Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Love and Punishment

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος MsAliki, στις 26 Αυγούστου 2005.

  1. gaby

    gaby Guest

    Όχι δεν είναι κολοκυθιά καθόλου, αγαπητή carissa[L_T].

    Γενικά, είναι απλή εφαρμογή του habeas corpus, που πιστεύω ότι ισχύει και στο BDSM. Δηλαδή τιμωρείσαι για κάτι που έκανες ή δεν έκανες. Όχι για κάτι που θα μπορούσες να έχεις κάνει ή που ίσως σκέφτηκες να κάνεις.

    Ειδικά για μένα, ακριβώς επειδή παίρνω το θέμα στα σοβαρά, είναι ένας τρόπος για να ξεκαθαρίσω τι περιμένω σε κάθε περίπτωση.

    Εκτός αυτού, ακόμα και ο σοφότερος, πανταχού παρών Κυρίαρχος δεν μπορεί να διαβάζει τη σκέψη σου, ούτε έχει πάντα χρόνο να ασχολείται να διαβάζει τη σκέψη σου.
     
  2. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    tender lılly όχι δεν πρόκειται να τιμωρηθώ για κάτι που είμαι ή δεν είμαι αλλά θα τιμωρηθώ αν δεν αλλάξω κάποια από τα στοιχεία του χαρακτήρα μου που πρωτίστως κάνουν κακό σε μένα και στη συνέχεια σε άλλους. Ένας από τους κύριους σκοπούς του Αφέντη μου είναι να με Κάνει καλύτερο άνθρωπο και Έχει το κάθε δικαίωμα να με Τιμωρήσει αν δεν είμαι συνεργάσιμη.

    Συμφωνό με την sis carissa ότι πρέπει να γνωρίζει την κάθε σκέψη μου για να τη Χειριστεί και επάνω σ' αυτό οι πιθανότητες λένε ότι αν τιμωρηθώ θα τιμωρηθώ για τον τρόπο που τις εξέφρασα και όχι τόσο για τις σκέψεις αυτές καθ'αυτές.
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Στο πρώτο σκέλος συμφωνούμε.
    Στο δέυτερο, μίλησα για αναφορά των σκέψεων Στον Μάστερ και όχι για υποταγή σε μέντιουμ αγαπητή λιλλυ.
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Μία συχνή και αποδεκτή διάσταση του D/s είναι ότι ο Κυρίαρχος πράγματι έχει την ροπή να θέλει να κάνει την υποτακτική ή σκλάβα "καλύτερο άνθρωπο" και είναι λογικό και να τιμωρεί σε αυτό το πλαίσιο.

    Όσοι έχουν παιδιά, γνωρίζουν τι σημαίνει να έχεις την ευθύνη να κάνεις κάποιον, ακόμα και ένα παιδί "καλύτερο άνθρωπο". Πόσο ασαφής έννοια είναι το "καλύτερος άνθρωπος", πόσο μη ανιχνεύσιμα τα αποτελέσματα των προσπαθειών γι αυτό.

    Μία άλλη διάσταση του D/s είναι ότι ο Κυρίαρχος έχει το δικαίωμα και η υποτακτικη έχει σύμφωνήσει με αυτό, να προσαρμόσει την υποτακτική στα πρότυπά Του. Δηλαδή το "καλύτερος άνθρωπος", γίνεται "καλύτερη υποτακτική κατά την άποψή Μου". Πιό σεμνή και ανθρώπινη στόχευση κατά την ταπεινή μου γνώμη. Που αποκλείει σε μεγάλο βαθμό ανειλικρινείς παρεκτροπές και μασκαρέματα άλλων ροπών σε τιμωρίες.

    Και εκτός αυτού τα ζευγάρια D/s δεν είναι απαραίτητα στερεότυπα, με τον Κυρίαρχο να προηγείται σε όλα και να γνωρίζει τα πάντα όσα αγνοεί η υποτακτική.

    Και στη μία και στην άλλη περίπτωση, χωράει και είναι απολύτα αποδεκτή η τιμωρία. Για μένα προσωπικά, στην πρώτη περίπτωση θα υπήρχε σύγκρουση με τον ορθολογισμό μου. Με τη δεύτερη δεν έχω κανένα πρόβλημα.

    carissa[L_T] είναι κάτι που μου έχει τεθεί από την αρχή ως όρος, ότι ο Κυρίαρχος "δεν είναι mind reader" και είναι δική μου ευθύνη να Του λέω αυτά που σκέφτομαι και αισθάνομαι. Γνωρίζω λοιπόν ότι αυτό που επί της αρχής είναι απλό, στην πράξη μπορεί να είναι πολύ δύσκολο για πολλούς λόγους... να μην παρατραβώ το post τώρα, απλά συμφωνώ μαζί σου.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: RE: RE: Love and Punishment

    η lorelai λέει σε αρκετά από τα ποστ πως δεν μπορεί να τιμωρεί Ο Κυρίαρχος από αγάπη...πως δεν βλέπει πως είναι δυνατό να μην έχει άμεση σχέση με τη σεξουαλική ικανοποίηση το Ds, και πολλά άλλα που όπως και η ίδια είπε είναι οι δικές της απόψεις και η ίδια είναι υποτακτική η οποία επιλέγει να ζήσει σε σχέσεις περιορισμένου ελέγχου, όπως κατάλαβα από άλλα ποστ... Αν κάνω λάθος παρακαλώ να με συγχωρέσετε, αλλά αυτή την εντύπωση πήρα.
    Αυτό σημαίνει πως πέρα από τη ψυχοσύνθεση, οι εμπειρίες της είναι αυτές που έχουν διαμορφώσει τις συγκεκριμένες της απόψεις, όπως εξάλλου και ολονών μας.

    Είναι βέβαια δεδομένο πως οι δικές μου είναι εκ διαμέτρου αντίθετες, ακριβώς επειδή εγώ επέλεξα ένα άλλο τύπο σχέσης και έχω διαφορετικά βιώματα λόγω αυτού, και διαφορετική ψυχοσύνθεση.

    Επειδή όμως τους λόγους και το αν Αγαπά ή όχι Ένας Αφέντης τη σκλάβα Του όταν Τιμωρεί, είναι μάλλον κάτι στο οποίο μόνο Ο Ίδιος μπορεί να απαντήσει και ότι κι αν λέμε εμείς είναι απλά και μόνο υποθέσεις, για το τι θα πιστεύουμε εμείς πως Κάνει ή δεν Κάνει, εκτός κι αν το έχουμε συζητήσει με Τον Ίδιο, αποφάσισα και Τον ρώτησα μερικά πράγματα επ΄αυτού.

    Μου Είπε πως αν δεν με Αγαπούσε, δεν θα Νοιαζόταν να Ασχοληθεί με τιμωρία, δεν θα Ανάλωνε τον Πολύτιμο χρόνο Του, στο να Σκεφτεί και να Επιβάλει τη σωστή τιμωρία για το κάθε παράπτωμά μου και πως ενώ στα μικρά παραπτώματα Επιβάλλει τιμωρία περισσότερο για να με Βοηθήσει να θυμάμαι καλύτερα στο μέλλον, και να μην το επαναλαμβάνω, όπως κι επειδή αρκετές φορές οι τύψεις με βασανίζουν περισσότερο από κάθε τιμωρία που θα μου Είχε επιβάλει Ο ϊδιος και επειδή με Αγαπά και δεν Επιθυμεί να υποφέρω, μου Προσφέρει τη λύτρωση που αποζητώ.

    Όταν δε, το παράπτωμα είναι πολύ σοβαρό, και καταπατά Βασικές αρχές Του, ο μοναδικός λόγος που Επιβάλλει τιμωρία, είναι γιατί αν δεν το Κανει θα είναι υποχρεωμένος να με Διώξει. Και επειδή με Αγαπά, και δεν Θέλει να με Διώξει, Επιβάλλει την τιμωρία για να Μπορεί να με Κρατήσει, χωρίς να Καταπατήσει τις Αρχές Του.

    Όταν δε, Τον ρώτησα, αν βιώνει σεξουαλική ευχαρίστηση,κατά την τιμωρία, Απάντησε πως μπορεί σε κάποιο πολύ μικρό παράπτωμά μου να έχει συμβεί, αλλά σπάνια, κι αυτό γιατί η τιμωρία είναι περισσότερο συμβολική, και Ο Ίδιος δεν είναι Στεναχωρεμένος. Σε μέτρια ή σοβαρά παραπτώματά μου, ΠΟΤΕ δεν εμπεριέχονταν σεξουαλικά στοιχεία.

    Αυτά μου Είπε Ο Αφέντης μου, και δεν είναι θεωρίες και υποθέσεις, αλλά γεγονότα.
    Οπότε αναμφισβήτητα αποδικνύεται στην πράξη, πως σε κάποιες σχέσεις, αυτά δεν είναι αντιφατικά και πάνε πολύ πιο βαθίά από το "παιγνίδι τιμωρίας" που γίνεται για σεξουαλική απόλαυση, δεν είναι σοφιστικέ έννοιες αλλά τρόπος σκέψης και ζωής, χωρίς Ο Αφέντης να Είναι αρρωστημένος Σαδιστής, και κομπλεξικός που τιμωρεί για να Αποδείξει την ανωτερότητα Του.

    Από κει και πέρα, ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει τις δικές του απόψεις, πιστεύω πως δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο, ούτε σωστότερο, απλά διαφορετικό.

    Και είναι χαζό να προσπαθούμε να βγάλουμε ψεύτες ή άσχετους ή φαντασιόπληκτους ή άρρωστους αυτούς που εχουν διαφορετική άποψη, πόσο μάλλον αν η άποψη τους βασίζεται σε εμπειρίες μέσα από πραγματικές σχέσεις, με πραγματικά άτομα.


    Εγώ ξέρω πως υπάρχουν Τέτοιοι Κυρίαρχοι και έχω την απίστευτη τύχη να ζω εδώ και 2 χρόνια με Έναν απ΄Αυτούς.  

    Δεν νομίζω πρόθεση σου εσένα και της lorelai που συνηπογράφει να είναι να μου πείτε έμμεσα πως ζω μέσα σε μια φαντάσίωση και όλα τα έχει δημιουργήσει το ('αρρωστο?) μιαλό μου, ή πως Ο Κύριος μου με παραμυθιάζει μπας και κάτσω να φάω κανένα μαστιγωματάκι για να ικανοποιήσει τα σαδιστικά του απωθημένα, που κάπου ανέφερε η lorelai, γιατί αλλιώς δεν Του κάθομαι  ...γι΄αυτό το εξέλαβα σαν ένα χαριτωμένο λογοπαιγνιο, στα οποία εξάλλου είσαι τόσο ειδική και πολύ καλή θα έλεγα φίλη μου.. γι΄αυτό και πραγματικά απολαμβάνω να διαβάζω τα ποστ σου  

    Στο θέμα της πειθαρχίας των παιδιών θα πω μόνο πως έχω 2 παιδιά, πάντοτε ήμουν πολύ όπως πίστευα δημοκρατική, υπερβολικά όπως βλέπω τώρα, ποτέ δεν πειθαρχούσα και δεν τιμωρούσα, μέχρι που μίλησα με 3 παιδοψυχολόγους όπου και οι 3 είπαν πως ήταν λάθος μου, επεξηγόντας μου και επισημαίνοντας μου τα λάθη μου.
    Όντως όταν ακολούθησα τις συμβουλές τους και άρχισα να εξασκώ όχι μόνο την επιβράβευση που συνήθηζα μέχρι τότε, αλλά και πειθαρχία και έθεσα και απαιτήσεις ως προς το τι τους αναλογεί από τα καθήκοντα του σπιτιού, και τιμωρίες για τα παραπτώματα τους, σιγά σιγά, άλλαξαν προς το καλύτερο, έγιναν πιο χαρούμενες, και η μεγάλη κιόλας μου είπε, πως όταν έλεγα πως τις αγαπώ ότι κι αν κάνουν, γι΄αυτό που είναι, δεν το πίστευε μέχρι που είδε στην πράξη πως ακόμη κι όταν τις τιμωρούσα το έκανα με στεναχώρια και αγάπη , αλλά και σταθερότητα κι αυτό την κάνει να νιώθει ασφάλεια.
    Το να μεγαλώνεις τα παιδιά σου, είναι αναμφισβήτητα δύσκολο αλλά και ενδιαφέρον έργο ζωής, και πολλά πράγματα που στη θεωρία είναι αλλιώς στην πράξη παίρνουν δικούς τους δρόμους.

    Τώρα αυτές είναι απλά οι δικές μου εμπειρίες σαν μητέρα, είμαι βέβαιη πως η lorelai έχει τις δικές της απ΄τα δικά της παιδιά οι οποίες και την οδήγησαν σε άλλες απόψεις, όπως και η Greek Mistress έχει εντελώς διαφορετικές. Έτσι κι αλλιώς τίποτα δεν μπορεί να είναι το ίδιο, μια και ολοι-συμπεριλαμβανομένου των παιδιών μας είναι διαφορετικά.  
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Είμαι πολύ συγκινημένη lara[E-p] που εσύ αλλά και ο Αφέντης σου μπήκατε σε κάποιο κόπο προκειμένου να εξηγήσετε σε ανθρώπους "με περιορισμένη εμπειρία" την ψυχοδυναμική των τιμωριών στο D/s. Εγώ τα ήξερα αυτά βέβαια, αλλά μπορεί να είναι χρήσιμα σε άλλους και γιατί όχι;

    Σχετικά με την παρακάτω παραγραφούλα, και αφού εσύ η ίδια θέτεις τον εαυτό σου στην κρίση μου,

    ως συνήθως απότυχες παταγωδώς να καταλάβεις τί θέλει να σου πει κάποιος άλλος. Ναι, αλλά παραβαίνεις και έναν βασικό κανόνα των υποτακτικών "assuming is not allowed", δεν ήξερες, δε ρώταγες τι εννοούσαμε;

    Πρόθεση δική μου και ίσως και της lorelai (που τόλμησε να απαντήσει στην προσβολή που της έγινε συνυπογράφοντας - και όχι συνηπογράφοντας) ήταν να σου πώ ποτέ να μην κρίνεις τις ερωτικές εμπειρίες και το ποιόν των αντρών των άλλων γυναικών - όπως σαφώς έκανες με εκείνες τις δύο ειρωνικές και απαξιωτικές γραμμούλες που έγραψες για τη lorelai. Για μένα αυτό είναι ένα είδος γυναικείας αλαζονείας ιδιαίτερα κακόγουστο που δεν έχει να κάνει με το BDSM αλλά με τη γενική παιδεία της κάθεμίας, τον χαρακτήρα της, της επιδιώξεις της και πολλά άλλα. Πάντως το στυλ "δες τι σούπερ Αφέντη έχω εγώ και εσύ καημενούλα, τί να κάνουμε ως εκεί που μπορείς", και τα μηνύματα που σέρνει, είναι κάτι που καμμία γυναίκα δεν έχει λόγο να ανέχεται από μία άλλη. Προσπάθησα λοιπόν υπαινικτικά να σε κάνω να καταλάβεις πόσο προσβλητική έγινες, αλλά πού τέτοια τύχη.

    Πολλές γυναίκες υποτακτικές ή όχι, μεταξύ των οποίων κι εγώ, τυχαίνει να εκτιμούμε ιδιαίτερα τις εμπειρίες που έχουμε αξιωθεί να έχουμε στον ερωτικό τομέα και να καμαρώνουμε, να σεβόμαστε και να θαυμάζουμε τους ερωτικούς συντρόφους που είχαμε σε αυτές τις εμπειρίες.

    Δεν έχω καταλάβει να γνωρίζεις αρκετά για τις ανθρώπινες σχέσεις ώστε να μπορείς να κρίνεις τις εμπειρίες της καθεμίας υποτακτικής, τον βαθμό και την ένταση της υποτακτικότητάς τους κ.ο.κ.

    Και ίσως, ενδεχομένως (αν και μπορεί να κάνω λάθος) να θέλεις να λειτουργήσεις ως πρότυπο για άλλες υποτακτικές, αλλά αυτό είναι λιγάκι δύσκολο διότι την ερωτική της αυτοπραγμάτωση στο D/s η κάθεμία θα τη βρει μέσα από άλλες διαδρομές, όχι μέσα από τη δική σου αυτοπροβολή.

    Από πλευράς δικής μου, δεν είσαι υποχρεωμένη να με αποκαλείς "φίλη ". Δεν το βρίσκω και ιδιαίτερα ευγενικό να συγκαλύπτεις μία πολύ καλή δόση επιθετικότητας κολλώντας ένα "φίλη" από κοντά.
     
  7. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Οκ, παρατράβηξε... έγινε άσχημο.
    Αισθάνομαι πως και η δική μου συμμετοχή έπαιξε ρόλο στην όλη ιστορία οπότε ζητώ από όλα τα μέλη συγνώμη.
    Αντιμετωπίζουμε τα θέματα εδώ μέσα με έναν ανταγωνισμό ακατανόητο.
    Ένιωσα κάποια στιγμή σωστά ή λανθασμένα να θίγονται πράγματα που αγαπώ και πιστεύω και προσπάθησα να επιβληθώ. Πιστεύω πως ειδικα στο συγκεκριμένο thread οι περισσότεροι που έγραψαν έκαναν το ίδιο με μένα. Λάθος μας.
    Κάποιος πήρε κάτι στραβά, εγώ ή ο άλλος, το τράβηξα εγώ ή ο άλλος, φούντωσαν τα αίματα και καταλήξαμε πράγματι να μαλλιοτραβιόμαστε με βαρύγδουπες δηλώσεις και ειρωνία.
    Είμαστε μεγάλα παιδιά, υποτίθεται πως κατά βάση αγαπάμε το BDSM για διάφορους λόγους, επιμένω πως η κάθε απόχρωση και τάση εδώ μέσα δεν είναι καλύτερη από την άλλη.
    Ζητώ, ή μάλλον παρακαλω όσους εμπλέκονται στην "διαμάχη" αυτή να σταματήσουν.
    Όλοι έχουμε εφυία, γνώσεις, εμπειρίες. Πέρα από τα μαλλιοτραβήγματα όλοι χωρίς εξαιρέσεις έχουμε αξιόλογα πράγματα να πούμε.
    Ναι, κάνω τον ειρηνοποιώ. Κυρίως γιατί αυτό to site είναι η πιό αξιόλογη προσπάθεια που έχω συναντήσει στην χώρα μας και θέλω να το δω να ευημερεί και όχι να χαντακώνεται.
    Πιστεύω πως όλοι αυτό θέλουμε.
    Ας βγάλουμε ψεύτες αυτούς που ισχυρίζονται πως οι Έλληνες αρέσκονται να τρώγονται μεταξύ τους.
     
  8. lorelai

    lorelai Guest

    carissa πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο να ζητήσεις συγγνώμη. Ενα θέμα ήταν και όπως αρκετά θέματα σ'αυτό το forum καταλήγουν σε αντιπαράθεση εν μέρει γιατί κανείς δεν "ρίχνει νερό στο κρασί του" και γιατί να το κάνει άλλωστε και επίσης γιατί αυτός ο χώρος περιλαμβάνει άτομα με διαφορετικές αντιλήψεις. Για παράδειγμα εμένα πάντα μου φαινόταν αδιανόητο να ζήσω στο lifestyle και πολλές φορές αντιδράω όταν διαβάζω posts κυρίως απο Masters ή slaves. Aυτό δεν σημαίνει βέβαια πως υποτιμώ κανέναν. Πιο πολύ προσπαθώ να καταλάβω την ψυχολογία αυτών των ανθρώπων και να ανταλλάξω απόψεις. Πολλές φορές όμως ξεπερνάμε την απλή ανταλλαγή απόψεων και φτάνουμε μέχρι και στη σύγκρουση γιατί ζούμε διαφορετικά το bdsm και μπορεί όλοι να λέμε ότι δεν υπάρχει σωστό αλλά μόνο διαφορετικό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το πιστεύουμε για να είμαι απόλυτα ειλικρινής. Πάντως και επιμένω δεν χρειάζεται να νιώθεις άσχημα. Ειναι ωραίο μέσω ενός forum να μαθαίνεις τις αντιλήψεις των άλλων ακόμα κι έτσι. Δες το κάπως σαν να πέφτουν οι μάσκες... Οσο για την lara[E-p] καλοσύνη σου που αποπειράθηκες να με ψυχολογήσεις και να ασχοληθείς με μία ταπεινή υποτακτική. Χαίρομαι που είσαι τόσο ευτυχισμένη σε σημείο να δημοσιοποιήσεις την χαρά σου και τις απόψεις του Κυρίου σου. Αλλά πραγματικά δεν ήταν ανάγκη να μπεις σε τόσο κόπο για να μας πείσεις για την ευτυχία σου. Είμαι σίγουρη ότι βρήκες τον Αφέντη των ονείρων σου και ζεις τη σχέση σου όπως την θέλεις. Αλλά με τόσα που έγραψες πραγματικά αναρωτιέμαι ποιον προσπαθείς να πείσεις και γιατί. Με γεια σου και χαρά σου κοπέλα μου να τα ζεις όλα αυτά αλλά ουδέποτε θυμάμαι να αμφισβήτησα την αλήθεια των λόγων σου. Κατέθεσα τη δική μου άποψη η οποία σε καμμία περίπτωση δεν είναι δεσμευτική για κανέναν. Δεν φαντάστηκα ότι ήταν τόσο δύσκολο για να το καταλάβει κανείς. Anyway πάω να διαβάσω κανένα Αρλεκιν. Ξαφνικά μου ήρθε η όρεξη μετά από αυτά που διάβασα...
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Για να είμαι ειλικρινής, αναρωτιόμουν κατά πόσο πρέπει να απαντήσω στο βρώμικα προσβλητικό και παράλογα επιθετικού σου ποστ, μια και όσα γράφεις ουσιαστικά δεν αφορούν το ίδιο μου το ποστ, μια και ΟΛΑ όσα γράφεις και καταλογίζεις σε μένα, δεν τα έχω καν πει, παρά μόνο είναι δικές σου υποθέσεις και ερμηνείες, για το τι εσύ θεωρείς πως έκανα, στολισμένες με βρισιές και προσβολές και τόσο μένος, για το οποίο πραγματικά έχω μείνει έκπληκτη!

    Δεν βλέπω να έχω υπαινίχθεί πουθενά πως υποτιμώ κανένα, αντίθετα από την αρχή του ποστ, αλλά και στο τέλος, είπα πως τίποτα δεν είναι καλύτερο ή χειρότερο.

    Κατ΄ ακρίβεια απλά έδωσα τη δική μας άποψη επί του θέματος, για να δουν κάποιοι χρήστες πως υπάρχουν διάφορες απόψεις, ανάλογα με τον τύπο της σχέσης που έχει επιλέξει ο καθένας μας να ζει, όπως προσπάθησαν να κάνουν και άλλοι.

    Όσο για το μοίρασμα της σχέσης μου, και της ευτυχίας μου, δεν έγινε ούτε για να συγκινήσω κανένα, και σίγουρα όχι για να πω τι σούπερ Αφέντη έχω εγώ, δεν έχω τέτοια ανάγκη. Ο Κύριος μου είναι Υπέροχος και Σούπερ για μένα… Για κάποια άλλη μπορεί να Είναι Υπέροχο και Σούπερ κάτι εντελώς διαφορετικό…

    Οπότε για τι ανάγκη αυτοπροβολής μιλάτε?.
    Αυτοπροβολή είναι μάλλον κάτι άλλο…αυτό που έγινε εδώ αλλά και σε άλλα ποστ που προσπαθείτε να μην επιτρέψετε ν ακουστεί απλά άλλη άποψη πέρα από τη δικιά σας, επιτίθεστε και προσβάλετε, συγκεκαλυμμένα και μη ακόμη και άτομα που απλά όπως την little slut, «τόλμησε» να εκφράσει τι νιώθει, χωρίς καν να αναφέρεται σε δικά σας ποστ, αλλά σπεύσατε να της πείτε πως δεν την πιστεύετε, δεν υπάρχει αυτό που λέει πως ζει και γενικά δεν επιτρέπετε να περάσει κανένα μα κανένα ποστ το οποίο να εκφράζει κάτι διαφορετικό από αυτά που εσείς πιστεύετε, προσπαθώντας να έχετε σε όλα τον τελευταίο λόγο, ακόμη κι αν αυτό προϋποθέτει να πέσετε σε επίπεδο βρισιών και προσβολών.

    Μιλάς για δική μου προσπάθεια αυτοπροβολής…και πως προσέβαλα δήθεν με το αστείο πως επειδή δεν γνώρισε η ίδια εξού και δεν πιστεύει πως υπάρχουν τέτοιοι Αφέντες δεν σημαίνει κιόλας πως δεν υπάρχουν. Αστείο ήταν! Μια προσπάθεια να χαλαρώσετε λίγο γιατί πήρατε μονότερμα το φόρουμ, προσβάλλοντας, και επιτιθέμενοι στους άλλους χρήστες!

    Έχω μοιραστεί την ευτυχία μου και σε πολλά άλλα ποστ και στις προσωπικές εμπειρίες, όπως έκανα και για τα λάθη μου, αλλά κανείς δεν το θεώρησε πως είναι προσπάθεια να πείσω κανένα, ή να καυχηθώ να αυτοπροβληθώ… Το θεώρησαν μοίρασμα ψυχής. Μοίρασμα των δικών μου εμπειριών. Και το ίδιο ακριβώς έχουν κάνει και άλλες/οι! Μοιραζόμαστε αυτό που ζούμε, αυτό που νιώθουμε…Αυτό είναι bdsm φόρουμ, αυτό κάνουμε…
    Γιατί τσαντιστήκατε τόσο πολύ? Από πού πηγάζει αυτή όλη η κακία και το φαρμάκι?


    Εξάλλου πουθενά δεν έγραψα για τίποτα πέρα από αυτά στα οποία αναφερόταν το ποστ, τη σχέση Αγάπης και Τιμωρίας, δίνοντας τη δική μας εμπειρία… Όχι για να τρίψω στη μούρη κανενός πόσο όμορφα ζω.. Τίποτα δεν είναι Άρλεκιν σε μια Ms σχέση, και δεν είναι Αρλεκιν ότι εσείς δεν κατανοείτε και δεν πιστεύετε πως μπορεί να υπάρξει.

    Τόνισα και το πιστεύω πως μιλώ για τη δική μου σχέση, πως δεν υπονοώ πως αυτό που εγώ ζω είναι καλύτερο, αλλά δεν δέχομαι πως είναι και χειρότερο
    κι εσείς αυτό προσπαθούσατε να περάσετε σαν κεντρική ιδέα στο φόρουμ, και επειδή πέρα από σας υπάρχουν και άλλα άτομα που το διαβάζουν, προσπαθώντας να μάθουν γι΄ αυτό περισσότερα, τολμήσαμε κι εμείς να εκφράσουμε πως το βιώνουμε και το βλέπουμε εμείς.

    Για κάποιους από μας το φόρουμ αυτό, ήταν και μένει, παρά τις προσπάθειες κάποιων να το διαβρώσουν, ένα μέρος στο οποίο, διαφορετικά άτομα, με διαφορετικές εμπειρίες, λένε ο καθένας τις απόψεις του, ένα μέρος για τους καινούριους στο χώρο να μάθουν τι επιλογές έχουν σ΄ αυτόν, και για τους παλαιότερους να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους.

    Το αξιοπερίεργο είναι πως ΤΙΠΟΤΑ απ΄ αυτά που μου καταλογίζονται δεν εμπεριέχονται στο ποστ μου.
    Έχουν ερμηνευτεί πράγματα που ΔΕΝ έχω πει, και παρερμηνευτεί όσα έχω πει, και παραλείπονται αυτά που Έχω πει και αναιρούν όλη αυτή την απίστευτα άδικη επίθεση και όλες αυτές τις προσβολές που δέχομαι εδώ σήμερα.

    Συγνώμη που είμαστε αυτό που είμαστε, συγνώμη που τολμάμε να είμαστε ευτυχισμένοι και δεν μιζεριάζουμε και το λέμε μαζί με τις απόψεις μας!

    Μέχρι και μάθημα ορθογραφίας πήρα σήμερα!
    Τόσοι και τόσοι γράφουν ανορθόγραφα, εγώ είχα την τύχη να με διορθώσουν… lol ..τι να πω, πέρα από ευχαριστώ…αν και χωρίς να το θέλω αναρωτιέμαι ποιος προσπαθεί να αποδείξει σε ποιόν τελικά.

    Που έγραψα και σε ποιο σημείο έχω κρίνει στο ποστ μου τις δικές σας σχέσεις?
    Επειδή τόλμησα να πω πως είναι η δικιά μου?


    Από πότε αλήθεια το φόρουμ έγινε ένα μέρος που μόνο μια μερίδα επιτρέπεται να εκφράζει τις απόψεις της και όλοι οι άλλοι είναι υποχρεωμένοι να σιωπάνε και να δέχονται τέτοιες επιθέσεις και προσβολές και μάλιστα για πράγματα που ΔΕΝ έχουν γράψει, αλλά έχουν ΥΠΟΘΕΣΕΙ και ερμηνέψει κάποιοι, προβάλλοντας μάλλον αυτά που οι ίδιοι φοβούνται και κουβαλάνε μέσα τους?

    Θέλω να έχω το δικαίωμα να μπορώ να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου και τις απόψεις μου, όπως και να μπορούν να το κάνουν όλοι, χωρίς μερικές μονάδες, επανειλημμένα να προσπαθούν να φωνάξουν δυνατότερα απ΄ όλους τους άλλους για να καλύψουν τα λεγόμενα των άλλων.
    Και πραγματικά ντροπή αντί να μιλάμε για bdsm να βρίζουμε όλους τους lifestylers να προσπαθούμε να τους φιμώσουμε, με τέτοιου είδους επιθέσεις, που δυστυχώς επαναλήφθηκαν στο παρελθόν και προς Α/αλλους.

    Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να καταστρέψει αυτό που προσπαθούμε εδώ με τόσα όνειρα να κτίσουμε, και ούτε είναι χώρος για προβολή, ούτε των απωθημένων ούτε της κακίας του καθένα…αλλά δυστυχώς γίνονται κι αυτά….
    Γιατί δεν αντιδράσατε όταν γράφαμε για το πόσο μας αρέσει π.χ. το μαστίγωμα? Γιατί εκείνο το καταλαβαίνετε? Μόλις κάτι ξεφεύγει απ΄ αυτό που εσείς ζείτε και κατανοείτε, το λιθοβολάτε με τέτοια μανία λες και απειλεί την ίδια σας την ύπαρξη.!!

    Κανείς δεν προσπαθεί ούτε να σας πείσει, ούτε να φανεί καλύτερος σας, ούτε να σας ανταγωνιστεί.
    Απλά να μοιραστεί και να μιλήσει.
    Αλλά ρίξτε μια ματιά σ΄ αυτό το φόρουμ.
    Με πόσο πάθος, θυμό, πόσες κατηγορίες και επιθέσεις, πόσα καταλογίστηκαν σχεδόν με μίσος προς όποιον εξέφρασε διαφορετική άποψη από τη δική σας.

    Δεν ανήκει σε σας το φόρουμ και έχουν όλοι δικαίωμα να ακουστούν.

    Και αν εσείς έχετε κάτι να πείτε, πείτε το και αφήστε και τους άλλους να πουν τα δικά τους.
    Όχι μόλις γράφει κάποιος κάτι που δεν συμφωνείτε, και που δεν αναφέρεται καν σε δικά σας ποστ, να τρέχετε να φωνάζετε για να μην ακουστεί.

    Ποιος τελικά ανταγωνίζεται? Ποιος τελικά έχει προσβάλει και βρίσει? Ποιος ειρωνεύτηκε, προσπάθησε να μειώσει και να διαβάλει ποιόν?


    Και το τι έγραψα είναι εδώ και το τι μου καταλογίζεται πως δήθεν έγραψα, και οι επαναλαμβανόμενες επιθέσεις που δέχτηκαν πολλοί, και η φαρμακερή επίθεση που δέχτηκα.
    Πουθενά εγώ δεν έχω βρίσει δεν έχω μιλήσει απαξιωτικά…Γιατί θεωρώ πως κανένας δεν είναι ανώτερος ή κατώτερος…ούτε σαν άνθρωπος, ούτε σε σχέση με το bdsm, πράγμα που ξεκάθαρα εσείς δεν συμμερίζεστε…Δική σας δουλειά είναι αυτή.. και την κάνατε όσο πιο τοξικά γινόταν…

    Πραγματικά λυπάμαι….

    Τα ποστ είναι όλα εδώ…Και όποιος τα διαβάζει αμερόληπτα μπορεί και να κρίνει…
     
  10. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Κρίνοντας όσο πιο αμερόληπτα μπορώ, μια και κανέναν δεν γνωρίζω προσωπικά από αυτό το φόρουμ άρα δεν έχω και λόγο να είμαι υπέρ κάποιου, δεν βλέπω καμία επίθεση από τη μεριά της lara. Το τι μπορεί ο καθένας μας να συμπεράνει από ένα ποστ και το τι μπορεί να "διαβάζει" πίσω από τις λέξεις είναι καθαρά δικό του θέμα και πιστεύω πως δεν μπορεί να κατηγορεί κάποιον απλά και μόνο εκφράζοντας τα δικά του συμπεράσματα από το κείμενο που έχει διαβάσει. Δημοκρατία έχουμε, δικαίωμα να λέμε την άποψη μας έχουμε αλλά το να προσάπτουμε σε κάποιους πράγματα που δεν έχουν πει είναι ελαφρώς παράλογο κατά την άποψη μου.

    Κάνοντας μια βόλτα μέσα στο φόρουμ βλέπει κανείς ότι είναι τα ίδια συγκεκριμένα άτομα που εμπλέκονται σε διαμάχες με αποκορύφωμα αυτήν εδώ. Το sub vs slave που χαριεντολογόντας ανέφερε κάπου η carissa οντως έλαβε χώρα μέσα σε αυτό το thread. Ποιός ο λόγος; Άλλωστε μιλάμε για 2 διαφορετικές κατηγορίες του bdsm που είναι δύσκολο να συμφωνήσουν επί κάποιων θεμάτων. Αυτό δεν σημαίνει όμως και ότι πρέπει να σφαχτούν.

    Τέλος, καλό θα ήταν να σεβόμαστε όλες τις απόψεις και να μιλάμε μόνο όταν έχουμε πραγματικά κάτι να πούμε και όχι απλά και μόνο για να δείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι από κάποιον άλλο και μόνο οι δικές μας πρακτικές είναι σωστές μην αφήνοντας να περάσει καμία άλλη άποψη. Το να σχολιάζουμε τους πάντες και τα πάντα δεν μας τιμά σε καμιά περίπτωση νομίζω.
     
  11. gaby

    gaby Guest


    Όταν βάζεις στο στόμα κάποιου σκέψεις που ούτε έκανε ούτε ανέφερε και επιπλέον είναι και βρώμικες, πέρα του ότι δείχνει αδυναμία συνεννόησης είναι και αιτία τσακωμού.

    Το ίδιο και όταν διαρκώς κομπορημονείς για τη σχέση σου και επιμένεις να υπαινίσσεσαι ότι οι άλλες δεν...

    Όταν λοιπόν συμβαίνουν αυτά τα δύο και μάλιστα όχι σπάνια, είναι επόμενο ότι και κάποια άλλη γυναίκα (ασχέτως level of submission) θα θελήσει κάποτε να υπερασπιστεί τη γυναικεία της αξιοπρέπεια. Θα μου πεις, δεν έθιξες εμένα προσωπικά, μόνο συγκαλυμμένα ίσως. Υπάρχει όμως και το αίσθημα κάποιων για το τί είναι δίκαιο και τί όχι.

    Απο κει και πέρα, δεν επιθύμώ να πολώνω καταστάσεις και συζητήσεις και νομίζω ότι για posts που δεν είναι του επιπέδου σας, πολύ σημασία μου δίνετε.

    Πάντως δε θυμάμαι άλλη sub να έχει αμφισβητηθεί σε τέτοιο βαθμό. Μου έχει ζητηθεί μάλιστα μετ' επιτάσεως να αναφέρω το level of submission μου πράγμα που έκανα.
     
  12. coupleds

    coupleds Regular Member

    Κακό το κλίμα. Καλύτερα να κλειστεί εδώ το ποστ . Συχνά η ανταλλαγή απόψεων γίνεται αντιπαράθεση, συχνά ξεφεύγει από τα όρια αλλά εδώ παράγινε με προσωπικές νύξεις που θίγουν κάποια μέλη. Καθένας βιώνει καταστάσεις με το τρόπο που θέλει και δεν πέφτει λόγος στους άλλους για το αν είναι κακό ή καλό, έτσι ή αλλιώς. Ειδικά σε τέτοια θέματα δεν υπάρχει "κριτής" παρά μόνο ο εαυτός μας. Ούτε χωράνε ανταγωνισμοί ούτε κάποιος είναι καλύτερος. Κόφτε το εδώ.