Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Pony Play

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Konstantinos, στις 26 Μαϊου 2005.

  1. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Το συγκεκριμενο game δεν μου αρεσει αλλα γενικα εχει αρκετους οπαδους στο εκσωτερικο. Βεβαια εκτος απο οτι για τα ελληνικα δεδομενα ειναι πολυ προχωρημενο απαιτει και περιεργο εξοπλισμο και χωρο. Υπαρχουν fems που εχουν κανει ponygirl training η Masters που κανουν τετοιο training εδω? Επισης θα ηθελα αποψεις γενικα απο males και females στο ponygirl training

    77] 78] 79]
     
  2. BDSM_lover

    BDSM_lover Regular Member

    Mmmm merikes fores omologw oti mou aresei na vlepw fotos apo to internet me thema ta Ponygirls, alla genika den me pathiazei auto to style paixnidiou ! Safos kai apaiteitai akrivos eksoplismos gia na ginei sosta olo auto to skiniko kai kata tin gnomi moy, anikei ston tomea oloklirotikis tapeinosis mias sklavas pio poly kai as exei kai somatikes timories mesa, opos demeni i sklava na trava tin amaksa h na tin mastigonei o Afentis/tra tis, mias kai kanei ton rolo enos zwou, diladi tou pony  
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Έναν δύο Masters γνωρίζω στην Ελλάδα που να Τους αρέσει το pony training. Η αλήθεια είναι πως δεν το συναντάμαι συχνά στην χώρα μας. Πιο συχνά συναντώ dog trainning. Οτι έχει να κάνει με τετοιου είδους training είναι δυσκολο αφού για κάποιους θεωρείται έντονος εξευτελισμός. Επίσης απ'οσο γνωρίζω συνηθίζεται σε σκλάβες και όχι σε submissives.
     
  4. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ponyplay-Ιστορία

    Το συγκεκριμένο θέμα το ψάχνω εδώ και κάποιο διάστημα και έχω μαζέψει κάποιο υλικό.
    Εδώ παραθέτω ότι έχω μέχρι στιγμής μεταφράσει απο το http://www.tdl.com/~thawley/ponyfaq.htm.
    _________________________________________________________

    Τι είναι το Ponyplay.

    Το Ponyplay είναι μια μορφή παιχνιδιού BDSM ή/και φετίχ, και υποκριτική ρόλων. Είναι μια ανταλλαγή δύναμης μεταξύ δύο ανθρώπων, Του Κυρίαρχου/ης και του υποτακτικού/ης." Στο ponyplay, ο υποτακτικός γίνεται ένα "ανθρώπινο πόνι." Είναι μια ειδική περιοχή ενδιαφέροντος στο BDSM. Μπορεί να συνδυάσει τη δουλεία, πειθαρχία, κυριαρχία και η υποταγή, μέχρι ακόμη και Σαδομαζοχισμό.

    Το Ponyplay δεν είναι κακοποίηση, μη συναινετική ταπείνωση, ή παιχνίδι κτηνοβασίας.

    Πότε άρχισε αρχικά; Πού άρχισε;

    Φαίνονται να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις για αυτό. Υπάρχουν στοιχεία που παρουσιάζουν ότι Αριστοτέλης αρεσκόταν να τον οδηγούν σαν πόνι από γυναίκες. Μπορεί πράγματι να ήταν πρώτος ο ponyboy.

    Σύμφωνα με την Mistress Autumn, το "παιχνίδι πόνι δημιουργήθηκε στο 1800 κατά τη διάρκεια της βικτοριανής εποχής, με τους χορευτές ενός ορισμένου «ilk» που εμφανίζονταν στη σκηνή ντυμένοι με κοντές φούστες, τους θυσάνους, τα κουδούνια και τα φτερά. Αυτά ήταν τα πρώτα κορίτσια πόνι, τα οποία ωστόσο ήταν αποτέλεσμα του κοινού ερωτικού φετίχ εκείνου του καιρού - αρκετά παλαιότερα περιοδικά όπως και μονογραφίες ασχολήθηκαν με την έννοια της υποβιβασμένης - πειθαρχημένης ponygirl, και στην πραγματικότητα, οι Βρετανοί είναι κατά πολύ προχωρημένοι στην έννοια αυτή."

    Υπάρχουν επίσης φήμες ότι ο βασιλιάς Ibram ΙΙ ο οποίος κυβέρνησε στο μεγαλύτερη μέρος της περιοχής που αποτελεί τώρα την Τουρκία, στο 16ο αιώνα είχε στο στάβλο του ponygirls και μερικά ponyboys.

    Στην Αγγλία στο 16ο αιώνα χρησιμοποιούσαν νέα κορίτσια ως "ponygirls" για να κουβαλούν άνθρακα από τα ορυχεία επειδή ήταν αρκετά μικρόσωμες ώστε να χωράνε στις σήραγγες των ορυχείων.

    Λίγο πριν από τον αμερικανικό εμφύλιο πόλεμο, νέες γυναίκες στις Ηνωμένες Πολιτείες χρησιμοποιούνταν ως "ζώα εργασίας."

    Στις αρχές του 20ού αιώνα, οι ρωσοι αριστοκράτες χρησιμοποιούσαν τις νεαρές γυναίκες αγροτών ως πόνι για μεταφορές.

    Εντούτοις, είναι σαφές ότι αυτά τα συγκεκριμένα "ponygirls" χρησιμοποιούνταν χωρίς τη συναίνεση τους.

    Υπάρχουν επίσης φήμες από το 16ο αιώνα για νεαρές γυναίκες (ηλικίες 14-18) που έμεναν εσώκλειστες σε σχολεία, οι οποίες μετατρέπονταν σε ponygirls με τη βία. Αυτό συνέβαινε κατά την περίοδο 1880 έως το 1930, μέχρι που ξέσπασαν διάφορα σκάνδαλα αφότου ανακαλύφθηκε ότι αυτές οι νέες γυναίκες χρησιμοποιούνταν καθ'αυτό τον τρόπο, και είχε σαν συνέπεια το κλείσιμο πολλών σχολείων.


    Στη δεκαετία του '50 στις Ηνωμένες Πολιτείες, John Willie έγραψε για τα ανθρώπινα πόνι σε μια παράξενη σειρά βιβλίων και περιοδικών.
    Στη δεκαετία του '80 εμφανίστηκε μια κινηματογραφική ταινία με τον τίτλο Perils of Gwendolyne, όπου σ' ένα απόσπασμα 5 λεπτών, γυμνόστηθες γυναίκες χρησιμοποιούνται για να τραβήξουν τα άρματα γύρω από ένα υπόγειο βασίλειο.

    Έτσι φαίνεται ότι ενώ ponyplay έγινε ένα καυτό φετίχ προς το τέλος της δεκαετίας του '90, η ύπαρξη του σαν φαινόμενο χρονολογείται.

    Γιατί οι άνθρωποι συμμετέχουν σε αυτό το είδος παιχνιδιού;

    Όπως με οποιαδήποτε άλλη μορφή παιχνιδιού BDSM, εάν υποβάλατε δέκα διαφορετικούς λάτρεις του ponyplay αυτήν την ερώτηση, πιθανώς θα παίρνατε δέκα διαφορετικές απαντήσεις!

    Ο Paul Reed, που εκδίδει το Equus Eroticus τοποθετείτε ως εξής:
    "Τι βρίσκω διεγερτικό στο ponyplay είναι η απόλαυση της ανταλλαγής της δύναμης: ένα άτομο που δίνει σε άλλο το δικαίωμα ή/και το προνόμιο ή/και την τιμή της υποταγής. Οι γυναίκες και τα πόνι είναι πιθανώς τα ομορφότερα πλάσματα στη γη. Αντλώ ένα τεράστιο συναίσθημα ικανοποίησης και ερωτισμού από το ponyplay. Τους έχω να κάνουν οτιδήποτε λέω. Μπορώ να τους αναγκάσω να πάνε αριστερά ή δεξιά, ή μπορώ να κατεβώ τους και να ασχοληθώ με την περιποίηση τους ή οτιδήποτε άλλο αποφασίσω. Είναι απόλυτα στη διάθεσή μου."


    Συνεχίζεται.........


    η λάρα Του.
     
  5. bdsm_rubber

    bdsm_rubber Guest

    einia kati omorfo to pony training pistevo....
     
  6. paroinia

    paroinia Regular Member

    RE: Ponygirls

    Προσωπικά το βρίσκω πολύ άσημο, υπό την έννοια ότι συγχύζουμε τους ρόλους των ανθρώπων με τα ζώα. Αλλά από κει και πέρα, δικαίωμα του καθενός να μετατρέπει σε ό,τι θέλει το σώμα του.
     
  7. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    RE: Ponygirls

    Τελικά είναι ενδιαφέρουσα και απαραίτητη ίσως μια βανίλλα άποψη σε θέματα εξευτελισμού. Για κάποιους από εμάς που βρισκόμαστε βαθιά μέσα στο lifestyle μας θυμίζει πως υπάρχει μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που βρίσκουν άσχημα κάποια από τα πράγματα που βιώνουμε, αποζητάμε και φαντασιωνόμαστε. Πράγματα που κάποτε μπορεί να φαινόντουσαν άσχημα και σε εμάς τους ίδιους. Προσωπικά έχω φθάσει στο σημείο να αγαπάω πολλά από τα αυτά που κάποτε θεωρούσα άσχημα και αποκρουστικά. Πολύ πρόσφατα έφτασα στο σημείο να χαίρομαι όταν ακούω Τον Κύριο μου να με φωνάζει σκύλα ή να με δένει με την αλυσίδα στο κολλάρο, η να μου πετάει το ξυλάκι μου και να μου λέει να το φέρω πίσω με το στόμα. Όμως αυτό έγινε πρόσφατα. Πέντε μήνες πριν αρνιόμουν και να σκεφτώ πως θα πρέπει να φερθώ σαν ζώο. Τώρα είμαι η σκύλα Του και το χαίρομαι γιατί και Εκείνος το χαίρεται. Όχι γιατί βγάζει απωθημένα, όχι γιατί έχει ανάγκη από τον εξευτελισμό μου για να νιώσει Αφέντης, αλλά γιατί με την υπακοή μου να φερθώ σαν σκύλα παίρνει από μενα τόσα που δικαιώνεται η ίδια η σχέση που είναι πάνω απ'ολα σχέση αγάπης, με ας πούμε ιδιάζουσες προτιμήσεις που μας συγκινούν και μας εξιτάρουν βαθιά. Pony Training δεν έχω κάνει και ας μου έχουν πει πως θα μου ταίριαζε λόγο σωματικής κατασκευής και περηφάνιας. Η αλήθεια είναι πως και εγώ το βρίσκω απωθητικό και εξευτελιστικό, όμως τώρα πια δεν μπορώ να σας εγγυηθώ πως το ίδιο θα ισχύει σε μερικούς μήνες γιατί κάποια στιγμή που έφερα το ξυλάκι μου είδα την έκφραση Του και δεν έχω δεί πιο όμορφο θέαμα τα τελευταία χρόνια.
     
  8. inlx

    inlx Regular Member

    RE: Ponygirls

    Εγώ (όπως βλέπετε και στο προφίλ μου) δεν θα κατέτασσα τον εαυτό μου στους vanilla αλλά αυτό που θα μπορούσαμε να πούμε animal play δεν μ'αρέσει καθόλου, όπως και τη φίλη παραπάνω. Νομίζω ότι ο λόγος είναι ο εξής: Δεν μου αρέσει καθόλου η ταύτιση με ζώα, γιατί υποτιμά τα ζώα! Μη γελάσετε, δεν θέλω να πω ότι αισθάνομαι κατώτερος κι από ζώο. Εννοώ το εξής: Είμαι φιλόζωος και δεν θεωρώ τα ζώα κατώτερα ή ανώτερα από εμάς, τα θεωρώ διαφορετικά. Μου φαίνεται λοιπόν πολύ δυσάρεστο να μπλέκουμε τα ζώα στο παιχνίδι μας, βάζοντας κάποιον να προσποιηθεί ότι είναι ζώο. Δεν έχω καμία διάθεση να κάνω scene με έναν σκύλο ή ένα άλογο, και κατ΄ επέκταση δεν θέλω να προσποιηθώ ότι είμαι σκύλος ή άλογο.

    Δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται κατανοητό αυτό... Δεν θα με πείραζε, ίσα ίσα μάλλον θα με ερέθιζε να μου βάλει η όποια αφέντρα (σε τέτοιες ιδέες το μυαλό μου μόνο στη γυναίκα μου μπορεί να πάει, αν και δεν έχουμε κάνει τέτοια πράγματα) λουρί και κολάρο σκύλου, ή ακόμη και να ανέβει στην πλάτη μου για να την πάω βόλτα σαν αλογάκι, απλά δεν μ΄ αρέσει η ιδέα να μ'αντιμετωπίζει σα ζώο κάνοντας το αυτό. Αν η ιδέα είναι "είσαι άλογο" ή "είσαι σκύλος" ευχαριστώ δε θα πάρω. Αν η ιδέα είναι "καβαλικεύω τον άντρα μου" κανένα πρόβλημα  
    Δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό, αλλά σε τελική ανάλυση ο καθένας έχει τα γούστα του...
     
  9. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    RE: Ponygirls

    Για να πω την μαύρη μου αλήθεια δεν νομίζω πως στα μάτια Του φέρνω ιδιαίτερα σε τσοπανόσκυλο....  
     
  10. Mastersteve

    Mastersteve Guest

    RE: Ponygirls

    Συμφωνώ με την Carissa. Δεν έχει σχέση με το ζώο. Κανείς (dom/me ή sub) δεν βλέπει το ζώο στα ponies. Βλέπει την υποταγή. Την εξουσία. Τη συγκεκριμένη συμπεριφορά. Που είναι ερεθιστική, ερωτική, τόσο για τον/την dom/me όσο και για το ponyperson. To ponygirl μου είναι "πιστή ΣΑΝ άλογο", δεν είναι άλογο. Δεν βλέπω το άλογο, βλέπω τη γυναίκα που αγαπάω και μου έχει παραδοθεί. Να συμπεριφέρεται ΓΙΑ ΜΕΝΑ, για την ευχαρίστησή μου σαν άλογο ή σαν σκύλος ή ό,τι άλλο εγώ διαλέξω. Και παραμένει, για μένα, ποθητή γυναίκα.
     
  11. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    RE: Ponygirls

    Αν η ιδέα είναι "είσαι άλογο" ή "είσαι σκύλος" ευχαριστώ δε θα πάρω. Αν η ιδέα είναι "καβαλικεύω τον άντρα μου" κανένα πρόβλημα

    inlx νομίζω ότι είναι λεπτομέρεια παρόμοια με τη δική μου.
    Αν η ιδέα είναι ΄΄Σου προκαλώ πόνο για τιμωρία΄΄ δεν μ αρέσει.
    Αν η ιδέα είναι ΄΄Σου προκαλώ πόνο επειδή μ αρέσει΄΄ τότε μ αρέσει.

    Γούστα είναι αυτά όπως είπες
     
  12. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    RE: Ponygirls

    Όντως γούστα είναι αυτά, αν και ομολογώ ότι ποτέ πριν δεν είχα σκεφτεί σοβαρά να το δοκιμάσω, σε αντίθεση μα το dogtraining που είναι μία από τις τεχνικές που με εξιτάρουν ιδιαίτερα. Ίσως κάποια στιγμή αν είχα τον ανάλογο χώρο και εξοπλισμό να το δοκίμαζα. Συμγωνώ και εγώ με την άποψη ότι το όποιο traınıng που έχει σχέση με ζώα, δεν σημαίνει ότι αντιμετωπίζεις τον/την sub/slave σαν να είναι πραγματικά ζώο, αλλά απαιτείς την υποταγή και την ανάλογη συμπεριφορά αυτού/ής ΣΑΝ να ήταν ζώο.