Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

I deserve it

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Marqui, στις 16 Μαϊου 2019.

  1. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

     
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    @Marqui

    Νομίζω πως συμφωνούμε, αλλά δεν είμαι και σίγουρη  

    Αν καταλαβαίνω καλά, χρησιμοποιείτε τη λέξη "ήθος" περισσότερο με την αρχαιοελληνική έννοια (από Ομηρο ως και Αριστοτέλη) δλδ. κάτι που σήμερα θα μπορούσαμε να πούμε και χαρακτήρα ή ιδιοσυγκρασία, σωστά; Αν ναι, τότε συμφωνώ. Αφού πλέον δεχόμαστε πως μόνον η συμπεριφορά μπορεί να αποτιμηθεί (και όχι οι αυτοδηλώσεις) μπορεί όντως κανείς να πει ότι η αισθητική είναι βιωμένο ήθος, δλδ. χαρακτήρας, που αποτιμάται από επαρκή δείγματα συμπεριφοράς.

    Πίσω στην ερώτηση της @margarita_nikolayevna που υπήρξε η τέλεια αφορμή.

    Στην απάντηση που της δίνετε νομίζω ότι το παράδειγμα -που θα το ζήλευε κι ο Πλάτωνας- είναι τόσο επιτηδευμένο που καταντά άστοχο. Γιατί να πιστέψουμε ότι ένας φονταμενταλιστής μουσουλμάνος, εμβαπτισμένος στην πεποίθηση ότι οποιαδήποτε αναπαράσταση του θείου είναι ύψιστη βλασφημία θα συγκινηθεί από την Πιετά και την Καπέλα Σιξτίνα; Τι θα θαυμάσει; Την "μαρμαρογλυφυϊα" ή την ταβανοβαφή; Από αγάλματα δεν ξέρει, κι από ταβάνια έχει στον πολιτισμό του πολύ "καλύτερα".

    Αντε, ένας μουσουλμάνος του Λονδίνου ή του Βερολίνου, ναι - αλλά ένας ταλιμπάν; Και γιατί να το κάνει; Να μου πείτε να θαυμάσει το άγαλμα του Δαβίδ στην Φλωρεντία που έχει ένα εξαίσιο αντρικό σώμα, μάλιστα! Αντε και να παρηγορηθεί, αφού θα δει ένα δυσανάλογα μικρό πιπί  

    Τα πανανθρώπινα φρονώ ότι είναι πολύ λιγότερα από όσα νομίζουμε. Αυτά που είναι πανανθρώπινα είναι πολύ σημαντικά, αλλά δεν είναι πάρα πολλά.

    Ομως, στην ουσία του νήματός σας και με αφορμή την ίδια ερώτηση και πάλι, ας αναλάβω την ευθύνη μιας αναδιατύπωσης: αν στην φωτό-αφορμή του νήματος, απεικονιζόταν, με άρτια αισθητική, μια πανίσχυρη και δυναμική "αμαζόνα", με όλα της τα σημαίνοντα τρόπον τινά, φορώντας και μια ευμεγέθη "ψευδόπ..σα" (για να θυμηθούμε και τον αξέχαστο) και λεζάντα το παιγνιώδες ερώτημα I deserve it? θα σκεφτόσασταν ποτέ αν "Το αισθητικά άρτιο, θα μπορούσε να κάμψει το κανονιστικό πλαίσιο?" πριν της απαντήσετε;


     
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2019
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    @MasterJp

    πρώτα απ'όλα να ξεκαθαρίσω εδώ να υπάρχει καταγεγραμμένο, με ωραία και καθαρά γραμματάκια, ότι δεν διαφωνώ σε τίποτα με τα quote που παραθέσατε, αντιθέτως συμφωνώ πλήρως.

    (Μη μου ρθει και καμμιά κατραπακιά εκεί που δεν την περιμένω και ψάχνω τα deserve it και τα μη deserve it   )

    Επίσης, λυπάμαι αν η διατύπωσή μου οδήγησε σε παρερμηνείες και ξαναδιατυπώνω:

    Εφ' όσον υπάρχει μια ηθική που ενστερνίζεται κάποιος, και για όσο την ενστερνίζεται, η αισθητική του δεν μπορεί παρά να είναι εκλογίκευση της ηθικής που ενστερνίζεται.

    Καθαρότερο τώρα;

    Δεν εννοούσα αν υπάρχει ηθική γενικά, εκεί έξω, και για όσο υπάρχει. Κι αυτό επειδή αν διαφοροποιούμαι ελαφρώς κάπου με τα quotes είναι ότι ως πιο αισόδοξη θεωρώ λίιιγο πιο εύκολη την αποτίναξη της κοινωνικής ηθικής, τουλάχιστον στα κρίσιμα σημεία, όπως π.χ. το βλέμμα μας προς τους άλλους. Συνεπώς, υπάρχει κατά τη γνώμη μου προσωπική ευθύνη στην παραμονή εντός μιας ηθικής, είτε αυτή είναι π.χ. η χριστιανική ηθική είτε είναι η ηθική της αγοράς, καθόσον αυτή θα αποτυπώνεται θέλοντας και μη στην αισθητική του φέροντος την ηθική, άσχετα αν το αναγνωρίζει ή όχι ("- Μα, γιατί βαφτίσατε το παιδί σας Αμστελ; - Γιατί έτσι μας αρέσει!")

    Δεν μπορεί κάποιος να φαντασιώνεται ότι έχει μια αισθητική που ακυρώνει την ηθική του ή τούμπαλιν, και να πιστεύει ότι το φαντασιώνονται και οι άλλοι γι αυτόν.


    @margarita_nikolayevna

    Τί ακριβώς είναι η "προσωπική ηθική"; Είναι άγραφοι οι κανόνες της; Γνωστοί μόνο στο πρόσωπο που την φέρει; Και συνεπώς μη-ελέγξιμοι;

    Σας έχει τύχει ποτέ να αντιμετωπίσετε κάτι που το θεωρείτε κακό και συγχρόνως όμορφο / ωραίο; Καλό και συγχρόνως άσχημο, αισθητικά απαράδεκτο για σας;

    (πολλές ερωτήσεις - σόρρι, για να καταλάβω ρωτάω)
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    @elfcat
    Παρακαλώ.
    Τι είναι το "αισθητικά άρτιο" ;
     
  5. elfcat

    elfcat . Contributor

    Ορος που χρησιμοποίησε ο @Marqui και αναπαράγουμε η @margarita_nikolayevna κι εγώ για να συνεννοηθούμε μαζί του.
     
  6. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    @elfcat Συγχωρέστε με. Θέλω χρόνο να ευχαριστηθώ την εξαιρετικού κάλλους αποδόμηση του ερωτήματός μου (καθώς ο λόγος είναι γραπτός και δεν μπορεί να αποτυπώσει το γέλιο μου, διευκρινίζω ότι εννοώ την κάθε λέξη κυριολεκτικά, δίχως ίχνος ειρωνίας), πριν αποπειραθώ, εάν το κάνω και αυτό τελικά, να απαντήσω.
    Διάολε. Τέτοιες κουβέντες μπορεί και να με οδηγήσουν να ελπίζω ότι όντως ο αξέχαστος το ευχαριστιέται.
    Σημειολογικό χαβαλέδιασμα. Η αμαζόνα θα ήταν γονατιστή ή όρθια?
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Ευχαριστώ που απαντήσατε στο "τι είναι;".
    Μήπως θα μπορούσατε να γράψετε και τι σημαίνει;
    Θα ήταν καλό να καταλαβαίνουμε και άλλοι, όπως εγώ για παράδειγμα, το τι εννοείτε όταν αναφέρεστε στον συγκεκριμένο όρο.
     
  8. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Νοσταλγω εκεινο το "δεν καταλαβα τιποτα"  

    Νταξ. Ειμαι και γω ενας...

    Πηγα και εβαλα σε BDSM φορουμ τα σχεδια συναρμολογησης ιπταμενου δισκου, λες κ εχει σχεση...  
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Αναλόγως τί θα της άξιζε - χαχαχα...

    Παρακαλώ, μην νομίσετε προς στιγμή ότι τα κάπως παιγνιώδη σχόλιά μου προσπαθούν να ακυρώσουν το βάθος του ερωτήματος - νήματός σας. Το ακριβώς ανάποδο, επιχειρούν να το αναδείξουν αυτό το βάθος που έχει η κεντρική αναρώτηση.

    @espimain μα είναι εδώ ο @Marqui και είναι αρμοδιότερος εμού των λέξεων και των εννοιών που χρησιμοποιεί.

    Για τα δικά μου σχόλια στα λεγόμενά του δεν παίζει κανένα ρόλο είτε εννοεί την εκπλήρωση του υποκειμενικού αισθητικού κριτηρίου (που συμφωνώ ότι γενικά υπάρχει) για την απόφασή του επί του I deserve it? , είτε εννοεί την εκπλήρωση ενός αντικειμενικού αισθητικού κριτηρίου (που διαφωνώ ότι γενικά υπάρχει) για την απόφασή του.

    Στην τελική, δική του η απόφαση, δικά του και τα κριτήρια.

    Ενδιαφέρουσα αναρώτηση μου φάνηκε το αν υπάρχει ένα αισθητικό κριτήριο που μπορεί ή δεν μπορεί να ανατρέψει ένα κανονιστικό πλαίσιο.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Από την στιγμή που διαμορφώνεται ένα αισθητικό κριτήριο, που τυχαίνει μιας κάποιας αποδοχής, έχει ξεκινήσει η καταρχάς αμφισβήτηση του κανονιστικού πλαισίου που σχετίζεται με αυτό το κριτήριο, αν θα το ανατρέψει ή όχι είναι θέμα χρόνου, δεν κάθεται δα το "παλιό" κανονιστικό πλαισιο με σταυρωμένα τα χέρια...
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2019
  11. espimain

    espimain Contributor

    @elfcat
    Σας ευχαριστώ και πάλι για την "απάντηση" σας.
     
  12. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Αληθώς συ λέγω, ότι σου εστί η βασιλεία ... του Γ.Γ. του Ο.Η.BDSM παλιόγερε.