Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Permanent marks

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος ipakouos, στις 15 Ιουλίου 2005.

  1. severen

    severen New Member

    προσωπικα δε μπορω να υποστω ενα μονιμο σημαδι ακομα κι αν το ηθελα.που αν ημουν δηλαδη σε μια μονιμη σχεση με μια Κυρια, μαλλον θα ηθελα να εχω πανω μου "κατι" δικο Της αν φυσικα αυτο ηταν επιθυμια Της!
     
  2. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Προσωπικά λατρεύω τα μόνιμα σημάδια και θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να μου κάνει κανονικό branding Ο Κύριος μου.
     
  3. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Χμμμ... είδα αυτή τη συζήτηση καθαρά από τύχη και ρώτησα τον εαυτό μου αν θα ήθελα ποτέ να φέρω το σημάδι μου σε μια σκλάβα μου, η αλήθεια είναι οτι δεν το έχω σκεφτεί καλά ακόμα, αλλά ίσως να μου άρεζε αν αυτή η σκλάβα μου ήταν και γυναίκα μου (με παπά και με κουμπάρο που λένε), καθώς τότε η σχέση θα ήταν μόνιμη και θα είχε αποδείξει αρκετές φορές και με πάμπολους τρόπους οτι μ'αγαπαει και με τιμάει, και οτι σίγουρα θα τιμήσει το σημάδι μου. Σχετικά με το ποιό σχήμα θα είχε, αυτό θα το συζητούσα μαζί της, αλλά δε θα διαπραγματευόμουν τη μη ύπαρξη ενός κειμένου που θα αποφάσιζα...
     
  4. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Γιατί αλήθεια η μονιμότητα μιας σχέσης και ειδικά M/s να κρίνεται βάση πιστοποιητικού γάμου? Το κολλάρο δεν θα έπρεπε να φθάνει?

    Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω τίποτα ενάντια στον γάμο, ίσα ίσα τον βρίσκω ένα πολύ γλυκό και ρομαντικό θεσμό, χώρια που βολεύει τα πράγματα σε κοινωνικό επίπεδο, καθησυχάζει τους γονείς, βοηθάει σε κοινές φορολογικές δηλώσεις, δάνεια κατοικίας, συντάξεις, δίνει μια "νομιμότητα" στους απογόνους, συνεπώς είναι μια πρακτική λύση, αλλά πως μας έχει σφηνωθεί πως εξασφαλίζει την μονιμότητα και την υγεία μιας σχέσης?
     
  5. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Θεωρώ τη D/s σχέση απόλυτη και χωρίς πολλά περιθώρια επιλογής από τον/την slave.Ωραίο το κολλάρο,αλλά δε μπορεί κανείς να το φοράει στη δουλειά του η στο super market.Ωραία τα μπρασελέ αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο που να διευκρινίζει το λόγο ύπαρξής του και το κυριότερο ΔΕΝ είναι μόνιμο.
    Ωραία και τα διάφορα κοψίματα η καψίματα αλλά θα μπορούσαν να έχουν γίνει για λόγους άσχετους από D/s.
    Η είσαι slave η δεν είσαι.
    Η έχεις τα αρχίδια να το αποδείξεις(όπως ο δικός μου slave) η απλά ασχολείσαι με role playing και δηλώνεις slave, η sub η κι'εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
    Επαναλαμβάνω πως το D/s είναι απόλυτο και δεν αρκείται σε ημίμετρα.Το ίδιο κι'εγώ.
    Η φωτογραφία θα σας πείσει.
     
  6. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Υπεροχο branding MsAliki.... τα συγχαρητήρια μου  

    Συγνώμη Κυρία αλλά κάνετε λάθος λολ
     
  7. inlx

    inlx Regular Member

    MsAliki, ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Καταρχήν, WOW!! Μπράβο σου που είσαι τόσο τυχερή να έχεις έναν άντρα που έκανε αυτό το τατουάζ για σένα.

    Πάντως, χωρίς να διαφωνώ με αυτά που γράφεις, θάθελα να εκφράσω και κάποιες επιφυλάξεις: Το να κάνεις ένα τατουάζ για τον-την σύντροφο σου είναι σίγουρα έκφραση πάθους, αλλά μην ξεχνάμε ότι το πάθος μπορεί να είναι και στιγμιαίο: Με αυτή την έννοια, εκείνο που για μένα θα ήταν σημαντικό δεν είναι (μόνο) ότι, λ.χ. ένας άντρας έκανε ένα τατουάζ που γράφει Owned by MsAliki, αλλά ότι το έκανε πριν 10 χρόνια κι είστε ακόμη μαζί, ή ότι θα μας ξαναβάλεις μια φρέσκια φωτογραφία του ίδιου τατουάζ δέκα χρόνια από σήμερα (που σου το εύχομαι)! Το γεγονός ότι έχει κανείς ένα τατουάζ δεν τον εμποδίζει να φύγει από μία BDSM σχέση, έστω και αν του μείνει η -δυσάρεστη- ανάμνηση.

    Σίγουρα όμως δείχνει "αρχίδια" από πλευράς slave να αποφασίσει να το κάνει, αν αυτό θέλει η mistress, σ΄ αυτό συμφωνώ...

    Ακόμη, μπορεί να υπάρχουν κάποιοι πρακτικοί λόγοι για τους οποίους ένα ζευγάρι (ή μία Mistress) μπορεί να αποφασίσει ότι δεν θα ήθελε κάτι τόσο εμφανές. Μπορεί κάποια να μην θέλει λ.χ. ο καθένας στην παραλία να βλέπει το sub της με μαγιό και να αναρωτιέται για τα προσωπικά τους. Άλλη πάλι μπορεί να θέλει να το επιδεικνύει, γούστα είναι αυτά, αλλά θέλω να πω ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι κακό...

    Τέλος, μία μικρή γλωσσική παρατήρηση, branding κατά κυριολεξία σημαίνει το σημάδι που έκαναν με καυτό σίδερο στα βόδια κλπ. οι κτηνοτρόφοι. Φυσικά μπορεί να γίνει και σε άνθρωπο (αουτς!) αλλά είναι διαφορετική τεχνική από το τατουάζ και, φαντάζομαι, πιο επώδυνη (ε, καλά τώρα, εσείς οι pain sluts μη σας τρέχουνε και τα σάλια...)
     
  8. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Το marking του slave στο M/s δεν είναι ένδειξη πάθους , γίνεται μετά από ώριμη σκέψη και εκφράζει την μονιμότητα της ιδιοκτησίας.

    Η λέξη branding όντως χρησιμοποιείται κατά βάση για το μαρκάρισμα ζώων και σκλάβων με καυτό σίδερο. Την σήμερον ημέραν που το τατουάζ είναι μια πιο ασφαλής και ανώδυνη διαδικασία, αντικαθιστά πολλές φορές το κάψιμο ή το scarification αλλά δεν παύει να είναι το brand Του Master/ Mistress.
     
  9. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    Θα ηθελα να Σ/σας ευχαριστησω για την συμμετοχη στο thread και να συνεχισω με μερικα ακομα σχολια σε αυτά που εχω διαβασει.
    Κανενα σημαδι δεν μπορει να δωσει σιγουρια σε μια σχεση οσο δυνατη και αν είναι. Και ειδικα νομιζω στο BDSM το να μπορεις να ακολουθεις Μια Κυρια (σε οτιδηποτε Αποφασισει, ακομα και για ένα permanent mark) χωρις να εχεις την σιγουρια του που σε Πηγαινει είναι ένα παρα πολύ υψηλο επιπεδο υποταγης.

    Καταλαβαινω απολυτα πως είναι μια πολύ σοβαρη αποφαση. Καταλαβαινω επισης πως είναι ενδειξη αφοσιωσης και υποταγης. Νομιζω όμως πως την αποφαση αυτην δεν την παιρνει ο slave. Είναι μια αποφαση που παιρνει καθαρα Η Mistress για το τι θα κανει με την ιδιοκτισια Της. Σιγουρα η επιθυμια του slave να εχει πανω του κατι μονιμο που να δειχνει πως είναι ιδιοκτησια Της θα εχει το ποσοστο της στην αποφαση. Υπαρχει όμως και η περιπτωση να Αποφασισει Η Mistress να κανει αυτό το σημαδι η ιδιοκτησια Της χωρις να υπαρχει αυτή η εντονη επιθυμια από μερους του slave. Τοτε τι γινετε? Μπορει να είναι εντονη επιθυμια από μερια Της Mistress μονο.
    Όταν είναι καποιος ιδιοκτησια, εχει αποφασισει πως εχει παραδωσει τον ελεγχο για την πορεια της ζωης του Στην Mistress. Το να υποβαλει τις δυσκολιες που θα εχει από μια αποφαση, οπως ένα μονιμο σημαδι, είναι κατανοητο. Αλλα νομιζω πως δεν είναι σε καμια περιπτωση αποφαση δικη του για το αν θα γινει αυτό το σημαδι η όχι. Αυτος απλα ακολουθει ή όχι.
     
  10. inlx

    inlx Regular Member

    Δύο διευκρινίσεις, για να μην παρεξηγηθούν αυτά που έγραψα:
    Όταν λέω "ένδειξη πάθους" εννοώ αυτό: Μην κρίνουμε ΜΟΝΟ την "ποιότητα" ενός slave επειδή μόνο και μόνο αποφάσισε να κάνει το tatoo που του ζήτησε η mistress του. ΜΠΟΡΕΙ να υπάρξουν και διάφοροι που σε μια στιγμή πάθους να το κάνουνε, και μετά έξι μήνες από δω πάν κι οι άλλοι... Υπάρχουνε τέτοιοι χαρακτήρες, παρορμητικοί ας τους πούμε. Μ΄ αυτό δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πω ότι τέτοιος είναι o sub της Ms Aliki, πώς άλλωστε να πω κάτι τέτοιο, ούτε που τον ξέρω τον άνθρωπο και δεν έχω κανένα δικαίωμα να αμφισβητώ χωρίς λόγο το βάθος των συναισθημάτων του καθενός, απλά το νόημα της παρατήρησης μου ήτανε μην πούμε απλώς ότι α, αυτός έκανε branding, άρα είναι καλός, τέλοιος σκλάβος... Σίγουρα δεν είναι το ΜΟΝΟ κριτήριο. Αν λέω κάτι αυτονόητο συγχωρέστε με.

    Τώρα για το ποιανού είναι η απόφαση: Αυτό που λέει ο ipakouos και αυτό που λέω εγώ δεν είναι αντιφατικά μεταξύ τους. Ασφαλώς σε μια D/S σχέση η απόφαση θα είναι της Mistress, αλλά από την άλλη σε μία ελεύθερη κοινωνία ζούμε (ευτυχώς!) δεν θα τον πάει δεμένο χειροπόδαρα στο tatoo parlour τον slave, αν δε θέλει εκείνος δεν θα πάει. Άρα, το να πάρεις την απόφαση να συμμορφωθείς με την απαίτηση (με την απόφαση) της Mistress, θέλει οπωσδήποτε αρχίδια...
     
  11. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    inlx,αν ο slave μου ήταν από τους παρορμητικούς άρα και επιπόλαιους τύπους,δε θα ήταν slave μου.H φιλοσοφία που υπάρχει πίσω από το D/s δεν αφήνει περιθώρια για ανόητες κινήσεις και αποφάσεις τη στιγμή που κάποιος αποφασίζει να το ενστερνιστεί σαν άποψη και να το κάνει τρόπο ζωής.Σίγουρα ένα tattoo δεν είναι το μόνο κριτήριο αλλά είναι από τα σημαντικότερα όπως τελικά φαίνεται στο thread,διότι ελάχιστοι είναι οι slaves που θα τολμούσαν να το κάνουν.
    Όσο για την ελεύθερη κοινωνία στην οποία ζούμε θα διαφωνήσω αλλά μία ανάλυση δεν έχει σχέση με το thread αυτό.
    Φυσικά και καμμία Mistress δε θα πήγαινε δεμένο χειροπόδαρα τον slave της είτε για tattoo είτε για οτιδήποτε άλλο.Εδώ βρίσκεται και το κλειδί της D/s σχέσης όμως.Ο slave εμπιστεύεται χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ ενδοιασμό τη ζωή του στη Mistress του και δέχεται οτιδήποτε εκείνη αποφασίζει για εκείνον διότι ξέρει πως δε θα έκανε ποτέ κάτι παράλογο η επικίνδυνο.Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο,από ένα χρονικό σημείο της σχέσης και μετά,οι αποφάσεις τις Mistress είναι διαταγές για τον slave και δεν υπάρχει περιθώριο άρνησης.
     
  12. ipakouos

    ipakouos Regular Member

    RE: RE: Permanent marks

    Σε καμια περιπτωση δεν ειχα διαθεση να παρεξηγησω οτι εγραψες  . Απλα χρησημοποιησα τα συγκεκριμενα λογια για να αναπτυξω τις σκεψεις μου