Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

lifestyle

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 24 Μαρτίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: lifestyle

    Δεν είναι κακό να επαναλαμβανόμαστε.
    Στο forum εισέρχονται και καινούργια μέλη που όλο και κάτι έχουν να πουν η να προσθέσουν και να συζητήσουν.
    Εκτός αυτού υπάρχουν και ανατροπές. Ίσως κάποια άτομα μπορεί να αλλάξουν άποψη για ένα θέμα μέσα από τα γεγονότα της ζωής τους οπότε να θέλουν να εκφρασθούν εκ νέου.
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Φυσικά και μπορούν Εύα, στα αντίστοιχα νήματα. Όσον αφορά στους νεοεισερχόμενους στο forum καλό θα ήταν διαβάζουν τουλάχιστον τα tutorials ωστε να μιλάμε κοινή γλώσσα και να ελέγχουν πόσο έχει αναλυθεί κάποιο θέμα.
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Τι σημαίνει άραγε life style; Μήπως είναι προφανές; Life style=τρόπος ζωής. Και όπως κάθε τρόπος ζωής, έτσι και sto BDSM δεν μπορείς να είσαι και, συγχρόνως, να μην είσαι. Απλά ο Dom του Σαββατοκύριακου δεν είναι DOM, για γκόμενα ή γκόμενο ψάχνει ο άνθρωπος, είναι αυτονόητο. Στη δουλειά του, είναι επίσης αυτονόητο, κάνει αυτό που θέλει, αλλά στο περιθώριο του επιτρεπτού γιατί στην κοινωνία (εκτός σπιτιού) έχουμε τους κοινωνικούς νόμους και τις επακόλουθες κυρώσεις τους. Δεν ξέρω αν έθιξα κανένα, αλλά δεν φταίω εγώ, οι ορισμοί φταίνε, τι να κάνουμε!!
     
  4. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Πολύς ο λόγος για το lifestyle και τους lifestylers στο site . Κατά διαστήματα πάρα πολλοί αναφέρονται σε αυτό , ότι το ασπάζονται και ότι το ζουν , και η αλήθεια είναι πως πάρα πολύ ζηλεύω όλους αυτούς που δηλώνουν lifestylers.
    Περίμενα δε με αγωνία θα έλεγα να γράψουν , πιο πολύ για να δω πως στο καλό τα καταφέρνουν εκείνοι και εγώ δεν δίναμε ούτε καν στα όνειρα μου , αλλά κανείς δεν έχει γράψει και πραγματικά απογοητεύομαι .
    Υπάρχει τελικά στην πραγματικότητα και στην καθημερινότητα που ζούμε bdsm lifestyle ?
    Μέσα στο μυαλό μου έχω ένα ‘’ μοντέλο ’’ ζωής που για μένα θα σήμαινε lifestyle , αλλά όσο και να προσπάθησα να το εφαρμόσω , δεν κατάφερα τίποτα .
    Μια η δουλειά μου που μου τρώει το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μου , μια η οικογένεια και οι υποχρεώσεις της ,μια ο περίγυρος και οι κοινωνικές υποχρεώσεις δεν μου αφήνουν περιθώρια για κάτι τέτοιο .
    Αναρωτιέμαι , πως να λιγοστέψω τις ώρες στην εργασία μου αλλά να βγάζω τα ίδια χρήματα για να μπορώ να ζω εγώ και να έχω σκλάβα και να μπορώ να την συντηρώ ,αλλά και χρόνο γι αυτήν όσο θα έπρεπε και όσο χρειάζεται , πως μπορώ να απομονώσω την οικογένεια και πως τους γνωστούς τους συνάδελφους αλλά και τους φίλους όταν χτυπάνε τα τηλέφωνα και τα κουδούνια , και δεν βρίσκω λύσεις .
    Με αγωνία περίμενα να γράψουν οι lifestylers για να δω πως το ζουν εκείνοι και με αγωνία θα εξακολουθώ να περιμένω !
    Ο Master_Spiler γράφει ότι του αρέσει να εξουσιάζει !
    Και μένα μου αρέσει πάρα πολύ , αλλά στην ζωή μου την μόνη που εξουσιάζω πραγματικά και ουσιαστικά τελικά είναι η σκλάβα μου , μια και στην δουλειά μου είμαι απλά υπάλληλος , στην οικογένεια ποιον να εξουσιάσω ? τον πάτερα την μητέρα η την αδελφή μου ? στην κοινωνική μου ζωή ? ποιους ? τους φίλους τους γνωστούς ?
    Ο Master-rope γράφει ‘’ δεν τίθεται θέμα lifestyle αλλά θέμα αφομοίωσης του BDSM στην προσωπική ζωή του καθενός ‘’
    Η αφομοίωση του bdsm καμία σχέση δεν έχει με μια lifestyle ζωή bdsm. Μπορεί κάλλιστα να έχεις αφομοιωσει το bdsm να το λειτουργείς καθ όλη την μέρα σου ( όσο σου επιτρέπετε από την καθημερινότητα σου στην σκλάβα σου ) αλλά αυτό δεν σε κάνει και lifestyler .
    Αυτός ο τρόπος ζωής κυριολεκτικά , με τις υπάρχουσες συνθήκες που ζούμε δεν επιτρέπει να τον βιώνουμε θεωρώ , η εγώ τουλάχιστον δεν δίναμε να τον ζήσω .
    Lifestyle τελικά τι είναι ? πως ορίζετε ποια τα πλαίσια του , τα όρια του ? και όταν λέμε πως ζούμε lifestyle εννοούμε τις στιγμές τις ώρες και μόνο που ασχολούμαστε με την σκλάβα μας η όλη μας την ζωή , η καθημερινότητα μας διέπετε από αυτό ?
    Εγώ , θα έλεγα τον εαυτό μου lifestyler , μόνο και εφόσον ζούσα σε όλα τα επίπεδα της ζωής μου και της καθημερινότητας μου την Κυριαρχία και όχι μόνο στην σκλάβα μου .

    θα περιμενω να διαβασω τους lifestylerς , πραγματικα εδω χρειαζομαστε τα '' φωτα '' τους !
     
  5. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    Εγώ θα συμφωνήσω με τον DarkSide!

    Έτσι όπως τα είπε, είδα και εγώ μια πραγματικότητά μου.
    Το ένα είναι ότι δουλεύω πάνω από 10 ώρες καθημερινές και πολύ συχνά Σ/Κ.
    Οι αποδοχές μου είναι πάρα πολύ καλές, αλλά δεν είναι ότι θα γίνω και Κροίσος, οπότε ας μην προλάβει κανείς να μου πει ότι το επέλεξα και καλά να πάθω.
    Είναι ο αναγκαστικός τρόπος ζωής, προκειμένου να πληρώνω τους λογαριασμούς μου χωρίς άγχος.

    Η κούραση όμως της ημέρας δε μου αφήνει και πολλά περιθώρια, ούτε για να κάνω τον κύριο, ούτε για να κάνω το σκλάβο.
    Είναι ώρες που το μυαλό και το σώμα μου είναι... "νερό".

    Στις 10 η ώρα το βράδυ, να έχω κυρία και να μου πει "πέσε κάτω και φίλα μου τα πόδια";;;
    Να πέσω κάτω!
    Αμέ!
    Το μόνο εύκολο!
    Βέβαια, εκεί που θα πέσω, εκεί και θα μείνω ξερός και θα με πάρει ο ύπνος.
    Τώρα να έχω σκλάβα, κάτι γίνεται να σου πω.
    Ένα μασαζάκι τέτοιες ώρες, δεν είναι κακή ιδέα, αλλά και πάλι θα με πάρει ο ύπνος και θα μείνει η άλλη να τρίβει το μισοπεθαμένο κύριό της.

    Από εκεί και έπειτα, είναι κάποια θέματα που με προβληματίζουν κάπως.
    Μέχρι τώρα πίστευα ότι όλα αυτά είναι ένα:
    "παιχνίδι" με σκοπό να εξάψει τη φαντασία και δώσει ικανοποίηση. ( σεξουαλική; )

    Το εύρος του life style, έτσι τουλάχιστον όπως αναπτύσσεται από μερικούς, δεν το καταλαβαίνω.

    Εγώ δεν είμαι ούτε master/dom ούτε το ανάποδο.
    Στη δουλειά όμως για παράδειγμα, είμαι ο Απόλυτος Άρχοντας.

    Είναι κανένας εδώ που λέει ότι του αρέσει να εξουσιάζει τους άλλους και δεν έχει την ανάγκη κανενός;
    Αν ναι τότε μη διαβάσεις άλλο. Αν όμως δουλεύεις για να έχεις να φας, τότε διάβασε. ( άντρες & γυναίκες )
    Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι έρχεσαι να ζητήσεις δουλειά στην εταιρία που διευθύνω.
    (( Ξαναλέω! Εγώ δεν είμαι ούτε master/dom ούτε το ανάποδο. Ένα χαρακτηριστικό είναι πάντως ότι με έχουν "κατηγορήσει" πολλές φορές, ότι είμαι πολύ "δημοκρατικός" για τη θέση μου και ότι θα έπρεπε να είμαι πιο "σκληρός". ))

    Θα μπεις στο γραφείο μου με "αέρα";
    Θα μου δείξεις ότι σου αρέσει να εξουσιάζεις;
    Θα με αφήσεις να υποθέσω ότι δε θα υπακούς εντολές και δε θ' ακουλουθείς οδηγίες;
    ( έτσι στεγνά, όπως το λέω )

    Αν φερθείς έτσι, θα πάρεις ένα πόδι τρικούβερτο και από δω παν κι άλλοι.

    Θα μπεις μέσα σεμνά;
    Θα με κάνεις να καταλάβω ότι είσαι εδώ για να ακολουθείς τη "γραμμή διεύθυνσης";
    Θα προσπαθήσεις να με πείσεις ότι αφού θα είμαι ο διευθυντής σου, θα με "υπακούς";

    Αν τα κάνεις όλα αυτά ( για να πάρεις τη δουλειά ), τότε που είναι το life style σου;

    Ή νομίζεις ( για να κάνω και μια γενίκευση ) ότι θα μπεις στο metro και άμα δεν έχει καρέκλα, θα μου πεις να σηκωθώ να κάτσεις.
    Θα σηκωθώ πάνω και θα σε πετάξω από το παράθυρο, εκεί στην κατηφόρα Ευαγγελισμός-Σύνταγμα που πιάνει 85 χλμ/ώρα.

    Ποιο life style λοιπόν!

    Life Style είναι βαριά κουβέντα!
    Σημαίνει ο Τρόπος με τον οποίον Ζεις!

    Εξουσιάζεις τους άλλους;
    Ok, no problem!

    Παντού, ή μόνο στο κρεβάτι;
    Γιατί άμα είναι μόνο στο κρεβάτι είναι σικέ, είναι μόνο ένα παιχνίδι για να μας σηκώνεται!

    Άντε βρε, να σου δώσω και κάτι ακόμα.
    Εξουσιάζεις στο κρεβάτι και στο σπίτι, το ανασφαλές κοριτσάκι/αγοράκι που νομίζει ότι δεν υπάρχει ζωή χωρίς εσένα.
    Ok και πάλι.

    Αλλά μην επικαλείσαι ότι ακουλουθείς αυτή τη συμπεριφορά γενικότερα και ότι έτσι είσαι και έτσι φέρεσαι!

    Να μου πεις ότι αυτό σε καβλώνει ok! ( =κρεβάτι μόνο )

    Να μου πεις ότι ικανοποιείς το βίτσιο της εξουσίας και ότι είναι ευχαριστημένο και το ανασφαλές κοριτσάκι/αγοράκι,
    άντε και πάλι ok. ( =κρεβάτι και στο σπίτι )

    Αλλά να μη λέμε και μεγάλες κουβέντες του τύπου Life Style.

    Ποιο Life Style???

    Και ξαναλέω.
    Αν δουλεύεις κάτω από μένα πχ και κάνεις χοντρή μαλακία, είναι γνωστή αλήθεια ότι:
    είμαι καλός,
    είμαι χρυσός,
    αλλά άμα τσαντιστώ,
    δεν υπάρχει άνθρωπος που δε θα χαμηλώσει το βλέμα του μπροστά στο δικό μου ( αυτό με τις σπίθες ),
    και δεν είμαι Master!

    Να είσαι όσο Master θες.
    Στο κρεβάτι σου όμως.
    Άντε και στο σπίτι σου.
    Αυτά. Μέχρι εκεί!
    Πιο έξω δε θα σε αφήσουν οι άλλοι να εξουσιάζεις!

    Είναι τρία κάρα άλλα πράματα που κάνεις στη ζωή σου εκτός από το BDSM.
    Παίρνεις λεωφορείο. Εκεί ο Master είναι ο οδηγός, κανένας από εμάς.
    Ταξιδεύεις στην εθνική. Εκεί εγώ είμαι Master με το R1 μου, και όχι εσύ με το Atos.
    Ζεις στη Ελλάδα. Master είναι ο μεγάλος Νταβατζής, το ελληνικό Δημόσιο και 4-5 επιχειρηματίες, που σε βάζουνε να δουλεύεις και να πληρώνεις τα κέρατά σου για δρόμους , σχολεία, νοσοκομεία και άλλα τέτοια που δεν έχεις και ποτέ δε σε ρώτησαν και σου βγάζουνε και γλώσσα!
    Στρατό πήγες ρε; ( no comments )

    (( για να μην πω, να δω τι master θα είναι ο καθένας master, άμα καμιά μέρα, κάνει πουφ η σκλάβα του και τα μαζέψει και φύγει. να δω μετά ποιον θα εξουσιάζε. το πολύ πολύ να πα να δει τηλεόραση, η οποία τον εξουσιάζει αφάνταστα πολύ, και δεν αναφέρομαι στη Δύναμη των ΜΜΕ. το τηλεcontrol να χαλάσει, θα σηκωθεί, θα βάλει παπούτσια και θα πάει στο περίπτερο για μπαταρίες σαν υπνωτισμένος, γιατί αυτός που φτιάχνει τηλεcontrol έχει δώσει τα χέρια με αυτόν που φτιάχνει μπαταρίες και μας έχουνε κάνει όλους πραγματικούς 24/7 σκλάβους ))

    Άμα μπορείς, πήγαινε να εξουσιάσεις την Εφορία, την τοπική σου ΔΟΥ, άμα σε παίρνει βέβαια.
    Η Μελίνα Μερκούρη ήτανε Real Life Style Mistress, που πήγε και τα βρόντηξε στη ΔΕΗ και δεν πλήρωσε το ποσόν για την ΕΡΤ, γιατί "δεν βλέπω τηλεόραση" είπε.
    Για πήγαινε εσύ και πες το ίδιο, άμα σου κοτάει!

    Όλα αυτά είναι Ζωή, και ο τρόπος με τον οποίο φέρεσαι Και Σε Αυτά, θα ορίσει το Life Style σου.
    Όχι ο τρόπος με τον οποίο σου σηκώνεται, ούτε ο τρόπος με τον οποίο ικανοποιείς τα ψυχολογικά σου βίτσια.
    Η εξουσία πάνω σε έναν άλλον άνθρωπο ( που στο ζητάει κιόλας ) δεν είναι Τρόπος Ζωής.
    Είναι Τρόπος για να "ΞεΣηκωθείς".
    Τρόπος Ζωής είναι όλα όσα κάνεις όσο ζεις.
    Όλα!
    Μα Όλα-Όλα-Όλα!
    Όχι μερικά!

    Εκτός αν μπορείς να ισχυριστείς και να αποδείξεις ότι δε συμμετέχεις σε τίποτα από τα παραπάνω...

    Που είναι το life style σου τώρα.

    ΤΟΝΙΖΩ!
    Προσωπικά εγώ, δεν έχω κανένα βίτσιο να εξουσιάσω κανέναν απολύτως με κανέναν τρόπο.
    Άμα θέλω νερό, πάω και το παίρνω μόνος. ( η νοοτροπία μου )
    Έχει γίνει πολλές φορές θέμα στο γραφείο, ότι δεν έχω ζητήσει ΠΟΤΕ! από την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γραμματέα, να μου φέρει καφέ. Πάω στο κουζινάκι μαζί με όλο το λαό και παίρνω μόνος μου, από την ίδια κανάτα, περιμένοντας και εγώ στην ουρά ( λέμε τώρα, όχι ότι έχει ουρά για την καφετιέρα )
    Έτσι και μου κουνηθείς όμως σε επαγγελματικό ζήτημα, θα σε πάρει και θα σε σηκώσει.
    Δεν έχω απολύσει ποτέ μου.
    Έχω πάντα επιβληθεί!
    Και μέχρι τώρα ( 5 χρόνια ) δεν είχα ούτε μία παραίτηση.
    Αλλά Master δεν είμαι...

    (( ποιος ξέρει όμως πόσα masterakia είναι από κάτω μου, και 11 μήνες το χρόνο, 4 εβδομάδες το μήνα, 5 μέρες τη βδομάδα και 10 ώρες τη μέρα το μόνο που κάνουν είναι να λαμβάνουν εντολές και να εκτελούν πιστά και με αφοσίωση τα task που τους αναθέτω για να συνεχίσουν να λαμβάνουν το μισθό και το χαμόγελό μου... αυτό δεν είναι σχέση εξουσίας; η σκλάβα/σκλάβος υπακούει για να παίρνει ευχαρίστηση! ο "Master" Υπάλληλός μου, υπακούει εμένα που δεν είμαι Master, για να παίρνει λεφτά. ο ίδιος μηχανισμός δεν είναι; )

    Συγκεκριμένα, πείτε ότι ένα από τα παιδιά στο γραφείο είναι Master.
    Η μέρα στη Γη έχει 24 ώρες.
    -7 ώρες για ύπνο,
    -10 ώρες δουλειά,
    -1μιση ώρα πηγαιν-έλα
    -1 ώρα προσωπικός χρόνος ( χέζω, τρώω, ξυρίζομαι κτλ )
    αποτέλεσμα:
    4μιση ώρες free.
    free μια κουβέντα είναι, δεδομένου ότι:
    δε θα δει φίλους,
    μπαμπά,
    μαμά,
    δε θα πάει super market,
    δε θα πάει για service το Atos,
    δε θα κάτσει να δει τι σκατά έπαθε το καζανάκι και τι θα κάνουμε τώρα, θα μείνει η χέστρα γεμάτη;

    Άντε! Είναι όλα τέλεια!

    Έχει 4μιση ολόόόόόκληρες ώρες να παίξει τον Master. ( κλέφτες & αστυνόμοι, σας λέει τίποτα; )

    Γιατί την υπόλοιπη μέρα πάλευε με το δαίμονα της επιβίωσης.

    Και αυτό πιστεύω ότι ισχύει, διότι η Ζωή σου δεν είναι μόνο αυτές οι 4μιση ώρες.
    Είναι και οι άλλες 19μιση που σε τρώγανε λάχανο,
    εκτός αν είναι τέτοιες οι ανασφάλειές σου,
    που το μόνο που σου έχει απομείνει είναι να προσπαθείς να "ξεχάσεις" το 19μισάωρο,
    παίζοντας "κλέφτες και αστυνόμους" το 4μισάωρο!


    Άρα klein mind life style!
    Παιχνιδάκι είναι για να μας σηκώνεται!


    Αμφιβολίες;

    -------------------------------------------------
    άσχετο ( ή μήπως σχετικό )
    Μια φορά και έναν καιρό ήτανε ένας Master.
    Αληθινός Master.
    Capone τον λέγανε.
    Ο Al λοιπόν παιδιά, ήτανε ένας Master στα όλα του.
    Γαμούσε και έδερνε ΚυριοΛεκτιΚά!
    Στη δουλειά του, στη ζωή του...
    Παντού!
    Είχε όλο τον κόσμο σήκω-κάτσε!

    Μια μέρα όμως, του έκανε μια επίσκεψη μια Κυρία.
    Εφορία τη λέγανε αυτή...

    και του τίναξε τα πέταλα!

    Πάρτ' τον τώρα με χειροπαίδες τον Master!
    -------------------------------------------------


    Και κλείνω με ένα ανέκδοτο, γιατί επιμένω, η ζωή είναι ωραία, πάραυτα!

    Σε ένα bar συζητάνε ένας Μαζοχιστής και ένας Σαδιστής.
    Κάποια στιγμή λοιπόν, και μετά από μερικές στιγμές αμήχανης σιωπής, παίρνει μια βαθιά ανάσα ο Μαζοχιστής και λέει στον Σαδιστή:
    - "Βάρα με!"
    Και του απαντάει ο Σαδιστής:
    - "όοοοχι..."
     
  6. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Lifestyle χμ μάλιστα...
    Ένα δύσκολο κομμάτι....
    Λίγοι έχουν το προνόμιο να ζουν το τρόπο ζωής σε όλη του την μεγαλοπρέπεια.
    Ομολογώ ότι ανήκω στις τυχερές εξαιρέσεις.
    Έχω προσπαθήσει να το κερδίσω και πιθανόν εν μέρη να το έχω καταφέρει.

    Δεν μπορώ να μιλήσω για άλλους. Γι αυτό θα μιλήσω για μένα.
    Η ζωή μου με ευνόησε ως προς αυτό το κομμάτι.
    Όταν λεμε lifestyle δεν εννοούμε ανταρσία στην καθημερινότητα μας... απλά εννοούμε την καθημερινότητα μας να την προσαρμόσουμε όσο γίνετε στο τρόπο ζωής της σχέσης D/s M/s.

    Ζω μέσα σε μια οικογένεια που την απαρτίζουν τα παιδιά μου.
    Ορίζω την ζωή μου στον χώρο μου και απαγορεύω κάθε παρέμβαση του οποιουδήποτε στην προσωπική μου ζωή και στους προσωπικούς μου χώρους.
    Το μπουντουάρ μου, είναι άβατο από τον οποιονδήποτε.
    Αυτός ο χώρος είναι το κάστρο μου. Είναι διακοσμημένος με πίνακες ζωγραφικής από το lifestyle το οποίο με εκφράζει (ζωγραφίζω η ίδια).
    1755] 1756] 1757]

    Τα ζεστά χρώματα των τοίχων του μπουντουάρ μου τους διακοσμούν επίσης και κάποια μαστίγια και crop στα οποία έχω μια σχετική αδυναμία.
    Από το κρεβάτι μου κρέμονται αριστερά και δεξιά χειροπέδες (...κάποτε είχα αρκουδάκια)

    Απολαμβάνω την προσφορά του sub μου αν είναι στο σπίτι. Το να με φροντίζει είναι δεδομένο.
    Κανένα μέλος της οικογένειας μου δεν εντυπωσιάζει η συμπεριφορά μου που είναι κάπως αυταρχική αλλά όχι ακραία. Πάντα ακόμα και όταν εξουσιάζω το κάνω με τάκτ και με ευγένεια (καθόλου υποκριτική) πχ. Λεω στον sub μου (και όχι μόνο) "Σε παρακαλώ θα ήθελα να μου φτιάξεις το πρωινό μου. Αν δεν έχεις πρόβλημα φυσικά".
    Το λεω με νόημα ύφος και style που αντίρρηση δεν παίρνει... Φυσικά θα εισπράξω το δικό του "ευχαρίστως" ή το "μάλιστα" και αυτός θα εισπράξει ένα δικό μου "ευχαριστώ" όταν εκτελέσει την επιθυμία μου η ένα χαμόγελο μου γεμάτο νόημα.
    Άλλο παράδειγμα "θα επιθυμούσα να ασχοληθείς με τα πόδια μου.... ένα μασάζ θα με έκανε να αισθανθώ καλύτερα μετά από μια κουραστική μέρα..."
    Το θέμα και το καλό είναι ότι έχω περάσει κάποια μηνύματα στο σπίτι μου ότι "Μου αξίζει η περιποίηση και η φροντίδα από τους γύρο μου. Αν κάποιος δεν μου προσφέρετε .... δεν μου κάνει". Έτσι το εμπέδωσαν όλοι.

    Έτσι όμως ήμουν πάντα. Η αλήθεια είναι ότι οι γονείς μου, μου κάνουν παρατήρηση για αυτήν την συμπεριφορά μου (συμβαίνει εδώ και χρόνια, ακόμα να το συνηθίσουν).
    Η ζωή μου στο σπίτι βασίζετε στην ελευθέρια της έκφρασης. Ο καθένας μας εδώ σε αυτό "το σπίτι στην άκρη του κόσμου" είναι διαφορετικός. Απόλυτα Σεβαστό από τους κατοίκους του.

    Όλοι έχουν τον χρόνο τους και ο sub μου τον δικό του.
    Δεν με χαλάει να επικοινωνώ μαζί του με sms η μέσω τηλεφώνου ενδιάμεσα στην ημέρα... θα έρθει η ώρα που θα βρεθούμε και έτσι θα υλοποιηθεί και το πρακτικό μέρος, στο μπουντουάρ μου η σε αλλά σημεία ...Πρόσφατα έψαχνα έρημο σημείο στο δάσος του Καρέα για να τον δέσω στον κορμό ενός δέντρου και να τον μαστιγώσω διότι στο σπίτι δεν θα μπορούσα να "εκφραστώ"…αναλόγως  

    Η ζωή μου έξω δεν απέχει από την ιδιοσυγκρασία μου από το ντύσιμο μου έως και την συμπεριφορά μου.
    Ανεβαίνω στα βάθρα που μου στήνονται...ανεβαίνω όμως με προσοχή και με σύνεση, τόσο ώστε να μη γκρεμοτσακιστώ.
    Όντως δίνω μάχες για να επιβάλλω τον τρόπο της ζωής που μου αρέσει να ζω και ταυτόχρονα να μη σοκάρω η να μη χάνω φίλους.
    Κερδισμένες, χαμένες ...δεν έχει σημασία.
    Σημασία έχει ότι τις δίνω.
     
  7. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    πολύ όμορφα πράγματα διαβάζω σ'αυτό το thread και χαίρομαι ειλικρινά, διοτι ο καθείς δίνει κατι απο τα βιωματά του και αυτο ειναι πολύτιμο.

    Ετσι και γω με τη σειρά μου θα πω πως life style ειναι αυτό που ορίζει ο Κ/καθένας για τη ζωή Τ/του , που τον εκφράζει και που Τ/τον κάνει να νιώθει όμορφα και ανετα... its home!!!

    To BDSM lifestyle επίσης εχει παραλλαγές απο ανρθωπο σε άνθρωπο και εξαρτάται απο την ιδιοσυγκρασία των συμμετεχόντων και απο τις ανάγκες τους (κάθε είδους) . Ο Κύριος μου και εγώ εχουμε εναν τρόπο ζωής. Είναι ο Αφέντης μου ειμαι η υποτακτική Του. Ξέρω πια (μετα απο 3 χρόνια μαζί Του ) τί περιμένει όταν θα έρθει σπίτι. Υπαρχει ενα δωμάτιο που μόνη μου διακριτικά διακόσμησα έτσι ώστε να εξυπηρετεί τις ανάγκες του trainning ή του σεσσιον (κάποιοι κρίκοι στους τοιχους, ζεστά όμορφα χρώματα , κεράκια αρρωματικά να ομορφαινουν το χώρο , αναπαυτικά καθίσματα για Εκείνον και ενα χνουδοτο χαλακι για μένα) . Επίσης υπάρχει μια ντουλάπα (δώρο δικό μου στη γιορτή Του , ) οπου βρίσκονται όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ σε περίπτωση που τα θελήσει.
    Το δικό μας life style το ορίζει Εκείνος, εγω ακολούθησα αυτά που με εμαθε και αυτά που συναισθάνθηκα! Φανταζομαι οτι γενικότερα το ορίζει ο/η Κυρίαρχος της σχέσης (πως θα μπορούσε να είναι αλλιώς)

    Στο δικο Μ/μας λοιπον lifestyle χωράει και η ωρα που θα αστειευτούμε , θα γελάσουμε θα παίξουμε ή θα συζητήσουμε σοβαρά. Χωράει η στιγμή που θα ζητήσει τη γνώμη μου , εκείνη που εγω θα ζητήσω τη συμβουλή Του για καθημερινά θεματα. Χωράει η ωρα που θα δουμε τηλεόραση που θα παμε για καφέ ή βόλτα στη λιακάδα. Θα μου ζητήσει ευγενικά αν μπορώ να κανω κατι για Εκείνον (κάποια δουλειά ή καποια αγκαρία) ή θα με ρωτήσει τι θα ήθελα εγώ. Του μιλώ πάντα στον πληθυντικό (γιατι αυτό ζήτησε) μα μοιραζομαι τα πάντα μαζί Του καλά και άσχημα. Υπάρχει και η ωρα που Εκεινος είναι στο "θρόνο" Του και εγω πιστά και σιωπηλά γονατιστή έτοιμη να υπακουσω και να εκτελέσω την όποια εντολή Του. Υπάρχει και η στιγμή που ισως ειναι αρρωστος ή πονά και γω θα Τον φροντίσω, όπως και εκεινη η ωρα που εγώ θα είμαι άρρωστη ή σε καποια ασχημη στιγμή και θα με παρηγορήσει με τον δικό Του μοναδικό τρόπο (που για μενα παντα ειναι βάλσαμο)
    Ολες όμως τις ώρες η θέση Μ/μας είναι έντονα διακριτή. Εκεινος ηγείται , εγω ακολουθώ και σε μια προσεκτική παρατήρηση θα το δει ενα εκπαιδευμενο μάτι ακομη και εξω.

    Κλείνοντας θα πω ότι σιγουρα μπορώ να αντιληφθώ ότι υπάρχουν διαφορές στον τρόπο που βιώνει καθένας τη σχέση του M/s ή D/s και εφόσον νιωθει καλά για τους αλλους περισσεύει. Κανείς μα κανεις όμως δεν μπορεί να κρίνει τι και ποιος ειναι περισσότερο lifestyler απο τον αλλο γιατι απλά κατα την άποψή μου ειναι εντελώς αδόκιμος ο όρος. Lifestyler δεν σημαινει κανανενός είδους πιστοποίηση , για μένα. !!!  
     
  8. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Κατά κύριο λόγο συμφωνώ με αρκετά όσα λέγονται επι του θέματος. Το να μου αρέσει να εξουσιάζω στην ζωή μου μια γυναίκα δεν μου περιορίζει την ενδυμασία μου ή το πως μιλάω καθημερινά. Σίγουρα και τα 2 στοιχεία πηγάζουν από μέσα μου αλλά σε καμία περίπτωση το ένα δεν πρέπει να επικαλύπτει και να επισκιάζει το άλλο. Κάτι τέτοιο θα καθιστούσε 1 από τα 2 "φτιαχτό" και στην ζωή μου θέλω να είμαι ειληκρινής. Αν κυκλοφορούσα με καρφιά και δέρματα θα με θεωρούσα γραφικό. ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ! Δεν κατακρίνω όσους ντύνονται κατ' αυτόν τον τρόπο επειδή έτσι νιώθουν ή έτσι αισθάνονται πραγματικά! Είναι δικαίωμά τους και μάλιστα αναφαίρετο! Δεν μου αρέσει να βάζω και να μου βάζουν ταμπέλες!
     
  9. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Αν εχω καταλαβει σωστα οποτε απο αυτα που διαβαζω , αυτο που λεμε lifestyle περιορίζετε με εξαίρεση την SM_Art_Lady μονο για το διαστημα που ο Κυριαρχος ειναι με την σκλαβα του .
    Τοτε ο καθε ενας ειναι lifestyler μαλλον .
    Μαλιστα !
     
  10. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Να συμφωνήσω πως έχουν εκφραστεί πολύ ωραίες απόψεις από πολλά Μ/μέλη στο thread αυτό. Επιτρέψτε μου να προσθέσω με την σειρά μου μια άλλη παράμετρο στο θέμα.

    Με τον όρο lifestyle, στο εξωτερικό αναφέρονται, εκτός από την υιοθέτηση συμπεριφορών και κανόνων BDSM στην προσωπική ζωή του Κ/καθενός και σε κάτι αλλο:

    Αναφέρονται και στην δημόσια παρουσία που Ε/εκείνη-ος έχει. Αυτή η δημόσια παρουσία θα μπορούσε να είναι η συμμετοχή σε εκδηλώσεις, στο να πηγαίνει Κ/κανείς στα club του χώρου, να φωτογραφίζεται για τα περιοδικά του χώρου, να γράφει βιβλία και άρθρα, να ντύνεται ανάλογα(!), ακόμα και να συμμετέχει σε κοινότητας όπως αυτή. Να έχει κοινώς μια δραστηριότητα στον χώρο του BDSM πέραν της κρεβατοκάμαρας.

    Το αναφέρω αυτό, γιατί στην χώρα μας, υπάρχει μια διαφορετική αντίληψη του τι σημαίνει lifestyle, λόγω υστέρησης στην ενσωμάτωση της κουλτούρας του BDSM στην ελληνική κοινωνία.

    Το BDSM είναι κάτι που πάρα πολλοί Έλληνες ονειρεύονται σαν φαντασίωση, είναι κάτι που πολλοί το εκφράζουν σαν παιχνίδι ή σαν ανάγκη πίσω από κλειστές πόρτες, αλλά είναι κάτι που αν εκφραστεί δημόσια, μπορεί να θεωρηθεί κατακριτέο και ανώμαλο. Η συνήθης υποκρισία που μας χαρακτηρίζει. Το ενοχικό σύνδρομο, που υποτίθεται πρέπει να έχουμε, σε όλο του το μεγαλείο!

    Κάποιες φορές βέβαια έχουν γίνει βέβαια απόπειρες να περάσει το BDSM στην mainstream κουλτούρα, κυρίως από τα περιοδικά lifestyle, όπως π.χ. το παλιό ΚΛΙΚ, με τα περίφημα εξώφυλλα του. Και συχνά πυκνά, εμφανίζεται σαν φαντασίωση στα ΜΜΕ, περιοδικά και τηλεόραση. Αυτό αλλάζει σιγά σιγά την κοινωνία μας. Το party του Torture Garden θα ήταν αδύνατο να γίνει πριν 5 μολις χρόνια.

    Για μένα η διαφορά ανάμεσα στην Ελλάδα και στην π.χ. Αγγλία ή Ολλανδία, και ο λόγος που εκεί είναι πολύ πιο αποδεκτό σαν δημόσια συμπεριφορά, οφείλεται σε ένα και μόνο πράγμα:

    Πως ακόμα στην χώρα μας δεν έχει αναπτυχθεί αγορά γύρω από το BDSM lifestyle, πέρα από κάποια αντικείμενα, σε κάποια μεμονομένα sex shops.

    Στην Αγγλία, υπάρχουν πάνω από 400 εταιρίες που ασχολούνται αποκλειστικά με το χώρο του BDSM, από ρουχισμό, αξεσουάρ, βιβλία, DVD, σεμινάρια, μέχρι έπιπλα. Σε πολλές μεγάλες πολεις της χώρας αυτής υπάρχουν club, εξειδικευμένα και μη, στα οποία ο κόσμος συρρέει κατά χιλιάδες τα Σ/Κ, για να εκφράσει το πάθος του. Ακόμα και το περίφημο Ministry of Sound, διοργανώνει εκδηλώσεις fetish, με φαντασμαγορικά σόου S/M. (Το περίφημο Torture Garden ξεκίνησε, από όσο θυμάμαι, σαν ομάδα που διοργάνωνε fetish party στο Ministry, πριν μια δεκαετία. Είχε τόση επιτυχία που απέκτησε και δικό της χώρο.)

    Αυτή η εμπορική αξιοποίηση, οδήγησε στην ανάπτυξη του χώρου και δημιούργησε τα κατάλληλα μέσα για να εισχωρήσει η κουλτούρα BDSM σε μεγάλο κομμάτι του βρεττανικού πληθυσμού και να γίνει ανεχτή από τους υπόλοιπους.

    Στην χώρα μας σιγά σιγά εμφανίζεται η ανάγκη για την δημιουργία χώρων έκφρασης της κουλτούρας αυτής (Ένας από αυτούς είναι και η κοινότητα αυτή). Για μένα είναι καλό αυτό που ακούγεται τελευταία, πως "το BDSM γίνεται μόδα". Αυτό σημαίνει και την ανάπτυξη του χώρου, και την μεγαλύτερη δυνατότητα για έκφραση για Ό/ολους μας, άρα και μεγαλύτερης υιοθέτησης του lifestyle.
     
  11. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    RE: RE: lifestyle


    Εγώ λοιπόν, μέχρι να δω:

    στην άκρη του πεζοδρομίου έναν ή μία, ντυμμένο ή ντυμμένη σα Λουδοβίκο ή Λουδοβίκα, κρατώντας το λουράκι ενός άλλου ή μιας άλλης που θα είναι στα 4, τσίτσιδος ή τσίτσιδη και θα έχει ένα αγγουράκι στον ποπό, και θα περιμένουνε ταξί, αγνοώντας τους πάντες και τα πάντα,

    θα επιμένω:

    Δεν Είναι Life Style! ( επίσης επιμένω ότι δε θα τους πάρει κανένας ταρίφας... )

    πείτε ότι είναι
    BedStyle, ή
    InMyRelationshipStyle, ή
    ToGetHornyStyle...

    Life Style θέμα, κομματάκι δύσκολο να τεθεί!

    Η λέξη Life είναι λίγο huge.

    Ποτέ δε θα ισχυριζόμουνα ότι η Ζωή μου ολόκληρη είναι μόνο το BDSM.
    Θεωρώ ότι όλοι, μα όλοι, έχουν και άλλα ενδιαφέροντα, και απλά νομίζω ότι στο θέμα, χάσαμε λίγο τη μπάλα...


    οέο...
     
  12. Master-rope

    Master-rope New Member

    Kαλησπέρα σε όλους!

    Eκεί μου νομίζω όλοι συμφωνούμε είναι ότι το BDSM δεν είναι ευρέως αποδεκτό από τον κοινωνικό περίγυρο.

    Αν καθόλη την ημέρα σου λειτουργείς ως dom/sub, master/slave, τότε και σαφώς είσαι lifestyler. Aπλώς επιλέγεις τα όρια, είτε δικά σου είτε κοινωνικά. Είσαι lifestyler από την στιγμή που επιλέγεις το BDSM ως τρόπο έκφρασης προσωπικών και μη επιθυμιών, τάσεων και προτιμίσεων.

    Άλλοι είναι πιο χαλαροί, άλλοι ειναι πιο σκληροπυρηνικοί, είναι lifestylers όμως.

    Διερωτώμαι αν ο αγρότης με πρόσβαση στο internet, ΒΜW 520 & jacuzzi στο φτωχικό του, με πρωινό ξύπνημα για όργωμα και ύπνο από τις 9 παυει να ζεί το lifestyle το αγροτικό επειδή γεύεται τις σύγχρονες ανέσεις?

    Παλαιότερα, τα lifestylew ήταν λιγόερα γιατί θπήρψαν λιγότερες επιλογές. Σήμερα ο καθένας μπορεί να έχει το δικό του lifestyle και να το ονομάζει όπως θέλει. Αυτό μας έχει κληροδοτήσει η συγχρονη κοινωνία της εσκεμμένα ασύδοτης υπερκαταναλωτικότητας.

    Ευχαριστω για την υπομονή σας.

    ΥΓ: Oscar, αναμένω με ανεξήγητη ανυπομονησία την θέση σου επί τούτου.