Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

lifestyle

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 24 Μαρτίου 2006.

  1. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    ~ μετα απο ολα αυτα που εγιναν , ας αρχισουμε παλι να συζηταμε ~


    Αγαπητε Master-rope
    Παντα πιστευα πως οταν αναφερομαστε σε αυτο που λεμε lifestyle , ( oxι στενα για το bdsm αλλα γενικοτερα οταν αναφερομαστε σε κατι τετοιο σε οποιο θεμα ), αυτο σημαινει πως ειναι τροπος ζωης , και δεν περιοριζετε σε καποιες ωρες , καποιες στιγμες , καποιες μερες , καπιους ανθρωπους κλπ.
    Lifestyle για μενα σημαινει καθε μερα , ολη μερα , παντα , σε ολες τις εκδηλωσεις μας . Μπορει να κανω λαθος βεβαια , αλλα εγω ετσι αντιλαμβανομαι αυτη την λεξη και την ουσια της .
    Στα γραφομενα εδω ειδα και την αλλη αποψη ( την μερική ) .
     
  2. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Ωραια! αρα κανείς δεν ειναι life styler με όλη τη σημασια της λέξεως. Τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ. Διοτι όταν ενας Μαστερ ειναι αναγκασμένος να περιμένει στην ουρά της τράπεζας τη σειρά Του , τοτε (τί...?)
    Οταν ενας /μια sub πρεπει να διεκδικήσει σθεναρά τα δικαιωματά του στην εφορία και πρεπει να φωνάξει ή να γινει πολύ strict τοτε ειναι...τι?

    Αφου στην ελλάδα δεν υπάρχουν bdsm χωροι (clubs, cafe klp) και δεν μπορει να εκφραστει δημόσια (έστω σε χωρο bdsm) ένα ζευγάρι M/s ή D/s αρα αυτοι είναι ...τι???

    και εν παση περιπτώση που είναι οι LIFESTYLERS???

    Όλοι είναι fake???

    Αυτοι που η φιλοσοφία του Bdsm ειναι ζωή τους / ή μερος της ζωής τους και ο τρόπος που σκέφτονται τι είναι??
    Οταν ενας Μαστερ πιο πάνω ανέφερε οτι λατρεύει τις αρχές του bdsm oti μπορεί και του αρέσει να κυριαρχεί και να υπηρετεί τις αξίες της ζωής της αληθινές της αξίες και σ'αυτές θελει να εκπαιδεύσει και τη σκλάβα του, Αυτός δεν ειναι lifestyler...επειδη δεν τη βγάζει βόλτα με το λουράκι? ή επειδή σεβεται τους γύρω Του ...
    Ή όταν μια sub λέει ότι Ενας ειναι ο Κύριός μου και Τον υπακούω τυφλά , ζω για να Τον υπηρετώ και ευχαριστιέμαι να Τον βλέπω ευτυχή, δεν ειναι life styler επειδή ισως ο Αφέντης της δεν τη μαστιγώνει τρίς ημερησίως απαξάπαντως?????
    Δεν καταλαβαινω ειλικρινά το σκεπτικό , αν θελει κάποιος ας μου εξηγήσει.
     
  3. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    Να ξεκινησουμε τοτε με το να δουμε τι σημαινει η λεξη Lifestyle γενικοτερα ?
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    ναι Κύριε Dark Side ... καλά θα ήταν. Διοτι δεν νομίζω οτι στ'αληθεια υπάρχει διαφωνία. Μαλλον ετοιμολογική ειναι η διαφωνία. Περιμένω ειλικρινά με ενδιαφέρον.
     
  5. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    RE: RE: lifestyle

    (( Ακολουθεί παράδειγμα, να μη ληφθούν οι λέξεις τοις μετρητοίς. ))

    Θες να κάνεις κακά.
    Κάθεσαι στο λευκό θρόνο σου.
    Μια μικρή στιγμούλα πριν αφήσεις το είναι σου να χαλαρώσει, συνειδητοποιείς ότι έχει τελειώσει το χαρτί.
    Φυσικά και μπορείς να συνεχίσεις τη διαδικασία, και αφού ολοκληρώσεις, να πάρεις ένα συκόφυλλο να σκουπιστείς. ή να μη σκουπιστείς καθόλου ή να φωνάξεις το δούλο σου να σε γλείψει κτλ.
    Αλλά όχι.
    Θα κάνεις cancel, θα μαζευτείς και θα πας στο Super Market να πάρεις κωλόχαρτο.
    thats Life

    Πας στο Super Market.
    Πας στο section με τα κωλόχαρτα.
    Χαζεύεις από 3 έως 303 seconds.
    Επιλέγεις τουλάχιστον μία συσκευασία.
    thats Style


    Μπορείτε τώρα να καθήσετε τον επόμενο μήνα για παράδειγμα, και να μετρήσετε όόόόόόόόόόόλα τα πράγματα που κάνετε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ - ΟΛΗ ΜΕΡΑ.
    Έτσι θα έχετε στη διάθεσή σας, ΤΗ "ΛΙΣΤΑ", με όλα εκείνα, που ΟΛΑ ΜΑΖΙ, κάνουν αυτό που λέμε
    LIFE!

    Μετά, αν θέλετε βέβαια, ψάχτε τα ένα ένα, και ανακαλύψτε τον εξουσιαστικό μηχανισμό που τα διέπει ξεχωριστά. Η Εξουσιαστική Σούμα που θα προκύψει, τί θα είναι;
    STYLE!

    Πιστεύω, ότι -προφανώς- με μια τέτοια διαδικασία λογικών ακολουθιών, όσοι ισχυρίζονται ότι είναι lifestylers, καταλήγουν στο συμπέρασμά τους.
    Η διαφωνία μου είναι ότι, αποκαλλούν εαυτούς LifeStylers, έχοντας εξετάσει τις συνθήκες, οι οποίες καλύπτουν μόνο ένα μέρος της Ζωής τους, και όχι Ολόκληρη τη Ζωή τους. ( Ολόκληρη η Ζωή = LIFE στο lifestyle )

    Το παράδειγμα κάποιου με τον αγρότη που έχει τζακούζι, όχι απλώς ήταν άστοχο, αλλά ήταν και εναντίον του.
    Δες!
    Όσα τζακούζι και να βάλει σπίτι του, όσες BMW και να πάρει, όσα σμόκιν και να βάλει και όσα λεφτά και να χάσει ή κερδίσει στα καζίνο του Μόντε Κάρλο, πάλι Αγρότης θά' ναι.

    Έτσι λοιπόν, και εμείς, όσο "ξύλο" και να φάμε ή να ρίξουμε, BDSM lifestylers, μέσα σε αυτήν την κοινωνία, δε θα γίνουμε ΠΟΤΕ!

    Διαφωνώ, στη λέξη LIFE.

    Πείτε Bed ή Κάβλας Style ή ότι άλλο θέλετε.
    Δεν μπορώ να το πω Life, δυσκολεύομαι!


    ----------------------------------------------
    ΥΓ: Όποιος έχει δοκιμάσει τουλάχιστον μία φορά τα Kleenex Capitone, να ξέρει ότι αυτό το Style, τυχαίνει να του έχει επιβάλλει η διαφήμιση με τα σκυλάκια... άσχετο!

    ΥΓ2: Πριν με πυροβολήσετε πάντως, καθίστε λιγάκι και αναλύστε αυτό που λέω. Δεν έχω απολύτως τίποτα με κανέναν, ούτε με αυτά με τα οποία τη βρίσκει. Δηλώνω Vanilla, αλλά για να είμαι εδώ, και εμένα κάτι θα με τρώει. Οπότε καταλαβαίνω και την ιδιαιτερότητα του καθενός, και πως την έχει δει και ότι έτσι γουστάρει να κάνει με τη γκόμενά/ό του/της και τέλος πάντως δεν μπήκα ποτέ σε καμία διαδικασία να κατακρίνω κανέναν απολύτως για τις επιλογές του πάνω σε τέτοια προσωπικά θέματα, που δεν επιτρέπεται και να με ενδιαφέρουν στο κάτω κάτω. Αλλά μη μου λέτε για LIFE! Διαολίζομαι... ( γουφ   )
     
  6. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Δίκιο έχει ο barkoulis. Τα λέει μάλιστα αναλυτικά και όμορφα, όχι συμπυκνωμένα όπως εγώ. Ας μας γράψουν όσοι/όσες είναι lifestylers το τι κάνουν που τις προσδιορίζει σαν τέτοιους. Αναλυτικά όμως για να μπορέσουμε να δούμε που έχουμε κάνει λάθος. Συμπέρασμα: lifestylers δεν υπάρχουν και αν υπάρχουν θα είναι η συντριπτικότατη μειοψηφία.
     
  7. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Όλοι συμφωνούμε νομίζω πως lifestyle σημαίνει τρόπος ζωής.Συμπληρώνω πως για μένα, το bdsm lifestyle έχει να κάνει και με σχέση ζωής.Δεν είναι ένα session που διαρκεί μία-δύο ώρες, που περιέχει kinky παιχνίδια και μετά τίποτε ως την επόμενη φορά.
    Το bdsm lifestyle είναι σε καθημερινή βάση και 24/7.
    Το πως το βιώνει κάθε ζευγάρι εξαρτάται από το τι του αρέσει.
    Με εμένα και τον "denied" είναι καθημερινό και με πολλούς κανόνες.
    Πρέπει να ξυπνάει πριν από μένα το πρωί να ετοιμάζει τον καφέ μου,τα τσιγάρα μου και να καθαρίζει τις μπότες μου.
    Εγώ φεύγω πρώτη για δουλειά αφού μόυ φιλήσει γονατιστός τα πόδια και μετά τακτοποιεί το σπίτι.
    Πρέπει να ζητάει την άδειά μου για οτιδήποτε θελήσει,να μου δίνει αναφορά για οτιδήποτε προκύπτει,για τα άτομα με τα οποία επικοινωνεί και με λίγα λόγια είναι απόλυτα ελεγχόμενος από μένα.
    Ξέρει καλά πως αν κάνει πράγματα τα οποία δεν εγκρίνω,θα υποστεί τιμωρία.
    Κοιμάται πάντα με το κολλάρο του και δεμένος με αλυσίδα από το κρεβάτι.
    Έχει κάνει P.A piercing.
    Είναι denied και σε λίγες μέρες θα φοράει το chastity device που έχουμε παραγγείλει.
    Είναι marked με tattoo: "Owned by MsAliki"
    Όλα αυτά φυσικά επειδή τα έχω ζητήσει εγώ.
    Η καθημερινότητά μας δεν εμπεριέχει απαραίτητα και sessions διότι ας μη γελιόμαστε,δουλευουμε και οι δύο και αρκετές φορές η κούρασή μας υπερνικά τη διάθεσή μας. Αυτό όμως δεν αναιρεί ούτε ακυρώνει τη θέση μας. Π.χ ο denied θα μαζέψει το τραπέζι μετά το φαγητό,εκείνος θα ετοιμάσει τα ποτά μας το βράδυ,εκείνος θα αδειάσει τα τασάκια η θα σηκωθεί να μου φέρει νερό κλπ.
    Βλέπετε λοιπόν οτι υπάρχουν bdsm lifestylers. Τώρα αν είμαστε μόνο εγώ και ο denied η αν υπάρχουν κι'άλλοι, αυτό θα το δείξουν οι επόμενες απαντήσεις.
     
  8. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    RE: RE: lifestyle

    MsAliki νά 'σαι καλά!
    Μου δίνεις επιχειρήματα.

    Απ' ότι βλέπω, είναι παντελώς ξεκάθαρο στη δικιά σου περίπτωση.
    Δηλαδή, θέλω να πω, ότι πιο καθαρό δεν είναι ούτε το βλέμα του Βούδα.

    Εξηγούμαι!

    Δεν πρόκειται να σε "ρίξω" για να διευκολυνθώ.
    Είπες όμως ότι δουλεύεις, αρκετά κιόλας.
    Δε ρωτάω που, θα κάνω μία υπόθεση επί παραδείγματι.
    Έστω ότι είσαι, σε πολυεθνική με 1000 υπαλλήλους, ...
    ...
    ..
    .

    χμ...

    Γενική Διευθύντρια Ανθρωπίνου Δυναμικού!
    Καλό Ε;

    Όταν δηλαδή θα κάνει το MT's το meeting του, μόλις θα μπει ο Πρόεδρος μέσα στην αίθουσα, δε θα σηκωθείς; Ή άμα φύγει, θα του πεις να αδειάσει και τα τασάκια; Ή άμα "τα πάρει" και του ξεφύγει και καμιά βαριά κουβέντα εναντίον σου, τι θα κάνεις τότε; Θα τον μαστιγώσεις;

    Αυτό το κομμάτι της καθημερινότητάς σου, θέλω να ρωτήσω τώρα, που το εντάσεις;
    Δεν είναι Ζωή;
    Δεν πιάνεται;
    Δεν το προσμετράς σαν ένα κομμάτι της προσωπικής σου ιστορίας;
    Όταν φύγεις από το σπίτι που μένεις με τον "denied", πέφτεις σε κώμα;
    Δαιμονίζεσαι;
    Σε καταλαμβάνουν πνεύματα άλλων και ζουν αυτά για σένα εκείνες τις ώρες;

    ...

    Αυτό είναι που δεν μπορώ να καταλάβω με το Life Style!

    Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο, πραγματικά, με το σύντροφό σου.
    Και για σένα και για εκείνον.
    Αφού είσαστε ευτυχισμένοι, αυτό μετράει.

    Αλλά αν ακολουθείτε ένα Style, όπως το περιέγραψες, αυτό το ακολουθείτε τα δυό σας και μάλιστα με τη συνθήκη ότι είστε και μόνοι σας ή τουλάχιστον στο αντίστοιχο mode, όπως ακριβώς δηλαδή και δυο παντρεμένες βανίλιες.
    Και μπράβο σας δηλαδή. Νά' στε πάντα καλά, όπως είστε τώρα.
    Αλλά μόνο αυτό είναι το Life σας ρε παιδιά;

    Μου κάνει εντύπωση.

    Στα πλαίσια του BDSM ασκείς εξουσία στον "denied".
    Μπράβο.

    Σε εμένα δεν ασκείς όμως κανενός είδους εξουσία.
    Εξουσία BDSM, δηλαδή BDSM Style, εφαρμόζεις ΜΟΝΟ στη σχέση σου με τον "denied".

    InMyRelationshipStyle

    Αν καταλάθος, περπατώντας μέσα στο σπίτι πέσεις πάνω του και τον σκουντήξεις, μπορεί και να γυρίσει και να σου ζητήσει και συγγνώμη που δεν προνόησε αρκετά έγκαιρα, να εξαφανιστεί από εκεί που θα πέρναγες εσύ.

    Αν όμως, οδηγώντας το πρωί πηγαίνοντας στη δουλεία σου, πέσεις με το αμάξι σου πάνω στο δικό μου, εγώ θα βγω έξω και θα σε αρχίσω σε κάτι τροπάρια με κάτι αγίους και θα σου πω και "να πα να πλύνεις κανά πιάτο" ( no offence, just example )

    Αυτό το δεύτερο δεν είναι Ζωή;

    Αν όχι, πάω πάσο, λέω βλακείες.

    Αν ναι;


    τότε...


    .

    .

    .

    .

    .

    YoursRelationshipStyle




    ------------------------------------------------
    ουφ! φούντωσα με αυτό το thread, μπράάάάάβο ρε anasiούλα μας!
     
  9. kink leopold

    kink leopold New Member

    Το lifestyle κατά μια έννοια είναι το outing (επιφανειακή). Τα τελευταια χρόνια συνηθίζεται ιδιαιτέρως και μάλιστα από άτομα τα οποία τους ενδιαφέρει μόνο το glamorous και τα οποία στην πραγματικότητα την μόνη σχέση που έχουν με τον χώρο του bdsm είναι το κολάρο που αγόρασαν για να βγαινουν στα πάρτυ.....
    Τώρα στην ουσία, κατά βάθος όλοι μας είμαστε σκλάβοι, για τον πιο απλό λόγο, ότι όλοι μας έχουμε μια δουλειά, σωστά?
    Η λέξη δουλειά προέρχεται από την λέξη δουλεία.....άρα πραγματικό lifestyle κάνουν μόνο οι slaves.
    Σοβαρά τώρα bdsmlifestyle έχουν όλοι όσοι κάνουν ότι κάνουν απο μια φλόγα που τους καίει μέσα τους που τους φέρνει στα όρια της τρέλας. Όσοι το έχουν νιώσει αυτο μπορούν να καταλάβουν τι λέω.
    Είναι παθιασμένοι Masters/slaves Dom/sub switch ή ότι στο καλό είναι.
    Είναι ερωτευμενοι με το bdsm.
     
  10. DarkSide

    DarkSide Regular Member

    RE: RE: lifestyle

    Δηλαδη οσοι ειναι παθιασμενοι και ερωτευμενοι με το bdsm δυναται όλοι να λειτουργούν μέσα στο lifestyle αυτο και να είναι lifestylers ?  
     
  11. barkoulis

    barkoulis Regular Member

    RE: RE: lifestyle

    άιντε, αυτό τρώγεται.

    23:48, 29 Μαρτίου 2006, Καληνύχτα σε όλους.


    ------------------------
    αλλά μέχρι εκεί. ok?
     
  12. Amazona

    Amazona Nothing More, Nothing Less - Amazona is the best!

    Γειά σας. Είμαι Mistress BDSM lifestyler.

    Διαθέτω κήπο 400τμ τον οποίο καλλιεργώ αυτοπροσώπος, δηλαδή, εκτελώ εργασίες τύπου σκάψιμο, λίπανση, φύτεμα, πότισμα, κλπ. Επίσης διαθέτω σε ένα άλλο επίπεδο του οικοπέδου βραχόκηπο με γκαζόν και δέντρα, τα οποία επίσης περιποιούμαι μόνη μου. Διαθέτω αυγοπαραγωγική μονάδα (4 κότες) τις οποίες επίσης φροντίζω η ίδια. Έχω και δύο σκυλιά που τα περιποιούμαι. Μεγαλώνω το παιδί μου (τάϊσμα, ξεσκάτισμα, νανούρισμα, κλπ). Μαγειρεύω υπέροχα φαγητά, με καλύτερο το Αρνάκι με σταμναγκάθι στον ξυλόφουρνο και οι πίτες μου είναι ξακουστές μέχρι την Θεσσαλονίκη. Καταπιάνομαι με μαστορέματα στο σπίτι (τα φτιάχνω πιστέψτε με) και ενίοτε συνηθίζω να αναπνέω χωρίς τεχνική υποστήριξη. Διαθέτω σκλάβο από 10ετίας δεσμευμένο με συμβόλαιο και με γάμο καθώς και σκλάβα από 5ετίας δεσμευμένη με συμβόλαιο, καθώς και κατά περίσταση σκλάβους που χρησιμοποιούνται για διάφορες εργασίες ανάλογα με τις ανάγκες μου.

    ΥΓ. Παρέλειψα να γράψω ότι συνήθως όταν φυσάω τις μύξες μου, κρατάω μόνη μου το χαρτομάντηλο!