Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Release Κυρίαρχου από υποτακτικό

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 25 Απριλίου 2011.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Release Κ από υ …

    Προσωπικά εκτιμώ και απ΄ όσο έχω δει, ο Kυρίαρχος-Ιδιοκτήτης δεν φεύγει απλά από τη σχέση, όταν η σχέση αυτή είναι Ms, μακροχρόνια. Προετοιμάζει τη σκλάβα για αποδέσμευση, αν πρόκειται να μείνει αδέσποτη εκείνη, ή της βρίσκει άλλο Ιδιοκτήτη.
    Δεν μπορεί μια σκλάβα που πέρασε από εκπαίδευση - και για μένα αυτό είναι ένα από τα βασικά σημεία στα οποία η σκλάβα διαφέρει από την υποτακτική - η οποία εκπαίδευση δημιουργεί "εξάρτηση", μια σκλάβα που ακολουθούσε εντολές από το τι να φορέσει μέχρι το πότε και με ποιόν να χύσει, να βρεθεί χωρίς καθοδήγηση από τη μια μέρα στην άλλη.
    Δεν μπορεί μάλλον να επιτρέψει Αφέντης που σέβεται τον εαυτό Του να συμβεί κάτι τέτοιο.
    Όχι γιατί δεν θα καταφέρει η σκλάβα να επιβιώσει, αλλά τι θα της στοιχίσει κάτι τέτοιο, τόσο σε χρόνο όσο και σε πόνο?
    Αφού λοιπόν της δηλώσει πως την αποδεσμεύει, λογικά θα την προετοιμάσει για το μέλλον.

    Σε πιο προσωπική νότα τώρα, μια και με ρωτάς...

    Δεν έχω δικαίωμα να ζητήσω αποδέσμευση. Το έχω αποποιηθεί.
    Και δράττομαι της ευκαιρίας να επεξηγήσω αυτό το θέμα, γιατί από πολλούς δεν γίνεται κατανοητό.

    Πολλοί μου κάνουν ακριβώς την ερώτηση αυτή, σιγά μην κάτσεις αν δεν είσαι ευτυχισμένη. Σιγά μην κάτσεις αν δεν σου δίνει σημασία, αν δεν επικοινωνεί για μεγάλα διαστήματα μαζί σου, αν δεν σε ικανοποιεί σωματικά, αν δεν σου δίνει καθοδήγηση και έλεγχο.
    Απλά σηκώνεσαι και φεύγεις...

    Εδώ ακριβώς βρίσκεται η ουσία.

    Στο ότι δεν μπορώ ως άτομο, να πάρω πίσω μια σημαντική υπόσχεσή μου, ακόμα και στην υπόλοιπη ζωή μου, προς κανένα σχεδόν (γι αυτό και σχεδόν ποτέ δεν υπόσχομαι αν δεν είμαι βέβαιη πως μπορώ να το "καλύψω". Ούτε καν να πάω για δείπνο. Αν δεν γουστάρω να πάω, δεν θα πω όλο χαμόγελα, μα ναι ναι οπωσδήποτε θα έρθω και να μην εμφανιστώ).
    Φαντάζεσαι λοιπόν πόσο δύσκολο/ κοντά αδύνατο είναι για μένα να μην κρατήσω μια "υπόσχεση" του είδους - Αποποιούμαι το δικαίωμα μου να ζητήσω release?

    Τι σημαίνει λοιπόν, έχοντας υπόψη το πιο πάνω, έχω αποποιηθεί το δικαίωμα να ζητήσω release?

    Σημαίνει πως ακόμα κι αν είμαι δυστυχισμένη δεν δικαιούμαι να αιτηθώ αποδέσμευση.
    Αλλά μπορώ να παρακαλέσω να μου επιτραπεί να εκφράσω αυτή μου την δυστυχία.

    Από Εκείνον λοιπόν εξαρτάται αν θα αποφασίσει πως δεν θέλει δίπλα του ένα δυστυχισμένο σκλαβί και να δώσει μόνος Του ρελιζ, ή θα με κρατήσει εκεί με το ζόρι για κάποιο διάστημα, αν οι λόγοι που είμαι δυστυχισμένοι είναι παράλογοι και επιθυμεί να δουλέψει ακόμα μαζί τους.

    Αν λοιπόν Ο Κύριος μου, αποφάσιζε πως και δυστυχισμένη με επιθυμεί ιδιοκτησία Του, εγώ προσωπικά η λάρα, θα έμενα εκεί. Όπως σε κάποιο παλιό νήμα ονόμασες "παρκαρισμένη".

    Δεν θα κατέκρινα όμως κάποια που δεν θα το έκανε.

    Απλά εγώ δεν θα έφευγα ποτέ, αν δεν με Έδιωχνε Εκείνος...

    Μπορεί να είναι και βλακεία μου.
    Δεν ξέρω.

    Απλά αυτή είμαι και κάποια πράματα ξέρω πλέον πως, για να μην πω αδύνατο, ιδιαίτερα δύσκολα μπορούν να αλλάξουν.

    Ίσως στην επόμενη ενσάρκωση μου  
     
  2. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Release Κ από υ …

    @lara, το σωστό θα ήταν να γίνεται αυτό που γράφεις όταν ο Κ θέλει να φύγει από την σχέση, γίνεται όμως; Εγώ πιστεύω ότι πλην ελαχίστων εξαιρέσεων πως όχι, δεν γίνεται.
    Ας μην είμαστε ρομαντικοί λοιπόν και ας παραδεχθούμε ότι και οι bdsm σχέσεις τελειώνουν σχεδόν όπως όλες οι άλλες σχέσεις.





    Για να το εμπεδώσω: δεν περνάς καθόλου καλά σε μια Μ/ς (σε έχει σχεδον παρατήσει ο Κ σου) και όχι μόνον δεν φεύγεις μόνη σου, αλλά δεν ζητάς ούτε καν αποδέσμευση; Ε, καλά είσαι και πολύ μαζόχα... 

    Δεν θα αμφισβητήσω αυτά που μου λες, απλά θα σου βγάλω το καπέλο!  
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Release Κ από υ …

    Θα συμφωνήσω.
    Αυτό ίσως οφείλεται στο ότι όλα σήμερα γίνονται γρήγορα.
    Μπαίνει ο κόσμος στο bdsm και μέσα σε μια βδομάδα θεωρεί πως έγινε ειδικός, κάνουν σχέσεις γρήγορα, όσο κρατάει ο έρωτας υπόσχονται ο ένας στον άλλο τα πάντα και μόλις περάσει, δεν ταιριάξαμε-->χωρίζουμε.

    Εν ολίγοις, ο λόγος είναι πως το Ms όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ και μερικά άλλα άτομα, είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνια και κόπο και εκπαίδευση και αλληλεπίδραση και πραγματική επιθυμία για ανταλλαγή εξουσίας, ενώ αυτό που αντιλαμβάνεται πολύς άλλος κόσμος, ως επί το πλείστο αφορά συνεδρίες και παρτούζες κι όσα φάμε κι όσα πιούμε κι όσα αρπάξει ο κώλος μας - σημείο των καιρών υποθέτω  

    Κι ακριβώς επειδή οι πραγματικές Ms σχέσεις είναι ελάχιστες, δεν συμβαίνει αυτό που είναι λογικό να γίνει σε μια σχέση που η σκλάβα έχει περάσει από εκπαίδευση, διαμόρφωση αντιλήψεων, συμπεριφοράς κ.ο.κ.
    Στις πλείστες σχέσεις που ονομάζονται Ms σήμερα η εκπαίδευση αφορά άνοιγμα της κωλοτρυπίδας. Ε κάτι τέτοιο μπορεί εύκολα να το ξεπεράσει η σκλάβα και να πάει πάρα πέρα.  

    /me γελά με την καρδιά της

    Ναι υποθέτω με όλα αυτά είναι λογικό να υποθέσει κανείς πως είμαι πολύ μαζόχα!

    Εκείνο που λέω, είναι πως εμπιστεύομαι πως Ο Κύριος μου, όταν κι αν αποφασίσει πως δεν επιθυμεί και δεν με χρειάζεται άλλο (φτου φτου) και είναι βέβαιος πως ποτέ δεν θα ήθελε για τους όποιους λόγους να τον υπηρετώ, θα μου πει ο Ίδιος να πάω στο καλό  
    Και θα φροντίσει να είναι όντος καλό, με τον ένα ή άλλο τρόπο..
    Είτε φροντίζοντας να δυναμώσει η σκλάβα του και να μπορεί να αντεπεξέλθει χωρίς την ύπαρξη του με οποιοδήποτε τρόπο στη ζωή της, είτε μέχρι να βρεθεί άλλος κατάλληλος Ιδιοκτήτης, γιατί και σκυλί δικό σου να δώσεις σε άλλο, επιθυμείς να είναι ο ιδιοκτήτης αυτός καλός και να φροντίζει το σκυλί σου, ακόμα κι αν εσύ δεν θες ή δεν μπορείς να το κάνεις.
     
  4. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Release Κυρίαρχου από υποτακτικό

    Την εποχή των Λουδοβίκων, μία κυρία της αριστοκρατίας
    ρώτησε το ράφτη της πόσο κοστίζουν τα καινούργια φορέματα που της έραψε.
    Η απάντηση του ράφτη ήταν:
    «Δεν ζητώ ποτέ χρήματα από μία κυρία!»
    - “Μα, αν εκείνη δεν σας πληρώσει, τότε τι θα κάνετε;»
    - “Α, τότε αυτό θα σημαίνει πως δεν είναι κυρία, οπότε και θα τα ζητήσω..»

    λάρα,
    Οι συμβάσεις που υπογράφουμε είτε με μελάνι είτε με την ψυχή μας
    έχουν νόημα και ουσία μόνο όταν όλοι οι όροι τηρούνται απαρέγκλιτα από όλα τα μέρη που συνυπογράφουν.
    Πολλάκις αυτό παραβιάζεται και ξέρεις γιατί;
    Επειδή οι άνθρωποι έχουμε την έμφυτη τάση
    να ερμηνεύουμε κατά το δοκούν, το οποίο δοκούν
    μεταβάλλεται με τη ροή του χρόνου και όσα αυτή συμπαρασύρει μαζί της.
    Αναφορικά με τις συμβάσεις της μελάνης λοιπόν,
    λόγω χρόνου και δοκούντος
    η κοινωνία των ανθρώπων θεσμοθέτησε τη δικαστική εξουσία.
    Απέμειναν οι συμβάσεις της ψυχής
    που σε αυτές συμπεριλαμβάνονται και αυτές του λόγου, (όρκοι & υποσχέσεις).
    Ελλείψει δικαστή, την εξουσία του ασκεί
    η σχέση νοήματος -- ουσίας της συγκεκριμένης σύμβασης
    σε άρρηκτη συνάρτηση με το χρόνο.
    Δηλαδή,
    τι αποκόμιζε επί της ουσίας τότε που σύναψε τη σύμβαση το κάθε μέρος της
    οπότε και αυτό νοηματοδοτούσε το συμβόλαιο
    και τι αποκομίζει τώρα, πάντα επί της ουσίας,
    όπερ (τώρα) νοηματοδοτεί (διαφορετικά) το (ίδιο) συμβόλαιο;

    Δεν είμαι δικαστής, αλλά φαντάζομαι πως κάπως έτσι θα προσπαθούσε
    ένας φαντασιακός δικαστής να αποφανθεί επί της συμβάσεως.

    Αλλού καλή μου είναι το ζήτημα.
    Το ρόλο του δικαστή καλείται σε τέτοιες περιπτώσεις
    να παίξει το κάθε μέρος της σύμβασης κατά μόνας.
    Όταν δεν το πράττει δεν είναι τόσο επειδή αμφιβάλλει για την ορθή απόφαση
    αλλά μάλλον γιατί συγχέει την παραχώρηση των εξουσιών στην οποία είχε συγκατατεθεί.

    Οι όροι, είπαμε, πρέπει να τηρούνται απαρέγκλιτα.
    Σε συμβόλαια M/s απαρέγκλιτος μεταξύ άλλων όρος είναι η παρουσία αμφοτέρων.
    Από εκεί και πέρα ο καθένας ερμηνεύει - το ξανάπαμε - κατά το δοκούν.
    «Δοκούν» και «πίστη στις υποσχέσεις μου» αντιφάσκουν.
    Η αντίφαση καταργεί, στα εξ ων συνετέθη, τη Σύμβαση.
    Μα, το χειρότερο είναι άλλο.
    Πέρα από την όποια σύμβαση, καταργεί αυτούς που τη συνήψαν κάποτε,
    δηλαδή τους ανθρώπους, άρα την ουσία και το νόημα μαζί,
    οπότε μοιραία καθίσταται κενό γράμμα.
    Υποτίθεται ότι το bdsm καλύπτει τα κενά των γραμμάτων στις ανθρώπινες σχέσεις.
    Δεν τα κάνει ακόμα πιο χαοτικά.
    Δεν φαντάζομαι να διαφωνείς.
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Release Κυρίαρχου από υποτακτικό

    @Master Do

    Δεν μπορώ να πω αν συμφωνώ ή διαφωνώ μια και ειλικρινά δεν κατόρθωσα να κατανοήσω τι προσπαθείς να πεις.
    Τις λέξεις τις κατανοώ ξεχωριστά, τις προτάσεις αδυνατώ.

    Όπως και νά 'χει ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες, αλλά εγώ προσωπικά χωρίς μεταφραστή που να είναι σίγουρος για το τι γράφεις, δεν με βλέπω να βγάζω άκρη.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Release Κυρίαρχου από υποτακτικό

    Εξαιρετικό ποστ. Θέλω να δόσω rep, μόλις καταστεί εφικτό ...  
     
  7. Olympos

    Olympos Regular Member

    Απάντηση: Release Κυρίαρχου από υποτακτικό

    Για μας τους παλιους...


    Οπως λεει και ο ποιητης, καποιος παρακαλει για ρηλιζ....
    Παρακαλει για ρηλιζ ενας Κ ???
    (Κατα το "πονανε ωρε Μανολιο τα παλικαρια?)
    Να περνατε καλα
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Release Κυρίαρχου από υποτακτικό

    Δεν μου εξηγείς και μένα αφού κατάλαβες?  
     
  9. Master DO

    Master DO Regular Member

    Απάντηση: Release Κυρίαρχου από υποτακτικό

    Το αντίθετο θα με εξέπλητε.
    Προσπάθησα απλώς να ασχοληθλω με την παρούσα ενσάρκωσή σου
    αφού για την επόμενη κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί.
    Θα ήμουν ο τελευταίος που θα αμφισβητούσε την εθελοδουλοφροσύνη σου.
    Μοναχά, ρωτάω κάτι.
    Γιατί είσαι σκλάβα;
    Για να ζεις καλά ή για να είσαι συνεπής;
    Αν μπορείς να τα συνταιριάζεις ταυτόχρονα, αποσύρω την ερώτησή μου ως άκυρη.
    Αν όχι και πρέπει να επιλέξεις ένα από τα δύο - αυτό εσύ το ξέρεις -
    τότε η απάντηση που θα δώσεις θα σου εξηγήσει όλο το κείμενο.
    Αν πάλι υπάρχει κάποιος άλλος λόγος ισχυρότερος των παραπάνω,
    δεν μπόρεσα να τον καταλάβω με τη μέτρια αντίληψή μου στα γραπτά σου,
    οπότε συμπάθα με.

    Με κάθε εκτίμηση.
     
  10. Heretic_Angel

    Heretic_Angel Regular Member

    Απάντηση: Release Κυρίαρχου από υποτακτικό

    Εν εννόησα καλώς, ο Master_DO εξηγεί ότι το συμβόλαιο που υπάρχει μεταξύ των μελών, είτε λεκτικό, είτε γραπτό για μια M/s, D/s σχέση, πρέπει να τηρείται κατά γράμμα.

    Διαφορετικά, απλά αποτελεί "κενό γράμμα". In other words, μια σχέση BDSM πρέπει να διακατέχεται από "νόμους", γραπτούς ή άγραφους, που πρέπει να τηρούνται, αλλιώς δε μιλάμε εξ' ορισμού για BDSM.

    Για να μη τα πολυλογώ, συμφωνείτε και οι δύο απλά δεν το έχετε καταλάβει ακόμα. Ειρήνη υμίν.
     
  11. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Απάντηση: Release Κ από υ …



    Πολυ σωστη συμπεριφορα,σε αντιθεση με οσα βλεπουμε γυρω μας,"σκυλοφιλους"(και οχι φυσικα ζωοφιλους)δηλαδη που παρατανε τα σκυλια τους στους πεντε δρομους,οταν για οποιοδηποτε λογο δεν επιθυμουν πλεον να ζουν μαζι τους.Τοσο κοινη πρακτικη απο ανθρωπους που παιρνουν ενα κουταβι,επιπολαια, λες και αγοραζουν ενα ζευγαρι παπουτσια που οταν τα βαρεθουν τα πετανε στην κυριολεξια και οχι ενα ζωντανο πλασμα το οποιο απο τη στιγμη που το παιρνουν οφειλουν να το προσεχουν και να το φροντιζουν για το υπολοιπο της ζωης του.
    Το προβλημα αγαπητη λαρα δημιουργειται επισης οταν ο ιδιοκτητης του σκυλιου δεν θελει η δεν μπορει πια να το φροντιζει,με αποτελεσμα το σκυλι να κακοπερναει και απο την αλλη επιμενει να το κραταει.Το σκυλι απο μονο του,δεν θα φυγει ποτε απο κοντα του.Ακομα κι αν αυτο συμβαινει γιατι δεν βρισκει που να το δωσει,οφειλει,μεχρι να τα καταφερει,να ζοριστει και να περιβαλλει το σκυλι του με την ιδια στοργη και φροντιδα που προσφερε οταν το πηρε πρωτη φορα στα χερια του.
    Αν δεν το κανει,κατα την αποψη μου,δεν ειναι αξιος ως ιδιοκτητης σκυλου και οφειλοντας να εχει επιγνωση αυτης της αδυναμιας του,να μην ειχε μπει στη διαδικασια αποκτησης του εξ'αρχης.
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Release Κυρίαρχου από υποτακτικό

    Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για την επεξήγηση, την χρειαζόμουν.

    Γιατί είμαι σκλάβα?
    Γιατί δεν μπορώ να μην είμαι, έτσι επιλέγω να είμαι σε τέτοιου είδους σχέση που να μην χρειάζεται να είμαι κάτι διαφορετικό απ αυτό που είμαι.  
    Κι όταν κατορθώνω να είμαι αυτό που είμαι και δεν αναγκάζομαι να στραβώνω τη ψυχή μου μέσα στη σχέση, τότε περνάω καλά.
    Και προσπαθώ να είμαι συνεπής, χωρίς βέβαια πάντα να τα καταφέρνω, τουλάχιστο όχι αμέσως.
    Αλλά η συνέπεια είναι πολύ σημαντική για μένα.
    Και για τις δύο πλευρές βέβαια.