Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

medical restraints/bondage (& photos of)

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος blabla, στις 23 Νοεμβρίου 2005.

  1. blabla

    blabla New Member

    χαιρετω το forum, καιρος ηταν να δουμε καποιο ιχνος αναπτυξης και στην ελλαδα μας. θα ηθελα να ρωτησω το γνωμη σας για τα restraints τυπου "medical" αυτα που χρισιμοποιουνται σε νοσοκομεια η γενικα σχεδιασμενα για το ασφαλες και οχι κουραστικο δεσιμο (φαρδια δερματινα λουρια για χερια και ποδια που προσαρμοζοντα και στο κρεβατι, η και το συστημα segufix). εμενα προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ, μαλιστα εχω και ενα ζουρλομανδυα (straitjacket) τον οποιο μου αρεσει να δοκιμαζω. η αισθηση του να μπορεις να "χτυπιεσαι" και να "παλευεις" με τετοια restraints ειναι φανταστικη επειδη δεν πονας ουτε τραυματιζεσαι αλλα δεν μπορεις με τιποτα να ξεφυγεις. δεν εχω χρησιμοποιησει τετοιο εξοπλισμο σαν bdsm παιχνιδι παρα μονο στα πλαισια μιας παλαιοτερης vanilla σχεσης, η με φιλους/φιλες σαν αστειο. σε καποια φαση θα στειλο κε μερικες φοτο απο καποια παραπλησια sites καθως και απο το δικο μου "παιχνιδακι". ευχαριστω για το χρονο σας, με εκτιμηση,
     
  2. blabla

    blabla New Member

    RE: medical restraints/bondage

    απογοητευση, ουτε ενα reply, μαλλον ειμαι ο μοναδικος στην ελλαδα που ενδιαφερεται για medical restraints, ή ειμαι τρελος για δεσιμο (χαχα). στελνο μερικες φωτο, κε απο το δικο μου "παιχνιδάκι" (πρασινη γραμμη στο λαιμο) αλλα κε απο καποια αντιστοιχα sites οπου πηρα τις φωτο απο το preview section τους. σε καποια αλλη φαση θα στειλω περισοτερες φωτο απο straps που προσαρμοζονται σε κρεβατι για χερια και ποδια. θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη και αποψη σας. enjoy the game!
     
  3. blabla

    blabla New Member

    RE: medical restraints/bondage

    δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορεσα να επισυναψω ολες τις φωτο που ηθελα στο προηγουμενο reply γιαυτο κανω καινουριο.

    mods: αν μπορειτε και κρινετε οτι πρεπει, βαλτε τις φωτο σε ενα reply/post, ευχαριστω.
     
  4. LordRob

    LordRob Regular Member

    RE: medical restraints/bondage

    Τα ιατρικά φετίχ είναι μια ολοκληρωμένη ομάδα και δεν περιλαμβάνουν μονάχα δέσιμο με ζουρλομανδύα. Όντως έχεις μιλήσει για ιατρικά περιοριστικά δεσμά, αλλά περιόρισες την συζήτηση μόνο στους ζουρλομανδύες. Υπάρχουν και πολλά άλλα ιατρικά εργαλεία και έπιπλα τα οποία χρησιμοποιούνται κατά κόρον σε σκηνές BDSM ιδιαίτερα σε μπουντρούμια, όχι μόνον για σκοπούς δεσίματος (bonding) αλλά και για άλλες BDSM δραστηριότητες. Παραδείγματα είναι τα γυναικολογικά τραπέζια ή τα τραπέζια χειρουργείου. Υπάρχουν όμως και άλλα ιατρικά εξαρτήματα, όπως:
    • Τα ιατρικά κολάρα (αντί για τα γνωστά δερμάτινα κολάρα ορθής στάσης-posture collars)
    • Το Μedical specula (ιατρικό κάτοπτρο το οποίο χρησιμοποιείται για να εξετάζονται οι σωματικές κοιλότητες.)
    • Το Wartenberg Wheel, (σκαντζόχοιρος-Hedgehog) ένας τροχός σαν αυτόν που κόβουμε ζυμάρι που χρησιμοποιείται όπως τα παιγνίδια με μαχαίρι (knife play) και ο οποίος δημιουργεί μεγάλο ερεθισμό στο υποτακτικό άτομο χωρίς να συνεπάγεται απαραιτήτως ιδιαίτερα μεγάλο πόνο ή τρύπημα
    • Το ιατρικό συρραπτικό πληγών το οποίο έχει συζητηθεί σε άλλο thread εδώ στο φόρουμ της κοινότητας
    • Και φυσικά βελόνες και σύριγγες, που χρησιμοποιούνται τόσον για μαρκάρισμα (branding) όσον και για παιγνίδι με βελόνες (needle play), αλλά και για αιματηρά παιγνίδια (blood play)

    Για να επιστρέψω στον ζουρλομανδύα, να αναφέρω ότι χρησιμοποιείται μεν, αλλά συνήθως από άτομα με ιατρικά φετίχ, αφού το δέσιμο Shibari, το Suspension bondage (δέσιμο αιώρησης) αλλά και οι συνηθισμένες στάσεις δεσίματος π.χ. Hogtie (γουρουνιού), Frogtie (βατράχου) G-String tie, Savage Fold (λωτού, lotus fold). Spreadeagle (Στάση ανοικτού αετού) και το αγαπημένο μου Monoglove (Μονό Γάντι) είναι πολύ πιο συνηθισμένα.
     
  5. gaby

    gaby Guest

    RE: medical restraints/bondage

    Ευχαριστούμε για την ολοκληρωμένη και πολύ πληροφοριακή προσέγγιση του θέματος LordRob  
     
  6. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    RE: medical restraints/bondage

    Το Wartenberg Wheel μήπως είναι αυτό; φαίνεται καλό εργαλείο πάντως.
     
  7. eros_hermes

    eros_hermes Regular Member

    RE: RE: medical restraints/bondage

    Αυτό είναι και πρόκειται γιά ένα πολύ ερεθιστικό εργαλείο ιδιαίτερα αν συνδιάζεται με blindfold.
     
  8. blabla

    blabla New Member

    RE: medical restraints/bondage

    Ευχαριστω LordRob για την αναλυτικη (και διαφωτιστικη μπορω να πω) απαντηση σου. οντως τα υπολοιπα εξαρτηματα που ανεφερες αποτελουν μερος του ιατρικου φετιχ. εγω επικεντρωθηκα σε αυτα που ανεφερα περι δεσιματος οχι ως προσεγγιση γενικα για ιατρικο φετιχ (αν και μαλλον επρεπε) αλλα ως το τμημα του το οποιο μου αρεσει. Ο λογος ειναι οτι με θεωρω περρισοτερο vanilla παρα bdsm φιλοσοφιας. παρολλα αυτα το bondage σαν σεξουαλικη πρακτικη παραμενει κατι πολυ ενδιαφερον και ερεθιστικο και στην περιπτωση μου ειδικα οταν γινετε με medical restraints. προτεινω να τα δοκιμασετε αν δε το εχετε κανει ηδη πιστευω πως θα τα βρειτε πολυ ενδιαφεροντα!
     
  9. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: RE: medical restraints/bondage

    Συνηθως χρησιμοποιουνται σε ζευγος και οταν δεν εφαρμοζεται μεγαλη πιεση δημιουργουν μια σχεδον ηλεκτρικη αισθηση στο σωμα του υποτακτικου. Χρησιμα επισης γιατι ο χαρακτηριστικος ηχος που κανει το μεταλλο κατα την μετακινηση του τροχου η κατα την επαφη των δυο τροχων μεταξυ τους προκαλει αντιδρασεις στον υποτακτικο πριν ακομα τον ακουμπησει καν το implement.

    Στην λιστα τυπων medical play να προσθεσω-
    1. Suturing-διαφορετικο απο το stapling που προαναφερθηκε στο οτι ενεχει μεν συρραφη αλλα αυτη επιτυγχανεται οχι με χρηση του συρραπτικου (αποστειρωμενου παντα) μηχανηματος αλλα με ενα ελασμα τυπου βελονας στο οποιο ειναι εφαρμοσμενη μια κλωστη.
    2. Cathetirization-εισαγωγη καθετηρα στην ουρηθρα.
    3. Medical sounds-εισαγωγη μεταλλικων δοκων διαφορετικου διαμετρηματος στην ουρηθρα υποτακτικων αντρων.
    4. Cutting-κοψιματα στο δερμα με αποστειρωμενο νυστερι.
    Δεδομενο ειναι φυσικα οτι το medical play ειναι ακραια και απο τις πιο επικινδυνες μορφες play, που πριν εφαρμοστουν χρειαζεται ειδικη εκπαιδευση και εποπτεια απο εμπειρους tops στις εν λογω διαδικασιες. Οσο εμπειροι κι αν ειμαστε θυμομαστε παντα οτι η ασφαλεια του υποτακτικου ειναι πρωταρχικη και δεν δισταζουμε να καλεσουμε επειγουσα ιατρικη βοηθεια σε περιπτωση ατυχηματος. Enα καλα εξοπλισμενο medical kit ειναι απαραιτητo για οποιον κανει edgeplay και γνωσεις πρωτων βοηθειων συνιστωνται.
     
  10. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Γειά σας, ελπίζω να περνάτε όλοι ωραία αυτό το "μακρουλό" Σαββατοκύριακο.

    Στις λίστες που παραθέτουν οι αγαπητοί LordRob και Phaedra και στην γενικά ενδιαφέρουσα συζήτησή σας επιτρέψτε μου να προσθέσω τα ακόλουθα.

    Όπως σωστά επεσήμανε ο blabla (ωραίο nick, παρεπιπτόντως), το ιατρικό φετίχ προσελκύει όχι μόνο θιασώτες του BDSM αλλά και vanilla άτομα που απλά τους αρέσει να φαντασιώνονται και να αναπαράγουν το σενάριο της επίσκεψης στον / από τον γιατρό. Τέτοιου είδους παιχνίδια, βέβαια, πολύ συχνά λειτουργούν διεγερτικά λόγω αυτής της ίδιας της σχέσης κυριαρχίας / υποταγής που διέπει την όλη κατάσταση. Αυτό ίσως σημαίνει οτι δεν απέχουν και πολύ από μια έκφραση αυτής της σχέσης με όρους και τρόπους που δεν θα χαρακτηρίζαμε vanilla.

    Προσωπικά ανήκω σε αυτή την κατηγορία ανθρώπων. Ανακάλυψα, δηλαδή, την επιθυμία να κυριαρχώ πολύ αργότερα από τη στιγμή που συνειδητοποίησα τη διέγερση που μου προκαλούσε το σενάριο γιατρού-ασθενούς. Με τα χρόνια, το ιατρικό παιχνίδι ρόλων (medical roleplay) "έδεσε" θαυμάσια με την αγάπη της επιβολής στην ενίοτε γλυκειά μου σκλάβα και πήρε διαφορετικές μορφές και υφές. Ψάχνοντας βαθύτερα, διάβασα και άκουσα και για άλλες προσεγγίσεις που δεν είχα σκεφτεί. Η αγάπη του blabla για medical restraining κάθε άλλο παρά σπάνια είναι, και συχνά πάει χέρι-χέρι με διάφορες εκδοχές του σεναρίου ιατρού-ασθενούς.

    Για να μη μακρυγορώ (too late?), θέλω να μοιραστώ κι εγώ με την παρέα μερικές από τις εκφράσεις του φετίχ, επιμηκύνοντας έτσι τις λίστες των LordRob και Phaedra.

    (1) Πρωκτική / κολπική θερμομέτρηση
    (2) Γυναικολογική εξέταση με μεταλλικό ή πλαστικό κάτοπτρο, δακτυλική εξέταση πρωκτού, μήτρας ή προστάτη
    (3) Ψηλάφιση όρχεων, μαστών, κοιλιακής χώρας
    (4) Ούρηση / αφόδευση μπροστά στο γιατρό με σκοπό τη συλλογή δείγματος
    (5) Εξέταση με γλωσσοκάτοχο (tongue depressor, αυτό που μοιάζει σαν ξυλάκι παγωτού!)
    (6) Παρακολούθηση και έλεγχος σωματικών λειτουργειών: απαγόρευση ούρησης ή αφόδευσης, πρόκληση κόπωσης με σκοπό την εφίδρωση, την αύξηση των αναπνοών ή/και καρδιακών σφύξεων
    (7) Υποκλυσμός (κλύσμα) με σκοπό τον "καθαρισμό" πριν την εξέταση

    Πιο κοντά στο edge play, συναντάμε:

    (8) Εξομοίωση χειρουργικής επέμβασης (με λιγότερο ή περισσότερο ρεαλισμό)
    (9) Αναισθησία
    (10) Εξομοίωση καρδιοαναπνευστικής ανάνηψης (CPR)

    Πριν κλείσω (ε, μα κλείσε χριστανέ μου επιτέλους) να σχολιάσω το τελευταίο post της Lady Phaedra και να υπογραμμίσω κι εγώ τη σημασία της αποφασιστικότητας στην αναζήτηση ιατρικής βοήθειας όταν προκύψει η ανάγκη.

    By the way, Lady Phaedra, πολύ σωστά λες οτι το medical play μπορεί να γίνει εξαιρετικά επικύνδινο, καταλαβαίνω όμως οτι εννοείς το edge medical play και όχι φυσικά τις πιο "ήπιες" μορφές του (για παράδειγμα, τις μορφές 1 εώς 5 που παρέθεσα πιο πάνω).

    Καλό βράδι σε όλους!

    DocHeart

    Υ.Γ. Φαγητό για σκέψη: τα παιδιά "παίζουν το γιατρό" όταν βρίσκονται σε μικρή ηλικία. Πέρα από τη φυσική περιέργειά τους για το σώμα τους και το σώμα των άλλων, είναι εφικτό να υπάρχει σε αυτές τις περιπτώσεις μια εξωτερίκευση άγουρων και άμορφων ακόμα επιθυμιών εξουσιασμού ή/και υποταγής;
     
  11. Lord

    Lord New Member

    Γιατρέ μου, τέλειο γράψιμο,
    αλλά παρεμπιπτόντως αντί παρεπιπτόντως, επικίνδυνο αντί επικύνδινο
    Ευχαριστούμε
     
  12. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Ευχαριστώ, Lord, για τη διόρθωση, θα είμαι πιο προσεκτικός στο μέλλον.