Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Party και dress code

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 14 Νοεμβρίου 2006.

  1. gaby

    gaby Guest

    Ας απολογηθώ κι εγώ ...  

    Κυρίως διαμαρτυρήθηκα έντονα για τον τρόπο της SM_Art_Lady. Ως ποστερ πρωτίστως, ως φίλη της λάρας, αλλά και ως μοντερειτορ επειδή θεωρώ ότι δημιουργεί στρεβλώσεις στην ελεύθερη έκφραση ολων.

    Με την ευκαιρία, είναι μπελάς μεγάλος και στενοχώρια γερή για κατεχόμενη υποτακτική γυναίκα να μπλέκει με φλόγες. Εξηγήσεις, απολογίες, αβέβαιη η έκβαση του θέματος και αν θα πάρει την άδεια να τοποθετηθεί ή αν θ αναγκαστεί σε δημόσια απολογία απο τον Κύριό της.

    Το υπογράφω ως τέντερ λίλλυ με όλες τις ιδιότητες που φέρνει αυτό. Πώς και πού είπα ότι θα πρέπει να εξοστρακιστείς καλέ μου Phoenixxx; Ούτε το έγραψα ούτε το σκέφτηκα.

    Τροχονόμος είμαι να κάνω τέτοιο πράγμα; Ούτε το έγραψα, ούτε το σκέφτηκα. Θες να πιούμε κανα καφεδάκι να συζητήσουμε κατ ιδίαν ευχαρίστως αν μου δοθεί η άδεια, αλλά για ευχάριστα θέματα όπως το πώς μπορεί να φτιαχτούν χώροι καλοί για όλους.

    Ωραία που δεν εκπροσωπείς εδώ εμπορικά συμφέροντα γιατί δεν είσαι στον κατάλληλο χώρο γι αυτό και ούτε εσύ θα το χαιρόσουν, ούτε οι υπόλοιποι.

    Γιατί τους ειρωνεύεσαι τους προωθούντες το TG; Κακώς κατά τη γνώμη μου, τη δουλειά τους κάνουν οι άνθρωποι. Μου έκανε εντύπωση το πόσο μονομερές ήταν το πολλ σου, εμένα αυτό μου έδειξε κάποια πράγματα, όχι ότι είναι προς θάνατο και στο είπα να το ξέρεις. Κανένα θέμα για μένα.

    Πολιτισμός... από μένα εντάξει και μπράβο σου.

    Το δικαίωμα έκφρασής σου το σέβομαι, ενίοτε πάσχει εδώ πέρα το δικό μου δικαίωμα έκφρασης ως γυναίκας υποτακτικής αλλά τα βγάζουμε πέρα κι έτσι. Ακόμα. Δεν σε κατηγορήσαμε... προς θεού. Η λάρα, ως γνώστης του χώρου, κατήγγειλε μία κατάσταση, δεν είπαμε και καλά ότι την εκπροσωπείς εσύ  

    Εντάξει. Αλλά θέλει προσοχή απ όλους λίγο. Θα μπορούσες να το πεις αυτό αντί να θεωρήσεις εαυτόν κατηγορούμενο που δεν είσαι.

    Κι εγώ το θέλω αυτό και το έχω πει και ούτε θεωρώ τον μόνο τρόπο επικοινωνίας το να γράφουμε εδώ μέσα, όπως έχουν πλαγίως επιτιμηθεί αυτές τις μέρες όσοι γράφουν πολύ εδώ. Αλλά και πάλι προσέχει κανείς τί του πλασάρουν, ποιοί και γιατί. Προσεχε, δεν εννοώ εσένα ούτε κανέναν απο δω απαραίτητα.

    Για Gagarin205 από πλευράς μου κάτι γίνεται και το Σάββατο θα ερχόμουν, αν δεν ήμουν αλλού καλεσμένη με το καινούργιο, μπουρζουάδικο, Max Mara gothik συνολάκι μου που δεν πήρα για το γραφείο 9-5, για Μπράλο ξέχνα με   Και οι καλύτεροι Κυρίαρχοι του κόσμου, με βαριά φρύδια, με τετράγωνο σαγόνι, με prince albert ξεχασμένο από τα υποτακτικά τους χρόνια αλλά που τη δουλειά του την κάνει πάντα   να μαζεύονταν εκεί, τα τακούνια μου στον Μπράλο δεν τα χαλαλίζω. Εκτός και αν ονειρεύεσαι και ΒΔΣΜ Τζάμπορυ... τί να πω τότε...  

    Και για μένα έχει λήξει προ πολλού το τρέχον και τα παλιότερα θέματα. Αλλά να μπορούμε να διαφωνούμε σαν άνθρωποι βρε αδελφέ! Έκανε αν θες μία ανοιχτή καταγγελία για κάτι που την απασχόλησε η λάρα, γιατί να το δει ο οποιοσδήποτε εδώ ως κάτι που στρέφεται εναντίον του;
     
    Last edited by a moderator: 15 Νοεμβρίου 2006
  2. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Συμφωνώ (και υπακούω, φυσικά, μια και τίθεται και έτσι...  ). Πιστεύω πως είναι πλέον ξεκάθαρη η θέση και στάση μου, πέρα από την οποία δεν μπορώ να συνεχίσω, ούτε να υποχωρήσω παρακάτω.
     
  3. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Ας επανέλθει το θέμα στην αρχική του βάση (μετά τους δημόσιους προσωπικούς διαξιφισμούς)...



    Απαντώ: Καμία. Ο τρόπος ένδυσης εκάστου είναι αυτός που τον εκφράζει, με μόνη εξαίρεση την περίπτωση της υπό καθεστώς ιδιοκτησίας σκλάβας, όπου εκεί ο Ιδιοκτήτης έχει λόγο και επεμβαίνει, καθώς η αισθητική της και η εικόνα της αντικατοπτρίζει τα αντίστοιχα στοιχεία του Ιδίου. Από την στιγμή που επιθυμεί να παρουσιαστεί η σκλάβα Του είτε με κάποιο συγκεκριμένο dress code, είτε ντυμένη casual, το ζήτημα λήγει εκεί και ουδείς δύναται να παρέμβει. Απλά - λιτά - ξεκάθαρα.
    Αν μιλάμε για μια οργανωμένη συνάντηση με συγκεκριμένο χαρακτήρα, ο διοργανωτής έχει το δικαίωμα να ζητήσει εκ των προτέρων από τους προσκεκλημένους του να τηρήσουν κάποιους συγκεκριμένους όρους (dress code, πρωτόκολλο κ.ο.κ). Από την στιγμή που Κάποιος αποφασίζει να κάνει δεκτή την πρόσκληση, οφείλει να αποδεχθεί και τους όρους που περιλαμβάνει αυτή, από ευγένεια προς τον διοργανωτή. Αν κάτι Τον θίγει ή αισθάνεται πως Τον περιορίζει, δεν αποδέχεται την πρόσκληση. Δεν υποτάσσεται ο Ίδιος στο θέλημα άλλου, ούτε επιτρέπει το ίδιο για την σκλάβα Του. Τόσο ξεκάθαρα, τόσο διαυγή....


    Η αμφίεση είναι ανάλογη της διάθεσης και της προσωπικής προτίμησης εκάστου (στα σοβαρά άτομα τουλάχιστον αυτό ισχύει). Δεν είναι δόκιμο να κατακρίνονται τόσο εκείνοι που αρέσκονται σε αυτού του είδους τις ενδυμασίες, όσο και αυτοί που δεν αρέσκονται. Ούτε μπορείς να χαρακτηρίσεις την ψυχοσύνθεση κάποιου βάσει της ένδυσής του και σαφέστατα δεν μπορείς να τον εντάξεις ή να τον απορρίψεις βάσει αυτού από έναν χώρο. Κριτήριο είναι οι πράξεις του… ούτε τα πέτσινα ρούχα, ούτε τα πέτσινα λόγια.
    Δυστυχώς κατ’ εμέ, το βινύλιο πουλάει, το internet διαμορφώνει εύπεπτες φανταχτερές κουλτούρες και το χρήμα ρέει άφθονο. Είναι, όμως, δείγμα εθελοτυφλίας να βαυκαλίζουμε έτερος τον έτερο με χαρακτηρισμούς διευρυμένου πνεύματος, την ίδια στιγμή που αυτοβούλως πέφτουμε στην "λούμπα" της μαζοποίησης. Αν πάλι κάποιος ή κάποια θεωρεί πως η είσοδός του στο BDSM συνοδεύεται ή σηματοδοτείται απαραίτητα από trendy gothic και fetish εμφανίσεις και πως αυτό είναι το ορθόν ή ντύνεται κατ΄ αυτόν τον τρόπο “για να ταιριάζει στο σύνολο”, για το δικό του καλό λέω πως η έξοδος είναι η τρίτη πόρτα δεξιά και ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα... ευχαριστώ....


    Ίσως η ανάγκη να ξεχωρίσουν από το κοινωνικό σύνολο ωθεί σε αυτήν την συμπεριφορά και όχι η επιθυμία να ζήσουν την Κυριαρχία ή την υποταγή. Το οξύμωρο είναι πως ξέσπασαν για “τα δεσμά των καλουπιών” που τους επιβάλλει η “κακούργα κοινωνία”, για να βάλουν οι ίδιοι καινούρια, επιλεγμένα από εκείνους που, με γνώμονα το κέρδος, παρουσιάζουν τον χώρο κατά τον τρόπο που περιέγραψες.
     
  4. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Προς τι το δυστυχώς?
    Προσωπικά χαίρομαι που είμαι μια από τους αγοραστές του Vinyl, του latex και του leather...
    Όταν τα φορώ και νοιώθω να με αγγίζουν μου δημιουργουν μια μοναδική αίσθηση που μόνη της κάνει και την διαφορά.
    Χαρακτηριζομαι ως Φετιχιστρια και δεν το αρνουμαι.
    Έχεις δίκιο ...σε κάποιους είναι ανάγκη να διαφέρουν από το σύνολο.
    Eιναι όμως μια καθαρά προσωπικη επειλογη και υπόθεση.
    Φυσικά το dress code δεν έχει καμία σχέση με την Κυριαρχία και υποταγή. Αυτό που κάνει την διαφορά στο dress code είναι το κολάρο. Με μερικές διαφορές στο design από τα κολάρα των υποτακτικών και αυτό μπορεί να φορεθεί από Κυριάρχους.
     
    Last edited: 16 Νοεμβρίου 2006
  5. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Ποιος λέει ότι πρέπει;

    Είναι ανάγκη κάποιων (όχι όλων) ατόμων (αντρών, γυναικών, ετεροφυλόφυλων, αμφιφυλόφιλων, ομοφυλόφιλων, dom(me), switch, sub, master, slave).

    Εμείς έχουμε γνωρίσει. Δεν είναι σπάνιο. Υπάρχουν πολύ λιγότερες γενικεύσεις σ'αυτό το χώρο απ'όσο θέλουμε να πιστεύουμε.

    Όσοι δε γουστάρουν ή δε μπορούν, απλά δεν φοράνε. Τόσο απλά.


    Αυτό δεν ξέρουμε να το απαντήσουμε, αλλά περιμένουμε τη μέρα που οι άντρες θα θεωρούνται μοδάτοι όταν φοράνε latex φούστα. Γιατί μέχρι τότε, κάτι τέτοιο δε θα είναι «μόδα».

    Πληροφοριακά, και σ' εμάς αρέσει να ντυνόμαστε. Δε μας απασχολεί τι κάνουν άλλοι, και δε θεωρούμε τα ρούχα κριτήριο της εμπειρίας κάποιου -- αξιώνουμε ακριβώς το ίδιο και από άλλους και δε μας αρέσει να κρίνουν την εμπειρία μας με βάση το τι φοράμε.
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Party και dress code

    Εγώ συμφωνώ Panacotta_of_Doom ,

    αυτό που δεν κατανοώ είναι τι επικοινωνεί αυτό το ντύσιμο σε μια σχέση Μ/ς
    στην καθημερινότητα που ζούμε, όταν την έχουμε , όποιοι .
    Γιατί , αν μιλάμε για σχέση , αυτό υφίσταται κάθε μέρα .
    Αν συζητάμε για κάτι που δεν το βιώνουμε καθημερινά ,αλλά περιοδικά ,
    απλά για την καύλα μας
    και για το κάτι διαφορετικό για να δώσει το ‘’κάτι ‘’ στην σχέση ,
    το καταλαβαίνω τότε απόλυτα .
     
  7. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Re: Απάντηση: Party και dress code

    Στην απλούστερη περίπτωση, μπορεί απλά να ικανοποιεί την αισθητική των μελών της σχέσης, αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν καταλαβαίνω την απορία καθ'ολοκληρία.

    Χμ, για να είμαστε ειλικρινείς, δεν καταλαβαίνουμε καν το όλο ζήτημα!
     
  8. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    για το ντυσιμο και την μοδα πεφτουν κεφαλια εδω μεσα

    παλιοποζεραδες...
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Κι εγώ καλή μου θα σου συνιστούσα να κατεβάσεις τους δικούς σου τόνους που είναι προσβλητικοί εδώ άνευ λόγου.
    Κανείς δεν τα πήρε και κανείς δεν απαγόρεψε ούτε σε σένα ούτε στους φίλους σου να κάνουν και να συμπεριφέρονται όπως επιθυμούν.
    Εξέφρασα μια άποψη σε ένα φόρουμ όπως εκφράζεις εσυ τις δικές σου με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους, όχι πάντοτε αρεστούς από όλους.
    Αντιλαμβάνομαι πως πολύ θα γούσταρες να ακουγόντουσαν μόνο οι δικές σου απόψεις και να περνούσε πάντα η δικιά σου γραμμή αλλά είναι αδύνατο να συμβεί κάτι τέτοιο σε ένα φόρουμ που δεν ανήκει σε σένα και δεν μπορείς να λογοκρίνεις ότι δεν εκφράζει εσένα και αναγκαστικά θα "ανέχεσαι" και όσους δεν συμφωνούν μαζί σου και δεν τρέχουν να πέσουν στα πόδια σου δηλώνοντας υπακοή και ταύτιση με τις απόψεις σου.
    Επίσης θα εισηγούμουν να μην το παίζεις με μένα αφέντρα γιατί δεν σε παίρνει και προσβάλλεις Εκείνον στον οποίο ανήκω θεωρώντας πως είσαι εσύ σε θέση να διατάζεις και να μαλλώνεις εμένα.

    θα ευχαριστήσω την tender lilly που είχε την καλωσύνη να κάνει λιανά όλα όσα έγραψα και τα οποία προσπάθησαν κάποιο να διαστρεβλώσουν.
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Το "δυστυχώς" δεν αναφέρεται στο βινύλιο ως υλικό, ούτε σε όσους αρέσκονται σε αυτό. Η κατάδειξή μου ήταν σαφής και αφορούσε το όλο "γκλαμουράτο lifestyle" που προβάλλεται με έναν συγκεκριμένο τρόπο, παρουσιάζοντας τον σαδομαζοχισμό ως φανταχτερό τσίρκο και δημιουργεί στερεότυπα του θεαθήναι. Δεν κατακρίνω το φετίχ κανενός, αλλά την καθοδηγούμενη προβολή, που στοχεύει στην παρουσίαση του αισθητικού extreme, προβάλλοντας το φαίνεσθαι από την ουσία.
     
    Last edited: 17 Νοεμβρίου 2006
  11. Σήμερα κατά τις 9-10 το πρωι βρήκα ένα διαφημιστικό φυλλάδιο έξω από την πόρτα μου.
    Ήτανε μια χειμερινή κολεξιόν για δερμάτινα (αντρικά και γυναικία) το ξεφύλλισα - όπως ξεφυλίζω και άλλα φυλλάδια για πίτσες κλπ γιατί είναι μέρος της δουλειάς μου εργάζομαι ΚΑΙ ως γραφίστας - κάπου στην 3η σελίδα οι καμπαρτίνες άρχισαν να αντικαθίστανται από δερμάτινα καπέλα μοτοσυκλετιστή με αλυσίδα, από μπότες μέχρι την μέση του μπουτιού ΠΟΥ ΤΙΣ ΦΟΡΑΝΕ ΜΟΝΟ ΑΦΕΝΤΡΕΣ (ΓΕΛΙΑ) - και η BANTA του Sport Billy - από δέρμα σε συνδυασμό με αλυσίδα εν ολίγης "κύλισε και το υπόλοιπο φυλλάδιο και από έντονα φετιχιάρικα διάθεση από πλευράς κατασκευάστριας εταιρίας. Τι μας λέει αυτό? Αυτό μας λεει ότι πλέον τπτ δεν σοκάρει όλα πλέον είναι mainstream και ΟΥΧΙ underground όπως θέλουν να νομίζουνε μερικοί. Τα δερμάτινα που φόραγαν κάποτε οι Old Guard εδώ και δεκαετίες εμπορεύονται εταιρίες ΚΑΡΑvanilla καταναλωτών - είναι οι ίδιοι vanilla που κάπιοι κατηγορείται τόσο έντονα ενω ξεχνάτε ότι από εκεί ξεκινήσατε και εσείς, εσείς που τώρα το ΠΑΙΖΕΤΑΙ underground με strass και θέλετε να κάνετε και το ΔΙΚΟ ΣΑΣ μανιφέστο - ένα καθόλου επιθυμητό γκέτο. Tίποτα πλέον δεν είναι underground και τπτ δεν σοκάρει αυτό έχω δει. Τα μαλλιά καρφάκια του Johny Rotten τώρα τα έχει και ένα παιδάκι 7 χρονών. Το φαρδύ παντελόνι ενός φυλακόβιου μαύρου της δεκαετίας του 1970 τώρα το φοράνε οι πιτσιρικάδες της ηλικίας των 13-16 και κάνουνε τη φιγούρα τους και πληρώνουνε και τεράστια ποσά - αν φόραγες φαρδύ μέχρι και το 1998 στην πόλη μου ήσουνα ένας δαχτυλοδυχτούμενος αλήτης. Από τη στιγμή - εδώ και χρόνια δηλαδή- που το ντύσιμο έχει χάσει την αίγλη του σαν δήλωση διαφορετικότητας το θέμα έχει λήξει προ πολλού. Ο καθένας μπορεί να φορά αυτό που τον εκφράζει και του πάει. Οι κανόνες για το πως θα ντυθεί κάποιος υποβάλλονται μόνο από πλευράς Κυρίαρχων προς υποτακτικούς ή της όποιας ομάδας που θα οργανώσει ένα πάρτυ και θέλει να τηρούνται dress codes. To ντύσιμο από μόνο του δεν λέει τπτ και δεν προδικάζει κανένα στάτους. Τα ράσσα δεν κάνουν τον παπά. Ανοίγω το Bizzare του John Willie και κοιτάω ένα σκίτσο του με ένα pony girl έχει χρονολογία 1951. Πιο δίπλα στη σελίδα έχει μια φωτογραφία μια δεμένη γυναίκα με δάκρυα στα μάτια. Πάρα πέρα έχει την αλληλογραφία με αναγνώστες φετιχιστές και σαδομαζοχιστές μιας άλλης πιο αθώας Αμερικής. Αυτό ήτανε γνήσιο underground. H bettie page και οι φωτογραφίες του Irving Klaw ήτανε underground, οι γεμάτες κοκκο φώτος από τα ερωτικά θέατρα του Τόκιο με διάφορους Nawashi που το ντύσιμό τους - μαζί με το σουλούπι - παραπέμπει σε ένα τοπικό ταβερνιάρη βρίθουνε αυθεντικότητας και EINAI UNDERGROUND. Tα σύγχρονα pay sites με τις πορνοστάρ και τα συνέδρια ανά χώρες είναι μεν αποδεκτά σαν show και σαν ψυχαγωγία αλλά πλέον είναι mainstream και ΟVERGROUND ας μη γελίόμαστε.
     
  12. Eπίσης... με χαλάνε πολύ και οι Μ/μεσσίες του χώρου Μ/μας θυληκού γέννους (κυρίως) και όλων των στάτους