Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master, dominant, top/slave, submissive, bottom; ξεκαθαριζοντας τους ορους.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Phaedra, στις 31 Ιουλίου 2005.

  1. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Αγαπητή Phaedra, πολύ καλό και κατατοπιστικό το άρθρο σου.
    Εγώ έχω κολλήσει σε αυτούς που το παίζουν σκλάβοι ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι.
    Αυτοί που τολμούν να λένε σε μια Κυρία ότι δεν είναι Κυρία γιατί δεν τους κάνει το χατήρι να παίζει μαζί τους από το τηλέφωνο, επειδή πιστεύει ότι αυτό δεν την καλύπτει και δυστυχώς αναφέρομαι σε άτομο της κοινότητας μας.
    Δυστυχώς δεν είμαι εγώ αυτή που θα αλλάξει τα μυαλά αυτών.
    Πάντα να μας στέλνεις Phaedra τέτοια άρθρα μήπως, λέω μήπως, ορισμένοι βάλουν μυαλό!!!
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    το τοπικ αυτο ειναι περα απο τις γνωσεις μου και πραγματικα η αναγνωση του ειναι για μενα πολυ ενημερωτικη και ενδιαφερουσα .. Θα ηθελα ομως να χειροκροτησω το τελευταιο ποστ του DeSade και να πω οτι πιστευω πως ο σεβασμος στον αυτοπροσδιορισμο αποτελει την βαθμολογια στην αξιοπιστια των υπολοιπων .. δηλ. : .. αν εγω βλεπω τα βερυκοκα σαν πορτακαλια μπορεις να με κρινεις μονο αν μπορεις να δεις με τα δικα μου ματια ... αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ο ενας ειναι ο λογικος και οι υπολοιποι τρελοι , αλλα ουτε ομως οτι το δικιο του ενος θα υποσκελιστει απο την επιθυμια των πολλων ...
    Θα ηθελα να παρακαλεσω καποιον να μου πει ενα παραδειγμα απο κατι που θα εκανε ενας bottom αλλα οχι ενας sub ή αντιστροφα ... ειναι τοσες οι αποψεις εδω και κατα καποιο τροπο ολες σωστες που ομολογω οτι λιγακι μπερδευομαι .. ενα παραδειγμα θα βοηθουσε .
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Με την άδεια Σας Κύριε, συνυπογράφω.
     
  4. G_E

    G_E Contributor

    Ο αυτοπροσδιορισμός είναι δικαίωμα του καθενός. Όπως δικαίωμα του καθενός είναι να έχει τη γνώμη του για τους άλλους.

    Ο DeSade θέτει ένα θέμα. Οτι δεν υπάρχουν μέτρα και μεζούρες για να χαρακτηριστεί κάποιος Κυρίαρχος. Σωστά.

    Από την άλλη όταν ένας λιγούρης έρθει και αυτοπροσδιορισθεί Κυρίαρχος και όλοι τον πάρουν στην πλάκα (όχι βάσει οργανωμένου σχεδίου και κανόνων) αυτό κάτι σημαίνει.

    Ισχύει και αντίστροφα. Το να δηλώνεις απλώς την πίστη σου στις ορθόδοξες αρχές περί Κυριαρχίας, .... μαύρο κυρίαρχο σε κάνει.

    Αυτοπροσδιορισμός και ετεροπροσδιορισμός συγχωνεύονται στο καμίνι της πραγματικότητας.

    Και στο κάτω κάτω μην ξεχνάμε ότι οι αυτοπροσδιορισμοί δεν είναι τίτλοι τιμής αλλά δήλωση προτίμησης. Κυρίαρχος σημαίνει ότι δεν θέλω μια τσαούσα «Κόναν», αλλά μια ένα θηλυκό που να χαμηλώνει το βλέμμα. Αυτό πρέπει κατ’ αρχήν να το πιστέψουμε. Μετά βέβαια μπορεί να πούμε. Έλα καλέ, κόψε κάτι.

    Ωσαύτως και δια τας σκλαβίτσας
     
    Last edited: 29 Ιουνίου 2006
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    οι αυτοπροσδιορισμοί δεν είναι τίτλοι τιμής αλλά δήλωση προτίμησης

    σωστοτατο .....
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ευχαριστω .. καπως ετσι το καταλαβα και εγω απο το αρχικο ποστ ...
    θελω ομως να ρωτησω : εφοσον οι ρολοι στην περιπτωση σχεσης D/s μπορουν να αλαξουν και να δωθει εντολη στον υποτακτικο να ενεργησει ως Top , καπου διαβασα οτι αυτο δεν σημαινει οτι θα το κανει με ευχαριστηση , αρα δεν ειναι switch ... ομως η επιθυμια του Dom να ζητησει κατι τετοιο και να παρει ο ιδιος ρολο bottom (τα λεω καλα? ) , δεν τον κατατασει αυτοματα σε switch εφοσον προφανως απολαμβανει το νεο ρολο ? .. επισης η απολαυση (αν υπαρχει ή οχι) καταδεικνυει ορισμους ρολων τελικα ? ...
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Από το https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=6099&highlight=switch
     
  8. slave_withasoul

    slave_withasoul Regular Member

    Επιτέλους ταυτίζομαι με την άποψη κάποιου σ αυτή την κοινότητα!  

    Ας προσθέσω τα εξής:

    1. Ας μη θεωρεί κανένας ότι διαβάζοντας τον τίτλο (την γενική καταχώρησή) κάποιου έχει καταλάβει τον άνθρωπο αυτό. Οι ανθρώπινες υπάρξεις γίνονται τόσο περίπλοκες, που η ματαίωση των προσδοκιών μας απο τον άλλον είναι δυστυχώς ο κανόνας. Με, ή χωρίς σφιχτούς ορισμούς. Δεν υπάρχει λοιπόν εύκολη συνταγή που να οδηγήσει στο να ξέρουμε τι θα περιμένουμε απο συμπεριφορά, χαρακτηριστικά ή γούστα απο κάποιον που αυτο-ονομάζεται κάπως. Δυστυχώς χρειάζεται δουλειά στο να γνωρίσουμε περισσότερο τον άνθρωπο.
    2. Συμφωνώ ότι πολλοί γνωρίζουν λίγο τον εαυτό τους, και έτσι μπορεί να αποπροσανατολίζουν τους άλλους με την εικόνα τους, αφού κ η αυτο-εικόνα τους δεν είναι ξεκάθαρη. Νομίζετε όμως ότι αυτό μπορεί να ξεκαθαρίσει ορίζοντας αυστηρά τι σημαίνει ο τίτλος;
    3. Άλλοι πάλι είναι δήθεν σε όλα, οπότε το δήθεν τους είναι που μεταφέρουν κ στο χώρο μας. Υπάρχουν άνθρωποι που για κάποιο λόγο δεν είναι δυνατόν να εκφράσουν τον πραγματικό τους εαυτό, τους είναι χαρακτηρολογικά αδύνατο. Οπότε παίζουν άλλους 'τύπους'. Είναι τόσο συχνό αυτό το φαινόμενο εδώ μέσα που να είναι αυτό επιχείρημα που να υποστηρίζει την άποψη ότι πρέπει να συγκρινόμαστε όλοι με κάποιες 'νόρμες' για να 'κερδίσουμε΄τον τίτλο που μας εκφράζει; Αν κάποιος είναι εντελώς αλλοπρόσαλος σ αυτό που λέει κ δείχνει, ας το δούμε μεμονωμένα. Θυμάμαι κάποιον που έκανε ένα ποστ όπου το προφίλ του έλεγε πχ άντρας κ στο ποστ αυτο-αναφερόταν ως γυναίκα. Το είχα θίξει.
     
  9. slave_withasoul

    slave_withasoul Regular Member

    Επειδή όμως δε λέει τίποτα να κατακρίνεις μια κατάσταση αν δεν έχεις να αντιπροτείνεις μια εναλλακτική, θα μπω **ουφ** στη διαδικασία να προτείνω κάποιους **ουφ-ουφ** ορισμούς!
    Το περιμένατε απο μένα;

    Μπορούμε να λέμε για παράδειγμα τα εξής; :

    Αυτοχαρακτηρισμοί ως bottom - sub - slave είναι πολύ γενικοί και εκφράζουν απλά την ανάγκη που έχει νοιώσει/νοιώθει κάποιος* να υποταχθεί, να χρησιμοποιηθεί, να κακοποιηθεί, να ελεγχθεί, κλπ, αλλά όχι απαραίτητα όλα αυτά μαζί, κ όχι απαραίτητα στον ίδιο βαθμό όλες οι ανάγκες, κ σίγουρα όχι απαραίτητα στον ίδιο βαθμό με κάποιον άλλο ή με κάποιο πρότυπο.
    Εκφράζουν επίσης μια τάση εξέλιξης. Είναι φανερό σχεδόν σε όλους μας, το ότι εξελισσόμαστε κ συνήθως εμπλουτίζουμε τη γκάμα των αυτών που αισθανόμαστε ανάγκη-θέλουμε-μπορούμε να ανεχθούμε να κάνουμε.

    Αντίστοιχα, για να μην τα ξαναγράφω, για τους χαρακτηρισμούς των Κυριαρχικών τύπων.

    Θα ήθελα να τοποθετηθούν σ αυτή την πρόταση ορισμού, ώστε να ραφιναριστεί, όλοι όσοι ενδιαφέρθηκαν γι αυτό το θέμα κ εξέφρασαν απόψεις. Θα ήθελα επίσης αν ήταν δυνατό να κλείσει αυτό το θέμα με έναν αποδεκτό χαλαρό ορισμό, γιατί αλλιώς θα συνεχίσει να μας βασανίζει στις μεταξύ μας σχέσεις. Θα ήθελα μετά να τεθεί σε ψηφοφορία, κ το όλο θέμα να αναρτηθεί σε χώρο χωριστό στο σάιτ, όχι απλά σε ένα thread, ώστε να δηλώνει μια γενικά αποδεκτή άποψη της κοινότητας, κ να απαντά στο ερώτημα αυτό κ σε όσους μελλοντικά επισκέπτονται.

    Θέλω πολλά ε; Μήπως κι αυτό με καταργεί απο slave;  

    Προτείνω δε, να γίνουν τα εξής για να διευκολυνθεί το να μπορούμε να καταλάβουμε ο ένας τον άλλον κ να μη δίνουμε δυσνόητα ή παρεξηγήσιμα σήματα.
    Μπορούμε να υιοθετήσουμε στο προφίλ μας:
    α. το γνωστό σε πολλούς κ συχνά αναφερόμενο 'πιστοποιητικό' με τις δραστηριότητες που έχουμε ή όχι κάνει, κ αυτές που προτιθέμεθα ή όχι να κάνουμε.
    β. ένα ψυχολογικό προφίλ με 5-10 ερωτήσεις που θα μπορούσαν να διαφωτίσουν πολύ, αν απαντηθούν, για την προσωπικότητα του μέλους.
    γ. ένα χώρο πχ 250 λέξεων που μπορεί κάποιος να γράψει ελεύθερα για τον εαυτό του.

    Η κριτική λοιπόν κ η αποδοχή κάποιου ως 'προχωρημένου' 'ώριμου' 'ξεκάθαρου' -πιο ασφαλή τελικά στο να δείχνει αυτό που είναι κι έτσι να μη δημιουργεί προσδοκίες κ ματαιώσεις σε άλλους- θα μπορούσε να γίνεται με βάση το πόσο έχει συμπληρώσει το προφίλ του με αυτές τις λεπτομέρειες.
    Επίσης, μετά απ αυτό, θα θεωρώ θεμιτή την κριτική σε κάποιον που αφού δηλώσει κάποια πράγματα για τον εαυτό του και αφού τα έχουμε μελετήσει, τον βρίσκουμε αντίθετο σε συμπεριφορά απ αυτά που δήλωσε. Η κριτική αυτή θα μπορούσε να βοηθήσει κάποιον να αντιμετωπίσει την εικόνα που προβάλλει κ να αναρωτηθεί/αλλάξει την αυτο-εικόνα του, να καταλάβει δηλαδή καλύτερα τον εαυτό του.


    * χρησιμοποιώ κατά σύμβαση το αρσενικό και το πεζό γράμμα χάριν συντομίας. αναφέρομαι όμως σε Ό/ολους - Ό/ολες

    αντε κ με συνδικαλιστές σύντομα! (<- αυτοσαρκασμός)
     
  10. adelina

    adelina Regular Member

    Νομιζω πως ηταν ξεκαθαρος ο λογος που μπηκε αυτό το αρθρο, αλλωστε το λεει και η ιδια Κυρια Phaedra.
    οποτε αυτό το αρθρο ειχε ακριβως σαν στοχο να μειωθουν οι παρερμηνειες και οι φλου προσδιορισμοι οχι απο τα ατομα που δεν τους ενδιαφερουν οι προσδιορισμοι αλλα για εκεινους που από αγνοια ή μη επαρκη γνωση βαζουν λανθασμενο προσδιορισμο.

    Ετσι οι συμβουλες για το τι να πιστευουμε όταν διαβαζουμε τον προσδιορισμο, από καποιον που απορριπτει καθε εννοια του είναι νομιζω σχημα οξυμωρο.
    Ποιος φταιει που διαβαζουμε μια καταχωρηση και γραφει οτι κατεβει του καθενος?
    Αποψεις ατομων που θεωρουν πως ο αυτοπροσδιορισμος μεσα σε μια κοινοτητα μπορει να είναι …φλου!
    οσοι παιζουν δικαιωμα τους, οσο δεν εκμεταλλευονται αλλους και χρησιμοποιωντας ακριβως αυτες τις φλου ερμηνειες επειδη τους βολευουν στα οποια σχεδια τους.
    θα συμφωνήσω με Τον MasterJp πως τετοιες θεωρησεις ειναι μονόπλευρες και προϋποθετουν πως οι πολλοι πρεπει να ανεχονται τους φλου όχι μονο να προσπαθουν να επιβαλλουν τον φλου αυτοπροσδιορισμο τους, αλλα να παραδιδουν μαθηματα και να δινουν συμβουλες για να μην αναφερω τον προσβλητικο ορο κολλημενοι που αναφερθηκε πιο πανω σε οσους συμφωνουν με την αναλυση των ορισμων. Κι αυτο γιατι? Για να συμφωνησουμε ολοι πως η μοναδικη σωστη προσεγγιση είναι η φλου, με λιγα λογια "γινετε ολοι φλου για να νιωσω πως ειμαι σωστοτερος εγω στις προσωπικες μου επιλογες"? lol
     
  11. slave_withasoul

    slave_withasoul Regular Member

    Αγαπητή adelina, αφού είσαι υπερ των σαφών ορισμών για το τι είναι ένας σκλάβος για παράδειγμα, θα αποδεχόσουν ως σκλάβο κάποιον με δημόσια συμπεριφορά αναιδή, αθυρόστομη, προκλητική κ ειρωνική;
    Φαντάζομαι όχι. Δεν πρέπει ο σκλάβος να προσέχει πολύ πως εκφράζεται προς τους Α/αλλους, να μη μιλάει πολύ γενικώς, να επιδεικνύει υποτακτική συμπεριφορά γενικώς; Αν δεν είναι σύμφωνος με αυτά τα πρότυπα, δε θα πρέπει κάποιοι να τον 'ξεσκεπάσουν' ως 'δήθεν' σκλάβο και να τον απορρίψουν ωμόφωνα και συνολικά; Δε θα πρέπει να τον πιέσουν μάλιστα να πάψει να αυτοχαρακτηρίζεται ως σκλάβος για να μη δημιουργεί 'φλου' και συγχιστική εικόνα στους άλλους;

    Η δική μου άποψη ωστόσο, είναι ότι μια τέτοια δημόσια συμπεριφορά μπορεί να κρύβει ένα άτομο ενδιαφέρον, με 'πιπεράτες' εξάρσεις στην υποταγή του, πιθανώς ένα άτομο που 'τα δίνει όλα' στην υποταγή, όπως 'τα δίνει όλα' όταν επιχειρηματολογεί δημόσια!

    Αυτό πιστεύω λοιπόν ότι κρύβει και η σκλάβα με το ψευδώνυμο adelina, παρά τη δημόσια συμπεριφορά της  

    (δεν κρύβω καμμιά διάθεση φλερτ με την κοπέλλα στον τόνο μου)
     
  12. slave_withasoul

    slave_withasoul Regular Member

    το 'ωμόφωνα' κατα λάθος μου βγήκε, αλλά μου άρεσε