Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Seduction, στις 24 Οκτωβρίου 2010.

  1. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    δε θα μπορουσα να μην συμφωνησω με ολα αυτα.
     
  2. labinnah

    labinnah Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Μη ρίχνετε λάδι στη φωτιά..ο χαρακτηρισμός vanilla υποδηλώνει την άγνοια στα πρώτα μαθήματα.
    Στην κοινότητα υπαρχουν πολλοί που δηλώνουν Κ και δεν εχουν σκλάβο/α,δεν μπορώ να συμφωνήσω πως η vanilla δεν εχει συνειδηση και δεν υπακούει στους νόμους του bdsm..
    Για το μεντορα ρωτάμε κατά ποσο τελειώνει ενας Κ το session και η ευχαριστήση του ειναι πως ήταν ο μέντορας της βραδιας;;
    Καποια στιγμη πρεπει να σταματήσουμε τα μερικα δάνεια σε λεξεις και χαρακτηρισμούς..
    multidisciplinary...κάνουν χρήση των διαφόρων επιστημονικών κλάδων ταυτόχρονα:
    mul · ti · dis · ci · PLI · NAR γ ° (m (M l l t t -d -D s s -pl -Pl -n -N r r , -t ,-T -) -)
    Ο μέντορας θα σε βάλει να φυτέψεις ένα λουλούδι και θα σου πεί τώρα πρεπει να μάθεις και βιολογία και χημεία και εγω είμαι εδώ με όλη την πειθαρχία υπο τη μορφή μαθησης για να σε μάθω.
    Νομιζουμε πως η κοινότητα εχει γίνει πολυκλαδική επειδη ανοιγουμε ενα trhead και βρισκουμε διαφορα κλαδια ..Π.χ ..Το κολλάρο ,η υποταγή ,πότε πρεπει να φοράει κολλάρο ,ειναι το κολλάρο βέρα;;;;
    Εαν λοιπόν είμασταν πειθαρχημένοι δε θα ανοίγαμε ολες αυτες τις θεματικες ενότητες.
     
  3. pecado_mortal

    pecado_mortal Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Δεν προκειται να μπω στη διαδικασια να σου εκθεσω για ποιους λογους το ανεφερα και δεν το προσπερασα διοτι θα καταληξουμε σε μια προσωπικη προστριβη που δεν αρμοζει στην προκειμενη κατασταση. Ωστοσο θα κανω μια πολυ συντομη αναφορα. Μου φαινεται οτι το ολο νημα ειναι πολυ φιγουρα για το τιποτα, αναλυσεις αναλυσεις για να καταληξουμε παλι να το αφησουμε καπου και να το πιασουμε αργοτερα
     
  4. GRD

    GRD Great Red Dragon

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Αν και παίζει να συμφωνήσω απόλυτα στο μέλλον και να "αβαντάρω" κάτι που _σίγουρα_ δε θέλω... να πω απλά -προς το παρόν- ότι ΠΟΛΛΑ θέματα εδώ μέσα κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό... ... εξού και ο αρχικός προβληματισμός μου στο πρώτο μου post στο συγκεκριμένο νήμα...

    Ο χρόνος -όπως πάντα- θα δείξει  

    Ανδρ(ε)ας
     
  5. Manipulator

    Manipulator Regular Member

    Η ταπεινή μου άποψη και η φτωχή μου εμπειρία λέει πως ο μέντορας απλά εμφανίζεται στην ζωή σου, δεν σε ψάχνει, αλλά ούτε και τον ψάχνεις… Σαφέστατα μπορεί να είναι αρσενικό, ή θηλυκό και σαφέστατα μπορεί να είναι κυριαρχικός, ή υποτακτικός και επιπλέον, μπορεί να μην είναι καν μέσα στην ιδεολογία του βδσμ.

    Η δικια μου εμπειρία λέει πως ο μέντορας είναι πάντα ΕΚΕΙ , να σε αγαπάει με ανιδιοτέλεια και απλά το μόνο που χρειάζεται είναι να σου λέει την αλήθεια και όχι αυτά που θέλεις εσύ να ακούσεις….

    Τώρα όσον αφόρα την «εκπαίδευση» εκτός από ασκήσεις ακριβείας, περιλαμβάνει και CQB?
     
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    @labbinah
    Να ήξερες πόσο συμφωνώ μαζί σου... 

    @Μanipulator
    Οι μόνοι που υπάρχει πιθανότητα να μας αγαπούν ανδιοτελώς, είναι ο μπαμπάς και η μαμά μας. Και γι αυτούς έχω επιφυλάξεις αλλά δε βαριέσαι.
     
  7. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

     
     
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    μέσα από την προσωπικά μου βιώματα ,έχω υπάρξει μέντορας ,υπό την έννοια κάποιου που συμβουλεύει και καθοδηγεί είτε υποτακτικά είτε κυριαρχικά άτομα

    φυσικά δεν πληρώ καμία από τις προϋποθέσεις που έχουν αναφερθεί .

    γιατί το έκανα ; συνέβει απλά ,δεν το επιδίωξα ,γνωρίζοντας άτομα "καινούργια" στο χώρο τους μεταλαμπάδευα τις εμπειρίες/γνώσεις μου ,αλλά όχι δεν καθόριζα πως ακριβώς θα εξελιχθούν οι ίδιες/οι .
    και επίσης η ηθική μου λέει ότι ΔΕΝ χρησημοποιείς την άγνοια των άλλων για να τους καθοδηγείς προς το συμφέρον σου δυστηχώς γνωρίζω άτομα που το κάνουν κατ'εξακολούθηση ...


    το ΄1ο ζήτημα δεν μπορεί να με βρει πιο σύμφωνο ,ο χαρακτήρας του άλλου δεν είναι κάτι που αλλάζει παρά μόνο επιφανειακά ,αρά δεν μπορείς να εκαιδεύσεις κάποιον να είναι γενικά υποτακτικός αλλά να υπηρετεί εσένα όπως θέλεις εσύ .

    για το 2ο ζήτημα ήδη μίλησα παραπάνω και συμφώνω επίσης

    προσωπικά ,τις ιδιότητες Αφέντικό/σκλάβο τις αντιλαμβάνομαι σαν role play ,οπότε μπορεί ένα άτομο να "εκπαιδευτεί" σαν σκλάβος ,όσο μπορεί κάποιος να εκπαιδευτεί να οδηγά αμάξι ...
     
  9. Arina

    Arina Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Αν και βρίσκω το πρώτο κομμάτι λίγο ουτοπικό..συμφωνούμε!

    Κάποτε ένας φίλος μου είχε πει το εξής.."Όλα στη ζωή είναι ένα πάρε δώσε. Αν δίνεις χωρίς να περιμένεις να πάρεις κάποτε θα αδειάσεις"
    Αυτό πιστεύω ότι ισχύει σε όλους τους τομείς της ζωής μας , ακόμα και στις σχέσεις που μας δένουν με το ίδιο αίμα. Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα ιδιοτέλειας όσο φυσιολογικής ανθρώπινης ανάγκης.
    Ακόμα και σε σχέσεις D/s αν το υποτακτικής φύσης άτομο παίρνει κατ' εξακολούθηση λιγότερα από αυτά που χρειάζεται , θα έρθει η στιγμή που δεν θα μπορεί να δώσει τα απαραίτητα.

    Στα του νήματος τώρα. Σίγουρα υπάρχουν αρκετά άτομα που χρησιμοποιούν τον όρο mentoring/εκπαίδευση για καθαρά προσωπικό τους όφελος χωρίς ουσιαστικά να υφίσταται κάτι τέτοιο στην πράξη. Όσον αφορά τον όρο εκπαίδευση(και δεν αναφέρομαι σε M/s σχέσεις) κατά τη δική μου οπτική πάντα ,θα έλεγα ότι είναι απλά μια σειρά από session και τίποτα παραπάνω όπως επίσης θα συμφωνήσω με τη Νinevi στο ότι :


    Όσο για το αν υπάρχουν μέντορες θέλω να πιστεύω (call me romantic) ότι υπάρχουν άτομα που έχουν τη διάθεση να επενδύσουν πάνω σε άλλα με σκοπό(όπως πολύ όμορφα το έθεσε η lara) την εμβάθυνση της κατανόησης της ψυχοσύνθεσης τους και κατά την γνώμη μου αυτό μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε φιλικό επίπεδο και αν...
     
  10. Manipulator

    Manipulator Regular Member

    Re: Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Είπα πως είναι εύκολο να βρεθεί?
      
     
  11. Lady in Corslet

    Lady in Corslet Mind the gap...

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Προσωπικά έχοντας βιώσει την εμπειρία του Mentoring ως καθοδηγούμενη, είχα την τύχη να πέσω σε καλά χέρια. Θεωρώ πως δεν μπορεί κάποιος να αυτοαποκαλεστεί μέντορας...πιστεύω ότι έτσι πρέπει να τον αισθανθείς εσύ...κι αν τον αισθανθείς έτσι σημαίνει ότι αυτόν τον ρόλο παίζει στη ζωή σου..Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να κέρδισε,και από την στιγμή που δεν με έφθειρε και δεν μου έκανε κακό σε κανένα επίπεδο αποφάσισα να μην σκοτίσω το μυαλό μου παραπάνω γι αυτό...όλοι οι ανθρωποι έρχονται στη ζωή μας για να εκπληρώσουν μια "αποστολή"...πιθανότατα αυτή να ήταν η δική του... Τα άτομα με χαμηλή αυτοεκτίμηση και αυτογνωσία πιστεύω δύσκολα βρίσκουν έναν καλό μεντρορα...πιο πολύ σημαδούρα βρίσκουν και σημαδούρα τα προσεγγίζει από ότι έχω δει...Εύχομαι σε όλες τις υ έναν καλό νονό!αυτα!
     
  12. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Mέντορας. Tι είναι; Xρειάζεται; κλπ (Η αλλιώς τροφή για σκέψη)

    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη tender lilly. Και θα προσθέσω ότι η πραγματικά έξυπνη mentee είναι αυτή που όχι απαραίτητα ακολουθεί τις συμβουλές, αλλά που έχει ανοιχτά αυτιά και ανοιχτό μυαλό για να τις ακούσει και να κρίνει κατόπιν πώς να πορευτεί. Μακάρι κάθε νέα στον χώρο να είχε την τύχη να έχει μία / έναν mentor. Όσοι το έχουμε ζήσει, μόνο πλουσιότεροι γίναμε  και σας ευχαριστούμε για αυτό.

    Παρότι απενεργοποιημένα, εγώ θα τα δώσω τα rep. Και πολλά μάλιστα. Το χαβά μου  

    sk