση είδη.
    Επί αυτού όμως, αρνούμαι να χρησιμοποιήσω τη λέξη "αποτέλεσμα", η οποία παραπέμπει σε στιγμιαία και μη εξελίξιμη κατάσταση.
    Προτιμώ να πω ότι το πρωτόκολλο είναι τέκνο εκ παρθενογενέσεως της αισθητικής του Κ. κατά τη θέσπισή του, δυνάμενο να καταλήξει από απεχθές αισθητικά τέρας της φαντασίας της Μαίρη Σέλλεϋ έως να ενσαρκώσει την ομορφιά της Δαντικής Βεατρίκης, κατά τη λειτουργία του.
    Λυπούμαι. Έψαξα παντού. Σε κάθε κρυφή μου τσέπη. Κάπου μου έχει παραπέσει η ηθική και δεν τη βρίσκω.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Marqui : Αναφερόμουν στα αίτια δημιουργίας (γενικά και ειδικά) όχι στα αίτια χρήσης. Η λέξη "προϊόν" ίσως είναι ακριβέστερη.

    Ανούσιο, όντως. Χαίρομαι για την αποτυχία της αναζήτησης.
     
  6. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Να μια φωτογραφία...
    Λέω πως αν με αφορμή αυτήν την εικόνα του Fedorov, ακουγότανε από το βάθος-κήπος το κλασικό "για βγάλτε μια κόλα χαρτί και γράψτε τι σας λέει και γιατί", θα λυνόταν το πρόβλημα αιμοδοσίας για κανά μήνα εύκολα...

     
     
  7. Katemou

    Katemou Εκτός λειτουργίας

    Μια φωτογραφία....χίλιες λέξεις!!
    Σάλος 
     
  8. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.


    Ωραιος αυτος ο Fedorov. Τουλαχιστον εκανε κατι. View attachment 217112
    Αντι να γραφει ολη μερα και νυχτα πιπες. Respect.  
    Ειχε εφευρεθει τοτε ο κομματοκρατουμενος κρατικοδιαιτος παρασιτισμος?
     
  9. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    @MasterJp
    Δανείστηκα τον όρο 'αισθητική αρτιότητα' από τον νηματοθέτη @Marqui , χάριν της (πολύ ενδιαφέρουσας) συζήτησης.

    Στο δικό μου κόσμο, το άρτιο πληροί τα αισθητικά και ηθικά κριτήρια εξίσου και ταυτόχρονα.


    Αισθητική και ηθική είναι οριακά - όταν είναι πλήρεις- ταυτόσημες.
    Αλλιώς, έχουν μεταξύ τους έλλειψη συμβιβασμού, που υποδεικνύει το λάθος. Καθότι δεν θεωρώ ότι στη συντριπτική πλειονότητα υπάρχει η ιδανική κατάσταση και είναι πλήρεις, δουλεύει διαρκώς η ώσμωση που αναφέρει ο @cadpmpc . Και όσο δουλεύει ανεβαίνει το αποτέλεσμα.  

    Υγ Προφανώς αναφέρομαι στην προσωπική ηθική και αισθητική και όχι στις κοινωνικές επιταγές, τα κοινωνικά ταμπού ή τη μαζική κουλτούρα.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @margarita_nikolayevna : Θα διακινδινευσω την υπόθεση πως, όντας δέσμια της ηθίκης σας, συναντάτε δυσκολίες να αφεθείτε στην αισθητική σας κάνοντας αυτό ακριβώς που επισήμανε η @elfcat ή , κατ' εμέ προτιμότερο αλλά και δυσκολότερο, όντας παραδομένη στην αισθητική σας αναπροσαρμόζετε την ηθική σας για να την ακολουθήσει. Ιουστίνη ή Ιουλιέτα;
     
  11. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna Δ Contributor

    Σωστά υποθεσατε πως έχω περάσει αρκετά μεγάλο διάστημα της ζωής μου εγκλωβισμένη σε πολύ ισχυρούς ηθικούς κανόνες, που έβαζα εγώ η ίδια στον εαυτό μου. Χωρίς να σημαίνει ότι συνέπιπταν πάντα με τα κοινωνικά πρέπει. Τα κακά αυτής της κατάστασης μπορείτε να τα εικασετε, το καλό είναι ότι με προστάτευσε από το κομμάτι εκείνο του εαυτού μου που δεν είχε διαμορφώσει ακόμη αισθητική.

    Από την στιγμή που ανέλαβε Άλλος να βάζει τους ηθικούς και αισθητικούς όρους, αυτά τα δύο δεν ξανασυγκρουστηκαν ποτέ και βαίνουν διαρκώς στη σύμπτωση. Και αυτό (αν με ρωτούσε κάποιος απ' έξω 'τι στο καλό θέλεις στο Κ/υ) θα έλεγα πως είναι από τα μεγαλύτερα οφέλη αλλά και δώρα που έχω πάρει. Δεν διακινδυνεύω υποθέτοντας ότι ξέρετε ακριβώς πώς νιώθω και τι  

    Η Ιουλιέτα είναι εκτός αισθητικής μου. Για Ιουστίνη... I studied evil i can't deny...

    Μαργαρίτα Νικολαγιεβνα, πολύ πιο κοντά μου  
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    No danger at all.