Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mentor vs Master vs Dom

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Pain-Inducer, στις 4 Απριλίου 2017.

  1. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Προσωπικά έτσι ονομάζω την εκδοχή της αυτοπραγμάτωσης όπως την περιγράφει η lara όταν αυτή συνδέεται με την εξουδετέρωση της ανάγκης για D/s.
     
  2. tithon

    tithon Contributor

    μου ακούγεται σαν ευνουχισμός ή αναχωρητισμός, σε ορισμένες ανατολικές φιλοσοφίες ονομάζεται κάτι τέτοιο αυτοπραγμάτωση, αλλά μου φαίνεται πολύ δυσφορική η αποξένωση του ανθρώπου απ' τα χαρακτηριστικά του, απ' τον εαυτόν του.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Αγαπητέ @MasterJp
    Αυτό που λέτε ερμηνεύεται με δύο τρόπους.
    Ο ένας ο "κόσμιος" είναι: Κυρίαρχος που αποποιείται την ιδιότητα του (γιατί δεν είναι ρόλος) και τις υποχρεώσεις του, παύει να είναι Κυρίαρχος και δεν κάνει πλέον τίποτε προς όφελος της σχέσης, γιατί η σχέση παύει να είναι σχέση Κυριαρχίας υποταγής, οπότε παύει να υφίσταται σαν τέτοια και μεταλλάσσεται σε κάτι άλλο.
    Ο δεύτερος "λιγότερο κόσμιος" είναι: Παύω να ασχολούμαι, μαζί σου σαν Κυρίαρχος όσο θα έπρεπε, αλλά συνεχίζω να σε συμβουλεύω και να σου ρίχνω και κανένα πηδηματάκι πότε πότε, είμαι εδώ για εσένα και για το καλό σου όμως.

    Μπορούμε να βρούμε και κανα δυο τρόπους ακόμη, αλλά η ουσία είναι ότι σχέση χωρίς Κυρίαρχο και υποτακτική δεν είναι σχέση Κυριαρχίας υποταγής, έστω και "προς στιγμή" που λέτε.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @espimain : Η πείρα με έχει διδάξει να μην είμαι τόσο απόλυτος και αφοριστικός στις κρίσεις μου αγαπητέ, αλλά ως προείπα, each' milleage may vary.
     
  5. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Eνδεχομένως ναι, αλλά αυτό δεν μπορεί να κριθεί παρά μόνο κατά περίπτωση.Γνωρίζω Κ τους οποίους έχει απασχολήσει το εν λόγω ζήτημα.Δεν είναι όμως το παρόν νήμα ο κατάλληλος τόπος για περαιτέρω ανάλυση.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    αν δεν μιλάτε για βαθιά ενοχικότητα, θα είχε ενδιαφέρον μια τέτοια συζήτηση. δεν πάει το μυαλό μου.
     
  7. Dom_Apache

    Dom_Apache Regular Member

    Θεωρώ πως ένα στοιχείο που διέπει έναν Μέντορα είναι πως δεν ζητάει ανταλλάγματα.
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    That's only you, I am afraid...
     
  9. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Maybe so.I don't mind.
     
  10. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    ισχύει αυτό. δεν καταλήγουν όλοι στο D/s για τους ίδιους λόγους. και δεν είναι και λίγα τα περιστατικά όπου υ/σ γίνονται Κ η pervs και σταματάνε να ασχολούνται με D/s.
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    το μήνυμά σου είναι κάπως μπερδεμένο. δεν έχω καταλάβει τελικά, οι περισσότεροι που γνώρισες ήταν σαν αυτούς που περιγράφεις στην πρώτη παράγραφο? ή όλο αυτό ήταν δικός σου φόβος μήπως είναι έτσι.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Συμφωνω, ειναι μπερδεμενο και μολις τελειωσει ο εσωτερικος διαλογος και επανελθει η ικανοτητα να εκφρασω λιγοτερο μπερδεμενα τις σκεψεις μου, θα το κανω.
    Δεν εχω φοβους πλεον lizard αναφορικα με το αν είναι έτσι, αλλα εχω πληθωρα παραδειγματων όπου το Κ δεν το απασχολεί καποια εξελιξη του υ, περαν εκεινων των τομεων που εξυπηρετουνται τα συμφεροντα του, οπως υπαρχουν και Κ που μπορουν να υπερβουν το προσωπικο και μονο συμφερον και να γινουν και Μεντορες, στους τομεις που εχουν γνωσεις και δεξιοτητες.
    Επισης λαμβανω υποψη στα οσα σκεφτομαι, οτι η εντιμότητα δεν είναι χαρακτηριστικό όλων.
    Αν ο Μεντορας ορίζεται εκείνος που δεν εχει προσωπικο συμφερον στο πως θα καταληξει το υ. και το Κ εχει απολυτο συμφερον στο πως θα καταληξει το υ. τοτε καποιο συμπερασμα μπορει να εξαχθει.
    Επειδή όμως έχουν τεθεί ενδιαφερουσες απόψεις που με προβληματισαν και ακομα σκεφτομαι, δεν θα εξαγω ακομα κανενα συμπερασμα.