Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

On topic film, THE SECRETARY

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος saladin, στις 6 Νοεμβρίου 2005.

  1. saladin

    saladin Guest

    Θα ήθελα να σας προτείνω ένα αμερικάνικο φιλμ το οποίο αναφέρεται σε μια μαζοχίστρια νέα γυναίκα, την Lee Holloway, που τελικά μέσα από τη δουλειά της ως γραμματέας βρίσκει αυτό που πάντα ζητούσε.Τον κυρίαρχό της.
    Η ταινία δίνει την εκδοχή του οικογενειακού περιβάλλοντος για το γιατί η Lee είναι μαζοχίστρια(αν θέλουμε το πιστεύουμε).
    Λέγεται Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ-THE SECRETARY σε σκηνοθεσία Steven Shainberg και είναι βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Mary Gaitskill.Η ερμηνεία της Lee(Maggie Gyllenhall) είναι κατά τη γνώμη μου κάτι παραπάνω από εξαιρετική και η καλύτερη σκηνή θεωρώ ότι είναι το βλέμμα της στο τέλος της ταινίας.Δείτε το αν δε το έχετε ήδη κάνει και πιστεύω πως θα βρείτε πολλά κοινά τα οποία είναι άξια να συζητήσουμε...
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Καλωσόρισες στο φόρουμ saladin  

    Το έχω δει το φίλμ, όταν όμως οι δικές μου D/s αναζητήσεις ήταν σε πάρα πολύ αρχικό στάδιο.

    Μου είχαν κάνει εντύπωση α) η ευαισθησία της Lee στα αρνητικά ερεθίσματα που έπαιρνε από το οικογενειακό της περιβάλλον, β) οι αυτοτραυματισμοί της, γ) η αγωνία του Spider, αν θυμάμαι καλά το όνομα του Κυρίαρχου, πρωτού της ρίξει την πρώτη ξυλιά, δ) η οπτική από την οποία έβλεπε το φίλμ τον βανίλλα υποψήφιο σύζυγο.

    Εσύ τί θα ήθελες να συζητήσουμε γι αυτό το έργο;
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Όμορφη ταινία και εύπεπτη για το βανίλλα κοινό. Σίγουρα φέρνει χαμόγελα σε αυτούς που ασχολούνται με το BDSM΄.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αγαπημένη ταινία. Την πρωτοείδα στα πρώτα μου βήματα και για να είμαι ειλικρινής την έχω δει από τότε αρκετές φορές, κάθε φορά παίρνοντας και κάτι επιπρόσθετο απ΄την προηγούμενη.
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Λίγα Λόγια

    Η ΥΠΟΘΕΣΗ Λι Χολογουέι, μια χαριτωμένη, αλλά λίγο ιδιόρρυθμη κοπέλα, επιστρέφει στο πατρικό της στη Φλόριδα ύστερα από μια σύντομη νοσηλεία σε ψυχιατρική κλινική. Προσπαθώντας να ξεφύγει από τα υπαρξιακά της προβλήματα και από το καταπιεστικό οικογενειακό της περιβάλλον, πιάνει δουλειά ως γραμματέας σε ένα δικηγορικό γραφείο, όπου και ερωτεύεται παράφορα το αφεντικό της. Το αίσθημα αυτό εξελίσσεται σε αμοιβαία σαρκική εξάρτηση, αγγίζοντας τα όρια του σαδομαζοχισμού. Παραδόξως όμως, η εμμονή αυτή αποδεικνύεται καταλυτική για τη Λι και σωτήρια για την ψυχική της ισορροπία


    «Ο έρωτας δεν προκύπτει πάντα με τον αναμενόμενο τρόπο». Αυτό φαίνεται να πιστεύει ο Στίβεν Σάινμπεργκ, σκηνοθέτης αυτής της 'μαύρης' ερωτικής κομεντί, που απέσπασε το Ειδικό Βραβείο Πρωτοτυπίας του Φεστιβάλ Σάντανς 2002.

    Η 'Γραμματέας', βασισμένη στην ομότιτλη νουβέλα από τη συλλογή 'Bad behaviour' της Μαίρη Γκάιτσχιλ, οδηγεί τον θεατή πίσω από κλειστές πόρτες, στο μυστικό -και συχνά απειλητικό- βασίλειο της ανθρώπινης σεξουαλικότητας. Κάποιοι μπορεί να θεωρήσουν αυτή τη σχέση παράδοξη και ενοχλητική, όμως αυτό που στην πραγματικότητα παρακολουθούμε είναι η τρυφερή προσέγγιση δύο ανθρώπων, που επιτυγχάνουν μια προσωπική, σχεδόν τέλεια, αρμονία.

    Αν και δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή της, η Λι Χολογουέι προσλαμβάνεται από τον μυστηριώδη δικηγόρο κύριο Γκρέι. Στην αρχή η απασχόληση μοιάζει φυσιολογική, σταδιακά όμως, η Λι και ο κύριος Γκρέι αποκτούν μια πιο στενή σχέση, υιοθετώντας σαδομαζοχιστικές συμπεριφορές, που θα οδηγούσαν κάθε υπεύθυνο ανθρώπινου δυναμικού...στο έμφραγμα! Όταν η δυσλειτουργική οικογένεια της Λι και ο -περιστασιακός- φίλος της, αντιλαμβάνονται αυτή την 'πολύπλοκη' σχέση, προσπαθούν μάταια να την τραβήξουν πίσω στην 'φυσιολογική' ζωή. Γιατί η Λι έχει πια ανακαλύψει τι σημαίνει, γι΄ αυτήν, ο έρωτας...

    «Κατά τη γνώμη μου, το πρόβλημα με τις περισσότερες ερωτικές ιστορίες είναι ότι παρουσιάζονται απλοϊκές», σχολιάζει ο σκηνοθέτης. «Οι σχέσεις στην πραγματικότητα έχουν τα πάνω και τα κάτω τους, που εναλλάσσονται και μεταβάλλονται, έχουν ένα είδος 'χειραγώγησης' που οδηγεί στο δέσιμο... Ήθελα πάντα να φτιάξω μια διαφορετική ερωτική ιστορία, που να ασχολείται με την αλληλεπίδραση του σεξ, της αγάπης και της δύναμης.»

    'Η γραμματέας' παίζει με τις πεποιθήσεις μας για την οικειότητα, τον έρωτα και τη σεξουαλικότητα, ενώ ταυτόχρονα εξερευνά την ευαίσθητη ισορροπία ανάμεσα στον έλεγχο και την υποταγή, στον πόνο και την ευφορία. Κάτω από το προκλητικό 'περιτύλιγμα' αποκαλύπτεται μια μοναδική ιστορία αγάπης.

    ΤΡΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

    - Πώς έχει αντιδράσει το κοινό ως τώρα, βλέποντας την ταινία; Με έκπληξη. Κάποιοι, κυρίως από τις μεγαλύτερες ηλικίες, σοκαρίστηκαν. Περίμενα ότι οι νέες γυναίκες θα αντιδρούσαν θετικά, αλλά ο ενθουσιασμός τους στο Φεστιβάλ Σάντανς ξεπέρασε τις προσδοκίες μου... Πιστεύω ότι πολλές γυναίκες φοβούνται ή ντρέπονται ή κρύβουν τις σεξουαλικές τους ιδιαιτερότητες. Είναι συναρπαστικό να βλέπουν κάποια να εκφράζει τον εαυτό της με τόση εντιμότητα και δύναμη.

    - Και οι άνδρες;
    Κάποιοι μεγαλύτεροι άνδρες από το κοινό, έδειξαν να 'απειλούνται' ελαφρώς από την ταινία. Δεν είναι παράλογο, αν σκεφτεί κανείς ότι η ισχυρή ανδρική φιγούρα αποδεικνύεται τελικά ευάλωτη και ίσως κάποιοι προβληματίζονται για τον παραδοσιακό κυριαρχικό τους ρόλο ως αρσενικά.

    - Πώς και ο ήρωας δεν είναι τρομακτικός, αν και συχνά φέρεται σαδιστικά;
    Δεν είναι τρομακτικός, γιατί είναι τρομαγμένος. Φοβάται την αγάπη, όπως πολλοί άνδρες. Μισεί τον εαυτό του γι΄ αυτά που επιθυμεί και, κατά ειρωνικό τρόπο, είναι ο μόνος στην ταινία που πιστεύει ότι είναι προβληματικός!

    ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ

    Απόφοιτος του Γιέιλ, ο Στίβεν Σάινμπεργκ δούλεψε σε πολλές ταινίες, διαφημιστικά σποτ και ροκ βίντεο με διάφορες ειδικότητες (βοηθός σκηνοθέτη, συντονιστής παραγωγής, βοηθός μοντέρ κ.λπ.) και στη συνέχεια ως ανεξάρτητος παραγωγός, σκηνοθέτης ταινιών μικρού μήκους και σεναριογράφος. Η πρώτη μεγάλου μήκους ταινία που σκηνοθέτησε ήταν το 'Hit me', που απέσπασε εγκωμιαστικές κριτικές για την ερμηνεία του πρωταγωνιστή Ηλία Κοτέα. 'Η γραμματέας' είναι η δεύτερη σκηνοθετική του δουλειά
     
  6. Strict71

    Strict71 Regular Member

    Ηταν όντως μια ευχάριστη ταινία. Ακόμα να δείτε το Mercy, με την Peta Wilson (La Femme Nikita)και το ' Η Μητέρα μου', Γαλλική ταινία ... αρκετά τρελαμένη. Το τέλος είναι όλα τα λεφτά. Γαλλικός τίτλος: Ma Mère.
     
  7. Astarty

    Astarty Contributor

    Το μόνο μελανό σημείο στην ταινία είναι η πρόκληση τιμωρίας της πρωταγωνίστριας. Έκανε φαούλ κατά την άποψη μου. Εκτός και αν μιλάμε για soft τιμωριούλες για να ερεθιζόμαστε.

    Αστάρτη
     
  8. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: On topic film, THE SECRETARY

    ~Γελάει~

    Astarty μην Τους βάζεις ιδέες       
     
  9. Astarty

    Astarty Contributor

    Αν δεν είναι οι ιδέες αυτές μέσα στο κεφάλι τους αγαπητή μου ioanna τότε δεν μιλάμε για BDSM αλλά για ρομαντικές ιστοριούλες.

    Αστάρτη
     
  10. ioanna

    ioanna Regular Member

    RE: RE: On topic film, THE SECRETARY

    Είσαι σίγουρα με Αυτόν που νομίζω ότι είσαι;     
     
  11. cafemetrio

    cafemetrio New Member

    Πηγα να δω την ταινια με δυο γυναικες με την μια ειχα ερωτικη σχεση, η οποια ειχε εξελιχθει σε συγκρουση χαρακτηρων και η δευτερη ειναι μια αδερφικη φιλη, η αληθεια ειναι πως ειχα επιφυλάξεις οταν προτεινα το εργο, ως προς την αντιδραση των κοριτσιων....Τελικα ολα καλα άρεσε κα στους 3 μας....Ειχαμε την ιδια άποψη και οι 3: Μια απο της πιο ρομαντικες ταινιες που ειδαμε ποτε....
     
  12. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    εχει καιρο που την ειδα και ισως κανω και λαθος αλλα εμεινα σε 2 σημεια.1ον η ταινια πιο πολυ εστιαζε στον αυτοκαταστροφικο χαρακτηρα τησ κοπελλας παρα στην D/s σχεση και 2ον ακομα δεν καταλαβα ποιος απο τους δυο ηταν ο κυριαρχος και ποιος ο υποτακτικος