Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Master/slave vs Dominant/submissive

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Striker, στις 26 Οκτωβρίου 2005.

  1. Striker

    Striker Regular Member

    RE: RE: Master/slave vs Dominant/submissive

    Δεν νομιζω να μπορει να σταθει σαν κανονας απο μονο του το παραπανω. Αλλα μπορει καλλιστα να ειναι η πρωτη εντυπωση που εχει κανεις οταν αρχιζει να ψαχνει το BDSM συμπεριλαμβανομενου και εμενα φυσικα στις πρωτες μου αναζητησεις οπως θυμαμαι.

    Συχνα βλεπουμε ο Master να ασχολειται με την ψυχη οπως λες αλλα οχι μονο. Δεν ειναι ψυχολογος οποτε δεν τον ενδιαφερει αυτο απο μονο του. Θ ασχοληθει με την ψυχη αλλα το ιδιο θα ασχοληθει και με το πνευμα και το σωμα της slave, γιατι οπως εχω αναφερει και αλλου περιμενει απο αυτην καταθεση και των τριων στοχειων της (πνευμα, ψυχη και σωμα). Γι'αυτο και ενας Master ειναι πολυ συνηθισμενο να εχει αναλαβει και τον ρολο του εκπαιδευτη (Trainer) σε μια προσπαθεια να γινει οσο το δυνατο καλυτερη η slave του.

    Οσο για το τι ισχυει στην αλλη περιπτωση νομιζω οτι ειναι καταλληλοτερος να μας πει καποιος Dom.



    Striker
     
  2. Striker

    Striker Regular Member

    RE: RE: Master/slave vs Dominant/submissive

    Αρχικα να πω οτι τα σχολια σου με βρισκουν απολυτα συμφωνο. Οπως το καταλαβεινω (αν ερμηνευω κατι λαθος μες που) μεταξυ αλλων περιεχουν επιχειρηματα που δειχνουν οτι η υποτακτικοτητα υπαρχει στην φυση της sub οπως και στης slave, σωστα? Λοιπον κατα την γνωμη μου αυτο ειναι σωστα. Αλλα μηπως μονο κατω απο προυποθεσεις? Δηλ. τι κανει μια slave και τι μια sub οταν οι προυποθεσεις αυτες εκλειψουν? (καποιες απο αυτες τις αναφερεις στα σχολια σου για την περιπτωση της sub, πχ, ειναι ηδη σε σχεση με Κυριαρχο που του εχει υποταχθει και μαλιστα καλη σχεση, τι γινεται αν η σχεση γινει εφιαλτης?)

    Απλα στην περιπτωση αυτη η φραση το "ψαχνει" λιγο παραπανω. Το ζητουμενο λογικα ειναι να δουμε ποια ειναι αυτη η φυση των slave και subs ωστε να δουμε αν καταληγουμε στο συμπερασμα της φρασης.

    Ξεκινω λοιπον

    Μια slave δεν εχει επιλογες ενω μια sub εχει...Γιατι?
    Ας δουμε τι γινεται καποιες φορες μου καποια πραγματα που βγαζουν στην επιφανεια την υποτακτικοτητα της γυναικας απουσιαζουν.
    Εχω δει subs να υπηρετουν με την ψυχη τους τον Κυριαρχο, στην περιπτωση ομως που αυτος για καποιο λογο τις κακομεταχειριστει βαναυσα, τις προδοσει την εμπιστοσυνη τους και τις απομακρυνει τοτε αυτες αντιδρουν με τροπους που μπορει να φτασει ακομα και στο να μεταμορφωθουν σε Mistresses και μαλιστα σκληρες και βαναυσες (μιας και μεσα τους ειναι αρκετα θυμωμενες, προφανως απο ο,τι περασαν). Απο την μια ακρη στην αλλη δηλαδη. Το εχω δει να γινεται αρκετες φορες και καποιες απο αυτες βρισκουν το τροπο να ηρεμησουν και να επανελθουν σε αυτο που ηταν, καποιες αλλες παραμενουν ετσι. Τι συνεβει λοιπον με την φυση τους? Που ειναι η υποτακτικοτητα τωρα?. Γιατι αυτες οι επιλογες?

    Απο την αλλη εστω οτι μια slave περασει τα ιδια. Υπηρετουσε με την ψυχη της και ολη της την υπαρξη και ξαφνικα πεταχτηκε στον δρομο αφου κακοποιηθηκε σε σημειο ωστε να κλονιστει δυνατα και η εμπιστοσυνη που εδειχνε ως τοτε. Πως αντιδρα αυτη?. Εχω δει τετοιες slave να απομονωνονται, να μην εχουν την επιθυμια γαι καποιο διαστημα να υπηρετησουν καποιον Κυριαχο, αλλα παραμενουν slaves και συνεχιζουν να υπηρετουν σε αυτο το διαστημα, αλλα ψυχρα, χωρις αισθηματα και με πληγωμενη την ψυχη τους. Το κανουν μεχρι να "γιατρεψουν" τις πληγες τους ωστε καποια στιγμη να υπηρετησουν με παθος ξανα και γεματες αισθηματα εναν Κυριαρχο. Αλλα slaves ηταν, slaves παραμενουν και σε αυτην την κατασταση.

    Και θετω το ερωτημα. Γιατι αυτες οι διαφορες μεταξυ slave και sub? Αν ηταν στην φυση και των δυο να ειναι υποτακτικες γιατι εδω (στα δυσκολα που λεμε) αντιδρουν διαφορετικα? Γιατι ακομα και στα δυσκολα η slave φαινεται να μην εχει επιλογες παρα να συνεχισει να υπηρετει ενω η sub γινεται ακομα και Mistress? (προσωρινα, αλλα ακομα και μονιμα?).


    Striker
     
  3. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Το ερώτημα εδώ δεν είναι μόνο υποτακτικοκεντρικό, είναι και Κυριαρχοκεντρικό, έτσι θέτω τα εξύς ερωτήματα προς τους Κυρίαρχους του forum προκειμένου να απαντηθούν:
    1. Γιατί επιλέξατε όσοι επιλέξατε το status Dom/Domme και γιατί το status Master/Mistress;
    2. Ποιά πιστεύετε οτι είναι η διαφορά ανάμεσά τους βάσει όσων γράφτηκαν παραπάνω ή της προσωπικής σας γνώσης;
    3. Πιστεύετε οτι κάποιο είναι κατώτερο, και αν ναι, γιατί;
    Προβληματιστείτε ελεύθερα και εκφράστε την γνώμη Σας...
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Master/slave vs Dominant/submissive

    Σαν πρώτες σκέψεις,προσπαθώντας να σταθώ και στον δημιουργό ,αλλά και σ αυτόν που επανέφερε το πολύ καλό αυτό θέμα(μπράβο και στους δύο),είναι:

    -Ο Dom δεν ενδιαφέρεται απαραίτητα να "διαλύσει" και να αναδομήσει μία "ψυχοσύνθεση".

    Αν θεωρήσουμε πως οι Κυρίαρχοι-ες θα δημιουργήσουν εντελώς νέα ψυχοσυναισθηματική αφετηρία ,στο νέο κτήμα που θα σταθεί κοντά τους,με σκοπό να το δομήσουν κατά τα κριτήρια και αρχές τους ,οι Κυριαρχικοί μπορεί και να συμβιβαστούν με τον υπάρχον ψυχισμό αυτού.Αυτό συμβαίνει γιατί είτε επικεντρώνονται στο S/M κομμάτι των session(απ όπου αντλούν αυτό που επιθυμούν περισσότερο-την ευχαρίστηση,ηδονή κτλ)χωρίς να αγνοούν το ψυχικό κομμάτι του κτήματος(πάντα να μιλάμε για κτήση όμως),είτε γιατί αγνοούν το κομμάτι αυτό...Οπότε πάμε σε αυτό που γράφτηκε πιο πάνω,γιατί ασχολούνται κυρίως με τη σάρκα.

    2 επιμέρους ερωτήματα:
    Όταν στην αφετηρία ο ήδη ψυχισμός (και ότι συμπεριλαμβάνει η όποια εμπειρία)του κτήματος,τους ικανοποιεί :
    α.ξεκινούν με το κτήμα ως έχει;
    β.ή βρίσκουν άλλη αφετηρία έκφρασης και δραστηρίοτητας με ότι αυτό συνεπάγεται ,προκειμένου να επιτελέσουν αυτό που οι ίδιοι θεωρούν ότι πρέπει να βιωθεί;



    - Ο Dom δε θέλει απαραίτητα την ολοκληρωτική ευθύνη του κτήματος.Δεν ελέγχει και δε δραστηριοποιείται σε πολλές από τις εσωτερικές ή εξωτερικές παραμέτρους της ζωής του κτήματος.Με λίγα λόγια "περνάμε καλά" χωρίς πολλούς προβληματισμούς και χωρίς πολλές δεσμεύσεις.Οι σχέσεις αυτές σε αυτήν την περίπτωση κρατάνε ελάχιστο εώς λίγο,ανάλογα με το βαθμό ευθύνης του Κυριαρχικού(στην περίπτωση που δεν αναπτυχθεί το συναισθηματικό κομμάτι-οπότε εύκολα περνάμε σε μία vanilla κατάσταση με ισχυρές μνήμες από το παρελθόν που δημιουργούν inky εξάρσεις κατά τη διάρκεια της μακρόπρόθεσμης "συμβίωσης")

    Επιμέρους ερώτημα:
    Θα μπορούσε όμως και μια μακρόχρονη M/s σχέση να υπάρχει η ίδια κατάληξη;Τι γίνεται όταν ο /η Αφέντης/ρα αρχίζει να λέει το "σ αγαπω";


    -Βάσει του αμέσως(αλλά όχι όλου) παραπάνω ο Dom θα μπει γρηγορότερα σε αυτήν την κατάσταση από τον Master,αλλά όχι απαραίτητα.


    -Oι Κυριαρχικοί-ες δεν ταυτίζονται απαραίτητα στο όλο ή τμηματικό κατά προσέγγιση BDSM lifestyle .Έχουν μια άλλη πορεία ,οπτική και έκφραση που δεν απορρέει από βαθύτερες ανάγκες ένταξης σε άλλη κλίμακα ερωτικής και ερωτοκεντρικής συμπεριφοράς.Νιώθουν το lifestyle και τα πρωτόκολλα ,ως στεγανά καταπίεσης και περιορισμού του τρόπυ ζωής ως προς το BDSM.Κυρίαρχοι και Κυριαρχικοί δεν έχουν απαραίτητα την ίδια τοποθέτηση για τις έννοιες "ελευθερία" και "απόλαυση" και δεν έχουν απαραίτητα τα ίδια "πρέπει "..

    Αυτά σαν πρώτες σκέψεις.Εν μέρει καλύψα και ένα θέμα που έβαλα πρόσφατα,αλλά κανείς δεν απάντησε.Καλύτερα όμως,γιατί αγνοούσα την ύπαρξη αυτού του θέματος και θεωρώ πως εδώ θα αναπτυχθεί για πολλούς λογους μια καλύτερη ανταλλαγή απόψεων..

    Εν τέλει,η διαφορά στους M/Μ και D/D τοποθετείται από μένα στη λέξη "απαραίτητα"..
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Έτσι όπως θέτεις το θέμα Master Spiler, αλλάζεις το κέντρο βάρους αυτού του νήματος.

    Ο Master Striker έβαλε το σοβαρό ερώτημα τί γίνεται στην ψυχή της σκλάβας σε ακραίες στιγμές, όταν πραγματικά δοκιμάζεται στην πραγματικότητα η επιλογή της ή ο μονόδρομος του να είναι σκλάβα.

    Παραμένει σκλάβα και σε αδιέξοδο πλήρες και δυστυχέστατο;

    Τα βγάζει πέρα, γιατί οι σκλάβες είναι και δυνατοί άνθρωποι και μετά θεωρείται αμφίβολη η ίδια η σκλαβοσύνη της;

    Και τί γίνεται αν είναι φύσει υποτακτική και θέσει σκλάβα; Χάνει τις ισορροπίες της πέρα ως πέρα όπως υποδηλώνουν οι διάφορες περιπτώσεις που παράθεσε ο Master Striker;

    Σοβαρό θέμα.

    Από έναν πολύ καλό φίλο Μαστερ, σε μία δική μου δύσκολη στιγμή στην εκπαίδευσή μου, άκουσα και κράτησα, ότι η σκλάβα οφείλει να αναπτύξει αν δεν έχει, μία κάποια ψυχική και συναισθηματική ελαστικότητα, γιατί αλλιώς δεν θα μπορέσει να κάνει πολλά βήματα ως σκλάβα.

    Προχώρα μπροστά (για να μην πω keep walking και τσαντιστεί ο hugger   ). Γίνου καλόγρια για ένα διάστημα, υποτακτική, βανίλλα, Μαστερ, σχολιαστής, ραπανάκι ότι θέλεις και μακάρι να έχεις την δύναμη να ξαναβρεις τις ισορροπίες σου. Που θα την έχεις αν είσαι μία καλοεκπαιδευμένη σκλάβα και μακάρι να είσαι.

    Τα M/s psychometrics είναι πολύ "λίγα" για να χωρέσουν στον ορισμό της υποτακτικής από την φύση ή από επιλογή της όλες τις επιλογές που έχει η υποτακτική γυναίκα στο να βιώσει την σχέση της με τον όποιον άντρα σε όλα τα στάδια. Πάρα πολλές μορφές σχέσεων, δύο τουλάχιστον βασικοί τύποι Κυριαρχίας κατά τη γνώμη μου, πολλά τα συναισθήματα, πολλές οι συνθήκες που διαφοροποιούνται, τί να πρωτοκάνουν οι ορισμοί του Norman που ήταν για τον κόσμο του Νόρμαν, ceteris paribus δηλαδή (αυτό σημαίνει, αν όλα τ άλλα είναι σταθερά και μόνο η σκλάβα αλλάζει).

    Παρασύρθηκα από τις σκέψεις μου, σόρρυ.

    Το δικό σου ερώτημα πώς συσχετίζεται με όλα αυτά;
     
    Last edited by a moderator: 10 Νοεμβρίου 2006
  6. Louis112

    Louis112 New Member

    Απάντηση: RE: RE: Master/slave vs Dominant/submissive

     
  7. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: RE: RE: Master/slave vs Dominant/submissive

    Slave και submissive είναι 2 διαφορετικά status, δεν αποτελεί το ένα "προθάλαμο" του άλλου. Αν κάποια δεχθεί τα ανάλογα ερεθίσματα μπορεί να μεταπιδήσει από το ένα στο άλλο, αλλά αυτό ούτε αποτελεί κανόνα, ούτε αναμενόμενη και ορθή εξέλιξη.

    Εγώ πάλι φίλε μου την διαφορά την προσδιορίζω στην λέξη "ικανοποίηση". Ο Master ικανοποιείται με την πλήρη ενασχόλιση με την υποτακτική Του, ενώ ο Dominant ασχολείται με όσα στοιχεία της υπό αντλεί ικανοποίηση ο Ίδιος ελέγχοντάς τα. Το "περνάμε καλά" μου θυμίζει player. O Dom δεν περιορίζεται μόνο στην σωματική Κυριαρχία. Το "γιατί" υπάρχει αυτή η "επιλεκτικότητα" είναι προσωπικός παράγοντας Του Ιδίου, ανάλογα την αισθητική και την ψυχοσύνθεσή Του.
     
  8. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Master/slave vs Dominant/submissive

    Το ίδιο πράγμα λέμε φίλε L_Strike,μπορεί να μην το διευκρίνισα κατά μήκος όλης της πρότασης μου,αλλά είπα "συμβιβάζονται" και αυτό περικλείει πολλά και για τη μετέπειτα σχέση και πορεία 

    Απο κει και πέρα εύλογο είναι πως ένα όποιο τμήμα των Dom(me)s θα ασχοληθεί με το ψυχικό κομμάτι των σκλάβων τους ...
     
  9. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Master/slave vs Dominant/submissive

    Πάντως βλέπω μια ανάγκη να αναμασάμε τα ίδια θέματα.
    Αν ρίξετε μια ματιά εδώ https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=5018 post 3 περιγράφονται πολύ όμορφα κάποιες διαφορές ανάμεσα στις βαθμίδες Κυριαρχίας.
     
  10. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Master/slave vs Dominant/submissive

    Μας κάνεις παρατήρηση αγαπητή κρυσταλλένια;  

    Σίγουρα είναι κακή η επανάληψη(όσο "μήτηρ" και να είναι),αλλά δε μπορώ για να βάλω ένα θέμα να ξαναψάξω όλο το φόρουμ για να δω ,΄μηπως το σύζητήσαμε εκεί και κάποτε...Εξάλλου ,όπως είχες πεί κάποτε,εμείς οι Κυρίαρχοι/ικοί είμαστε ευαίσθητα πλάσματα.Θέλουμε να επιβεβαιωνόμαστε  
     
  11. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Master/slave vs Dominant/submissive

    Όχι Αγαπητέ Incomplete_ καμία παρατήρηση απλά διαπίστωση κάνω για όλους μας πως ακόμα δεν έχουμε ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα.
    Καλά κάνατε και ξαναασχοληθηκατε με το θέμα και εγώ με την σειρά μου έφερα αυτό που διάβασα επειδή το θεώρησα ενδιαφέρον.
    Σε έδαφος για σχολιασμό και επέκτασης του θέματος είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον.
     
  12. slavede

    slavede New Member

    Απάντηση: Master/slave vs Dominant/submissive

    σκλαβος στο κορμι τι ειναι;