Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mentor vs Master vs Dom

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Pain-Inducer, στις 4 Απριλίου 2017.

  1. silviasl

    silviasl H Sulvia Tou

    Αγαπητή μου προανέφερα << ενδεχομένως πλέον αποσυρμένος >>.Όχι κατανάγκη.Απόσυρση δεν σημαίνει και ότι δεν βρίσκει ενδιαφέρον.Να αναφέρω ενα παράδειγμα απόσυρσης που ήρθε στο μυαλό μου τώρα?Το θέμα της ηλικίας...
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Αν αναφέρεστε σε κάποιον με άνοια λόγω ηλικίας, μπορεί να έχετε κάποιο δίκιο.
    Αλλά τι mentoring να κάνει κάποιο άτομο σε αυτήν την κατάσταση;
     
  3. Pain-Inducer

    Pain-Inducer Premium Member

    θεμα ηλικιας? οταν αποσυρεσε αποσυρεσε δεν υπαρχει κατι αλλο . και στην ηλικια οσο μεγαλυτερη τοσο εμπειροτερη και σοφοτερη .
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Δηλαδή μια κυριαρχική γυναίκα σε ποια ηλικία θα έπρεπε κατά την γνώμη σας αποσυρθεί;
     
  5. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Δεν διαφωνούμε σε κάτι.
    Λέω απλά ότι κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να είναι "ενδεχομένως αποσυρμένος".
    Απόσυρση για μένα σημαίνει ότι δεν βρίσκει ενδιαφέρον πια για όποιο λόγο και αν συμβαίνει αυτό.
    Η ηλικία, όπως και η κατάσταση της υγείας/σωματική κατάσταση μπορεί να βάζει κάποιους περιορισμούς αλλά δεν αίρει το ενδιαφέρον. Πιθανότατα αλλάζει τη μορφή της σχέσης με τα άτομα ή τα πράγματα.  
     
  6. Mr Pol

    Mr Pol New Member

    Καλημέρα.
    Δεδομένου ότι τώρα ξεκινάω, ξεκινάμε, και οι πηγές μας δεν είναι βιωματικές, αλλά βιβλία και το δίκτυο, θα ήθελα να γνωρίσω online, ψευδώνυμα ίσως, κάποιον ή κάποια πιο έμπειρο από εμένα, για συζήτηση.
    Πώς καθοδηγώ κάποιον bottom;
    Πώς γίνομαι καλύτερος Top;
    Πώς καθοδηγώ τη σχέση προς Κ/υ;
    Γίνεται πάντα αυτό;
    Πότε καταλαβαίνω ότι γίνεται ή δεν γίνεται, ότι κάποιος, ή εγώ, μπορεί ή δεν μπορεί να φτάσει εκεί που θέλω;

    Ευχαριστώ

    Mr Pol
     
  7. Iagos

    Iagos Contributor

    Επιτρέψτε Μου μια ερώτηση: Πιθανολογώ ότι έχετε συζητήσει ότι επιθυμείτε να μπει η σχέση σας σε Κ/υ 24/7. Πόσα χρόνια είστε μαζί και πιο το πλαίσιο της σχέσης σας έως τώρα;
    Η ερώτηση δεν αφορά τη σεξουαλική σας ζωή.
     
  8. Mr Pol

    Mr Pol New Member

    Καλή ερώτηση.
    Θα ανοιχτώ με ασπίδα την ψευδωνυμία, και ελπίζω να μην το μετανιώσω.

    Έχουμε συζητήσει την κατεύθυνση, αλλά όχι τον προορισμό. Δεν είμαστε καν σίγουροι ότι θέλουμε να καταλήξουμε ακριβώς εκεί, ή να σταματήσουμε λίγο "νωρίτερα", ή κάτι άλλο. Εξερευνούμε.

    Δεν ξέρουμε καν ποιά είναι τα όρια του καθενός μας ακόμη. Ίσως το Top/bottom play session μια φορά την εβδομάδα μας καλύπτει τελικά. Αλλά θα θέλαμε να δουμε και το πιο πέρα.

    Είμαστε μαζί 20+ χρόνια, σχεδόν 30, από σχεδόν ανήλικα, αν και φτάσαμε την άνεση να πούμε το "θέλω να με χτυπήσεις/θέλω να σε πονέσω" εδώ και λιγότερο από ένα χρόνο. (Yes, I know. It is what it is. Ο χειρότερος καταπιεστής είναι ο εαυτός, και η εικόνα που χτίζουμε για τον άλλο στο μυαλό μας, χωρίς ο άλλος να είναι έτσι...)

    Το πλαίσιο είναι γάμος, με θέληση να γεράσουμε μαζί. Ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι ίσως να καταπιέσει ο ένας ή ο άλλος κάποια από τα kinky θέλω του για πάντα, ή θα χρειαστεί να τα βρεί και να τα καλύψει (με συναίνεση και ειλικρίνια, ethical polyamory) σε κάποια secondary side-σχέση. Είμαστε ΟΚ με αυτό ως πρόθεση, έχει ήδη συμβεί σε vanilla setting, online, οπότε γιατί όχι και στα kinks, γιατί όχι και in person.

    Ανακαλύψαμε όμως ότι υπάρχει περιθώριο, και αρκετά πράγματα που είναι κοινά "θέλω" και δεν έχουμε κάνει ακόμη. Οπότε ας βρούμε αυτά σε αυτή τη φάση. Φαίνεται να μπορούμε να καλύψουμε αρκετό χρόνο με τα κοινά θέλω, πριν βγούμε "έξω".

    Όπως και η ερώτηση, ούτε η απάντηση αφορά τη σεξουαλική μας ζωή (μόνο). Μιλάω για kinks και power exchange και για θέματα εκτός κρεβατιού. Αλλά με μικρά βήματα.
    Έχει κανείς εμπειρία από τέτοια διαδρομή; Θα ήθελα να έχω κάποιον "μέντορα" να μιλάω. Κάποιον που να το έχει ζήσει, ιδανικά.

    Mr Pol.
     
  9. Iagos

    Iagos Contributor

    Ευχαριστώ για το κείμενο σας.

    Κατ' αρχάς είναι σημαντικό ότι ένα ζευγάρι τόσων ετών δεν είναι "νεκρό".

    Αυτό τουλάχιστον φαίνεται από το κείμενο σας, το οποίο δείχνει δύο ανθρώπους ζωντανούς και ξεκάθαρους.

    Να είστε καλά και να ζείτε με ομορφιά.

    Φρονώ ότι με την ισορροπία που έχετε διαμορφώσει στον πυρήνα σας, μέσα στα χρόνια, το να περάσετε σε ένα πλαίσιο ασύμμετρης ζωής μπορεί να μην είναι λειτουργικό.

    Το να συνεχίζετε να εξερευνάτε τις δυναμικές μέσα από sessions, όπως και ο ίδιος λέτε ότι κάνετε είναι υπέροχο.

    Μείνετε σε αυτό προς στιγμή...

    Με εκτίμηση

    Iagos
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Το κλειδωμένο προφίλ και η σχεδόν αλαζονική απάντηση που μου δώσατε σε άλλο νήμα, μου δημιουργούν την πεποίθηση ότι δεν βλέπετε από την ανάλογη σκοπιά το θέμα. Ως εκ τούτου, θεωρώ πως δεν έχετε πολλές ελπίδες να βρείτε κάτι τέτοιο εδώ μέσα.
    Σας εύχομαι πάντως να πετύχετε την απαιτούμενη συναρμογή με την σύντροφο σας, συμβουλεύοντας σας, παράλληλα, να μην αντιμετωπίζετε αυτό που θέλετε να επιχειρήσετε, απλά σαν κάτι κίνκι.
    Καλές αναζητήσεις.
     
  11. Mr Pol

    Mr Pol New Member

    Δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεστε, νομίζω δεν έχω δώσει απάντηση σε άλλο νήμα. Τι εννοείτε "ανάλογη σκοπιά";

    Ευχαριστώ.

    Mr Pol.
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Σας ζητώ συγνώμη από λάθος μου έκανα τον συσχετισμό ως προς την αλαζονική απάντηση. Ως προς το κλειδωμένο προφίλ συνεχίζω να διατηρώ την ίδια άποψη.