Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mistress & Master : Together

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 16 Φεβρουαρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Αλήθεια, κατά την γνώμη σας θα μπορούσε να υπάρξει τέτοια σχέση?
    Σχέση μεταξύ δυο Κυρίαρχων ατόμων, εννοώ!
    Συμβίωση - συνύπαρξη...

    Αν η απάντηση σας είναι ΝΑΙ ... εξηγήστε κάτω από πιες συνθήκες - προϋποθέσεις.
    Αν ΟΧΙ ...εξηγήστε το γιατί.

    Έχετε να καταθέσετε κάποια προσωπική σας εμπειρία?
     
  2. echo

    echo ***

    Ολοι οι συνδυασμοι μπορουν να υπαρξουν mistress me master,slave me slave klp klp..

    Αυτο βεβαια απαιτει 1 και μονο προυποθεσ稨 Τον ερωτα ! οταν αυτο το πουλακι σου χτυπαει την πορτα δεν σε ρωταει τι εισαι ουτε σου δηλωνει τι ειναι.

    Απλα τα ματια κανουν ολα αυτα που δεν μπρορουν να κανουν το μυαλο και μια ντουζινα αναλυσεις θεωριες..

    Και τοτε μπορεις να κανεις τα παντα ,απο bottom na gineis top και τουμπαλιν,απο bdsm na γινεις vanilla, απο vanilla bdsm και ουτω καθεξης..

    Απλα γιατι ο ερωτας εχει αυτην την δυναμη να καταργει καθε νομο και ιδεα που εχεις στο κεφαλι σου και να σε κανει αιτο που πανω απο νομους και λυπες πεταει...και τοτε ολα ειναι διαπλατα ανοιχτα...

    Θα πειτε τωρα τι γραφει αυτος σε bdsm forum....ok !

    Οποιος εχει νοιωσει την παραλυση και την υπερβαση μονο και μονο απο τα ματια μπορει να καταλαβει...
     
  3. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα, αγαπητή Εύα.

    Ξεκινώ με την παραδοχή πως αναφέρεσαι σε κυριαρχικά άτομα εν γένει κι όχι μονάχα σε όσους έχουν κατασταλαγμένα επιλέξει την κυριαρχία ως ερωτική έκφραση. Οπότε μιλούμε για ένα κατά πολύ ευρύτερο σύνολο, δεδομένο που καθιστά τις γενικεύσεις αδόκιμες.

    Στο βαθμό, λοιπόν, που είναι εφικτή μια (κατά το δυνατόν) γενική απόκριση, καταθέτω απόλυτα προσωπική άποψη.
    Σαφέστατα μπορεί να υπάρξει σχέση. Συζητήσιμο είναι πόσο θα διαρκέσει, πράμα που εξαρτάται και από τις συνθήκες. Αν πρόκειται για έρωτα- σύγκρουση εγωισμών δύο τινά είναι πιθανότερα: συν τω χρόνω 'υποταγή' του πιο αδύναμου χαρακτήρα ή λήξη της σχέσης. Υπάρχει και η ολιγοπίθανη περίπτωση της ες αεί σύγκρουσης με κερδισμένες μάχες εκατέρωθεν μα ασαφή επικράτηση στον πόλεμο.
     
  4. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: Mistress & Master : Together


    Ακόμα και στην τελευταία περίπτωση Μαυροβασίλη κάποιο από τα δύο μέλη θα κουραστεί και θα φύγει από την σχέση. Το έχω δει να μου συμβαίνει. Ο καθείς από την πλευρά του προσπαθεί να υποτάξει τον άλλον. Τελικώς ο "αδύναμος" στην μάχη εμφανίζεται δυνατός στην ψυχή και αποχωρεί.

    Αστάρτη

    Υ.Γ. Παρά ταύτα εξακολουθώ να λογίζομαι ως ακούραστη μονομάχος. Με τον τρόπο αυτόν δεν πλήττω και είμαι πάντα σε εγρήγορση.
     
  5. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    RE: RE: RE: Mistress & Master : Together

      υποθέτω ότι ακριβώς έτσι γίνεται αγαπητή Αstarty.

    Eκτός... εκτός και ο πιο δυνατός στην ψυχή μπορέσει να αποδεχτεί την 'αδυναμία' του άλλου και στο όνομα του έρωτα μπορέσουν μαζί να κινήσουν τα νηματα της σχέσης. Πραγματικά θεωρώ οτι ίσως μπορεί να γίνει ...αλλα σε υψηλά επιπεδα συνειδητότητας εμπλεκομένων και βέβαια ... Οταν οι εγωισμοι λειψουν και η επιβολες.. Ως συνήθως ρομαντική ουσα , μαλλον ακροβατώ στα όρια του ιδεώδους. Ομως τίποτε δεν ειναι ακατόρθωτο όταν εχει να κάνει με το τι θέλουμε πραγματικά. Ετσι δεν ειναι?
     
  6. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    ...Υπάρχει και η ολιγοπίθανη περίπτωση της ες αεί σύγκρουσης με κερδισμένες μάχες εκατέρωθεν μα ασαφή επικράτηση στον πόλεμο.

    Αυτή η τελυταία περίπτωση, είναι που προκρίνω ως ιδεατή σχέση. Όντας κυριαρχικός χαρακτήρας σε κάθε έκφανση της ζωής μου, θεωρώ a priori δεδομένη την τελική επικράτηση. Ο βαθμός της επικυριαρχίας εξαρτάται από τη γυναίκα που έχω απέναντι μου. Ταχειά θα βαρεθώ την εύκολα υποταγμένη* καθότι θα εκλείψει το στοιχείο της πρόκλησης (και δίχως πρόκληση πλήττω). Αντίθετα, η γυναίκα με ισχυρό μα ώριμο χαρακτήρα κυβερνιέται δυσκολότερα μα αξίζει τον κόπο (ασφαλώς αναφέρομαι σε γυναίκες που έχουν έρεισμα ώστε να αναπτύξουν κυριαρχικό χαρακτήρα- ειδάλλως είναι μάλλον αστείο έστω και σαν υπόθεση) και, εν τέλει, μπορεί να αποδεχθεί την σχέση με πρώτο μεταξύ ίσων τον άνδρα**.

    Πρέπει πως ήμουν σαφής παραπάνω, Αστάρτη.
    Δεν είναι ψυχική δύναμη η υπαναχώρηση μα φυγοπονία. Η ειρωνία όμως, είναι πως άπαξ και βιώσεις έτσα σχέση, οι επόμενες είναι εντελώς αδιάφορες. Ανώδυνες μεν, μα αδιάφορες. Από την πλευρά μου, γράφω το ντρέτα πως έχω καλιά και περίκαλα τις δύσκολες γυναίκες. Διότι δίχως σύγκρουση δε λογάται πάθος και δίχως πάθος δε λογάται έρωντας.

    Αυτό μου με λυπεί, είναι πως οι γυναίκες δε βαστούν σε αυτό. Ρέπουν φύσει στην ασφάλεια, τη σιγουριά και την ηρεμία οπότε ακόμη κι αν έχουν πολλά στοιχεία κυριαρχικότητας και ισχυρό χαρακτήρα, πρώτες λιγοψυχούν στην ερωντική μάχη. Παραιτούνται διότι δε νταγιαντούν επί μακρόν τη σύγκρουση, τη μάχη επικράτησης εγωισμού. Επαναλαμβάνω πως με λυπεί το γεγονός, διότι η συναισθηματική ένταση που δίδει το βίωμα τέθοιου θνησιγεννή έρωντα δεν απαντάται αλλιώς. Εγώ το παραδέχομαι. Οι γυναίκες πως αντέχετε τους αρσενικούς αν κάποτε στο παρελθόν σας όριζε άνδρας;

    * Ασφαλώς δε με πειράζει καθόλου κάτι τέθοιο σε βραχυχρόνιες σχέσεις, όπου οι συναισθηματικές απαιτήσεις είναι περιορισμένες. Αξιώσεις (πολλώ δε μάλλον επιτακτικές) είναι το τελευταίο που ανέχομαι από μια εύχαρη, χαριτόβρυττη και καλλίπυγο φιλενάδα που με διασκεδάζει τις (λίγες) ελεύθερες ώρες μου.

    ** Έχει, θαρρώ, καταστεί σαφές ποιούς αποδέχομαι ως άνδρες. Να μην επαναλαμβάνομαι.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Αν αναφέρεστε σε ερωτικό δεσμό μεταξύ δύο κυριαρχικών ατόμων που δεν ανήκουν στο BDSM lifestyle, δηλαδή η κυριαρχικότητά τους δεν έχει κατασταλαγμένους τρόπους έκφρασης, ασφαλώς και γίνεται!

    Μεγάλοι έρωτες και πολύ δυνατοί! Το "μαζί δεν κάνουν, χώρια δεν μπορούν" μάλλον για αυτή την περίπτωση έχει βγει. Όχι πάντα αγάπη.

    Και πάντα, απ ότι έχω δει, η σχέση διαλύεται όχι επειδή κάποιος βαρέθηκε ή κάποιος ξεπεράστηκε από τους δύο, αλλά επειδή κάποιος κουράστηκε από την ένταση και τώρα αναζητά ένα ταίρι με χαμηλό προφίλ, όχι πάντα για να ερωτευτεί, αλλά για να ξεκουραστεί και να αγαπήσει...

    Για εντός του lifestyle τώρα... μήπως Κ/Κάποιος από Τ/Τους Δ/Δύο Έ/Είχε Κ/Καταλάβει κάτι λάθος;
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    ... Κάπως έτσι θα μπορούσε να ορισθεί η διαφορά ανάμεσα σε μια vanilla "κυριαρχική" σχέση και μια D/s. Ορμώμενος κανείς από αυτό το σημείο θα μπορούσα να αναρωτήθεί και για το που διαφέρουν αλλά και για το τί είναι σημαντικό στις σχέσεις του δεύτερου τύπου.

    Από κει και πέρα είναι στο χέρι του καθενός ν' αποφασίσει αν αυτό που τον ελκύει είναι μια σχέση D/s ή μια σχέση κυνηγού - θηράματος.

    όσον αφορά στο θέμα του thread, η άποψή μου συμίπτει με την

    Προσθέτωντας πως στην τελευταία περίπτωση η διάθεση κυριαρχίας διοχετεύεται συνήθως (και) σε άλλα κανάλια.


    Υ.Γ. Το γεγονός πως χρησιμοποίησα την γενίκευση του Mavrovasilis περί αρσενικού / θυλικού δεν σημαίνει και πως την ασπάζομαι, προτιμώ την ειδίκευση Κυρίαρχο / υποτακτικό στοιχείο.
     
  9. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    RE: RE: Mistress & Master : Together

    Για τούτο έγραφα πέρι ώριμων κυριαρχικών ατόμων. Τότε δε λογάται ανόητα η αναμέτρηση ώστε να αποκλείεται η αγάπη.
    Όσο για την ξεκούραση... Η πρόκληση δέον όπως αντιμετωπίζεται ως επιθυμητή, όχι σαν κουραστική παράπλευρη δοκιμασία στην διαδικασία καθυπόταξης του άλλου. Εδώ υπάρχει σύμπλεξη και με το άλλο που έγραψες, κρινάκι. Δε σημαίνει έλειψη αγάπης η σύγκρουση εγωισμών- σα γνωρίζεις τον εαυτό σου εκτιμάς και την κυριαρχικότητά που αναγνωρίζεις ως χάρισμα του άλλου.
    Η ζωή, κι ο έρωντας κατ' επέκταση, είναι συνεχής αγώνας και δεν θρέφω κιαμιά εκτίμηση για τους μαλθακούς, τους λιγόψυχους και τους ριψάσπιδες. Ξεκουράζουνται οριστικά οι μακαρίτες. Κι αποζητούν την ξεκούραση όσοι δεν έχουν ψυχή και λογούνται μακαρίτες πρίχου καταλήξουν βιολογικά.

    Αγαπητέ MasterJp, τόνισα ήδη πόσο με θλίβει η κατά κανόνα κατάσταση που με γενίκευση περιέγραψα. Δεν απορρίπτω τον διαχωρισμό που προκρίνεις μα δυστυχώς οι γυναίκες κι όντεν έχουν κυριαρχικό χαρακτήρα πάλι προτιμούν την ηρεμία και την ασφάλεια από τη μάχη.
     
  10. Maley

    Maley Contributor

    Μια σχεση Master/Mistress παρα την ένταση που την διακρίνει δεν ευδοκιμεί γιατι υπαρχει ενα στοιχείο που χωρίζει αυτο τον τύπο των ανθρώπων: o εγωισμός. Και το λεω απο προσωπικη εμπειρία..ποια ήταν η κατάληξη της σχέσης μου? χωρισμός 10 μέρες πριν τον γάμο. Λοιπόν δεν γουστάρω τέτοιες σχέσεις..και δεν πιστευω οτι η συνεχής ένταση στη διαπροσωπικη σχέση σημαινει μεγάλη αγαπη κλπ, κλπ. Η σχέση πρεπει να σε ηρεμει, οχι να σε κανει θηρίο στο κλουβι. Και επι τελους υπαρχουν και άλλα πραγματα να ασχολείται κανεις..
     
  11. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: Mistress & Master : Together

    Γίνεται μια σύγχιση κυριαρχίας με ύπαρξη εγωϊσμού. Δεν είναι απαραίτητο πως αυτά τα δύο συνυπάρχουν. Μείωση του εγώ χρειάζεται από αμφότερα μέλη για να νοηθεί σχέση.

    Η πικρία σου είναι έκδηλη Maley και εύχομαι όπως εκδηλώνεται να εξαφανίζεται κιόλας.

    Αστάρτη
     
  12. Elysium

    Elysium Contributor

    Κάτι μου λέει πως ετοιμάζεσαι να παντρευτείς SM Art Lady..... 
    Έξω από την πλάκα τώρα μέσα στο forum έχω δει 1-2 ζευγάρια που έχω την εντύπωση πως είναι παντρεμένα, θα είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον αν απαντούσαν στο ερώτημα και αυτοί.
    Προσωπικά νομίζω πως ίσως να είναι το όνειρο οποιουδήποτε ασχολείται με το BDSM, είτε είναι sub είτε Dom.


    Υ.Γ. Session με άλλη/ο Mistress/Master ή sub θεωρείται απιστία;