Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

power

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος amira, στις 17 Απριλίου 2007.

  1. amira

    amira Regular Member

    "Submission is an alternate way of dealing withh power, a way of exploring the nature of your own power, how to access it and choosing to turn it over or not.
    Choose is the key. S/M is a toll for surrender."

    "It's also a wy to exploring what your power is. you know, the more power you give away, the more power you must have! you can't give away what you don't have"
    M. Cybele
    Different loving...

    Αυτόν τον καιρό μέτα απο το δώρο ένος φίλου   μελετάω το Different loving.
    Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο και με μεγάλη γκάμα θέματων.

    στο θέμα σχεικα με την Δυναμη βρήκα γραμένα τα παραπάνω.
    Σιγούρα ένα άτομο που επιλέγει να είναι υποτακτικό πρεπει να έχει τρομερή ψυχολογική δύναμη για να κρατηθεί εύκολα(έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι εγω δηλαδή).
    Όπως εχω πει αρκετες φόρες (αν και εχω κριθεί για αυτο) είναι οτι επιλέγω και βρίσκομαι υπο την Προστασία Του.. Οι λόγοι δικοί μου, αλλά οι αποφάσισεις δικές Του...Σχετικά με το S/M είναι το κλείδι για την υποταγή, αλλίως είναι μια παροδική καύλα....
    Θα ήθελα να ακούσω την αποψή Σ/σας.
     
    Last edited: 17 Απριλίου 2007
  2. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    To D/s ειναι η ερωτικοποίηση της δύναμης και της εξουσιας που καποιος ασκει σε καποιον αλλο.
    Το S/m ειναι η ερωτικοποίηση του πόνου σωματικού οσο και ψυχολογικου, η προκληση του πονου(σαδισμος) και η αποδοχη του (μαζοχισμος)
    Και τα δύο απαιτουν την εμφυτη κλίση, την τολμη της επιλογής, το θαρρος της εξερευνησης.
    Μπορει να συνυπαρχουν μπορει και οχι .
    Δεν πιστευω οτι ειναι το ενα "καλυτερο απο το αλλο " ειναι απλα διαφορετικές καταστασεις.
    Υποψιαζομαι οτι το κινητρο της Κυριαρχίας και της υποταγής ειναι ενας σαδισμος και μαζοχισμος αντιστοιχα που απευθύνεται και κατευθύνεται στον περιορισμο της ελευθερίας του αλλου στην Κυριαρχία και την αποδοχη του περιορισμου αυτού στην υποταγή με στοχο μια μορφη ψυχικής ικανοποίησης . Μια μορφη αορατης φυλακης και δεσμών.
     
  3. Gandalf

    Gandalf Storyteller, Rebel, Mentor

    Απάντηση: power

    Το κλειδί για την απόλυτη υποταγή, είναι η απόλυτη εμπιστοσύνη.

    Όπως μου είπε κάποτε μια φίλη μου, πρέπει όταν ο Κύριος πει στον υποτακτικό να πηδήσει από τον τρίτο, αυτός να το κάνει χωρίς κανέναν φόβο, γιατί θα είναι σίγουρος πως θα είναι από κάτω ο Κύριός του για να τον κρατήσει.

    Για να επιλέξει λοιπόν ο υποτακτικός να αφεθεί υπό την προστασία Του, πρέπει ο εν λόγο Κύριο/α να έχει χτίσει πάνω σ' αυτο. Για να πάρουμε το απόλυτο, πρέπει να δώσουμε το απόλυτο.
     
  4. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: power

    Να συνυπογράψω και εγώ μια φορά.
    Καλώς ήρθατε