Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mentoring για Μάστερς και σκλάβους

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος dora_salonica, στις 8 Νοεμβρίου 2010.

  1. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Mentoring για Μάστερς και σκλάβους

    Από τον Master Taino

    Όταν κάποιος έρχεται σε μένα επειδή θέλει να ακολουθήσει την καρδιά του στην Κυριαρχία ή στη σκλαβιά, οι συμβουλές μου είναι απλές:

    1. Βρες έναν μέντορα
    2. Διάβασε
    3. Ψάξε για τόπο όπου να εκπαιδευτείς

    Τα βιβλία υπάρχουν και κάθε μέρα γίνονται περισσότερα και καλύτερα. Το SlaveCraft του Guy Baldwin και το Partners in Power του Jack Rinella είναι δύο από τα καλύτερα.

    Οι ευκαιρίες για εκπαίδευση δεν είναι και τόσο πολλές, αλλά υπάρχουν μερικές εξαιρετικές: The Butchmanns Experience στην APEX Academy στο Phoenix, το Masters Retreat and boys Training που ιδρύθηκαν από τον Master Dean (δεν ζει πια) στο Dallas και του οποίου οι οπαδοί το συνεχίζουν, το Servants Retreat της Lady Catherine Gross και η δική μου Εκπαιδευτική Ακαδημία του Master Taino.

    Αλλά πού είναι οι μέντορες;

    Πιστεύω ότι κάθε Μάστερ και κάθε σκλάβος μπορεί και πρέπει να είναι ένας μέντορας. Ακόμη και οι περιορισμένες εμπειρίες σας μπορεί να είναι αυτό που κάποιος δίπλα σας χρειάζεται αυτή τη στιγμή.
    Ακόμη περισσότερο, πιστεύω ότι ο καθένας από μας ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να γίνει μέντορας, σε μικρό ή μεγαλύτερο βαθμό.

    Η M/s κοινότητα είναι μία πολύ μικρή υποκουλτούρα μίας υποκουλτούρας μίας άλλης υποκουλτούρας. Κι έτσι, αν δεν βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον, ποιος θα το κάνει έξω από την δική μας κοινότητα;

    1. Ανάγκη για μέντορες

    «Ο καθένας από μας χρειάζεται έναν μέντορα. Γιατί ο μέντορας είναι αποστασιοποιημένος, χωρίς συμφέροντα και μπορεί να κρατήσει έναν καθρέφτη μπροστά στον εαυτό μας». P.W. Keve

    Κατά τις δύο τελευταίες δεκαετίες, η leather κοινότητα έχασε πολλούς από τους ηγέτες της και πολλούς έμπειρους Μάστερς και σκλάβους στην επιδημία του AIDS. Τα περισσότερα σεμινάρια και εκπαιδευτικά events ήταν σχετικά με το BDSM και λίγα λέγονταν για τις σχέσεις.

    Το MAsT – μία ομάδα στήριξης για κυριαρχικά και υποτακτικά μέλη της leather κοινότητας – ιδρύθηκε στο Σαν Φρανσίσκο και έχει εξελιχθεί στον κύριο χώρο για άτομα που ενδιαφέρονται να αναπτύξουν σχέσεις Αφέντη / σκλάβου.

    Από το 1999, οι ευκαιρίες για επιμόρφωση σε θέματα Αφέντη / σκλάβου, έχουν αυξηθεί δραματικά μέσα από εκδηλώσεις όπως το International Master/slave Weekend και άλλες τοπικές εκδηλώσεις που γίνονται συχνά σε όλη τη χώρα.

    Παρόλα αυτά, οι μέντορες σε βάση ένας – προς – έναν είναι ζωτικής σημασίας για την ανάπτυξη της M/s κοινότητάς μας. Όπως σε κάθε άλλο τομέα της ζωής μας, ο καθένας στην M/s κοινότητά μας χρειάζεται έναν μέντορα, από τους νεοφερμένους έως τους πιο έμπειρους.

    Ένα τεράστιο τμήμα της κοινότητάς μας παραμένει ακόμη απομονωμένο. Ακόμη και με το διαδίκτυο, πολλοί εν δυνάμει Μάστερ και σκλάβοι ζουν ακόμη στην απομόνωση, μαθαίνοντας με τον δύσκολο τρόπο και μερικές φορές δρώντας βασισμένοι στα μυθιστορηματικά βιβλία μας.

    Θετικός τρόπος σκέψης: «Θα συνεχίσω να μαθαίνω μέχρι το τέλος της ζωής μου».
    Αρνητικός τρόπος σκέψης: «Ξέρω τα πάντα όσα θέλω να ξέρω, δεν χρειάζομαι κανέναν να μου διδάξει τίποτε».

    2. Ορισμός του μέντορα

    Τί λέει το λεξικό:
    1 – Ένας κοντινός, έμπιστος και έμπειρος σύμβουλος ή καθοδηγητής
    2 – Δάσκαλος, προσωπικός εκπαιδευτής

    Από την οπτική γωνία του προστατευόμενου: Κάποιος στον οποίο μπορούμε να απευθυνόμαστε, από τον οποίο να ζητούμε συμβουλές, να αξιολογεί τις εμπειρίες μας, από τον οποίο να ζητούμε βοήθεια, κάποιος που μπορούμε να εμπιστευθούμε.

    Από την οπτική γωνία του μέντορα: κάποιος που δίνει κατεύθυνση, βοηθάει στην εξέλιξη κάποιου, προσφέρει συμβουλές, μοιράζεται τις εμπειρίες του άλλου, ακούει, στηρίζει και είναι πρόθυμος να πει τί είναι καλό, τί κακό και τί άσχημο.

    3. Τρόποι Mentoring

    Προσωπικός, ένας – προς – έναν
    Άτυπος
    Διαδικτυακός
    Γραπτός
    Φίλοι, άτομα του περιβάλλοντος

    4. Πώς να προχωρήσετε ως μέντορας

    Βασικά βήματα:
    Γιατί; Να ξέρετε ακριβώς γιατί θέλετε να γίνετε ο μέντορας κάποιου
    Στοχοθέτηση: να ορίζετε τους στόχους και τις προσδοκίες σας
    Κανόνες της σχέσης: χειριστείτε την σχέση με κατάλληλο τρόπο
    Καλή επικοινωνία σε όλες τις στιγμές

    Πώς να προχωρήσετε ως προστατευόμενος:

    Βασικά βήματα:
    Ψάξτε για πείρα και φιλοσοφική θεώρηση
    Τσεκάρετε τις συστάσεις του, κάντε ερωτήσεις
    Συζητείστε τους στόχους, τις παραμέτρους και τα όρια
    Εκφράστε ξεκάθαρα τους στόχους σας
    Σιγουρευτείτε ότι μπορείτε να εμπιστευθείτε τον μέντορά σας
    Καθορίστε τον χρόνο που θα αφιερώνετε στον μέντορά σας

    Είναι σημαντικό ο μέντορας και ο προστατευόμενος να είναι συμβατοί.

    5. Μέντορες versus Εκπαιδευτές

    Στην M/s κοινότητα και στην BDSM κοινότητα, πολύ συχνά οι μέντορες είναι επίσης και εκπαιδευτές. Δεν εποπτεύουν μόνο την εξέλιξη του προστατευόμενου, αλλά εκπαιδεύουν επίσης τον προστατευόμενο να γίνει καλύτερος Μάστερ ή σκλάβος.

    Ο στόχος του μέντορα ΔΕΝ πρέπει να είναι η ανάπτυξη μίας D/s σχέσης με τον προστατευόμενο. Αν υφίσταται αυτή η πρόθεση, πρέπει αυτό να ξεκαθαρίζεται από την αρχή σαν ένας πιθανός στόχος: «Είμαι πρόθυμος να είμαι ο μέντοράς σου αλλά θα με ενδιέφερε επίσης να γίνω τελικά ο Μάστερ σου». Αυτό θα ξεκαθαρίσει την κατάσταση και θα επιτρέψει στους ενδιαφερόμενους να βαδίσουν μαζί.

    Ακόμη, μερικές φορές αρχάριοι, εν δυνάμει σκλάβοι, απευθύνονται σε κάποιον έμπειρο Μάστερ, ψάχνοντας για Αφέντη, και ο Μάστερ πρέπει να ξεκινήσει την διαδικασία αφιερώνοντας πρώτα χρόνο στο mentoring και στην εκπαίδευση.

    6. Ανταμοιβές

    Για τον μέντορα, η μεγαλύτερη ανταμοιβή είναι η ευκαιρία να βοηθήσει κάποιον, να κάνει τη διαφορά στη ζωή κάποιου.

    Για τον προστατευόμενο, η τελική ανταμοιβή είναι να μάθει με τον κατάλληλο τρόπο να αυτοπραγματωθεί και να ζήσει σύμφωνα με την κυριαρχική ή υποτακτική καδιά του.

    Τί λένε οι σκλάβοι για το mentoring...

    slave boy neil:

    Τί ζητά ένας σκλάβος από έναν Μέντορα

    1. Καθοδήγηση
    α) Πώς να γνωρίσει έναν Μάστερ
    β) Πώς να σχετιστεί με άλλους στην κοινότητα
    γ) Πώς να χειριστεί δύσκολα θέματα (υποταγή, παραχώρηση του ελέγχου, να κρίνει αν ο Μάστερ τον κακοποιεί, πώς να δέχεται την φύση του)

    2. Ενθάρρυνση
    α) Να τον στηρίζει όταν τα πράγματα δεν πηγαίνουν καλά
    β) Να προσθέτει στην αυτοεκτίμηση του σκλάβου και στην αυτοπεποίθησή του
    γ) Να συστήσει τον σκλάβο σε νέους φίλους και / ή πιθανούς Αφέντες γι αυτόν
    δ) Να βοηθά τον σκλάβο να βρίσκει τρόπους να βελτιώνει τον εαυτό του

    3. Κάποιον στον οποίο να απευθυνόμαστε
    α) Όταν ο σκλάβος έχει ερωτήσεις
    β) Όταν ο σκλάβος νιώθει άσχημα
    γ) Όταν ο σκλάβος νιώθει ότι θέλει να τα παρατήσει
    δ) Όταν ο σκλάβος αντιμετωπίζει προβλήματα άσχετα με το M/s
    ε) Όταν ο σκλάβος χρειάζεται έναν ώμο πάνω στον οποίο να κλάψει
    στ) Όταν ο σκλάβος έχει μία ερώτηση και φοβάται να ρωτήσει οποιονδήποτε άλλον

    Πώς ένας σκλάβος μπορεί να γίνει μέντορας ενός άλλου σκλάβου
    α) Να προσφέρει συμβουλές με βάση μία παρόμοια κοσμοθεωρία, με τον τρόπο που θα το έκανε ένας Μάστερ
    β) Να βοηθήσει έναν σκλάβο να χειριστεί θέματα που ο μέντορας / σκλάβος έχει ήδη χειριστεί με επιτυχία
    γ) Να αντιμετωπίσει με ενσυναίσθηση και καλοσύνη τα προβλήματα του σκλάβου, γιατί ο μέντορας / σκλάβος καταλαβαίνει με τρόπο που ένας Μάστερ δεν θα μπορούσε ποτέ
    δ) Να προσφέρει παρόμοια καθοδήγηση, ενθάρρυνση και στήριξη όπως θα έκανε και ένας Μάστερ

    slave rene:

    Αυτά είναι τα πράγματα που μαθαίνω από έναν Μέντορα...στην αρχή και ακόμη και σήμερα...
    Να ασκώ αυτοπειθαρχία
    Να κάνω επιλογές ζωής με σωφροσύνη
    Να αποκτώ ενόραση και κατεύθυνση στη ζωή μου
    Να αντικαθιστώ το ρομαντικό με το πραγματικό
    Να αναπτύσσω την αυτοεκτίμησή μου
    Να δείχνω σεβασμό για τους άλλους
    Να βελτιώνω τις δεξιότητές μου να ακούω τους άλλους
    Να έχω καλούς τρόπους
    Να ζω υγιεινά
    Να τιμώ την σημασία της οικογένειας

    slave spencer:

    ...Όλοι οι καλοί Μάστερς δεν είναι απαραίτητα και καλοί μέντορες. Ένας καλός μέντορας πρέπει να έχει την ικανότητα να διδάσκει. Όταν έψαχνα για μέντορα ήθελα να βρω κάποιον με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:
    • Να έχει στο ενεργητικό του ικανό χρονικό διάστημα και εμπειρία ως Μάστερ, καθώς και την εμπειρία της εκπαίδευσης αρκετών σκλάβων
    • Να έχει την ικανότητα να κάνει ασφαλές BDSM
    • Να απολαμβάνει τον σεβασμό των άλλων μελών της κοινότητας
    • Να νοιάζεται για την μελλοντική ευημερία της κοινότητας
    • Να γνωρίζει και να καταλαβαίνει όλες τις πτυχές της ζωής μου, έτσι ώστε να μπορεί να καθοδηγήσει καλύτερα τα βήματά μου
    • Να έχει τον χρόνο να επενδύσει στην σχέση mentoring
    • Να είναι πρόθυμος να είναι ανοιχτός για την δική του ζωή και να έχει την αυτοπεποίθηση να μοιράζεται τις πρότερες αποτυχίες του καθώς και τις επιτυχίες του

    Πηγή: Mentoring Masters and slaves

    Μετάφραση: dora_salonica