Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Mistress/slave Relationship

Συζήτηση στο φόρουμ 'Γυναικεία Κυριαρχία' που ξεκίνησε από το μέλος Shadowfire, στις 26 Σεπτεμβρίου 2005.

  1. Shadowfire

    Shadowfire New Member

    RE: Mistress/slave Relationship "Contracts"

    Ναι MasterJp, σωστα. Αυτο λειπει, καθως κ δυο κομματια ακομα. Ενα που δε θα μπορεσω να βαλω διοτι ειναι αντιθετο με την φιλοσοφια του forum, κ ενα το οποιο ειναι λιγο πιο "βαρυ" (απο το δημοσιευμενο) για αυτο δε μπηκε απο την αρχη.
     
  2. slv_hana

    slv_hana Regular Member

    RE: Mistress/slave Relationship "Contracts"

    Εχω διβασει πολυ πιο σκληρα σ'ενα βιβλιο του Zαχερ Μαζοχ.Το "Η Αφροδιτη με τη γουνα"!Οποτε αφου το site ειναι για ενηλικες,προσωπικα δε θα παραξενευομουν να το εβλεπα ολοκληρο!Αντιθετως βρισκω οτι θα ταιριαζε απολυτα..
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: Mistress/slave Relationship "Contracts"

    Μπορεί Κάποιος να μην θέλει να τα Διαχειρίζεται, σου πέρασε απ΄το μυαλό κάτι τέτοιο?  
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: Mistress/slave Relationship "Contracts"

    Kαλό το κείμενο "Shadowfire" αν και ελλιπές
    Καλά θα κάνετε όμως να αναφέρετε πάντα και την πηγή προελεύσεως των κειμένων.
    Είναι πιο κόσμιο, αξιοπρεπές και δίκαιο.
    Το "Δείγμα Συναινετικού Συμβόλαιου D/s" (Sample Consensual "Slavery" Contract)
    είναι παρμένο από το Δικό μου "SaMe Place Club" όπου το αναφέρω πιο κάτω.

    Λείπουν λοιπόν .....

    Υπογραφές μαρτύρων
    1. ______________
    2.______________
    3. ______________



    ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
    ______________

    Ευχαριστώ που το βρήκατε ενδιαφέρον και sorry για την παρατήρηση.
     
  5. Shadowfire

    Shadowfire New Member

    SM_Art_Lady δεν οικειοποιηθηκε κανεις τη δουλεια σου. Αλλωστε αφου διαβασες με προσοχη τα posts θα ειδες οτι εχω ηδη πει οτι δεν το εγραψα εγω. Το αναφερω ξεκαθαρα.

    Οπως γνωριζεις δεν ειναι παντα εφικτο να αναφερουμε την πηγη των κειμενων, κ ειδικοτερα λογω ανταλλαγης πληροφοριων μεσω internet αλλα κ γιατι πολλες φορες καποια διδονται χωρις την αρχικη πηγη.

    Δε χρειαζεται λοιπον να θετεις θεματα κοσμιας συμπεριφορας, αξιοπρεπειας κ δικαιοσυνης. Μην εισαι επιθετικη. Ξαναλεω κ παλι οτι, δεν ισχυριστηκα οτι το εγραψα εγω.

    Ειμαι ανθρωπος μορφωμενος σε υψηλο επιπεδο, κ εχω μαθει να αναφερω τη βιβλιογραφια οπου την εχω. Στη συγκεκριμενη περιπτωση το μονο που θα μπορουσε να εχει μπει ειναι, για μενα,
    "Source: Unknown".

    Σε οτι αφορα το οτι, καποιος το πηρε (οχι εγω) απο το "SaMe Place Club" (αν ειναι η αρχικη πηγη), δεν σημαινει ομως οτι εχουμε βρει κ τον συγγραφεα/συντακτη του κειμενου. Το να υπαρχει εκει, δεν σημαινει κ οτι ειναι ιδιοκτησιακη συγγραφη πνευματικων σου δικαιωματων. Εκτος αν το εχεις συνταξει εσυ. Αν ειναι ετσι τοτε θα πρεπει να εχεις κ τις δικλειδες ασφαλειας ωστε να προφυλαξεις τα οποια δικαιωματα σου.

    Επισης, αν ειναι ετσι, δηλ. αν εσυ το εχεις γραψει, τοτε με συγχωρεις διοτι δεν ειχα τροπο να ξερω το συγγραφεα του κειμενου.

    Θα περιμενω νεα σου.
     
  6. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    RE: Mistress/slave Relationship "Contracts"

    Για να λυθούν οι παρεξηγήσεις και να σταματήσουν οι προσπάθειες εντυπωσιασμού Κυρία Smart, το contract είναι παρμένο από το : http://clubs.pathfinder.gr/DarkWispers.
    Σημειώνω επίσης οτι το συγκεκριμένο club δεν υπάρχει πλέον.
     
  7. sugar

    sugar New Member

    RE: Mistress/slave Relationship "Contracts"

    μην μπλεκεται τα οικονομικα με το bdsm life style βρε παιδια!κινδυνευουμε να ανοιξουμε πορτες σε ατομα δηθεν,που περιμενουν την ευκαιρια να εκμεταλευτουν σκλαβες/ους! οσο για το συμβολαιο σαν ιδεα ειανι πολυ καλη και εν μερη εφαρμοσιμη!δεν βλεπω ομως σχολια απο mistress....
     
  8. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    RE: RE: Mistress/slave Relationship "Contracts"

    Εκει ακριβως εγκειται η αξια του συμβολαιου αυτου....στο οτι ειναι δεσμευτικο οχι στην νομικη του υποσταση αλλα στον λογο τιμης των μελων που συνυπογραφουν.
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Mistress/slave Relationship "Contracts"

    Από αισθητικής πλευράς βρίσκω τη σύνταξη (όχι την ύπαρξη) ενός συμβόλαίου ερεθιστική.

    Επί της ουσίας, αν ένα εκ των μελών μετανιώσει για τη συγγραφή του συμβολαίου, νομικά και ηθικά είναι άκυρο. Για το νομικό μέρος φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται να συλλέξω επιχειρήματα. Για ό,τι αφορά στο ηθικό γράφω τα εξής: Το να καταδικάσουμε τον εαυτό μας να τηρεί μία συμφωνία στην οποία δεν δύναται να ανταπεξέλθει δεν είναι ηθική. Η επιμονή στα λάθη μας ίσως είναι υπερηφάνεια, ίσως ξεροκεφαλιά, η ηθική όμως είναι κάτι περισσότερο από αυτό, κατά την άποψή μου. Στην περίπτωση αυτή δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ο σημαντικότερος όρος κάθε συμφωνητικού (και αυτός που τηρείται ούτως ή αλλιώς) είναι εκείνος που γράφεται με μικρά πλάγια γράμματα: Με επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου.
     
  10. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    Re: Mistress/slave Relationship "Contracts"

    Όταν πρωτομπηκα στον χωρο και ακουσα για συμβολαια, ειχα ανθουσιαστει παρα πολύ. Μου φαινοταν μια πολύ μεγαλη ενδειξη υποταγης. Σημερα τα βλεπω μαλον καπως διαφορετικα τα πραγματα.
    Σε καποια σημεια στο συγκεκριμενο συμβολαιο λεει τι Εχει δικαιωμα να Κανει Μια Κυρια και, πως σε διαφορετικη περιπτωση θα υπαρχει τιμωρια. Θα πρεπει να υπαρχει καποιο συμβολαιο για κατι τετοιο?
    Στην συνεχεια εξηγουνται καποιοι τροποι συμπεριφορας και, παραβαση αυτων επιφερει και παλι τιμωρια. Νομιζω πως απλα το πρωτο σκελος του συμβολαιου, καλυπτει ολοκληρο το δευτερο.
    Στην συνεχεια διαβασα για μαρτυρες. Τι ρολο μπορουν να παιξουν οι μαρτυρες? Υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχει γινει καποιο παραπτωμα από τον σκλαβο οπου θα το αμφισβητει (αστειο ακουγετε) με συνεπεια να καταφυγουν στους μαρτυρες?
    Εδώ θελω να πω, πως, κανενα συμβολαιο στην ουσια δεν είναι δεσμευτικο για Κ/κανεναν. Απλα αγγιζει τον εσωτερικο Μ/μας κοσμο και Μ/μας κανει να Ν/νοιωθουμε καλυτερα την περιοδο της συνταξης του.
    Απλα πραγματα. Αν καποιος σκλαβος ή Καποια Κυρια Π/παραβει την ηθικη δεσμευση που Α/αναλαμβανει Μμπαινοντας σε μια τετοια σχεση, τοτε είναι αυτονοητο πως υπαρχει τιμωρια για τον σκλαβο και δεν ξερω τι, για Την Κυρια. Τωρα αν τα πραγματα είναι πιο σοβαρα απλα υπαρχει διακοπη σχεσης.
    Συμφωνω απολυτα με Τον Κυριο MasterJp. Κυριως η συναισθυματικη ισχυ είναι πολυ πιο ισχυρη.
    Επισης για το συγκκριμενο συμβολαιο εχω καποιες ακομα παρατηρησεις. Στην αρχη δηλωνει ο σκλαβος πως είναι ιδιοκτησια Της για το υπολοιπο της ζωης του. Επειδη δεν ειδα στην συνεχεια τι γινεται σε περιπτωση διακοπης της σχεσης, να υποθεσω πως ο συγκεκριμενος σκλαβος θα εξακολουθησει να είναι και, κυριως να νοιωθει σκλαβος Της και μετα?
    Ο/οσοι Ε/εγραψαν πως είναι ένα καλο συμβολαιο, Σ/συμφωνουν?