Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SafeWord...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Raistlin26, στις 9 Ιουνίου 2010.

  1. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Η διαφοροποίηση, όπως είπαν κι άλλα μέλη, είναι ότι το "με σφίγγει η δέστρα" είναι ένα μήνυμα που μεταφέρει μια πληροφορία, μερική.
    Το safeword σημαίνει τέλος όλα.
    Δεν είναι κάτι επιμέρους. Είναι λήξη.

    Νομίζω γενικά στο νήμα (αν και δεν διάβασα το σύνολο των ποστς), αναπτύχθηκε κυρίως η Κ πλευρά, ακόμη και από υ μέλη.

    Ίσως, αν ιδωθεί και από την υ πλευρά, να γίνει πιο κατανοητό.

    Το "με σφίγγει η δέστρα", λέει μόνον αυτό: είναι καινούργια η δέστρα, είναι λίγο πιο πρησμένο το χέρι σήμερα γιατί είναι καλοκαίρι και είναι λίγο πιο σφιχτή.
    Το safeword θα πει "μεγάλε, ή δεν με 'μετρησες' καλά ή εσύ ξεφυγες και νιώθω ότι δεν την παλεύω μια, φοβάμαι για τη συνέχεια και θελω να σταματήσει τώρα αυτό που γίνεται".
    Άπαξ και μια υ νιώσει αυτό, πώς μετά ξαναμπαίνει σε σεσσιον με αυτόν τον Κ;
    Η δική μου απάντηση είναι: ακόμη και αν μπει, που είναι πιθανό να μπει γιατί δεν θέλει να χάσει την φάση, τη σχέση, την εμπειρία κλπ, θα είναι πάντα με το δάχτυλο στη σκανδάλη, στην τσίτα, μήπως και κάτι ξαναπάει στραβά και φοβηθεί ή νιώσει ότι δεν την παλεύει πάλι κλπ
    Δεν είναι θέμα "συμμόρφωσης" του Κ, είναι θέμα συνολικής επιφύλαξης απέναντι του, δηλαδή αμφισβήτησης του.
    Το αν φταίει η κακή εκτίμηση του Κ, η μαλακία, η ασχετοσύνη του ή οι φοβίες, τα άγχη κλπ της υ, λίγη σημασία έχει. Το θέμα είναι ότι υπάρχει αμφισβήτηση.
    Και για αυτό η κατάσταση δεν προχωράει.
    Δεν μπορεί να προχωρήσει, δεν έχει νόημα να προχωρήσει.
    Θυμίζω ότι μιλάμε για σχέση Κ/υ κι όχι για Τ/b ή s/m σεσσιον, όπου και να υπάρξει επιφύλαξη... χεστήκαμε και η βάρκα γέρνει...
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Mαλάκα μου να σε έχουν κάνει φιτίλια καμιά κοσαριά, να λες "σέιφγουερντ ρε σεις", και να πετάγονται τεσσερσήμισυ μπρατόπουλα να σ' λεν "σάλτα μαρή λουλού, πούμαθες και το σέιφγουερντ", εμάς ο ντάντης μας σκίζει κατά βούλησιν μας παίρνει και κοκά, ποιανού ντάντη είσι συ μωρή λούγκρα υστερικιά, σοου ας γιορ ντάντη'ς κοκά, μαρή φραγκόκοτα...
    Τρου στόρι...
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Για μένα έχει σημασία η αντίδραση του Κ όταν βρήκες τοίχο. Δεν βλέπω το λόγο να μην ξαναμπείς σε session, στην τελική δεν είναι όλες οι μέρες ίδιες και ούτε οι Κ θεοί, άνθρωποι είναι.
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Κατεβάζεις δυο σουμάδες, να πάνε κάτω τα φαρμάκια, παίρνεις φόρα και βουρ κουτουλιά στον τοίχο.
    Μετά καμαρώνεις.
     
  5. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Καθένας με τις αυταπάτες του...      
     
  6. angel42

    angel42 Regular Member

    'Ετσι για την Αλητεία του πράγματος θα ισχυριστώ το ακριβώς αντίθετο... Το safeword είναι απαρραίτητο μέχρι να υπάρξει (να νιώσει το Κ) πλήρη εμπιστοσύνη στο υ... Και σιγά μην ακούσουμε τις απαιτήσεις του υ να μην έχει safeword γιατί χαλιέται...

    Α.
     
  7. angel42

    angel42 Regular Member


    Ίσως αν το εκλαμβάνατε ότι "Εγώ θα βαράω αλύπητα και αυτό Με τριπάρει, κι εσύ είσαι εκεί στη διάθεσή Μου όχι για το δικό σου subspace αλλά 100% παρούσα με ανιδιοτέλεια για να τριπάρω στο δικό Μου space και στα χημικά που απελευθερώνονται στον οργανισμό Μου όταν βαράω αλύπητα χωρίς να πρέπει να νοιάζομαι, είσαι εκεί για να προσφέρεις αυτήν την Υπηρεσία σε Εμένα με ασφάλεια καθώς σε Εμπιστεύομαι να κάνεις χρήση του safeword όταν στ' αλήθεια δεν αντέχεις άλλο" μπορεί και να το βλέπατε διαφορετικά το όλο ζητηματάκι...

    Και μη Μου πείτε "Ναι αλλά έτσι θα Σας διέκοπτα γιατί θα έπαιρνα τον έλεγχο πάνω μου αφού με δική μου απόφαση θα Σας διέκοπτα" Κάποια στιγμή για όλα υπάρχει ένα τέλος... Να τριπάρουμε Θέλουμε. Όχι να φάμε κάναν άνθρωπο λάχανο...

    Α.
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    24 λάηκ. δυό ντουζίνες.
     
  9. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    @margarita_nikolayevna ευχαριστώ για την απάντηση σας. Θεωρώ όμως ότι δεν τίθεται θέμα κατανόησης αλλά διαφορετικής προσέγγισης.

    Ο κάθε άνθρωπος βλέπει τα πράγματα μέσα από τα δικά του μάτια.
    Υιοθετώ ότι έχει να κάνει με κουβέντα, με κατανόηση, με εξήγηση ,με επεξήγηση κτλ κτλ...
    Τα θεωρώ απαραίτητα μέσα σε μια σχέση, ότι είδους. Οι πληροφορίες που έχεις από πριν θα εξασφαλίσουν το μετά.
    Όχι όμως κατά τη διάρκεια της πράξης. Δεν μου κάνει η πληροφορία για τη δέστρα, όπως και δε μου κάνει καμία άλλη τέτοιου είδους πληροφορία.

    Όταν μιλάμε για εμπιστοσύνη στον Κ καλό είναι να την εχουμε, όταν την έχουμε, και χωρίς καθοδήγηση. Έτσι το νιώθω εγώ, ο καθένας μπορεί να το νιωσει όπως θέλει.

    Από εκεί και πέρα έχω ήδη πάρει θέση για πράγματα που έχουν γραφτεί, δεν χρειάζεται να τα επαναλάβω
     
  10. iolanda

    iolanda Contributor

    Τι να σας πω, δεν μου έτυχε.
    Όσους Κυρίαρχους γνωρίζω αρέσκονται στο να έχουν τον έλεγχο και όχι στο να τον χάνουν.
     
  11. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    @iolanda πιθανολογώ ότι το
    απαντά στην τοποθέτηση σας.
     
  12. Kitten

    Kitten We monsters are necessary to nature also.

    Αφου ισχυει το πρωτο, και αυτο κανονικα πρεπει γιατι Κ αποσυρει το σειφγουρντ με το σκεπτικο οτι ξερει σιγουρα που θα σταματησει οτι εχει εμπιστοσυνη κτλ Εδω δεν υπαρχει εμπιστοσυνη στο οτι το δικαιωμα του σειφγουρντ δεν θα το χρησιμοποιησει σωστα, γιατι οσοι ειπαν οτι δεν χρειαζεται ειπαν αυτο τον λογο , για ποια εμπιστοσυνη μιλαμε τελικα. Γιατι αν αυτο πιστευουν καποια το υ θα το χρησιμοποιησει λαθος πως της εχουν εμπιστοσυνη σε οτιδηποτε αλλο?