Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Party και dress code

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 14 Νοεμβρίου 2006.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αυτό που λες αφορά το δικό σας τρόπο με τον οποίο γουστάρετε να ζείτε το δικό σας bdsm και είναι σεβαστό απόλυτα.

    Μην υποτιμάς όμως ούτε τη δική μου νοημοσύνη, ούτε όσων μας διαβάζουν με όλα τα υπόλοιπα εκτός τόπου και χρόνου σχόλια σου σε παρακαλώ λες και ο τρόπoς να βγει το bdsm εκτός κρεβατοκάμαρας είναι η ενδυμασία και μάλιστα αναγκαστική στο στυλακι που επέλεξαν όχι η παλιά φρουρά όπως λες αλλά οι κατά πολύ νεώτερες γενεές.
    Οι θεατρινισμοί και η υποκουλτούρα του φετιχισμού είναι απόλυτα αποδεχτοί και προσωπικά μ΄ αρέσει κι όλας, όταν δεν προσπαθούν να επιβληθούν σαν η μοναδική ορθή εικόνα του bdsm, γιατί απλά δεν είναι.

    Είναι απλά μια άλλη προσπάθεια να γίνουν διακρίσεις και να δημιουργούνται άλλα μικροαστικά must από άτομα που δεν αντέχουν να ζουν χωρίς αυτά και δεν αναφέρομαι καθόλου ούτε στο δερμάτινο παντελόνι, ούτε στο latex αλλά στον τρόπο που κάποιοι προσπαθούν να πλασάρουν όλα αυτά ως την πεμπτουσία του bdsm δημιουργώντας διακρίσεις και καλούπια, άνάλογες με όλες εκείνες τις διακρίσεις και τα καλούπια της κοινωνίας από τα οποία οι πλείστοι στο χώρο κατόρθωσαν να αντισταθούν.

    Σημ. Τα Bold δικά μου.
     
  2. gaby

    gaby Guest

    Αυτό ήταν, με έπεισες lara[E-p]  

    Αυτόν τον καιρό διαβάζω το ημερολόγιο της Vi Johnston, Old Guard σκλάβας στο όριο, περιγράφει πολύ καλά τις σχέσεις της Old Guard με το τότε (αρχές 10ετίας 80 στο Μεγάλο Μήλο) σαδομαζοχιστικό κλάμπιγκ, το προσωπικό κόστος αυτής της μορφής κλάμπιγκ, τον χορό της σκόνης, τον χορό του χρήματος...καμμία σχέση με τα σημερινά Phoenixxx, καμμία απολύτως.
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    lara[E-p] Δεν Μου αρέσει το υφάκι σου στο συγκεκριμένο post.
    Γι αυτό γλυκιά μου, θα σου συνιστούσα να κατεβάσεις τους τόνους που είναι ανεπίτρεπτοι εδώ και άνευ λόγου.
    Άδικα τους ανέβασες και κακώς τα "πήρες".
    Δεν υπάρχει λόγος να μιλάς με αυτόν τον τρόπο στο Phoenixxx αλλά και σε κανένα όταν εκθέτει την άποψη του εδω μέσα και αυτή δεν σε θίγει η δεν έχει σαν στόχο εσένα προσωπικά.


    Ο Phoenixxx απευθυνόμενος σε σένα lara[E-p], έγραψε, ευγενέστατα μάλιστα :
    Σε όσα λοιπόν διάβασα από το καλογραμμένο post του Phoenixxx που έκανε το "έγκλημα" να εκθέσει την γνώμη του (που είναι και γνώμη πολλών Α/άλλων του χώρου) για το δεν διέκρινα πουθενά κανένα ίχνος που να υποτιμά κανενός την νοημοσύνη (όπως ισχυρίζεσαι) και ούτε τα σχόλια του είναι εκτός τόπου και χρόνου.
    Δεν υποστηρίζει επίσης πουθενά ότι η ενδυμασία είναι αναγκαστική και ο τρόπος για να βγει το ΒDSM εκτός κρεβατοκάμαρας. Έγραψε το τι ισχύει για ολους οσους Μ/μας εκφραζει.
    Άλλωστε δεν είναι υποχρεωτικό να ασπάζονται Ο/όλοι τις ίδιες απόψεις

    Πολλούς από Ε/εμάς το ανάλογο dress code Μ/μας εκφράζει, μας φτιάχνει την διάθεση και νιώθουμε ότι μας προσδιορίζει.
    Θα έλεγα ότι αντιπροσωπεύει τις Φετιχιστικές Μας διαθέσεις.
    Αν σε κάποιους αυτό το ιδιαίτερο dress code δεν λέει κάτι και πάλι έχει καλώς.
    Δεν θα μας απαγορέψει όμως κανείς lara[E-p] η και ο όποιος Α/άλλος/η να εκφραζόμαστε και να ντυνόμαστε όπως Γουστάρουμε.!

    Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

    Σημ. Τα Bold δικά μου.
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Eιναι και αυτο μια αποψη πολυ....must...!
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Θα μου επιτρέψετε να προσπαθήσω κι εγώ να γίνω κατανοητή αγαπητή SM_Art Lady και χωρίς bold που στο δικό σας ποστ χρησιμοποιήθηκαν για να προσβάλουν και να ειρωνευτούν την λάρα - έτσι ερμηνεύω την σημείωσή σας, ενώ στης λάρας χρησιμοποιήθηκαν με την σωστή τους χρήση, για να τονίσουν ορισμένα σημεία.

    Όταν βέβαια κάποιος λέει ότι "αυτά που λες είναι αστεία", που πολύ απέχει από το να είναι ευγενέστατο, τότε ναι γίνεται ζήτημα και να μη θυμίσω τον σκοτωμό που είχατε κάνει όταν είχα πει στον Phoenixxx ότι αυτά που λέει δεν στέκουν, βρίζατε τον πιητή τότε επειδή δεν σας άρεσαν αυτά που έλεγε και είχα προσπαθήσει να σας σταματήσω, δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.

    Οπότε ούτε με βάση το πώς μας έχετε κατά καιρούς μιλήσει εδώ μέσα, ούτε με βάση αυτά που έγραψε η λάρα τώρα έχετε λογικό έρεισμα να της κουνάτε το δάχτυλο και σας ζητώ ευγενικά ν αποσύρετε τα βαριά σας λόγια... βαριά με την έννοια του bold. Δεν είναι τόσο προβληματικά ώστε να τα αποσύρω η ίδια, απλά εσάς υποτιμούν, αν θέλετε τα αποσύρετε αλλιώς κανένα πρόβλημα, αλλά σας υποτιμούν.

    Ο Phoenixxx έγραψε το ποστ του το αρχικό τονίζοντας όχι μόνο ότι τον αφορά προσωπικά - θαυμάσια - αλλά και ότι αντιπροσωπεύει μία μερίδα ανθρώπων και ότι μάλιστα αντιπροσωπεύει τη νέα κατάσταση πραγμάτων γιατί η παλιά δεν καλύπτει πολλούς και αυτό προτίθεται να το αλλάξει. Και ότι μάλιστα είναι ο μόνος τρόπος για να αλλάξουν τα πράγματα γιατί υποθέτω πραγματικές κοινότητες που δεν είναι της φανταχτερής νύχτας δεν υπάρχουν και ο μόνος τρόπος για να κάνει κανείς συνεδρία είναι να τον βλέπουν και πενήντα άλλοι με το ανάλογο ντύσιμο.

    Να ξέρουμε βρε αδελφέ ότι πράγματι είναι αυτό που λένε οι άνθρωποι, γιατί με τα γραμματιζούμενα παλιόπαιδα που γράφουν εδώ πέρα, τρέχα γύρευε, δεν μπορούμε να τα εντάξουμε και σε target group να ξέρουμε τί κοστούμι θα τους κόψουμε και είναι αντιπαθέστατα και πανάσχετα! Αφήστε δε που δεν κατεβάζουν διαπιστευτήρια όταν τους τα ζητάτε, άλλη αναίδεια αυτή!

    Το πρώτο ότι τον αφορά προσωπικά θεμιτότατο βεβαίως και για κάθε φετιχιστή και ηδονιστή και εναλλασόμενο κλπ, κλπ, η κοινότητα εδώ ανοιχτή και το έχουμε αποδείξει. Το δεύτερο ότι εκπροσωπεί πολλούς συζητήσιμο. Όχι προβληματικό, συζητήσιμο. Τονίζει δηλαδή ότι υπάρχει θέμα για κουβέντα, αυτό που άνοιξε η λάρα. Το τρίτο, ότι εκπροσωπεί τη νέα τάξη πραγμάτων που και καλά θα έρθει και θα το δούμε εμείς, απορριπτέο. Εδώ μιλάμε ως απλά μέλη, όχι ως έμποροι και εμπορικοί αντιπρόσωποι, δε δειγματιζόμαστε, συζητάμε. Αν έχετε τόσο ρεύμα στο κάτω-κάτω, τί κάθεστε και θυμώνετε μ εμάς τις άσχετες, εμείς χάνουμε που δεν συχνάζουμε, γιατί πότε πότε ερχόμαστε στα πάρτυ με το συγκεκριμένο ντύσιμο και λοιπόν; Γιατί δεν φτιάχνετε τη διάθεσή σας με το σχετικό ντύσιμο αλλά έρχεστε εδώ και την φτιάχνετε καταπροσβάλοντας όποιον διαφωνεί μαζί σας; Δεν το λέω εγώ αυτό, εσείς το έχετε πει ως προς Αστάρτυ...

    Και τί είπε η λάρα; Είπε σε κανέναν ή σας είπε να μην ντύνεστε όπως σας αρέσει; Όχι βέβαια, είπε ότι και της ίδιας της αρέσει. Είπε σε κανέναν να μην κάνει αυτό που επιθυμεί; Όχι βέβαια, ξεκαθάρισε ότι τα γούστα του καθενός είναι γουστα του καθενός και κανένα θέμα.

    Αυτό που είπε η λάρα και πολλοί άλλοι σ αυτό το νήμα - εκπροσωπόντας πάντα τον εαυτό τους - είναι ότι να μην περνάτε το εμπορευματοποιημένο bdsm για ορθοδοξία του χώρου. Απαγορεύεται; Δε νομίζω.

    Σας παρακαλώ πολύ να μην ξεχνάτε ότι δεν είστε Αφεντικό ούτε της λάρας, ούτε δικό μου και να προσέχετε, αν επιθυμείτε τους τόνους σας, αλλά σίγουρα να μην μας κάνετε υποδείξεις, δεν είναι δικό σας θέμα και να μη θίγετε τόσο πολύ όσους διαφέρουν από σας. Και μαζεύονται πολλοί πιά που διαφέρουν από σας εν ΒΔΣΜ.

    Τί κατάσταση είναι αυτή, σ ένα ΒΔΣΜ φόρουμ να μην μπορούμε να μιλάμε για το πώς κάνουμε ΒΔΣΜ χωρίς την έγκρισή σας; Παλιοτσούλες όσες τολμήσαμε να πούμε ότι το ΒΔΣΜ έχει και πόνο τις προάλλες, σκασμός στη λάρα τώρα που είπε δύο πράγματα για το πώς βλέπει τους επιβεβλημένους κώδικες ντυσίματος, σκασμός σε τόσους άλλους που είπαν πράγματα που θεωρήσατε ότι δεν είναι καλά για σας, τί κατάσταση είναι αυτή, ρωτάω πάλι από πού και ως πού;

    Εσείς παραπονιέστε για τόσους και τόσους που δεν γράφουν πιά, δεν κάνετε λίγο την αυτοκριτική σας πάνω σ αυτό;
     
    Last edited by a moderator: 15 Νοεμβρίου 2006
  6. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    lara[E-p], δεν καταλαβαίνω την δρυμύτητα της επίθεσης σου, και την κατηγορία πως υπότιμώ την νοημοσύνη των υπολοίπων... Ομολογώ δεν μπορώ να κατανοήσω και τον λόγο που προσωποποιείς όλα τα αρνητικά που βλέπεις σε μια κατάσταση, στο πρόσωπο μου.... Εξήγησε μου σε παρακαλώ, με ποιό τρόπο το κάνω αυτό;

    Μιλώντας για πάρτυ και μόνο, λοιπόν, και όχι τι κάνουμε στους δικούς μας χώρους (αυτό δεν είναι το θέμα του thread , το μόνο πρόβλημα είναι πως σε ένα δημόσιο χώρο, καλό είναι να είσαι ντυμένος, αν δεν θες βέβαια να βρεθείς στο αυτόφωρο Σάββατο βράδυ. Για αυτό καλό είναι να βάλει κάποιος ένα ρούχο πάνω του. Αυτός είναι και ο λόγος της δημόσιας φετιχιστικής εμφάνισης και έκφρασης: Να βιώσει και να εκφράσει κάποιος τον ερωτισμό του, όταν δεν μπορεί να γυμνωθεί.

    Αν θέλει να εκφραστεί αλλιώς και να βιώσει καταστάσεις BDSM όπως πρέπει, σύμφωνα με το Υψηλό Πρωτόκολλο, ο μόνος χώρος που μπορείς να βρεθείς γυμνός δημόσια, είναι σε ένα γνήσιο BDSM Club, από εκείνα που κατηγορείς, ή σε ιδιωτικό dungeon... Μόνο εκεί έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο...

    Μια λύση, ευχάριστη για μένα, και όπως λες και για σένα, είναι η λύση του φετιχιστικού ντυσίματος. Δεν προσπαθώ να επιβάλω κάτι, ούτε έχω συμφέρον να επιβάλω κάτι. Μου αρέσει να εκφράζομαι έτσι και να δείξω σε όσους ενδιαφέρονται πως υπάρχει και αυτό Την όλη ιστορία του TG την είδα με ενθουσιασμό, γιατί μου θύμισε πολύ όμορφες στιγμές στο εξωτερικό. Για αυτό και του έδωσα τόση έμφαση. Όμως δεν θα απολογηθώ σε κανένα για την επιλογή μου αυτή. Σε όποιον αρέσει. Προσωπικά το καταδιασκέδασα, αν και είμαι από τους πρώτους που διαπίστωσα πολλές ελλείψεις στην διοργάνωση... Και ποιός σου είπε πως το TG δεν είναι ένα τσίρκο; Ακριβώς αυτό είναι και με την ίδια αισθητική! Έχει μάγους και φακίριδες! Αυτή είναι και η γοητεία του, το ότι λαμβάνεις προσωπικά μέρος σε ένα τσίρκο!

    Το ότι υποστηρίζω την ύπαρξη των μεγάλων BDSM Club, στα πρότυπα του Wasteland, ή του Clinic στο Άμστερνταμ, ή του Manumission, στο Λονδίνο, τα υποστηρίζω απλά γιατί περνάω καλά σε ένα τέτοιο δημόσιο περιβάλον. Δεν με ενδιαφέρει αν το Club το διαχειρίζεται η Ελβετική Μαφία, ή κάποιος νονός της νύχτας. Όπως δεν με ενδιαφέρει για τον ίδιο λόγο που δεν με ενδιαφέρει σε ποιόν ανήκει το Envy ή το Romeo. Πηγαίνω εκεί για να περάσω καλά, και όχι να λύσω το Μεσανατολικό.

    Αν αυτά που γράφω δεν βρίσκουν σύμφωνους κάποιος, λυπάμαι, αυτές είναι οι απόψεις μου, βασισμένες σε έναν διαφορετικό τρόπο ζωής από αυτόν που ξέρετε...
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Σύμφωνη, θαυμάσια, έκτακτα, υπέροχα. Εδώ εκπροσωπείς τον εαυτό σου και λόγος δεν μας πέφτει, καλά να περνάς και να μας λες νέα να μαθαίνουμε, και συγχωρεμένος που παραλείπεις αυτούς που πήγαν, είδαν, αδιαφόρησαν  


    Εδώ διαφωνώ γιατί δεν εκπροσωπείς τον εαυτό σου αλλά μερίδα γενικώς ανθρώπων που κατά τη γνώμη σου ανήκουν σ ένα target group. Οπότε η κουβέντα αυτή έχει νόημα μεταξύ ανθρώπων μάρκετιγκ και όχι με στόχο ανθρώπους σαν τη λάρα που εκπροσωπούν τον εαυτό τους και σκέπτονται και ζουν κάποια πράγματα συνειδητά και με την ψυχή, τις αισθήσεις, το μυαλό και ίσως λιγότερο βινύλ αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

    Και για του λόγου μου το αληθές:

    Αυτό είναι το πολλ που είχες φτιάξει εδώ:

    Δες και μόνος σου πώς μειώνεις αυτούς που απορίπτουν το εμπορικό BDSM αλλά και που μπορεί να είχαν κάπου αλλού να πάνε, μπορεί να μην είχαν χρόνο, μπορεί να μην είναι ξενύχτηδες, μπορεί να μένουν μακρυά, δεν αποφασίζουν οι ίδιοι αλλά Άλλος αν και πού θα πάνε. Δηλαδή για σένα στο TG δικαιούνται να μην πάνε α) οι βλάχοι και άσχετοι, β) οι φοβιτσιάρηδες και άσχετοι, γ) οι ψυχικά ανίκανοι ν αποφασίσουν δ) οι εκτός πραγματικότητας διανοούμενοι και ε) αυτοί που για κάποιον λόγο ακόμα δεν έχουν μπει σε κάποιον ανάλογο κύκλο.

    Έχει εκφραστεί ποτέ κανείς άλλος εδώ μέσα έτσι απαξιωτικά συλλήβδην για ανθρώπους που ζουν το ΒΔΣΜ αλλιώτικα από τον ίδιο; Δεν θυμάμαι τέτοιο πράγμα.

    Αυτό για να σου δείξω ότι σε παίρνουμε στα σοβαρά, σεβόμαστε τη γνώμη σου, χαιρόμαστε όταν χαίρεσαι, αλλά η αντιμετώπισή σου σ εμάς και εν προκειμένω στη λάρα, δεν είναι ανάλογη της αντιμετώπισης που χαίρεις εσύ εδώ.
     
    Last edited by a moderator: 15 Νοεμβρίου 2006
  8. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Το λιγότερο που θα μπορούσα να πω είναι, πως η τάση κάποιου να βγάζει συμπεράσματα και αυτά χωρίς βάσιμη στήριξη και συμπεράσματα, δεν είναι γνώρισμα σοφίας.
    Πολύ περισσότερο, το να θεωρεί εαυτόν ως αντιπρόσωπο τόσων ανθρώπων (αναφέρομαι στο σύνολο των μελών του φόρουμ), χωρίς καν να τους έχει ρωτήσει, είναι τουλάχιστον μία αστεία δήλωση.
    Θα πρέπει κάποιοι να μάθετε να σέβεστε τις απόψεις των άλλων εδώ μέσα όταν δεν έχουν προσωπικούς τουλάχιστον στόχους.

    tender lilly, τις υποδείξεις που αναφέρονται στο πρόσωπο μου, μπορείς να τις κάνεις στον εαυτό σου η σε κάποιο επίδοξο σκλάβο σου, στον Μaster σου ακομη αν τις σηκωνει, αλλα όχι σε μένα.
    Ο τρόπος που θα μιλήσω σε κάποιον η όχι είναι δικό μου θέμα και όχι δικό σου.
    Μήπως πρέπει να σε ρωτώ κάθε φορά αν τα λέω καλά η όχι?

    Με το να μου λες ότι υποτιμώ τον εαυτό μου γράφοντας αυτά που γράφω και με εκφράζουν ως άτομο …. είναι εντελώς γελοίο.
    Φυσικά το κάνεις αυτό συχνά πυκνά (θα έχεις τους λόγους σου) αλλά να είσαι σίγουρη ότι ποσώς με αγγίζουν τα όσα λες εις βάρος μου. Αν περίμενα από σένα να φτιάξεις την δημόσια εικόνα μου θα είχα αυτοκτονήσει.
    Άσε που ειναι πέον εμφανές και έχω αρχίσει να πιστεύω ότι η πρόθεση σου απέναντι μου, δεν είναι και η καλύτερη και αυτό είναι κάτι που έχει γίνει πλέον αντιληπτό από πολλούς/ες εδώ μέσα.

    Όσον για το post Μου που αφόρα την lara είναι θέμα δικό μου και δικό της.
    Γνωρίζω ότι έχει Master. Πιστεύω επίσης ότι την lara την γνωρίζω καλύτερα από σένα.
    Ανάμεσα Μ/μας στα τόσα χρόνια γνωριμίας υπάρχουν ίσως μικρές εντάσεις αλλά και μια οικειότητα και αλληλοσεβασμός. Αν ειπώθηκαν κάποιες λέξεις παραπάνω το σίγουρο είναι ότι θα ξεχαστούν και από τις δυο πλευρές διότι δεν συνηθίζουμε να λιμνάζουμε..σε αηδιες.

    Απλά tender lilly, εσύ άδραξες την ευκαιρία άλλη μια φορά για να μου δείξεις τα νύχια σου….
    Εις μάτην όμως διότι είναι πολύ μικρά και έθραυστα για μένα.
    Θα σε πληροφορήσω επίσης για να μην αναλώνεσαι, ότι είμαι τόσο bitch που ολ΄ αυτά με θρέφουν. Απλά μου δημιουργούν μια κάποια ελαφριά αλλεργία που εκτονώνετε με κνησμό σε ένα ιδιαίτερο σημείο του κορμιού μου.

    Λυπάμαι που οι αλήθειες που γράφω στα post μου σε κάνουν να κοιτάς κατάφατσα το Domination submission η το D/s – M/s
    Δεν τις βάζω σε χρυσό περιτύλιγμα, δεν λάμπουν και ασχολούμαι μόνο με το περιεχόμενο και την ουσία στην πράξη τους που δεν είναι καθόλου ρόδινη και εύκολη. Σε ενοχλεί που δεν είμαι θεωρητική και ότι γράφω σου ακούγετε κάπως ωμό και σκληρό.
    Έχω την αίσθηση ότι αυτά σε αναστατώνουν λες και σου πατώ κάποιο κάλο και μου κακιώνεις πολύ.

    Έχε λοιπόν υπόψιν σου ότι…
    "Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κώλους".

    Cool λοιπόν και υπομονή και όλα θα πάνε καλά και …για σένα.!
     
    Last edited: 15 Νοεμβρίου 2006
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Εξακολουθείς….
    Άλλη μια αποτυχημένη σου απόπειρα απαξίωσης και παραπλάνησης στα όσα ο Phoenixxx υποστηρίζει.

    ...Τα υπόλοιπα λόγια μαζί σου εδω είναι...περιττά.
     
  10. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Επιτέλους μια απάντηση που εξηγεί κάποια πράγματα, για να μπορέσω επιτέλους να καταλάβω τι στο καλό έγινε σε αυτό το thread, και το είχα και απορία γιατί τέτοιος ντόρος… Σε ευχαριστώ tender_lilly που είχες την καλοσύνη να θέσεις επιτέλους το θέμα στην βάση του.

    Μια ερώτηση μόνο: Πως υπογράφεις το thread αυτό που μόλις έγραψες; Γιατί αν το υπογράφεις σαν mod, λέγοντας δημόσια πως θα πρέπει να εξωστρακιστώ επειδή καταθέτω τις απόψεις μου, τότε τίθεται ένα πολύ σοβαρό θέμα, που θα πρέπει να συζητηθεί.

    Όταν επίσης, το γεγονός πως με θέτεις αυθαίρετα εκτός BDSM "χώρου και λογικής", μια και δεν εκφράζω ακριβώς τις ίδιες απόψεις με εσένα, και πως "απλώς με ανέχεσαι" τίθεται ένα άλλο πολύ σοβαρό θέμα, που θα πρέπει να συζητηθεί κατ' ιδίαν..

    Θα πρότεινα λοιπόν να συζητήσουμε λίγο ψύχραιμα όλα τα θέματα που θέτεις, τουλάχιστον όπως τα αντιλαμβάνομαι και να προχωρήσουμε προς τα εκεί:

    Θα σου απαντήσω κατ’ αρχάς στο πιο βασικό ζήτημα που θέτεις: Αν εκπροσωπώ κάποια εμπορικά συμφέροντα. Η απάντηση είναι απλά όχι. Επίσης, στο thread του TG, θα δεις πως αντιμετωπίζω πολύ ειρωνικά το όλο ζήτημα της "προώθησης" του πάρτυ, γιατί το κίνητρο μου ήταν να ενημερώσω και μόνο και κατέληξα να απαντάω σε όλες τις απορίες που είχαν τα άλλα μέλη. Το γιατί το έκανα όλο αυτό, φαίνεται στο προηγούμενο post. Από μεράκι και από ενθουσιασμό για κάτι το καινούργιο, που αποζητούσα πολλά χρόνια στην Ελλάδα. Αν κατάλαβες αλλιώς, λυπάμαι, αλλά έκανες λάθος.

    Στο δεύτερο ζήτημα: lara[E-p] αν σε προσέβαλα με αυτό που έγραψα, ανακαλώ. Πραγματικά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου και προσπάθησα να είμαι προσεκτικός στην διατύπωση. Λυπάμαι που το εισέπραξες έτσι. Επέλεξα την λέξη "αστείο", σε αντίθεση με άλλη λέξη, ακριβώς γιατί θώρησα πως δεν έχει πολλή μεγάλη αρνητική χροιά. Έκανα λάθος και λυπάμαι. Αφαιρώ το επίμαχο κομμάτι από εκείνο το post και σου ζητώ συγνώμη. Σε παρακαλώ, αν αυτό έγινε κατανοητό, να διαβάσεις πέρα από αυτό το σημείο.

    Ένα ακόμα πολύ σημαντικό θέμα που τίθεται, το τρίτο, αφορά το δικαίωμα έκφρασης. Όλοι συμφωνούμε πως υπάρχει το δικαίωμα να μην δεχτεί κάποιος τις απόψεις μου περί φετιχισμού. Σε κάποιο μπορεί να του αρέσει, σε κάποιον όχι. (Το θέμα, που έχει ξεφύγει τελείως, αφορά τα πάρτυ και τις δημόσιες εμφανίσεις, να θυμίσω, όπου το να εμφανιστείς γυμνός, τις περισσότερες φορές δεν είναι εφικτό). Έτσι λοιπόν, αναφέρω πως το να εμφανιστείς φετιχιστικά εκφράζει μια μερίδα ανθρώπων, θεωρώ άτοπο το να με κατηγορούν πως προσπαθώ να επιβάλω εμπορικά συμφέροντα και ότι προωθώ ένα τρόπο ζωής Χ με σπόνσορες.

    Στην νέα κατάσταση που αναφέρω, δεν ευαγγελίζω εμπορικά συμφέροντα, απλά αναφέρω πως τα ανέχομαι και τα χρησιμοποιώ για να περάσω καλά, ενώ παράλληλα μου δίνουν διεξόδους που δεν είχα πριν. Και αντιλαμβάνομαι πως δίνουν διεξόδους σε εμένα και σε πολλούς Ά/άλλους φίλους και γνωστούς μου.

    Διευκρινίζω πως δεν θεωρώ πως η “νέα κατάσταση” όπως την αναφέρω, θα οφείλεται σε εμπορικά συμφέροντα, αλλά στους ίδιους τους ανθρώπους και στην καλύτερη διάθεση που θα έχουν. Σήμερα η διάθεση για δημόσια πάρτυ, είναι ακριβώς αυτή: Δεν υπάρχει. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι άνθρωποι να παραμένουν απομονωμένοι στο καβούκι τους και να ψάχνονται. Αυτό που θέλω είναι η ύπαρξη χώρων προσέλευσης και επαφής ανάμεσα στα άτομα του χώρου.

    Αν τώρα, μια συγκέντρωση θα γίνεται σε ένα μεγάλο χώρο, όπως π.χ. το Gagarin205, ή σε ένα δάσος στον Μπράλο, το ίδιο και αυτό είναι για μένα. Το βασικό πρόβλημα είναι η διάθεση για συμμετοχή, για μεγαλύτερη προσέλευση κόσμου, για περισσότερα "ζευγαρώματα", για την αποδοχή και ανοχή από μια ευρύτερη μερίδα ανθρώπων για το BDSM, έστω και αν αυτοί θα είναι vanilla. Επίσης, σίγουρα δεν ευαγγελίζω την ύπαρξη μιας BDSM μπουρζουαζίας, που θα ξοδεύει ασύστολα λεφτά σε νέα κοστούμια. Ένας Θεός ξέρει με τι κόπο και μεράκι έχω αποκτήσει τα δικά μου...

    Τέλος, θα αναφέρω πως θεωρώ άτοπο να ξεκινήσουμε μια συζήτηση για το τι έκανε ο κάθε Έ/ένας στο παρελθόν, μια και μια τέτοια συζήτηση γίνεται υπό το φως μιας παρεξήγησης των προθέσεων μου και δεν θα έχει νόημα. Ελπίζω να το δεις και να το κατανοήσεις κι εσύ αυτό. Και εγώ θα παρακαλέσω να πέσουν οι τόνοι και ελπίζω να εισακουστώ.
     
    Last edited: 15 Νοεμβρίου 2006
  11. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Σου συνιστώ (για να μη σου πω ότι απαιτώ) να σταματήσεις.
    Μην είσαι άλλο τόσο απολογητικός για τα αυτονόητα.
    Μην προσπαθείς άλλο να πείσεις άτομα που εσκεμμένα δεν θέλουν να καταλάβουν πράγματα.
    Δεν το χρωστάς σε κανένα. Όσοι έχουν μυαλό έχουν καταλάβει….πολλά
    Η επίθεση της tender lilly όπως βλέπεις και όπως πολλοί κατάλαβαν.
    είναι σε προσωπικό επίπεδο.