Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Queer

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος SAP, στις 4 Ιανουαρίου 2016.

  1. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Προσωπικά δεν θεωρώ ότι ο όρος άφυλος είναι τόσο αντιπροσωπευτικός. Το κορμί επίσης για μένα δεν έχει να κάνει με το φύλο, ή μάλλον για να το πω σωστότερα το φύλο δεν έχει να κάνει μόνο με το κορμί. Με άλλα λόγια μπορεί ένα άτομο βιολογικά να είναι άντρας και κοινωνικά εξωτερικά να έχει την παρουσίαση γυναίκας. Άρα και πάλι για πιο κορμί μιλάμε; για το γυμνό κορμί και τα γεννητικά όργανα ή για τις επιλογές της ζωής;

    εγώ όταν συχνά αυτοπροσδιορίζομαι ως queer άτομο δεν παύω να βλέπω τον εαυτό μου ως γυναίκα. κι ούτε όταν κοιτάζω ερωτικά ένα άτομο αδιαφορώ για την όψη του και αναζητώ μόνο την πνευματική επαφή. απλώς βρίσκω ότι είμαι λίγο πιο ανοιχτή απ' τους περισσότερους ανθρώπους απέναντι στο φύλο του άλλου και στο πώς επιλέγει ο καθείς να το διαχειριστεί.

    δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτή..
     
  2. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    αλλά φυσικά αυτή είναι η δικιά μου οπτική γωνία. ο λόγος που άνοιξα το θέμα αυτό ήταν για να ακουστούν-διαβαστούν και άλλες απόψεις γι' αυτό @AndreDelastange μη διαστάζεις.
     
  3. SAP

    SAP Premium Member Contributor

  4. folha

    folha deja vu

    @SAP μάλλον η άποψή μου για το άφυλος διαμορφώθηκε έτσι λόγω επικράτησης κάποιων στερεοτύπων, πχ δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ τη Φανί Αρντάν να δηλώνει κουΐρ  
     
  5. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Κατι δεν εχεις κατανοησει ή εσυ ή εγω. Το θεμα μας εδω δεν ειναι το αφυλο παντως.
     
  6. AndreDelastrange

    AndreDelastrange Regular Member

    Για μένα το queer είναι το επινοημένο, το αυτοσχεδιασμένο φύλο ή/και σεξουαλικότητα. Τον χρησιμοποιώ κι εγώ τον όρο κατά καιρούς. Νομίζω ότι είναι το πιο ενδιαφέρον προϊόν της σεξουαλικης απελευθέρωσης. @SAP δεν καταλαβαίνω τί εννοείς με το τί κρύβεται πίσω από τον όρο, εξηγήσου παρακαλώ  

    Και να προσθέσω τέλος ότι είναι διαβολεμένα σέξι τα κουήρ άτομα.
     
  7. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    @SAP και γενικα δεν μπορω να καταλαβω ενα πραγμα σε ολα αυτα γιατι πρεπει η σεξουαλικοτητα, η αυτοδιαθεση και οτι αλλη λεξη πρεπει να ειναι μεσο για εκφραση πολιτικης.
     
  8. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αν δεν αναφέρεσαι σε trans άτομα, πώς το εννοείς;
     
  9. SAP

    SAP Premium Member Contributor

    Για μενα π.χ. κρυβεται μια πολιτικη σταση. Και τωρα κωλυομαι να το αναλυσω γιατι ειμαι κουρασμενη αλλα ισως μπορεσω μια αλλη φορα.
     
  10. ShaDowKill_GpR

    ShaDowKill_GpR Owner and Mentor of Nusi.

    Δεν μπορώ να τον κατανοήσω σαν όρο ίσως επειδή δεν έχω γνωρίσει τέτοιο άτομο από κοντά.
    Και δεν έχω κάτσει να μιλήσω μαζί του και να με ενημερώσει πάνω στον τρόπο που αυτό βλέπει
    τον κόσμο σαν Queer. Αλλά θα με ενδιέφερε πάρα πολύ.
     
  11. SAP

    SAP Premium Member Contributor

  12. SAP

    SAP Premium Member Contributor