Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Safeword...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 21 Ιουνίου 2005.

Tags:
?

Πόσο συχνά είναι απαραίτητη είναι η χρήση safeword?

  1. Πάντα!

    18 vote(s)
    58,1%
  2. Στα «παιγνίδια αντίστασης» ή εξερεύνησης ορίων πόνου.

    4 vote(s)
    12,9%
  3. Όταν γίνονται ανάμεσα σε άτομα που μόλις γνωρίστηκαν.

    7 vote(s)
    22,6%
  4. Ποτέ.

    2 vote(s)
    6,5%
  1. BDSM_lover

    BDSM_lover Regular Member

    Μμμμ για να βαλω τα πραματα στη θεση τους. Αγαπητη lara[E-p] μιλουσα γενικως στο προηγουμενο post μου και ειλικρινα δεν ειχα βαλει κανεναν ως στοχο (με σκοπο για να προσβαλλω οπως το θετεις) ! Αν ηθελα να το κανω αυτο, θα το εκανα τελειως διαφορετικα και σιγουρα θα το καταλαβαινες τι εννοω! Σε οτι εγραψα τωρα, επιμενω στην αποψη μου, οπως εσυ στη δικη σου (οπως ενας αλλος στη δικη του φυσικα). Εθεσα τα επιχειρηματα μου, οπως και εσυ βεβαια και ο καθενας στο φορουμ ειναι νοημων για να καταλαβει τι πρεπει να κανει και τι να ακολουθησει! Δεν προσπαθω να αλλαξω τα μυαλα σε κανεναν! Αν εσυ και οι δικοι σου ανθρωποι στο χωρο μας (ο Master σου, οι αλλοι γνωστοι σου, κτλ), θεωρειτε το safeword σαν κατι περιττο, εγω προσωπικα το θεωρω super SOS και αναγκαιο παντου και παντοτε, οσο καλα και να γνωριζεται το ζευγαρι μεταξυ του !!! Και σαν απαντηση σε οτι μου εγραψες στο τελος, και εγω με την σειρα μου, εχω τρομερη εμπειρια πολλων χρονων στο BDSM, εχω ασχοληθει εκτενως με τον χωρο μας, ειμαι και παντρεμενος καιρο με την αγαπημενη μου Αφεντρα όπου εχω δοκιμασει και πειραματιστει σχεδον τα παντα, στο πληρες εξοπλισμενο prive dungeon μας και οχι μονο !!! Οποτε οπως φαινεται, διαφωνουμε στο θεμα αυτο ριζικως, σεβομαι την δικη σου αποψη ομως και νομιζω το ολο θεμα απλα τελειωνει εδω, χωρις αλλες πομπωδεις εκφρασεις και ατελειωτα posts  
     
  2. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    RE: RE: Safeword...

    Κατά την γνώμη μου το safeword είναι καλό να χρησιμοποιείτε όταν κριθεί σκόπιμο αλλα δεν συμφωνώ πως όσοι δεν τον χρησιμοποιούν είναι νυχτωμέμοι και επικύνδινοι.

    Ούτε σε αυτό συμφωνώ. Απολύτη τυφλή εμπιστοσύνη δεν πρέπει να υπάρχει σε κανέναν δεδομένου πως όλοι μπορεί να κάνουν κάποιο λάθος. Πόσες φορές σε όλους τους τομείς της ζωής έχουμε δει μοιραία λάθη από τους κορυφαίους στον εκάστοτε χώρο ?
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Το safe word δεν εκμηδενίζει την πιθανότητα λάθους, ή άλλου αστάθμητου παράγοντα αλλά συμφωνώ πως χρειάζεται στις περιπτώσεις που αναφέρει η lara[E-p] και ίσως και τον πρώτο διάστημα μιας M/s σχέσης αν το κρίνει Ο Master ή η Mistress, παρ'όλο που ως slave και πάλι συμφωνώ με το...
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Πιστεύω πως ο BDSM_lover έχει δίκιο Κωνσταντίνε, είναι διαφορετικό βαθμιαία να ατονίσει η χρήση του safeword και διαφορετικό να χαρακτηρισθεί εξ΄ αρχής υπερβολική ή περιττή.

    Η προσέγγισή σου στο πρώτο μέρος του post σου αντιφάσκει με την προσσέγγιση στο δεύτερο μέρος καθώς ο μόνος λόγος να μην χρησιμοποιήται το safeword δεν είναι η ... λατρεία πρός τον κίνδυνο ή η αναζήτηση εντονώτερων βιομάτων αλλά η αύξηση της εμπιστοσύνης του υποτακτικού προς τον Κυρίαρχο.
     
    Last edited: 24 Απριλίου 2007
  5. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Το 2ο σκέλος δεν έχει καμία σχέση με το safeword. Το 2ο σκέλος είναι η αποψή μου για θέματα εμπιστοσύνης όχι μόνο για safeword αλλά για οτιδήποτε. Όσον αφορά το πρώτο σκέλος συμφωνώ με τον Bdsm_lover σε γενικές γραμμές αλλά διαφωνώ με την οροόγία που χρησιμοποίησε "νυχτωμέμοι και επικύνδινοι"
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Στην εμπιστοσύνη αναφερόμουν κι εγώ Κωνσταντίνε, το safeword είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με αυτή.
    Αν και το δευτερο post σου εξηγεί σαφέστερα που διαφωνούσες με τον lover εμμένω πως αν δεχθούμε την απουσία safeword απόδεχόμαστε την δυνατότητα ύπαρξης τυφλής εμπιστοσύνης.
     
  7. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Δεν έχω διαφωνία ως προς την ουσία της θέσης του Bdsm_lover αλλά ως προς τις λέξεις που χρησιμοποίησε. Έχω όμως ουσιαστική διαφωνία στον όρο τυφλή εμπιστοσύνη η εμπιστοσύνη (σκέτο) ,είτε είναι σε θέματα Bdsm είτε σε οτίδηποτε θέμα που έχει να κάνει με εμπιστοσύνη και που συναντάμε καθεμερινά στην ζωή μας (ειδήσεις,πολιτική,ιατρικές γνωματεύσεις κτλ)
     
  8. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    γι αυτό το D/s και πολύ περισσότερο το M/s δεν είναι για όλους Κωνσταντινε.

    Διαφορετικές ανάγκες, διαφορετικές επιθυμίες
     
  9. PD

    PD Regular Member

    Εγω προσωπικα συμφωνω αρκετα με τον Konstantinos σε αυτα που ειπε σε BDSM_lover και lara[E-p] και ειδικα εκει που λεει "Απολύτη τυφλή εμπιστοσύνη δεν πρέπει να υπάρχει σε κανέναν δεδομένου πως όλοι μπορεί να κάνουν κάποιο λάθος".

    lara[E-p]: Η γενικη αποψη ειναι οτι το safeword ειναι ακρως απαραιτητο δεδομενου οτι τα BDSM games ειναι ακρως επικινδυνα και παντα υπαρχει η πιθανοτητα του ανθρωπινου λαθους.

    Και μεταξυ σοβαρου και αστειου ... μονο οι μαστουρωμενοι δεν χρειαζονται safeword     γιατι απλα δεν μπορουν να αντιληφθουν ποτε θα την χρησιμοποιησουν   (καμμια μομφη για σενα lara[E-p], μην το παρεις προσωπικα ε;  )
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Εισηγούμαι να διαβάσεις την κατηγορία subspace...τότε θα κατανοήσεις πως αυτό που είπες μεταξύ σοβαρού και αστείου, ισχύει πολύ περισσότερο απ΄ ότι νομίζεις... 

    Πέραν τούτου, έχω να κάνω την εξής παρατήρηση.

    Ποτέ δεν είπα πως δεν πρέπει ποτέ να χρησιμοποιείται από κανένα. Εκείνο που είπα είναι πως δεν υπάρχει το «ΠΡΕΠΕΙ» να χρησιμοποιείται από όλους, και όποιος δεν το κάνει είναι άσχετος.

    Στο θέμα εμπιστοσύνης, θα διαφωνήσω λέγοντας τα εξής: Στην M/s σχέση η έλλειψη απόλυτης εμπιστοσύνης αναιρεί την ίδια την σχέση. Δεν πιστεύω προς Θεού πως Ο Master μου είναι Θεός και ποτέ δεν κάνει λάθη. Αλλά είμαι βέβαιη πως έχει απόλυτο έλεγχο στον εαυτό του πάνω απ’ όλα και αν Έχει αμφιβολία κατά πόσο κάτι μπορεί να είναι επικίνδυνο σε σημείο που να μου κάνει ανεπανόρθωτη ζημία, τότε απλά δεν θα το Κάνει. Αλλά από κει και πέρα, δεν είναι δική μου δουλειά να θέτω τα δικά μου όρια. Λατρεύω το κάθε ξεπέρασμα ορίου αλλά μόνη μου δεν τα καταφέρνω. Γι΄ αυτό μάλλον είμαι εδώ που είμαι και όχι σε κάποια άλλη κατηγορία του bdsm.

    Κάνω ένα scroll στα post και κάνω την εξής παρατήρηση.

    Ανάλογα με το χώρο στον οποίο βρίσκεται ο καθένας, έχει τις ανάλογες απόψεις.
    Άλλες απόψεις έχουν οι kinky switch, άλλες οι Top/bottom, άλλες οι Sm lifestylers και άλλες οι Ds lifestylers κ.ο.κ.

    Πιστεύω πραγματικά πως όπως το φόρουμ βοήθησε εμένα στο να αντιληφθώ την ψυχοσύνθεση, αντίληψη και ανάγκες των άλλων κατηγοριών, έτσι βοηθούνται και άλλοι.
    Θα παραθέσω πιο κάτω κάποια αποσπάσματα από άλλες κατηγορίες:



    Μετά απ’ αυτά με τα οποία συμφωνώ απόλυτα, πρέπει να πω πως όταν αποδεχτούμε πως δεν είμαστε εδώ για να συμφωνούμε απλά επειδή τυγχάνει να είμαστε όλοι κάτω από τη μεγάλη ομπρέλα-BDSM, (κάτω από την οποία χωράμε όλοι), αλλά μέσα από τις συζητήσεις να δούμε πως πέρα από το «δικό» μας bdsm υπάρχουν κι άλλα και δεν έχουμε την μοναδική σωστή άποψη που υπάρχει επειδή εμάς μας εκφράζει αυτό κι όχι κάτι άλλο κι ούτε να κατηγορούμε και να προσβάλουμε εκείνους που έχουν διαφορετικές ανάγκες, ψυχοσύνθεση και αντίληψη, τότε μάλλον θα ωφεληθούμε περισσότερο όλοι.

    η λάρα Του
     
  11. PD

    PD Regular Member

    RE: RE: Safeword...

    Δεν ειπαμε lara[E-p] οτι ΠΡΕΠΕΙ ντε και καλα να χρησιμοποιηθει, απλα ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει για λογους ασφαλειας, ειτε το δεχεσαι ειτε οχι, ειτε το χρησιμοποιησεις ποτε ειτε οχι. Ετσι απλα ΠΡΕΠΕΙ.

    Στην ζωη μας πολλα ΠΡΕΠΕΙ υπαρχουν απλα για λογους ασφαλειας, χωρις να ειναι απαραίτητη η εξηγηση. ΠΡΕΠΕΙ να φοραμε ζωνη οταν οδηγουμε (οσο απολυτο ελεγχο κι αν εχουμε στο αμαξι), πρεπει να φοραμε ΚΡΑΝΟΣ στη μηχανη (οσο απολυτο ελεγχο κι αν εχουμε στην οδικη συμπεριφορα της), ΠΡΕΠΕΙ εκεινο, ΠΡΕΠΕΙ το αλλο.. Ετσι απλα ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει safeword και ας μην την χρησιμοποιησεις εσυ ποτε. Και εγω προσωπικα θεωρω λαθος του Master σου που δεν στο εχει επιβαλει ο ιδιος. Μην ξεχνας, ειμαστε ανθρωποι και εκτος οτι ΔΕΝ ειμαστε αλανθαστοι, ΟΛΟΙ μα ολοι μας εχουμε τα ορια μας..

    Δεν ειναι λοιπον θεμα εμπιστοσυνης, ειναι θεμα ασφαλειας lara[E-p]. Ουτε υποτιμητικο ειναι. Απλα ειναι ΑΣΦΑΛΕΙΑ

    Δυστυχως στην Ελλαδα παντα περνουμε μετρα για κατι, αφου εχει γινει μια φορα το κακο...
     
  12. BDSM_lover

    BDSM_lover Regular Member

    Νομιζω οτι ειδικα στην τελευταια απαντηση που διαβασα, ΠΡΕΠΕΙ να συμφωνησω με τον PD, γιατι με καλυπτει απολυτα ως τροπο σκεψης !!! Και στο φιναλε, κανεις στον χωρο μας δεν θεωρει οτι κανει κατι καλυτερο απο τον αλλο, μιας και υπαρχουν παρα πολλα παρακλαδια και ο καθενας μας εχει τις δικες του ιδιαιτεροτητες, τις δικες του αντοχες, την δικια του φιλοσοφια ζωης και κουλτουρα και φυσικα τις δικες του και μονο φαντασιωσεις ! Απλα πρεπει να σταματησει να δημιουργουνται με το παραμικρο παρεξηγησεις και να πεταγονται "καρφακια", γιατι απλα μεσα απο το γραπτο κειμενο δεν ειναι δυνατον να αποδωσεις με ακριβεια οσα σκεφτεσαι και ετσι μπορει να υπαρχουν παρερμηνειες και μετα τζαμπα κοντρες, οι οποιες ειναι κριμα να γινονται στο φορουμ μας ! Μεσα απο τον ειλικρινη διαλογο ολα μπορει να λυθουν και να τακτοποιηθουν και σιγουρα ειμαστε ενηλικα και νοημονα ατομα και ο καθενας μας αποφασιζει για τον εαυτο του τι θελει να κανει μεσα στον χωρο μας ! Συμπερασμα ? GET THE LIFE