Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος DocHeart, στις 23 Νοεμβρίου 2010.

?

Μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα;

  1. Ναι, αμέ.

    132 vote(s)
    68,8%
  2. Χλωμό.

    60 vote(s)
    31,3%
  1. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Όχι, λέει η Νόρα Έφρον (Χολλυγουντιανή σεναριογράφος με το Sleepless in Seattle και το You've Got Mail στο βιογραφικό της) στο "Όταν ο Χάρυ Γνώρισε τη Σάλλυ". Ο σχεδόν νεαρός τότε Μπίλυ Κρύσταλ εξηγεί στη Μεγκ Ράιαν το λόγο:



    Δεν υπάρχει περίπτωση, λέει, ένας άντρας να μη θέλει να πηδήξει μια γυναίκα, ακόμα και μια γυναίκα που δε βρίσκει ελκυστική ("You pretty much wanna nail them too."). Ακόμα και αν τελικά δε συμβεί ποτέ, το σεξ πάντα θα βρίσκεται "εκεί έξω", στον αέρα, και θα εμποδίζει το σχηματισμό μιας γνήσιας και αληθινής φιλίας.

    Χρόνια αργότερα, όταν τυχαία ξανασυναντώνται, ο Χάρυ προσκαλεί τη Σάλλυ να φάνε μαζί, σαν φίλοι. "Αναθεωρώ," της λέει. "Ένας άντρας μπορεί να είναι φίλος με μια γυναίκα, αρκεί και οι δύο να βρίσκονται σε μια σχέση με άλλους." Αλλά μετά αλλάζει πάλι γνώμη: ούτε αυτό παίζει, γιατί τότε οι "άλλοι" αρχίζουν να αναρωτώνται τί λείπει από τη σχέση ώστε το άλλο τους μισό να το αποζητά σε μια "φιλική" σχέση με άτομο του αντίθετου φύλου.



    Μήπως αυτό είναι ένα ζήτημα το οποίο βλέπουν διαφορετικά οι άντρες από τις γυναίκες; Να το raison d'etre του δημοψηφίσματος: θέλω να δω αν οι γυναίκες θεωρούν τη φιλία με τους άντρες εφικτή περισσότερο απ'ότι θεωρούν οι άντρες εφικτή τη φιλία με τις γυναίκες.

    (Δεν το πιστεύω οτι έγραψα την τελευταία πρόταση χωρίς καν να έχω πιεί.)

    Χαιρετισμούς,
    DocHeart
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. thanasis

    thanasis Contributor

    Yeah and I've got the scars to prove it.  
     
  3. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Υπάρχει ένας πολύ απλός τρόπος: get laid, get the sexual tension out of the way ... και μετά όλα ΟΚ!  
     
  4. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Οκ, αλλά αν προηγηθεί αυτό, θα υπάρχει πάντα η πιθανότητα (ακόμα και η δυνατότητα, if you see what I mean) να επαναληφθεί. Oπότε το σεξ θα είναι πάντα στην ατζέντα (έστω και χαμηλά).
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    α) Μία γυναίκα και ένας άνδρας μπορούν να είναι φίλοι.
    β) Το σεξ δεν αποκλείει την ύπαρξη φιλίας.
     
  6. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Μια φιλική σχέση μπορεί να ξεκινήσει και με λανθάνουσα ερωτική μορφή ανάμεσα σε δύο ανθρώπους αντίθετου φυλου, αλλά στην πορεία βρίσκει τον δρόμο της και εξελισσεται σε πραγματική φιλία.Πολλές φορές ξεκινάει πάλι σαν φιλία και καταλήγει σε ερωτική σχέση.Πάντως πάντα υπάρχουν διαστήματα φιλίας ανάμεσα σε ένα άνδρα και μια γυναίκα.Μικρά η μεγάλα....
     
  7. Nesaea

    Nesaea Guest

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Δεν επεδιωξα μεχρι προσφατα να εχω φιλικες σχεσεις με αντρες. Οχι γιατι αυτοι σκεφτονται το σεξ, αλλα επειδη εγω σκεφτομαι το σεξ. Δεν πειραζει που δεν κανω κινηση προς αυτη τη κατευθυνση αλλα η γνωση του οτι περναει εστω και αστραπιαια απο το μυαλο, "χαλαει" την φιλια οπως εγω την εχω στο μυαλο μου.  
     
  8. vautrin

    vautrin Contributor

    Αν ο ένας εκ των δύο ή αμφότεροι είναι ομοφυλόφιλοι; Ορίστε, δια της απλής λογικής λύθηκε το πρόβλημα!
     
  9. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Ναι, αλλά θα είναι πλέον χαμηλά στην ατζέντα. Θα προηγούνται τα γκομενικά τους, τα της δουλειάς, τα χίλια μύρια άλλα.

    Η δυνατότητα {εφόσον δεν τους χωρίζουν 18.000 χλμ} και η πιθανότητα {εφόσον δεν έχουν ανατομικό κώλυμα} υπάρχουν πάντα. Το θέμα είναι κατά πόσο τους απασχολεί. Αν πάψει να τους απασχολεί, μικραίνει η πιθανότητα.

    Πάντως, έχω κάνει και τα δύο είδη φίλων: με και άνευ. Και δεν είχαμε ποτέ προβλήματα. Μια χαρά τα πάμε.   Μάλλον είναι θέμα ωριμότητας και από τις δύο πλευρές.
     
  10. sk

    sk Regular Member

    Απάντηση: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    ναι και πάλι ναι - από την προσωπική μου εμπειρία, είναι όμως τελείως διαφορετική η φιλία που έχω με τους άνδρες φίλους μου και διαφορετική αυτή που έχω με τις κολλητές.

    sk
     
  11. devine_sub

    devine_sub Contributor

    Απάντηση: Re: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Με αυτή τη λογική δημιουργείται η απορία αν μπορεί μια γυναίκα να είναι σκέτη φίλη με μια λεσβία και ένας άνδρας με έναν ομοφυλόφιλο άνδρα.

    {Και σε αυτή την περίπτωση, ισχύει η προηγούμενη απάντησή μου.}
     
  12. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Απάντηση: Re: Mπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι φίλοι;

    Nαι ρε παιδί μου, αλλά, για παράδειγμα, εγώ έχω ένα-δυο παιδικούς φίλους, αρσενικούς. Πραγματικά δε θέλω ποτέ να κάνω σεξ μαζί τους, βγάζουν τα παπούτσια τους και αλλάζω δωμάτιο. Οπότε, αν θέλω να τους δω, δεν είναι ποτέ για να τους πηδήξω. Ενώ μπορεί να είμαι "φίλος" με μια γυναίκα και ένα βράδι να μου την καρφώσει να της τον καρφώσω.

    Στην ουσία απάντησες με το (β). Εγώ σκέφτομαι τη φιλία να μην έχει σεξ μέσα. Όπως με τους άντρες φίλους μου. Εσύ θεωρείς οτι είναι οκ να πηδιόμαστε που και που. Αλλά αν αυτή η προοπτική υπάρχει, τί σημαίνει οτι έχει φίλους η σύζυγός μου (μια υποθετική, λέμε τώρα) ή οτι έχω φίλες εγώ; Οτι ανα πάσα στιγμή μπορεί να αλληλοκερατωθούμε και να είναι όλα οκ?

    MAN, I love this thread...