Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Maria΄Diary, 365 days in dungeon

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος skia, στις 2 Φεβρουαρίου 2007.

  1. skia

    skia Contributor

    zinnia μου,τα δεσμά μας δεν είναι απαραίτητο να είναι πραγματικές αλυσίδες.οι αλυσίδες στο μυαλό μας πολλές φορές υπερτερούν.μας κάνουν δέσμιους των θέλων μας.είναι στιγμές που μας πνίγουν. 
     
  2. zinnia

    zinnia Contributor

    μα γι αυτες μιλαω κι εγω.. τις φανταστικες.. οι πραγματικες ειναι μονο στο γκουανταναμο..
     
  3. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Maria΄Diary, 365 days in dungeon

    Ευχαριστω πολυ timandra!!!  
     
  4. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Maria΄Diary, 365 days in dungeon

    Διάβασα πολύ προσεκτικά, τόσο το πρωτότυπο, όσο και τη μετάφραση που μας πρόσφερε η skia (σ' ευχαριστώ για τη μετάφραση). Το κείμενο έχει πολλά σημεία που χρήζουν συζήτησης, όμως εγώ θα σταθώ σε δύο που μου έκαναν εντύπωση:

    1. την ηλικία της. 24 χρονών παιδί δεν είχε κανέναν στον κόσμο που να την αναζητήσει για ένα χρόνο; Οι γονείς της; Οι φίλοι της; Δεν κάνει πουθενά αναφορά για δικούς της ανθρώπους... Κανείς εκεί δεν αναρωτήθηκε που είναι και τι κάνει για ένα χρόνο;
    2. δεν την είδε το φως του ήλιου για ένα χρόνο. Ποιός θα έβαζε σε τέτοιο κίνδυνο την υγεία της σκλάβας του; (κάπου παραπάνω αναφέρθηκε πολύ ορθά η πιθανότητα αβιταμίνωσης) Και γιατί πουθενά μετά δεν περιγράφει την αίσθηση του φυσικού φωτός και του καθαρού αέρα στο σώμα της;
     
  5. skia

    skia Contributor

    προσπάθησα να το αποδώσω σχετικά καλά, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος.οφείλω να ομολογήσω ότι όσο το διάβαζα μου δημιουργήθηκαν οι ίδιες απορίες και ίσως μερικές ακόμα.αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η καθαρά πεζή περγραφή που κάνει κατά καιρούς, και η έλλεψη του εμφανούς ενθουσιασμού όταν βγήκε έξω.επειδή λατρεύω το φως του ήλιου, αν θα μου συνέβαινε κάτι τέτοιο, θα τρελαινόμουν από τη χαρά.
     
  6. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Maria΄Diary, 365 days in dungeon

    Αν το διαβάσουμε σαν μια φανταστική ιστορία εε μπορεί να εξιτάρει τα σαδομαζοχιστικά μας ένστικτα, όμως όταν η φαντασία γίνετε πραγματικότητα όπως γίνετε πολλές φορές ( υπάρχουν τέτοιες ιστορίες πιστεύω αληθινές) τότε γίνονται και φρικιαστικά πράγματα όπως αυτά που διαβάσαμε. Το κακό είναι πως διαβάζοντας τέτοιες ιστορίες διαστρεβλώνετε κατά πολύ ο χώρος και πολλοί μπορεί να θεωρήσουν πως το ¨σωστό¨ bdsm είναι κάτι απάνθρωπο και ακραίο όπως αυτό.
    Συγνώμη σκιά αλλά ..
     
  7. skia

    skia Contributor

    Μη ζητάς συγνώμη........
    Συμφωνώ κι εγώ.είναι ακραίο. Άσε που δε πιστεύω ότι είναι αληθινό, που νομίζω ότι το έχω ήδη πει και βαριέμαι να το λέω ξανά και ξανά. 
     
  8. Ο εγκλεισμός / αιχμαλώτηση, μαρτύριο, καταπόνηση ενός θυληκού (κατά προτίμηση μεγαλόστομου όμορφου και κωλοπαιδίστικα καλομαθημένου) αδιαμφησβήτητα αποτελούνε φαντασίωση του μεγαλύτερου τμήματος των ανδρών - σεξουαλικών σαδιστών / Κυρίαρχων

    και ένα αρκετά μεγάλο μέρος των γυναικών sub έχει ανάλογες φαντασιώσεις (αλλά με μια πιο ήπια μορφή σχεδόν ψευδορομαντική)

    Ωστόσο όταν περνάμε από τον κόσμο της φαντασίωσης στον κόσμο της πραγματικότητας τα πράματα διαφέρουνε και διαφέρουνε πολύ (αυτό πρέπει να το βάλουμε καλά στο μυαλό μας)

    τώρα σχετικά με το σπάσιμο του τσαμπουκά με τιμωριά σαν την παραπάνω δηλ 365 μέρες (όλοκληρος χρόνος) ακούγεται ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ... μιας και ένα σπάσιμο μπορεί να έχει διάρκεια κατεμέ πολύ λιγότερη (κάπου εκεί στις 2 μέρες κάτω από συνεχή παρακολούθηση βέβαια και με επιβαλόμενη αγρυπνιά).. το δύσκολο είναι το κομμάτι μετά το πέρας της τιμωρίας. Να θέσω σαφές ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κατάλληλοι για τέτοιες τιμωρίες μπορεί να έχει αποτέλεσμα στην ψυχική και σωματική τους υγειά και διαύγεια. Ας μην πιστέψουμε όμως ότι δεν υπάρχουνε ή δεν υπήρξαν και θα υπάρξουν ζευγάρια που ασκούνε bdsm στα όρια των άκρων.
     
  9. Uranoos

    Uranoos Regular Member

    Ευχαριστουμε skia...

    Ετσι... ετσι... και με την περιγραφή της, σε μορφή ημερολογίου ακόμα καλύτερα

    Uranoos
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    οσο περισσοτερο διαβαζω (το πρωτοτυπο) τοσο περισσοτερο εκνευριζομαι ....
    Αισθανομαι προσβολη που ανηκει στην ιδια κατηγορια με εμενα .. στους ανθρωπους ....απο την αλλη παλευω να αποταξω την αδυναμια μου και αισθανομαι λυπη που η βοηθεια προς εκεινη δεν εφτασε ποτε ....
    Σκεφτομαι λογια σοφων που εδειξαν στον ανθρωπο τον δρομο που θα κανει το αυριο πραγματικοτητα και οχι ενα ονειρο που χαθηκε μεσα στην νυχτα...
    Πως μπορεις να μισησεις εναν Θεο τοσο πολυ ? .....
     
  11. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Maria΄Diary, 365 days in dungeon

    πως αραγε.........
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: Maria΄Diary, 365 days in dungeon

    Αν και μεσα στην υπερβολη του μου εκανε κατι σε κωσταλεξη...υπαρχουν πολλα ενδιαφεροντα να δει και να συζητησει κανεις