Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

North and South..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 20 Μαϊου 2006.

  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Τι σημασία έχει αν είναι καλύτεροι οι Βόρειοι στο bdsm αφού δεν είμαστε εμείς εκεί; Αλλά αν το ψάξεις INcomplete καλύτερα μπορεί να κερδίζουν σε κάποια σημεία και να χάνουν σε πολλά άλλα. Φυσικά συμφωνώ με τους προηγούμενους που ανέφεραν τα κουσούρια των Βορείων (αυτοκτονίες, αλλοτρίωση, αποπροσανατολισμός κ.λπ.). Ένα καλό μόνο έχουν: τη σεξουαλική απελευθέρωση, αλλά και αυτή είναι κατ'επίφαση, δεν υπάρχουν πιο συντηριτικοί από τους Καθολικούς (όπως το έχω ζήσει εγώ), να μην μιλήσουμε για Λιθουριανούς και Προτεστάντες). Και λέω κατ'επίφαση διότι είναι μόνο στο φαίνεσθαι, κατά βάθος είναι καρα-συντηρητικοί, ας έρθουν στη Μεσόγειο και τότε θα φανεί, αν τους ζήσουμε από κοντά, αν είναι ή όχι συντηρητικοί. Άλλα ελατώματα έχουμε εμείς. Εγώ αυτό που σιχαίνομαι στους Έλληνες είναι ότι ανήκουν στην Ανατολή (στην ψυχή) αλλά θέλουν να ανήκουν στη Δύση, δεν το μπορούν και έχουν χάσει τον μπούσουλα, εξ'ου Τσιφτετέλληνες (Σαββόπουλος).
     
  2. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: North and South..

    Μα σε αυτό στοχεύω..Οι διαφορές ,θα αναδείξουν μια γενικότερη σκηνή και κουλτούρα...




    Φίλε johny,επ ουδενί δεν εννόησα που είναι οι καλύτεροι ή οι πιο open minded..Αν θεωρήσουμε ,όμως,πως σε αρκετές περιοχές και χώρες της Β.Ευρώπης,το bdsm,είναι υπαρκτό και ευρύτερα γνωστό,πιο πολλές δεκαετίες,φυσικό είναι να υπάρχει μεγαλύτερη εξέλιξη και διαφοροποιήσεις και εκεί θέλω να εστιάσω..Πχ σε ένα open event(που εδώ συμφωνήσαμε έμμεσα πως το πρώτο θα γίνει το 2125 μΧ),ο-η M/D θα φέρει τον την s/s του,όχι ως κύριο και κυρία Τσιτσίγκου(φαντάζομαι θα ανεχτείτε ακόμα μια φορά το χιούμορ μου),αλλά με τρόπο που να τον καταδεικνύει.Και ο Ενας θα δείξει με περηφάνια την ιδιοκτησία του και ο άλλος τον Κυρίαρχο του...Όταν το lifestyle,είναι πιο εξωτερικευμένο και out of closets,φυσικό δεν είναι να υπάρχουν περισσότερες διαφορές;

    Εν τέλει,οι καθολικοί μπορεί να είναι πιο συντηρητικοί,από εμάς και πολλούς άλλους,αλλά : α)οι προτεστάντες όχι

    β)σε καθολικές χώρες,έχουν γίνει πολλά events κάθε τύπου,που εδώ τα βλέπουμε και ή τρίβουμε τα μάτια μας ή απλά δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε και τα κοροϊδεύουμε.Οι κόντρες εκκλησίας και ομάδων ή μειονοτήτων είναι σκληρές και καθημερινές,χρόνια τώρα,αλλά οι δεύτερες έχουν νικήσει και επιβάλει τα θέλω τους σε πολλά επίπεδα(ένα απλό παράδειγμα,λίγο άσχετο,πριν 3 ή 4 χρόνια έγινε στη Ρωμη η πανευρωπαική lgtb-gay,lesbian,transexual,bisexual-παρέλαση.Έγινε σφαγή και πολύμηνη μάχη της ισχυρής εδραίυουσας καθολικής εκκλησίας-μέχρι και ο πάπας σκύλιασε-να μη γίνει μες στη Ρώμη- και κάποιων lgtb κινημάτων.Τελικά με κάποιες αμοιβαίες υποχωρήσεις,έγινε το lgtb parade,μέσα στην πρωτεύουσα του καθολικισμού!Αυτά σε μια χώρα που πριν λίγα χρόνια αποποινικοποίησε την πορνεία...Άρα;)
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: North and South..

    Και κάτι που με προβληματίζει...Με όσους into μιλάω από βόρεια Ευρώπη,λένε BDSM και όχι bdsm ,που λέμε εμείς..Δεν υπονοώ τίποτα,απλά σας το αναφέρω...
     
  4. Sempre_Staccato

    Sempre_Staccato Regular Member

    Η απελευθέρωση αυτή όμως είναι αυτή που τους οδήγησε στο να δίνουν τόσο λιγότερη σημασία στο sex όσο απλό το θεωρούν. Για αυτό και οι μεσογειακοί γενικότερα έχουν την φήμη των "θερμών". Και αν δεχτούμε οτι το να καταλήξει κανείς στο bdsm είναι αποτέλεσμα αρκετών αναζητήσεων, στους βόρειους λαούς είναι σίγουρα αποτέλεσμα λιγότερων αναζητήσεων.
    Ένα ακόμη που διαπίστωσα το διάστημα που ζούσα έξω, είναι οτι ο καθένας και η καθεμια τους είναι πολύ προβλέψιμοι σεξουαλικά. Ότι βλέπεις, αυτο είναι. Μυστήριο μηδέν, εξερεύνηση άσκοπη.
    Διαπιστώνοντας λοιπόν μια σεξουαλικλη ζωή "περιορισμένη" στο "κάνω οτι βλέπω στις τσόντες, και θεωρούμαι hot", τόλμώ να έχω αμφιβολίες σχετικά με το ποιόν όλης της μαζας που ασχολείται πολύ ή λίγο με το bdsm. Σίγουρα όμως, αποτέλεσμα της μάζας αυτής είναι η διάδοση του lifestyle, και συνεπώς περισσότεροι άνθρωποι που το 'χουν μέσα τους, να έρχονται σε επαφή με τον χώρο.

    ps:
    αυτό το στατιστικό έιναι θέμα θρησκείας, όσο περίεργο κι αν σου φαίνεται. Θα στο εξηγήσω σε pm αν θέλεις.
     
  5. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Φίλε Incomplete σε αγαπώ και σε εκτιμώ βαθύτατα, αλλά εδώ θα διαφωνήσω. Θα επιμείνω ότι είναι κατ'επίφαση προοδευτικοί. Προσωπικές απόψεις που δεν θέλω να τις επιβάλλω, απλά τις συζητάω μαζί σου και με τους άλλους (σε μια συζήτηση που μου αρέσει πάρα πολύ). Κατά τα άλλα νε περνάς καλά και να δέρνεις τα κύματα στην όμορφη Κρήτη και όχι... καμιά/κανένα σκλάβα/βο. λολ
     
  6. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: North and South..


    Ποιο Ελληνικο ειπες...????
    Εχουμε πολυ ακομα μεχρι αυτο.... ακομα δεν μπουσουλισαμε και θελουμε να τρεξουμε!!

    BDSM στην Ελλαδα οι περισοτεροι ονομαζουν τους αντρες και τις γυναικες με δυναμισμο που θα υψωσουν και καμια φωνη, θα ριξουν και κανενα σκαμπιλη στα κωλομερια την ωρα του σεξ και αυτο ηταν... τελος!

    Λιγοι πραγματικα το ξερουν και το αναγνωριζουν... Παντως το καλο ειναι πως αρχιζει να μπαινει μια βαση και εχει γινει μια καλη αρχη.
     
  7. latexsub

    latexsub New Member

    Θα έπρεπε καλέ μου φίλε Incomplete να έχουν διαφορα οι βόριοι από τους νότιους? πχ. βοριοι 3.60 το κιλό?
    Θα έπρεπε μάλλον να Ε/είμασταν ολοί μια οικογένεια!!  
     
  8. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Re: Απάντηση: Re: North and South..


    Μετά από 7 χρονάκια έχω καταλήξει σε διαφορετικό συμπέρασμα Κύριε Kits.
    Υπάρχει Ελληνικό BDSM. Μπορεί για κάποιους να είναι το δράμα το ίδιο, ιδιαίτερα για όσους έχουν ζήσει το BDSM με τα ξένα πρότυπα, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως το ντόπιο BDSM δεν εκφράζει την μεγαλύτερη μερίδα των Ελλήνων BDSMτζίδων. Από εκείνους έχει διαμορφωθεί όπως έχει διαμορφωθεί, εκείνοι το συνεχίζουν όπως το συνεχίζουν και εκείνοι το ζούνε όπως το ζούνε. Αν κάποιος θέλει κάτι διαφορετικό συνήθως δεν αλλάζει αυτό που έχει? Ο Έλλην και εφευρετικός είναι και δαιμόνιος είναι. Συμπεραίνω δηλαδή πως ο Ελλην έχει φέρει και το ΒDSM στα μέτρα του, όπως έχει κάνει και με όλα τα άλλα.  
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: North and South..


    Συμφωνώ απόλυτα carissa[L-T] και προσθέτω λέγοντας πως θα μπορούσε να είναι μια πολύ όμορφη και δυνατή εισαγωγή στο ερώτημα μου..

    Όμως,προβληματίστηκα ιδιαίτερα,όταν παρατήρησα,αντιδράσεις που είχαν να κάνουν να κάποια
    υποτιθέμενη αυξομειωτική διαφοροποίηση ή και κάποιον διαχωρισμό...Υπήρχαν και απαντήσεις
    που είχαν να κάνουν με τη γενικότερη ιδιοσυγκρασία βορρά και νότου..Βορράς :ξεπλυμένοι,ξενέρωτοι-νότος:ηλιοκαμμένοι,wow,έξω καρδιά..Μα αυτά ρώτησα;


    Δε θα δημιουργήσω δυο φυλές,αλλά φωτογραφίζω δυό ομάδες με κοινά ή διαφορετικά χαρακτηριστικά..

    Οπότε ή με το χέρι στην καρδιά κάνουμε μια σύγκριση (που απλά θα αποσκοπεί-επαναλαμβάνω- σε κάποια αναφορά)ή απλά θα εξιδανικεύσουμε το μεσογειακό μας ταπεραμέντο ...