Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Money slavery

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Εμπειρίες' που ξεκίνησε από το μέλος xalakat, στις 8 Ιουλίου 2005.

Tags:
  1. gaby

    gaby Guest

    Δεν είσαι η μόνη που έκανε το συσχετισμό paroinia αν και η περίπτωση αυτή είναι πιό πολύπλοκη ίσως. Το θέμα το ανέλυσε πολύ ολοκληρωμένα η lara[E-p] και μου άρεσε έτσι όπως το έθεσε και διακριτικά και χωρίς να αφήνει περιθώρια παρανόησης.

    Επίσης εκτιμώ ιδιαίτερα τη στάση του Κωνσταντίνου, που κυριολεκτικά αγωνίζεται και με πολύ σεβασμό στις απόψεις όλων να δώσει στον xalakat να καταλάβει τη διαφορά μεταξύ απάτης και συμφωνημένων παιχνιδιών Κυριαρχίας / υποταγής.

    Και νομιζω ότι οι απόψεις όλων μας λίγο - πολύ συγκλίνουν ότι πιό πολύ για απάτη / κοροϊδία πρόκειται παρά για οτιδήποτε άλλο.

    Xalakat η γνώμη μου είναι ότι έχεις παρεξηγήσει το θέμα. Το financial slavery στο BDSM το καταλαβαίνω όπως το έθεσε η Greekmistress αλλά και η lara[E-p]. Δηλαδή, ότι στα πλαίσια μιας σχέσης το Κυρίαρχο στοιχείο έχει τον πλήρη έλεγχο των οικονομικών και του υποτακτικού. Δηλαδή, δεν είναι καθόλου απαραίτητο financial slavery να ταυτίζεται με οικονομική εκμετάλλευση του υποτακτικού με τον οικονομικό έλεγχο ταυτίζεται.

    Επίσης, η όποια έκφραση BDSM είτε είναι μαστίγωμα είτε είναι financial slavery, γίνεται και είναι αποδεκτή επειδή αρέσει και στους δύο (ή περισσότερους) που μετέχουν στη σχέση. Δεν είναι για να ξοδέψει ο ένας και να κερδίσει ο άλλος, έστω και αν αρέσει στον έναν να ξοδέυει και στον άλλον να κερδίζει άκοπα και χωρίς κινδύνους. Το τελευταίο το λέω επειδή παρατήρησα ότι η κοπέλλα έχει φροντίσει να μη βρεθεί μόνη σε κλειστό χώρο μαζί σου.

    Στο BDSM όπως το γνωρίζω, ο Κυρίαρχος θα πονέσει, θα ζορίσει, θα ταπεινώσει τον υποτακτικό, θα τον κάνει να κλάψει, δεν θα τον βλάψει όμως εκτός αν κάνει λάθος και αυτό είναι κάτι που δεν το θέλει καθόλου. Δε νομίζω ότι η περίπτωσή σου είναι BDSM όσο και αν προσπαθείς να πεισθείς για το αντίθετο.

    Και επιπλέον, σε μία σχέση / κατάσταση, το εξαρτημένο στοιχείο, δηλαδή το υποτακτικό, είναι αυτός που ζητάει χρήματα και όχι αυτός που δίνει. Δεν μπορείς να επιβληθείς σε κάποιον με τα δικά του χρήματα. Οτιδήποτε άλλο, εκτός από απάτη είναι και κοροϊδία. Και πάντως όχι BDSM.

    Εύλογα καταλήγει κανείς στην απορία του GhOsT^.
     
  2. xalakat

    xalakat Regular Member

    Σεβαστές οι απόψεις όλων σας. Παρατηρώ όμως μια τάση να ηθικολογείτε. Γράψατε πολλές φορές πως αυτό που μου συνέβει είναι απάτη, κοροϊδία, εκμετάλλευση, κλπ. Και λοιπόν;;; Αυτό ακριβώς ήθελα κι εγώ!!! Γιατί δεν δέχεστε το βίτσιο του άλλου; Δεν είπα πως γνώρισα την ιδανική Mistress. Είπα πως τελικά δεν εξελίχθηκε η κατάσταση όπως θα ήθελα, αλλά και έτσι όπως εξελίχθηκε μου άρεσε πάρα πολύ. Και σίγουρα περισσότερο από το να ψάχνω κάποια καλύτερη χωρίς αποτέλεσμα, ή να τα ακουμπήσω σε μια επαγγελματία ουκρανέζα που είναι εντελώς vanilla ή και υποτακτική.
    Η συγκεκριμένη κοπέλα που βρήκα δεν είναι καθόλου έτσι. Της αρέσει να με εκμεταλλεύεται. Δεν την νοιάζει που θα βρω τα χρήματα ή πόσο δύσκολο μου είναι να τα μαζέψω. Αρκεί να της τα δίνω. Πόσες vanilla ξέρετε που δεν θα είχαν πρόβλημα με κάτι τέτοιο; Γι αυτό τη θαυμάζω τόσο πολύ, γι αυτό και συνεχίζω να της προσφέρω.
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Αν έστειλες το αρχικό mail xalakat για να μετρήσεις πιό είναι το ποσοστό των ηθικολόγων στο forum, με το δικό σου πάντα κριτήριο, τότε, τι να πώ, χαλάλι σου.  

    Αυτό που λέω είναι ότι αυτό που μας περιγράφεις, κατά την άποψή μου πάντα, δεν είναι financial slavery αλλά οικονομική εκμετάλλευση και δεν είναι BDSM. Δεν είπα βέβαια ποτέ σε κανένα να μην κάνει κάτι επειδή αυτό δεν είναι, κατά τη γνώμη μου, BDSM.  

    Είπες: "Της αρέσει να με εκμεταλλεύεται." Δεν είναι η εκμετάλλευση χαρακτηριστικό του BDSM. Ο πόνος, η ταπείνωση και η δυσφορία είναι.

    Έχω όμως μία απορία:

    Η κοπέλλα σου ζήτησε να της βγάλεις πιστωτική κάρτα των 2.000. € που θα πληρώνεις εσύ και θα χρησιμοποιεί αυτή. Αυτή λέγεται συμπληρωματική πιστωτική κάρτα, όπου το κύριο μέλος θα είσαι εσύ και η τράπεζα που την εξέδοσε θα έχει όλα τα στοιχεία σου και θα ορίσεις και ένα συμπληρωματικό μέλος, την κοπέλλα, που η κάρτα θα είναι στο όνομά της αλλά ο λογαριασμός θα έρχεται σε σένα. Πάλι θα πρέπει να δώσεις στην τράπεζα τα πλήρη στοιχεία της κοπέλλας. Ονοματεπώνυμο, επάγγελμα, διεύθυνση, τηλέφωνο, αριθμό ταυτότητας, αριθμό φορολογικού μητρώου. Το ίδιο ακριβώς ισχύει για μία πιστωτική κάρτα - δώρο που εκδίδει μία τράπεζα, όπου αυτός που ζητάει την κάρτα για έναν τρίτο πληρώνει τα δύο χιλιάρικα προκαταβολικά. Σου είχε δώσει η κοπέλλα φωτοτυπία της ταυτότητάς της όταν σου ζήτησε να βγάλεις πιστωτική κάρτα; Γιατί αν όχι, τότε και η φωνή της λογικής να μη σε απέτρεπε από το να το κάνεις, δε θα μπορούσες για τεχνικούς λόγους.

    Αλλά αφού σου αρέσει το όλο σκηνικό, γιατί η φωνή της λογικής έλεγε άλλα; Το ένστικτό σου σου λέει ότι όλα καλά και επικοινώνησες μαζί μας για να μας πεις για την ωραία εμπειρία που σου προέκυψε; Διότι το αρχικό σου mail εξέπεμπε ένα μήνυμα της μορφής "βοηθήστε με να ξεκαθαρίσω την κατάσταση". Αυτό κατάλαβα τουλάχιστο εγώ και αυτό προσπάθησα να κάνω.
     
  4. paroinia

    paroinia Regular Member

    Ναι η ιστορία με τις κάρτες είναι περίπλοκη. Εγώ την έβγαλα κατ ευθείαν στο όνομα μου, αλλά τώρα που θα πάω Αγγλία πρέπει να βάλω μέσα τον πατέρα μου για να μπορεί να μου βάζει τα λεφτά και είναι ολόκληρη διαδικασία (την οποία προς το παρόν αμελούμε να κάνουμε) και μιλούμε για τόσο στενό συγγενή, όχι για κάποιο τρίτο. Οι τράπεζες είναι οι βασίλισσες της τυπολογίας. Μάλλον η τύπισσα δεν το σκέφτηκε καλά το θέμα.
     
  5. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Mou fainetai pragmatika endiaferon to oti eno o xalakat eipe ksekathara oti katalavainei oti prokeitai gia periptosi ekmetalefsis (kati pou opos sosta anaferthike den itane ksekatharo sto arhiko tou post) oi sizitiseis sinehizontai sto idio epipedo.
    Isos to thema na afora perissotero sto poies einai oi antidraseis tis koinotitas mas se kapoion pou leei: "ksero oti me ekmetalevontai alla mou aresei toso poli pou thelo na to sinehiso."
    An ke i epignosi pou ehei o idios tis katastasis me kanei ke anarotiemai an prokeitai pragmati gia ekmetalefsi apo tin meria tis ginaikas aftis.
     
  6. paroinia

    paroinia Regular Member

    Δεν νομίζω ότι ηθικολογούμε. Απλούστατα όλοι νιώθουμε την ανάγκη να προστατέψουμε τους συνανθρώπους μας από πράγματα που ίσως τη δεδομένη στιγμή τους φαίνονται καλά, ενώ εμείς γνωρίζουμε πως είναι λάθος (κατά την άποψή μας βέβαια). Νομίζω το θέμα συνεχίζεται από ανθρωπιστικό ενδιαφέρον παρά οτιδήποτε άλλο.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Lady Phaedra και paroinia έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι α) σε αυτό το thread έχει γίνει πολύ φασαρία για το τίποτα, ότι β) κάποιος που στην αρχή λέει "το και το και πώς σας φαίνεται εσάς;" όπως ο xalakat και μετά μας λέει "τι φωνάζετε μωρέ αφού έτσι μου αρέσει" είτε μας κάνει πλάκα είτε κοροϊδεύει τον εαυτό του και ότι γ) τελικά, χωρίς να το θέλουμε όσοι σχολιάσαμε το θέμα βοηθούμε να γίνεται διαφήμιση σε τέτοιες περιπτώσεις που επιμένω, ότι δε μου μοιάζουν για BDSM.

    Πάντως, σε σχέση με τις πιστωτικές κάρτες, θα ήταν ξεκαρδιστικό αν τελικά η Αφέντρα όλης της ιστορίας γινόταν η τράπεζα και όχι η ξύπνια και αδίστακτη 20χρονη, που όσο δε θέλει και πολλά λεφτά θα μπορεί να παίζει και να κερδίζει. Αν θελήσει τα πολλά, τότε θα πρεπει να καταβάλει άλλους κόπους.
     
  8. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Tender Lilly, συμφωνω οτι καποια πραγματα παρουσιαστηκανε με παραπλανητικο (εσκεμμενα η οχι) τροπο. Ενδεχομενως να ειναι πιο δυσκολο να τεθει επι ταπητος ευθεως το θεμα που φαινεται να ηθελε να συζητησει ο xalakat κε που εμενα μου φαινεται να ειναι επι της ουσιας το ερωτημα του αν ειναι BDSΜ, κε ποιες ειναι οι αποψεις αυτης της κοινοτητας για τις επιλογες που εχει κανει. Αν η ερμηνεια μου αυτη ειναι ανακριβης, θα τον παρακαλεσω να μας εξηγησει καλυτερα τι ειχε υπ οψην του.
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Είναι κατανοήτο και απόλυτα αποδεκτό, xalakat, να θέλεις να νοιώθεις πως αυτός που σε εξουσιάζει δεν "καίγεται" για το "ζόρι που τραβάς", είναι όμως εξ' ίσου φυσιολογικό κάποια που θεωρεί πως "ψάρεψε κάποιον μαλάκα" (τα στοιχεία είναι ελλειπή για να πω αν πρόκειται για κάτι τέτοιο ή όχι την στιγμή που δεν προσδιορίζεις που αρχίζει και που τελειώνει η σχέση σου μαζί της) να μην έχει ιδιαίτερες ηθικές αναστολές πολύ περισσότερο αν αυτό γίνεται κατα συρροή και κατ' εξακολούθηση.
    Ασχετα αν η στάση της ταιριάζει με τις φαντασιώσεις σου, από την δική της σκοπιά μου μοιάζει περισσότερο να θεωρεί πως προσπαθείς να την ρίξεις και να θέλει να σε κάνει να το πληρώσεις όσο γίνεται.

    Για το "ηθικόν" του θέματος, πιστεύω πως ναι, στον Κυρίαρχο αρέσει να χρησιμοποιεί τον υποτακτικό όχι όμως και να τον εκμεταλεύεται (δηλ. να εκμεταλεύεται την αδυναμία του, το πάθος του (το βίτσιο του αν θέλεις) ή τα αισθήματά του προς αυτόν/ην.

    Πιστεύω πως αυτό που κάνει την διαφορά είναι η ανιδιοτέλεια ή όχι με την οποία προσεγγίζει κανείς το θέμα.
     
  10. xalakat

    xalakat Regular Member

    Tender Lilly συμφωνώ πως ενώ αρχικά ήθελα να ακούσω τη γνώμη και άλλων ανθρώπων από εδωμέσα, τελικά όταν αισθάνθηκα πως δεν με καταλάβαιναν έχασα λίγο την ψυχραιμία μου. Δικαίωμά του του καθένα να σκέφτεται και να εκφράζεται όπως θέλει. Ήθελα μόνο να ξεκαθαρίσω τη θέση μου και όχι να "σας βάλω μυαλό".
    Όσον αφορά την πιστωτική κάρτα, η ιδέα ήταν να τη βγάλω αποκλειστικά στο όνομά μου, να σηκώσω από αυτήν με πίστωση 2000 ευρώ, να της τα δώσω στο καπάκι και μετά να πληρώνω τις δόσεις. Χωρίς να εμπλακή αυτή καθόλου. Δεν γίνεται αυτό;
    Ο λόγος που δεν το έκανα είναι πως το βίτσιο μου είναι μεν να της δίνω χρήματα και να με εκμεταλλεύεται, αλλά όσο λιγότερα μπορώ. Η αίσθηση της εκμετάλλευσης άλλωστε είναι περίπου η ίδια.
     
  11. gaby

    gaby Guest

    RE: RE: Money slavery

    Τότε δεν έχεις λόγο να βγάλεις πιστωτική κάρτα xalakat, επειδή αυτή είναι μία ακριβή μορφή προσωπικής πίστωσης. Η πιό οικονομική μορφή προσωπικής πίστωσης είναι το κλειστό (δηλαδή που δεν μπορείς να ανανεώνεις) προσωπικό δάνειο.

    Απο κει και πέρα βέβαια, η "κακία" μου ότι αφέντρα σου θα γίνει η τράπεζα ισχύει. Είναι όσο δεν παίρνει "ηθικολογική" η παραίνεσή μου, αλλά δεν είναι καλύτερα τα κέφια μας να τα χρηματοδοτούμε χωρίς δάνεια; ή να τα ξανασκεφτόμαστε;
     
  12. xalakat

    xalakat Regular Member

    Σωστό αυτό που είπες για την αλληλοεκμετάλλευση. Δυστυχώς έχω μπει κι εγώ σ' αυτόν τον ρόλο.
    Η σχέση όμως αυτή εμένα τουλάχιστον δεν με φθείρει. Θα το ξαναδοκίμαζα οπωσδήποτε και με άλλη κοπέλα.