Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SafeWord...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Raistlin26, στις 9 Ιουνίου 2010.

  1. Raistlin26

    Raistlin26 Regular Member

    Να λοιπόν και το πρώτο δικό μου νήμα...
    Είναι απαραίτητη η safeword?
    Δεν χαλάει το σκηνικό (μιλάω για 24/7 Μαστερ/σκλαβα και οχι για bdsm sessions)? Νομίζω ότι αν φτάσεις σε σημείο που η σκλάβα σου σε εμπιστεύεται απόλυτα το safeword είναι άχρηστο.
    Θα ήθελα τις απόψεις σας, και κυρίως των έμπειρων στον χώρο, που εχουν κάνει τέτοιες σχέσεις όπως περιγράφω. Είχατε safewords?
    και για να γνωριζόμαστε κιόλας, εγω τώρα κανω τα πρώτα μου βήματα σε μια 24/7 Μ/s σχέση, κ όχι δεν εχω επιτρέψει την ύπαρξη safeword. Θα βοηθήσει την σκλάβα μου να ανοιχτεί πιο πολύ, η θα μειώσει την εμπιστοσύνη που πρέπει να μου εχει για να συνεχίσουμε .
    p.s είναι τελειως άπειρο το καημενο σαν σκλάβα, οποτε τα μαθαίνει ολα απο την αρχή, αν και έχει πολλες προοπτικές.

    Safeword λοιπον... υπερ ή κατα? και γιατι?
     
  2. thanasis

    thanasis Contributor

    Με εμπειρίες 24/7 D/s, όχι Μ/s,

    υπέρ δαγκωτό. Οι αντοχές της υ σου σήμερα ενδέχεται να είναι πολύ διαφορετικές (και μειωμένες) από τις αυριανές της αντοχές. Όπως εξελίσσεται η σχέση και μαθαίνεις να διαβάζεις το σώμα του άλλου, καθίσταται λίγο-πολύ obsolete, αλλά καλή ιδέα είναι (ποτέ δεν ξέρεις) να το έχεις εν ισχύ πάντοτε.

    Ως προς το πώς θα το εκλάβει, συνήθως είναι ευκαιρία για παραπάνω άνοιγμα και χτίσιμο εμπιστοσύνης, ειδικά στα πρώτα βήματα της σχέσης.

    Καλά ταξίδια!  

    PS. Dragonlance το νικ?
     
  3. Raistlin26

    Raistlin26 Regular Member

    Απάντηση: Re: SafeWord...

    Ναι...  
     
  4. Predator

    Predator Regular Member

    Απάντηση: SafeWord...

    Για μένα, υπερ! Πάντα να υπάρχει η λέξη ασφαλείας γιατί όσο σούπερ Master και slave ή D/s να είστε ή θέλετε να γίνετε, δεν μίλαμε για αντικείμενα, όπως ένα έπιπλο, άψυχο. Μιλάμε για ανθρώπινες ζωές και ανάγκες. Με αυτό δεν παίζουμε. Προσωπικά αν ήμουν sub/slave και γνώριζα, ότι και να γίνει/τύχει(?) άσχημο και πέρα απο τα συμφωνηθέντα, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την "λέξη" πρίν να είναι αργά, η σιγουριά αυτή (ανάμεσα σε άλλους παράγοντες) θα με ωθούσε να καλυτερέψω τον εαυτό μου πιο πολύ και ειλικρινά, αληθινά. Το ίδιο ισχυεί στην Κυριαρχική μου πλευρά. Αμφίδρομα πάντα.

    Και για να δώσω έναν εύθυμο τόνο στο post μου (με σεβασμό και εκτίμηση πάντα), η "λέξη" αυτή είναι σαν... προφυλακτικό, δηλ. καλύτερα να έχεις ένα και να μην χρειαστεί παρά να χρειαστείς ένα και να μην έχεις.

    Καλή σου/σας συνέχεια!
     
  5. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: SafeWord...

    Για να μπορεσεις να προφερεις τη safe word πρεπει να εχεις στομα και αναπνοη ελευθερα,
    αρα δεν ισχυει για καθε περιπτωση και ειδικα σε "δυσκολες" περιπτωσεις ,
    οποτε αχρηστη ειναι, το θεμα ειναι να εχει αναπτυχθει τετοια σχεση ωστε ο κυριαρχος να γνωριζει ποτε να υποχωρησει.
     
  6. Απάντηση: SafeWord...

    Τα safewords είναι για sessions. Όχι για σχέσεις ουσίας...
     
  7. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Απάντηση: SafeWord...

    Για αυτές τις περιπτώσεις, υπάρχουν και τα τραγουδάκια. Δεν κατανοώ γιατί μια τόσο ευκόλως προσπελάσιμη δυσκολία καθιστά το safeword άχρηστο.
     
  8. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Σίγουρα στην αρχή είναι απαραίτητη, καθώς περνάει ο καιρός και γνωρίζει ο ένας τον άλλον και κυρίως ο Κυρίαρχος τις αντοχές του υποτακτικού του, τότε αυτή η λέξη αχρηστεύεται από μόνη της. Το να έχεις safe word δε σημαίνει οτι είσαι λιγότερο Master ή Dom, αλλά οτι βάζεις τον άνθρωπο πάνω από οτιδήποτε άλλο.

    Να θυμάσαι οτι είναι πάντα καλύτερο να προλαμβάνεις παρά να τρέχεις μετά για το κάθε τι που μπορεί να συμβεί στη σύντροφό σου. Άλλωστε αν σε ενδιαφέρει όντως μια M/s σχέση τότε θέλω να πιστεύω οτι ξέρεις τι σε περιμένει και τι απαιτείται από εσένα.

    Αυτά για την ώρα...
     
  9. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Απάντηση: SafeWord...

    συμφωνω! 
     
  10. Απάντηση: SafeWord...

    Για ποιο λόγο; Δεν υπάρχει περίπτωση, όσο καλά κι αν ξέρεις τον άλλο, να συμβεί κάτι που θα πραγματικά "θα χαλάσει το σκηνικό";
     
  11. Απάντηση: SafeWord...


    Πιστεύω πως όχι...εξαρτάται βέβαια και από τον άλλο.Αν η σχέση έχει τις βάσεις που χρειάζεται νομίζω πως δεν θα χρειαστεί...
     
  12. Revenant

    Revenant Staff Member

    Απάντηση: SafeWord...

    Αρκετά ηρωικό αυτό που βλέπω.