Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Party και dress code

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 14 Νοεμβρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Αφου στειλω τους χαιρετισμους μου στον Μaster σου Electro Pain θα σου θυμισω οτι Εγω δεν εχω Μaster και δεν προβλεπω να εχω ουτε στο προσεχες μελλον.
    Αυτο σημαινει οτι ενεργω αυτοβουλως και οπως νομιζω οτι ειναι καλυτερα για να υποστηριξω τον Εαυτο μου και μαζι με Αυτον τον σκλαβο Μου οταν αυτος θιγεται και μαλιστα αδικα. Θιγεται απο ισοτιμα με αυτον δηλωμενα ατομα (ενοω στο status - sub).
    Aλιμονο και να αφηνα το καθε μελος εδω να του κανει επιθεση (εστω λεκτικη) και να καθομουν με δεμενα τα χερια αφηνοντας τον στο ελεος τους. Αν ο Phoenixxx ειχε αδικο νασαι σιγουρη οτι η κριτικη Μου (και οχι μονο) θα ηταν πιο αυστηρη προς αυτον.
    Γνωριζοντας ομως οτι οι προθεσεις του ηταν καλες και οχι οπως τις παρουσιασατε, φυσικα και θα ειχε την ευνοια μου και την υποστηριξη μου.
    Οπως λοιπον και συ εχεις Μαστερ και δινεις λογο σ΄αυτον ετσι και εγω αυτο εκανα.
    Δηλαδη επειδη εχεις Μαστερ δεν θα τολμαμε να σου μιλησουμε η να αντιδρασουμε στα οσα λες? Να τα αφηνουμε να περνανε απαρατηρητα και να λεμε αααα η lara εχει Master ας το καταπιουμε ..... Μαλον παραλογιζεσαι.
    Η συμπεριφορα σου εισεπραξε αναλογη συμπεριφορα..
    Αυτό είναι ολο.

    Ολα τα υπολοιπα που εγραψες δεν με αφορουν διοτι τα γουστα Μου, όχι μονο δεν τα ξερεις... αλλα ουτε που τα φανταζεσαι….
    Αμ δε θα σου κανω lara καλη μου την χαρη….
     
  2. Ποτέ δεν θα υπερασπιστώ τη σκλάβα μου μόνο και μόνο επειδή κάποιος την έκανε ντα.
    Επίσης νταηλίκια και καυγάδες δεν κάνω πίσω από ένα πληκτρολόγιο.
    Αν κατάλαβα καλά υπάρχει ένα θέμα για το οποίο οι απόψεις διίστανται.
    Αν έχει κάποιος έχει κάτι να πει επί της ουσίας (αντί να χαλάει όλο τον κόσμο υποστηρίζοντας ότι έχει δίκιο χωρίς να ξέρουμε καν ποιο δίκιο είναι αυτό) θέλω να το ακούσω.
     
  3. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Master Electro-pain...
    Χαιρομαι που σε συναντω εδω, αν και οι συνθηκες δεν ηταν και οι καλυτερες.

    Ουτε νταηλικια αλλα και ουτε καβγαδες δεν γινονται πισω απο ενα πληκτρολογιο.
    Σιγα μη παλεψουμε κιολας....

    Αν χαρακτηριζονται ετσι οι διαφωνιες ....τοτε τι να πω?

    Οτι ειχαμε να πουμε πάνω στο θεμα που υπηρξε η διαφωνια, το ειπαμε πριν .
    Μπορεις να το διαβασεις. Δεν εχω να προσθεσω κατι.
     
  4. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Ξεφύγαμε εντελώς....
    Το νήμα ήταν αν θυμάμαι καλά για το τι πρέπει να φοράμε σε ένα πάρτυ BDSM.
    Φοράει ο καθένας ότι τον εκφράζει και ότι γουστάρει.
    Δεν μπορώ να καταλάβω ως προς τι η επίθεση στον Phoenixxxx, έναν συνηδητοποιημένο υποτακτικό που τυγχάνει να είναι και φετιχιστής ως προς τα λάτεξ.
    Είπατε τις απόψεις σας, άκρως σεβαστές αλλά αφήστε τον κόσμο να υποστηρίζει αυτό που γουστάρει .--
     
  5. daffodil2

    daffodil2 New Member

    Εγώ είμαι περισσότερο της άποψης πως "τα ράσα δεν κάνουν τον παπά". Παρ' όλα αυτά μου αρέσει πολύ το στυλ ντυσίματος που ας πούμε συνοδεύει τους bdsm-funs. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι κακό στην υιοθέτηση τέτοιου στυλ ντυσίματος αρκεί να μας εκφράζει ολοκληρωτικά.
     
  6. Photographer

    Photographer Regular Member

    Απάντηση: Party και dress code

    Εγώ αν διοργάνωνα ένα πάρτυ ή μια πριβέ συνάντηση για άτομα του χώρου θα έβαζα προτεινόμενο dress code.
    Γιατί;
    Πρώτα απ' όλα να εξηγήσω ότι δεν θα έδιωχνα κανέναν, γιατί περισσότερο για μένα μετράει η παρουσία και η συμμετοχή και λιγότερο η ενδυμασία.

    Αλλά, ενώ σε τόσα μυστήρια που φωτογραφίζω κάθε τόσο συναντώ τα πιό φετιχιστικά και σέξι ντυσίματα, απο βανίλια κόσμο, (τι βελουδινα φορέματα, τι γόβες στιλέτο τι ψηλοτάκουνα σανδάλια με στράς, τι μαλλιά υπερπαραγωγή κ.τ.λ.) και απο την άλλη βρίσκομαι σε πάρτυ πριβέ με dress code και βλέπω ξεβαμμένα μπλού τζήν, και λευκό Τ σέρτ;
    Ή στο Torture Garden και μάλιστα απο μέλη της κοινότητας;

    Φυσικά και δεν είναι για όλους εύκολο να βρούν ρούχα απο βυνίλιο η λάτεχ, ή μπορεί να μην τους εμπνέουν κιόλας, αλλά όχι και να έρχονται με τα καθημερινά.
    Και μην μου πείτε ότι δεν έχει καμμία (εκείνο το μαύρο σέξι φόρεμα) ή ότι σε ένα ερωτικό ραντεβού ή σε ένα γάμο θα πηγαίνατε με τα ρούχα της δουλειάς.  

    Εμπορευματοποίηση πιθανά και να υπάρχει σε κάποια πράγματα, αλλά κανείς δεν προσπαθεί να επιβάλλει κάτι με το ζόρι (εκτός απο τους κυρίαρχους στις υπό τους).
    Γι' αυτό άλλωστε και λέγεται προτεινόμενο dress code.

    Όταν ντυθείτε κάπως πιο ιδιαίτερα, οι πρώτοι που θα νιώσουν διαφορετικά θα είστε εσείς οι ίδιοι.
    Μην πάτε κάπου με ηδονοβλεπτική διάθεση (για να δω τους παράξενους) γιατί πρώτα απ' όλα καταστρέφετε και την διάθεση των άλλων.  
    Αντίθετα προσπαθείστε να εκφραστείτε ελεύθερα.
    Με το ντύσιμο, με την διάθεση, με το χαμόγελο σας, με τη συμμετοχή σας.
    Που αλλού θα βρείτε την ευκαιρία να κάνετε κάτι τέτοιο χωρίς να σας ξεφωνίσουν;
    Γι' αυτό το λόγο θα διοργάνωνα κάτι τέτοιο, γι' αυτό το λόγο συμμετέχω όπως μπορώ.

    _____________________________________________________________________
    Δεν θέλουμε θλιμμένους στη γιορτή μας. (Απο κάποιο συγκρότημα Ελληνικού ρόκ)
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Απάντηση: Party και dress code

    Αυτό θα το κρατήσω.
    Προσωπικά όπως είπα και πιο πάνω το φετιχιστικό ντύσιμο είναι κάτι που μ΄ αρέσει, όπως μου αρέσουν πολλά στύλ ντυσίματος. Απλά δεν τα θεωρώ απαραίτητα ή αναπόσπαστο μέρος του Ds, είναι μόδα, είναι θέμα γούστου κ.ο.κ.
    Προσωπικά δεν έχω τίποτα βέβαια ούτε με τα ξεβαμμένα τζην και με ένα ενδιαφέρον τοπ μπορούν και φοριούνται παντού. Στυλιστικές απόψεις είναι και θέμα γούστου. Και όταν μιλάμε για ελευθερία θα έπρεπε να αφορά όχι μόνο τον τρόπο που εμείς γουστάρουμε και επιθυμούμε να ντυνόμαστε αλλά και την αποδοχή του τι επιθυμούν και φοράνε οι άλλοι, έτσι δεν είναι?
    Το πως ντύνεται κάποιος είναι καθαρά και μόνο δική του υπόθεση, αλλά θα πω και το εξής.
    Αμφιβάλλεις δηλαδή πως κάποιος μπορεί να μην είναι στην οικονομική κατάσταση να πάρει λάτεξ και δέρμα? Δηλαδή αυτός δεν μπορεί να είνια καλός αρκετά να κάνει παρέα με όσους έχουν την δυνατότητα αυτή? Αυτός δηλαδή πρέπει να τρώει πόρτα από άλλα άτομα του bdsm? Συγνώμη αλλά αυτό μου μοιάζει με μεγάλη διάκριση. Και είναι και πολλοί άλλοι οι λόγοι που αντιδρώ στην εξαναγκαστική επιβολή dress code, αλλά νομίζω όλοι σχεδόν συμφωνήσαμε πως δεν είναι τα ράσα που κάνουν τον παπά.
     
  8. Photographer

    Photographer Regular Member

    Απάντηση: Party και dress code

    Άρα λοιπόν κατα βάση συμφωνούμε.
    Αφού ούτε κι εγώ πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να φάει πόρτα αν κατά τα άλλα είναι ενεργό μέλος στη φάση και συμμετέχει γενικότερα.
    Συμφωνώ επίσης ότι ελευθερία είναι να μπορείς να αποδεχθείς και τον τρόπο ντυσίματος ή τα βίτσια του άλλου απο τη στιγμή που δεν βλάπτουν εσένα.

    Αλλά απο την άλλη το φετιχιστικό ντύσιμο δεν είναι απλά μια μόδα η θέμα γούστου παρά μόνο για τους βανίλια, γιατί για κάποιον που έχει την ανάγκη να εκφράσει κάτι σεξουαλικό, και κάτι ιδιαίτερο τουλάχιστον σε ένα χώρο που υπάρχει η παραπάνω αποδοχή, τότε είναι θέμα ανάγκης και θέμα έκφρασης και όχι θέμα μόδας.
    Αυτή λοιπόν την ανάγκη πιστεύω ότι πρέπει να την προωθήσουμε χωρίς να την επιβάλλουμε απαραίτητα και με το ζόρι.
    Επίσης να πούμε ότι με την έννοια φετιχιστικό ντύσιμο δεν σημαίνει απαραίτητα βυνίλια ή λάτεξ (τα οποία είναι και πανάκριβα), ούτε πανάκριβα ενδύματα, και φυσικά να μην φτάσουμε στο σημείο να έρχεται κάποιος σε πριβέ με τα ρούχα της δουλειάς.