Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master, dominant, top/slave, submissive, bottom; ξεκαθαριζοντας τους ορους.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Phaedra, στις 31 Ιουλίου 2005.

  1. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Στο forum εχουνε γινει πολλες συζητησεις οσον αφορα στις διαφοροποιησεις των εννοιων Master και Dom, και ακομα περισσοτερες στις διαφορες sub και slave. Θα ηθελα να επεξηγησω τους ορους top και bottom, πρωτον γιατι χρησιμευουνε σε πιο ακριβη επικοινωνια και δευτερον γιατι η κατανοηση τους, διανοιγει καπως τους οριζοντες μας οσον αφορα το BDSM και το lifestyle.

    Οι οροι top και bottom λοιπον, αναφερονται σε δραστηριοτητες και οχι σε χαρακτηριστικα του ατομου που εμπλεκεται σε αυτες. Ως top λοιπον νοειται αυτος η αυτη που σε μια BDSM συνεδρια εχει αναλαβει τον ρολο του να προκαλει σωματικα η συναισθηματικα ερεθισματα σε εναν αλλον ανθρωπo. Ο ανθρωπος εκεινος, που εχει συναινεσει να του προκληθουν αυτα τα ερεθισματα λεγεται bottom. Στον ορισμο αυτο η λεξη ΅ρολος¨ ειναι σημαντικη, γιατι προκειται πραγματι για εναν ρολο, μια σειρα συμπεριφορων που υιοθετουνται, και που μπορει η οχι να εκφραζουνε και την προσωπικοτητα ενος ατομου. Επι παραδειγματι, οταν ο υπακουος και εγω κανουμε μια συνεδρια, ο υπακουος ειναι ο bottom μου και εγω η top. Οι ιδιοι οροι ισχυουνε και μια γυναικα που δεν ειναι στο lifestyle και δεν εχει και πολλες εμπειριες στο BDSM, που περναει μια δυσκολη προσωπικη στιγμη και δεχεται να κανει μια συνεδρια με μια εμπειρη Κυρια γιατι θελει να βιωσει μια περιορισμενης χρονικης διαρκειας περιοδο που δεν θα εχει ελεγχο σε καποιες καταστασεις. Η κοπελα αυτη δεν ειναι ουτε sub, oυτε slave, αλλα εκεινη την στιγμη ειναι bottom. Η Κυρια με την οποια γινεται η συνεδρια αυτη δεν ειναι η Αφεντρα της, αλλα η top της. Οι οροι top και bottom υφιστανται και ως ρηματα (πχ. στο προηγουμενο παραδειγμα η Κυρια topped την εν λογω κοπελα.)
    Αναλογα, ενας Master μπορει να αρεσκεται σε δραστηριοτητες που συνηθως περιοριζονται σε υποτακτικα ατομα. Σε ενα BDSM συνεδριο που παρακολουθησα γνωρισα εναν Master, γνωστο και πολυ σεβαστο στην εδω κοινοτητα, που του αρεσει να κανει bottom. Ετσι, εκπαιδευσε την σκλαβα του στο να χειριζεται σωστα τα floggers του και μερος του service της σε αυτον ειναι to top him, οποτε αυτος το θελει. Ο διαχωρισμος της πραξης αυτης καθαυτης με το ποιος εχει τον ελεγχο σε αυτην την κατασταση ειναι ο βασικος παραγοντας. Η σκλαβα του ειπε οτι δεν διαφοροποιει το αν τον κανει flog απο το αν του ετοιμαζει φαγητο, κανει sexual service η αλλου τυπου domestic service. Αυτο δεν κανει την γυναικα αυτη switch γιατι σε αντιθεση με τους switch, δεν απολαμβανει την δραστηριοτητα του topping απο μονο του αλλα το κανει γιατι ειναι εντολη του Κυριου της.
    Υπαρχουνε ομως και σκλαβοι που ειναι υπεροχοι tops και που τους αρεσει να κανουνε top αλλους, δεν ειναι ομως ουτε Doms ουτε Masters, γιατι δεν θελουνε να εχουνε τον ελεγχο μιας σχεσης η ενος αλλου ατομου περα απο την συγκεκριμενη συνεδρια.

    Φυσικα, σε πολλες περιπτωσεις οι δραστηριοτητες στις οποιες επιλεγει να εμπλακει καποιος ειναι ενδεικτικες του ποιος ειναι ως ανθρωπος και της προσωπικοτητας του. Για παραδειγμα, αλλα πραγματα καταλαβαινουμε για εναν ανθρωπο αν μας πουνε οτι στον ελευθερο του χρονο διαβαζει ποιηση και μονο, με το αν μας πουνε ειναι εθελοντης σε ενα νοσοκομειο. Αυτο ομως που θελω να υπογραμμισω ειναι οτι τα συμπερασματα αυτα δεν ειναι παντα τοσο ξεκαθαρα οσο ισως φαινονται και οτι η ταση που υπαρχει μερικες φορες να καταληγουμε σε ευκολα συμπερασματα, υπεραπλουστευει και μειωνει την περιπλοκοτητα του πολυμορφου χωρου του BDSM και του lifestyle.

    Η χρηση των ορων αυτων βοηθαει σε πολλες περιπτωσεις να αποφυγουμε να αναφερθουμε σε θεματα ταυτοτητας (πχ αυτος ειναι σκλαβος η εκεινος Dom) και να εχουμε το λεξιλογιο για να μπορουμε να μιλησουμε για συγκεκριμενες δραστηριοτητες. Και εισαγαγει εννοιες που ειναι γενικα δυσκολα αποδεκτες και κατανοητες, οπως μαζοχιστης Master, slave who tops και ενα σωρο αλλες εκφανσεις αυτων.
     
  2. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Κατατοπιστικό άρθρο Phaedra
     
  3. paroinia

    paroinia Regular Member

    Αυτή τη διαφορά την ξεχώριζα. Αυτή που δεν ξεχωρίζω προσωπικά, αγαπητή Φαίδρα και θα σε παρακαλούσα να μας διαφωτίσεις είναι του Master με του Dom. Η εντύπωση που μου έχει δημιουργηθεί είναι πως στην πρώτη περίπτωση μιλούμε για lifestyle ενώ στη δεύτερη για τη φυσική σεξουαλική ροπή του ατόμου, που όμως εκφράζεται μόνο στο κρεβάτι.
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Ένας Dom δεν περιορίζεται απαραίτητα μόνο στο κρεβάτι. Yπάρχουν διαβαθμίσεις και στους Dom/me. Ένας/μια Dom/me μπορεί να είναι lifestyler αλλά έχει επιτρέψει κάποια όρια στην σχέση τα οποία δεν επιτρέπουν την απόλυτη Κυριαρχία/ υποταγή.
     
  5. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Μμμμ... Phaedra πολύ ενδιαφέροντα και κατατοπιστικά
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Τα Bold δικά μου.

    Δεν ξέρω πως, αλλά μου είχε διαφύγει το συγκεκριμένο. Πολύ κατατοπιστικό και ενδιαφέρον το βρήκα. Ξεκαθαρίζει αρκετά τον όρο τον οποίο πολλοί μοιάζουν να θεωρούν υποτιμητικό για κάποιο λόγο.

    Πως αντιλαμβάνεστε εσείς τους όρους Top/bottom, Dom/sub Master/slave?
    Πως το ερμηνεύετε μέσα στο μυαλό σας?
     
  7. slave_withasoul

    slave_withasoul Regular Member

    Αυτό είναι που προσπαθώ να πω κ σε ποστς μου και στις συναντήσεις μας της Θεσσαλονίκης:
    Δεν βλέπω νόημα σε όλο το σούσουρο για την 'ιδιότητα' κάποιου και τα πλαίσια που πρέπει να του επιτρέπουν οι άλλοι να κινείται.
    Δε βλέπω πως κάποιος μπορεί να αντλεί κύρος (!) απο ένα τίτλο που έβαλε στον εαυτό του.
    Δε βλέπω πως κάποιοι τολμούν να κρίνουν και να κριτικάρουν (να ελέγχουν) άλλους με βάση την άποψή τους αν αυτοί οι άλλοι είναι ή όχι 'αυθεντικοί' σ αυτό που δήλωσαν.
    Δε βλέπω πως κάποιος μπορεί να είναι καλό bottom, ή Μεγάλος Αφέντης, παρά μονάχα μέσα απο το πως Τ/τον ή Τ/την βλέπει ο/η παρτενέρ του/της. Δηλαδή, το παιχνίδι είναι ένα προσωπικό φτιάξιμο.
    Ποιός είναι καλός Top?
    Ο καλός ο σκλάβος πόσο ξύλο αντέχει? Νομίζω το έθιξε ο Dolmance.
    Ο καλός Αφέντης πόσο πολύ μπορεί να βασανίσει;

    Τι με κόφτει εμένα αν Κάποια δηλώνει Θεά επι γης και έχει και εκατό θρησκευτικά προσκολλημένους οπαδούς στα πόδια Της; Αν αυτό είναι το όνειρο που θέλει να ζήσει, και υπάρχουν άνθρωποι που το ζουν μαζί Της, so be it! Όσο δε με υποχρεώνει με το ζόρι να Της ανάψω καντήλια, θα χαίρομαι που κάποιοι τουλάχιστον ζουν το όνειρό τους!! Το εννοώ!

    Ξεκολήστε Φ/φίλοι και Φ/φίλες! Όλα είναι στο προσωπικό μας σύμπαν. Μην αφήνετε τον κάθε ονειρευόμενο Κ/κυρίαρχο Ο/όλων να παίζει με το μυαλό σας. Αν πάλι αυτό θέλετε ...  
    Βρείτε τον άνθρωπο που έχει το μερίδιο του έργου της ζωής σας που επιθυμήσατε, και απολαύστε το έργο σας.
     
  8. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Το στατους αφορα και αναφερεται στην προσωπική ζωή του καθενος , και κατα επεκταση στις ιδιαιτερες οσο και προσωπικες στιγμες του με εξαιρεση ισως καποιους Lifestylers που αρεσκονται να διαλαλουν με πραξεις , λογια η και τα δυο την ιδιαιτερη φυση της σχεσης τους.
    Η κριση και η κριτικη για το στατους αλλων ειναι απλα ατοπη διοτι απο τον κριτη λειπουν ουσιώδεις πληροφοριες για την προσωπικότητα του κρινομενου.Για να μελετησεις την προσωπικοτητα καποιας θελει χρονο και επιμονη. Συνεπως καταλήγει να ειναι μια υποθεση βασιζομενη σε α)ελλειπη στοιχεία και β)σε μια υποκειμενικη και αυθαιρετη υποσταση που καποιοι εχουν δοσει στα στατους , κατι σαν προσωπικοι ορισμοι και οσοι δεν συμφωνουν με αυτους απορριπτονται. Προσωπικα δεν εχω κανενα λογο να αμφισβητησω κανεναν οσον αφορα το στατους του γιατι α) δεν με αφορα β) δεν με ανδιαφερει να σπαταλησω χρονο για να την πεισω για το αντιθετο αν υποθεσουμε οτι κατι τετοιο πιστευω.
    Μπορει καποιος να δηλωνει Dom,Master ισως και Jedi Master η ακομα και Master Yoda . Θα το δεχτω, θα του ευχηθω καλη τυχη, να τελειοποιησει την τεχνη του φωτοσπαθου και να νικησει τους απαισιους Sith... Σε τελικη αναλυση αυτοι ξερουν τι ειναι και οτι ειναι αφορα τους ιδιους. Δεν ειμαι τοσο αλλαζονας να παρεμβαινω σε διαδικασιες αυτοανακαλυψης και αυτοκαθορισμου αμφισβητώντας τα αποτελεσματα αυτης της διαδικασιας . Το λιγοτερο που εχω να πω ειναι οτι ειναιι αγενες και δημιουργει εντασεις και αντιπαθειες. Κανεις δεν δεχεται αμφισβητηση σε κατι που πραγματικα πιστευει οτι ειναι.
    Θα συμφωνησω με το ποστ #7 του slave with a soul.
     
  9. adelina

    adelina Regular Member

    Κυριε DeSade και slave_withasoul ουσιαστικα λετε πως επειδη ειμαστε Ελλαδα ο καθενας οτι δηλωσει ειναι, όπως ελεγε και ο Γιάννης Τσαρούχης?
     
  10. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Λένε, οι άνθρωποι, πως καθένας είναι ό,τι δηλώσει, όσον αφορά την αυτοπρόσληψη του.
    Για τους υπολοίπους, η δήλωση αυτοεκτίμησης του οποιουδήποτε δεν είναι δεσμευτική.
    Θα είχε κάποια (μηδαμινή) σημασία αν συνοδευόταν, φερ' ειπείν, από πτυχίο. Ο γιατρός ή ο δικηγόρος μπορεί να είναι σφάχτης ή χασοδίκης, δικαιούται όμως να αναρτήσει στην εξώθυρα ταμπέλα με τον τίτλο του.
    Ίσως γι' αυτό ο Χάϊνριχ πρότεινε, σε άλλο νήμα, στην Λαίδη Μαριέττα να ιδρυθούν Τμήματα Ντομιλικίου/σουμπιλικίου στα ΑΕΙ, για τους έχοντες θεωρητική κλίση, και στα ΤΕΙ για όσους θέλουν να περιοριστούν στη χειροπρακτική.
     
    Last edited: 20 Ιουνίου 2006
  11. gaby

    gaby Guest

    *ευγενικά χτυπάει την πόρτα...

    με Σ/συγχωρείτε όλοι αλλά πρωτού να δηλώσουμε τί είμαστε, είτε αποδεχόμαστε την απαλλακτήρια των ευθυνών Μ/μας επιγραμματική δήλωση Τσαρούχη είτε όχι, ίσως να αξίζει να γνωρίζουμε εμείς οι ίδιοι τί είμαστε.

    Έχω την αίσθηση ότι αυτός ήταν ο λόγος που άνοιξε το νήμα αυτό η Lady Phaedra.

    Δεν το γράφω αυτό με τη σημασία ότι να πάρουμε μία ταμπέλα, να την βάλουμε πάνω μας και μετά να κοιτάξουμε να ταιριάξουμε με την ταμπέλα. Απλά, όταν ωριμάσει λίγο αυτό που είμαστε, ώστε να έχει κάποια σταθερά χαρακτηριστικά, μία επαναληπτικότητα, τότε να δούμε και πώς περίπου ονοματίζεται στον "χώρο".

    Δεν με νοιάζει ιδιαίτερα προσωπικά να ξέρω να πω αν είμαι υποτακτική ή σκλάβα, με νοιάζει όμως να ξέρω να πώ τί έχω ανάγκη, τί μου αρέσει, τί επιδιώκω, ως πού μπορώ. Πιστεύω και σ αυτούς που με ακούνε.

    Πτυχίο δεν έχω ακούσει να χρειάζεται. Οι συστάσεις ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να λογαριάζονται.
     
  12. sub

    sub Regular Member


    συμφωνώ και συνυπογράφω!

    Γι'αυτο και επειδή το bdsm όπως και καθε διαπροσωπική σχέση , είναι κατι πολύ εξειδικευμένο και αφορά μόνο τους Δ/δυό που το βιώνουν και συμμετέχουν , είναι κόπος άδικος να μπαινουμε σε θεωρίες και ατέλειωτες αντιπαραθέσεις.

    Φυσικό και επόμενο είναι να μην υπάρχει ταυτιση πουθενά και σε τίποτα.

    Αρα, σωτά! αυτό είσαι αν αυτό νομίζεις!!

    (τώρα θα μου πείτε εύλογα, αν εσύ sub νομίζεις ότι είσαι ο πάπας της Ρώμης??
    υποθέτω ότι σε μια κοινωνία συμβαίνουν και παράδοξα , τί να γίνει? δεν μπορούμε να τα φτιαξουμε όλα σωστα και στα μέτρα μας!! )