Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Kinkphobia: O σεξισμός εναντίον του bdsm

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 30 Ιουλίου 2017.

  1. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Θέλει θάρρος κι ακόμα πιο συγκεκριμένα το θάρρος της γνώμης σας αυτό που κάνατε. Κι αυτό είναι το ένα σκέλος το δεύτερο σκέλος είναι πως ανοίξατε τους ορίζοντες σε ένα νέο παιδί κι αυτό το βρίσκω τουλάχιστον αξιοθαύμαστο.

    Δεν είναι μόνο η μη αποδοχή που με κωλύει σε αντίστοιχες συμπεριφορές αλλά είναι ο φόβος
    Όπως αναφέρεστε κι εσείς εδώ.

    Θέλω να πω πως μου είναι πολύ πιο εύκολο στον ερωτικό τομέα να ανοιχτώ σε κάποιο άτομο παρά στον εργασιακό τομέα όπως κάνατε εσείς καλή ώρα.

    Άρα κρύβομαι σωστά;

    Με βάλατε σε σκέψεις..

    Είμαστε πραγματικά απελευθερωμένοι;
    Ή μόνο τάχα μέσα σε 4 τοίχους;
    Κι ανάμεσα σε δικά μας άτομα που μας αποδέχονται;

    Όπως αναφέρθηκε και εδώ
    Τι είναι τελικά το bdsm για τον καθένα μας;
    Και δεν περιορίζεται μόνο στο ερωτικό αλλά είναι το mindset και τρόπος ζωής για κάποιους ανθρώπους.

    Πόσο ελεύθεροι είμαστε πραγματικά ώστε να είμαστε ελευθεριακοί;
     
    Last edited: 24 Ιουνίου 2023
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    Χαίρομαι για την όμορφη συζήτηση.

    @JustMe δεν Φρονώ πως έχει να κάνει με το θάρρος αλλά με το χρόνο.

    Ο κάθε άνθρωπος θέλει το χρόνο του.

    Σε ότι αφορά το coming out ποτέ δεν πρέπει να πιέζουμε ή να πιεζόμαστε να συμβεί και να λέμε ότι δεν έχουμε το θάρρος.

    Πρέπει να συμβεί στο χρόνο του.

    Είναι μια ενδιαφέρουσα διαδικασία για όποιον το αποφασίσει ότι θέλει να συμβεί.

    Γιατί μπορεί και να μην θέλει.

    Και αυτό πρέπει να είναι σεβαστό.

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει απάντηση σε αυτό.

    Νομίζω ότι το ερώτημα απαντάται βιωματικά και όχι λογικά.
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    @Just_Me αν μου επιτρέπεις:
    Κάθε εργασιακός χώρος έχει τα στεγανά του... Όλα ζυγίζονται και όλα λαμβάνονται υπόψη στο coming out... Δε νιώθω ανελεύθερη επειδή δεν έχω πει στ@ συναδέλφους μου τα γούστα μου... Ξέρεις γιατί; Επειδή δε θέλω να τα πω... Αυτό δε σημαίνει ότι αυτολογοκρίνομαι αν τύχει μια ανάλογη κουβέντα  
     
  4. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Παρομοίως  

    Καταλαβαίνω τι λέτε για παράδειγμα αυτή τη συζήτηση πριν λίγα χρόνια δεν θα μπορούσα να την κάνω, το καθετί στην ώρα του, έχετε δίκιο.
    Ήτανε περισσότερο ρητορικό το ερώτημα και θεωρώ πως σηκώνει μεγάλη κουβέντα ο ελευθεριακός τρόπος σκέψης/ζωής και οι εκφράσεις αυτών. Κλίνω περισσότερο πως περιορισμένα το ζούμε από άποψη πρακτικότητας στην Ελλάδα και πιο ελεύθερα, συγκριτικά πάντα με την πρακτικότητα που ανέφερα, σε φιλοσοφικές/φιλολογικές συζητήσεις.

    Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά έχει τύχει κάποιες φορές να πέσω πάνω σε συζητήσεις με άσχημους χαρακτηρισμούς για τα άτομα που ασχολούνται με το bdsm κι ενοχλήθηκα που δεν πήρα πιο ανοιχτή θέση.
     
    Last edited: 24 Ιουνίου 2023
  5. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Η ελευθερία, το τελευταίο ατομικό πάθος όπως έγραψε κάποιος, έχει τίμημα.
    Συνεπώς, είμαστε όσο ελεύθεροι θελήσουμε να είμαστε, με την προυπόθεση πως είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε το τίμημα που αναλογεί ανά περίπτωση.
     
  6. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Πέτυχες στην περίπτωση: δύο βδομάδες πριν άνοιξε κουβέντα στη δουλειά για "ελευθεριαζουσες συμπεριφορές"... Το μόνο που είπα είναι ότι δεν πιστεύω στη μονογαμία και ξεκίνησε μια απίστευτη επίθεση από συνάδελφο που φυσικά πήρε και την απάντηση που του άξιζε... Περιττό να σου πω πως από τότε είναι με το σεις και με το σας  

    Αυτό που θέλω να πω είναι πως πριν από 20 χρόνια δε θα το έκανα αυτό... Κι εσύ θα το κάνεις όταν είσαι έτοιμη  
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Θέλετε να το αναπτύξετε γιατί δεν το κατανοώ πλήρως;
     
  8. Iagos

    Iagos Contributor

    Μπομπουλίνα  
     
  9. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Φυσικά  

    Έξω από τα πλαίσια του σπιτιού μας δεν μπορούμε να εκφράσουμε τα του bdsm π.χ. δεν γίνεται να βγω έξω με λουράκι/φίμωτρο, ντυμένη με τα δερμάτινα μου, S/m τεχνικές λαμβάνουν χώρα σε περιορισμένους χώρους και πολλά άλλα.
    Πιο εύκολα μπορούμε να μαζευτούμε σε μια συνάντηση λόγου χάρη και να συζητήσουμε τα του bdsm και να κάνουμε φιλοσοφικές συζητήσεις γύρω από αυτό.

    Στον αντίποδα τώρα αν βάλουμε τους vanilla έχουν περισσότερες ελευθερίες κι είναι λογικό για την κοινωνία μας διότι αυτό συναντάται πιο συχνά άρα είναι το normal, το εύπεπτο.
     
    Last edited: 25 Ιουνίου 2023
  10. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Πολύ όμορφο αυτό που γράφετε και θα το κρατήσω.
    Το τίμημα για τον καθένα είναι τόσο ξεχωριστό όσο κι οι προσωπικότητες μας.
    Επηρεαζόμαστε από τόσους πολλούς παράγοντες από τα μικρατα μας έως τώρα που φρονώ πως μόνο μέσο της προσωπικής μας εκπαίδευσης κι εκμάθησης του εαυτού μπορούμε να φτάσουμε στην πλήρη, για τον καθένα, ελευθερία.

    Γιατί είναι το τελευταίο ατομικό πάθος κι όχι το πρώτο;
     
  11. espimain

    espimain Contributor

    Μήπως σε αυτά τα μέρη που εννοείτε, θα κάνατε vanilla sex;
     
  12. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Δεν αναφέρθηκα μόνο στο σεξ αλλά ναι ακόμη κι αυτά τα μέρη υπάρχουν για vanilla sex και μην πάτε μακριά, υπάρχουν τέτοια μαγαζιά όπως τα swingers clubs.