Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Safeword...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 21 Ιουνίου 2005.

Tags:
?

Πόσο συχνά είναι απαραίτητη είναι η χρήση safeword?

  1. Πάντα!

    18 vote(s)
    58,1%
  2. Στα «παιγνίδια αντίστασης» ή εξερεύνησης ορίων πόνου.

    4 vote(s)
    12,9%
  3. Όταν γίνονται ανάμεσα σε άτομα που μόλις γνωρίστηκαν.

    7 vote(s)
    22,6%
  4. Ποτέ.

    2 vote(s)
    6,5%
  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: RE: Safeword...

    Ότι κι αν γίνεται και δεν έχουμε αλλά επιχειρήματα να το ρίχνουμε πως στην Ελλάδα είναι έτσι και είναι αλλιώς. Καταντά αστείο πια.

    Για μένα τα ΠΡΕΠΕΙ θέτονται μόνο από Τον Κύριο μου.

    Το safeword είναι ένα θέμα που δημιουργεί έντονες αντιδράσεις όπου κι αν συζητήθηκε και σχεδόν πάντοτε υπάρχει ένα μεγάλο μέρος που θεωρεί το safeword, απαραίτητο, και κάποιο άλλο που δεν το θεωρεί απαραίτητο, παρά μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

    Όσο για τα μεγάλα σου πρέπει, θα πω πως το να αναγκάζομαι να κάνω δια της βίας και επιβολής του κράτους κάτι που δημιουργήθηκε, βασισμένο στον μέσο όρο πάντα, όπως το να μην δικαιούμαι π.χ να έχω βαθιά πισίνα επειδή κάποιος πνίγηκε, ή να φοράω κράνος επειδή κάποιος θεωρεί πως είναι ικανότερος από μένα να αποφασίζει για τα θέματα της προσωπικής μου ασφάλειας και πολλοί άλλοι νόμοι είναι στέρηση της ελευθερίας μου, που με μαυρίζει μόνο που τα σκέφτομαι, γιατί βλέπω πως σιγά σιγά μετατρεπόμαστε σε μια κοινωνία όπου οι λίγοι επιβάλλονται στους υπόλοιπους, στερώντας τους την ελευθερία επιλογών. Και σε λίγο καιρό θα ΠΡΕΠΕΙ να κλείσει και το κάθε adult forum και site γιατί μια μικρή μερίδα πλουτίζει από την παιδεραστία και θα τους πάρει μαζί μ’ αυτούς όλους η σκούπα. Δικαίωμα σου να ακολουθείς και να υμνείς τα πρέπει, αλλά όχι να προσπαθείς να τα επιβάλεις!

    Ο Μόνος που Έχει αυτό το δικαίωμα, να μου Προσφέρει ή να μου Στερεί οτιδήποτε Είναι Ο Αφέντης μου.

    Κράτα εσύ την άποψη σου και πάψετε πια να προσπαθείτε με μεγάλα ΠΡΕΠΕΙ να προσπαθείτε να επιβάλλετε την άποψη σας σε όλους, κρίνοντας και κατακρίνοντας ότι δεν συμφωνεί με σας.

    Εγώ σέβομαι τη δική σου άποψη, εσύ γιατί επιμένεις να προσπαθείς να μου επιβάλεις την προσωπική σου άποψη με τα ΠΡΕΠΕΙ, φτάνοντας μάλιστα να κρίνεις την δουλειά Του Κυρίου μου?

    Θα φτάσουμε έτσι όπως πάμε να μας αναγκάσουν κάποιοι να ζούμε βάση των δικών τους κανόνων, και θα μας το δίνουν σαν εγχειρίδιο και θα σκοτώνουν όποιον τολμά να μη το ακολουθεί!

    Δική μου ζωή είναι, επίτρεψε μου να την κάνω ότι Επιθυμεί.

    Άλλο να πεις την άποψη σου για το τι θεωρείς εσύ σωστό για σένα και άλλο να προσπαθείς να την επιβάλεις σε όλους, επειδή νιώθεις πως διαταράσσεται η ισορροπία σου επειδή κάποιοι «τολμούν» να έχουν άλλη στάση ζωής.

    Ας συμφωνήσουμε να διαφωνούμε και ας μην χρησιμοποιούμε προσβολές για όποιον διαφωνεί με την άποψη μας.

    Και συνοψίζοντας λέω, πως το safeword, πρέπει να υπάρχει και ο κάθε υποτακτικός, έχει το δικαίωμα να το απαιτήσει για την ασφάλεια του, αλλά αν επιλέξει να μην το κάνει, είναι ελεύθερος να κάνει αυτή την επιλογή.

    η λάρα Του
     
  2. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Θα συμφωνήσω με πολλά posts που διάβασα στο thread αυτό, και δε θα μπω στον κόπο να πω αν είναι καλό να υπάρχει χρήση safeword στα διάφορα sessions, γιατί πιστεύω οτι αυτή η λέξη χρησιμοποιείται σε πολύ extreme περιστάσεις και μόνο όταν υπάρχει πραγματικός κίνδυνος. Από κει και πέρα, πιστεύω οτι η χρήση του safeword ατονεί μετά από κάποια sessions και φυσικά όταν υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν τίθεται θέμα ύπαρξης της λέξης αυτής. Από προσωπική εμπειρία, όσες φορές έχω κάνει session δεν έχει τύχει να την ακούσω, με αποτέλεσμα να πιστεύω οτι η χρήση της είναι αρκετά σπάνια και πολύ δύσκολα μπορεί κάποιος να τη χρησιμοποιήσει. Φυσικά, όταν κάνει κάποιος session είναι υποχρεωμένος να προσέχει τον άλλον, αλλά αυτό το θέμα είναι κάτι διαφορετικό που δεν ταιριάζει στο thread αυτό. Πιστεύω οτι το safeword είναι συμαντικό στην αρχή, όταν γνωρίζονται τα ζευγάρια και δεν υπάρχει κάποια προηγούμενη γνώση των δυνατοτήτων του υποτακτικού/σκλάβου, αλλά στην περίπτωση του σκλάβου, θα πρέπει να προσθέσω οτι η χρήση του safeword είναι καθαρά θέμα ασφάλειας.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    και όμως πρέπει να υπάρχει το safeword, που εν προκειμένω σημαίνει πως πρέπει ο άπειρος υποτακτικός να γνωρίζει πως EXEI δικαίωμα να πεί STOP και να το έχει πληροφορηθεί πριν μπλεχθεί σε κάτι που δεν μπορεί να χειρισθεί, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να επιβάλεται πάντα η χρήση του, γιατί...

    ...κανένας δεν γεννήθηκε ξέροντας

    ...δεν είναι όλοι όσο προσεκτικοί θα έπρεπε

    ...δεν είναι όλοι τίμιοι και ειλικρινείς

    και πρωτίστως

    ...η εμπιστοσύνη (όπως και ο σεβασμός) κερδίζεται δεν δωρίζεται και αυτό απαιτεί χρόνο

    όπως πρέπει ο Κυρίαρχος να ελέγχει κάθε στιγμή την κατάσταση του υποτακτικού.

    και πρέπει να φοράμε κράνος και ζώνη ασφαλείας και ΔΕΝ είναι στέρηση της προσωπικής ελευθερίας αν μη τι άλλο γιατί αν αυτός που δεν το κάνει αποφάσισε να αυτοκτονήσει αυτός πάνω στον οποίο καρφώθηκε δεν φταίει σε τίποτε να τραβιέται για ανθρωποκτονία (ζωοκτονία εν προκειμένω) και να τον κυνηγούν τα χυμένα μυαλά στην άσφαλτο για την υπόλοιπή ζωή του και, στην περίπτωση αυτή, δεν υπάρχει εκεί ο Αφέντης του για να τον προστατεύσει από τον εαυτό του.

    and last but not least, όπως ξαναείπα

    ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΦΕΡΕΙ ΓΝΩΜΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΚ ΠΡΟΟΙΜΙΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΚΡΙΤΙΚΗ

    (caps intentional)

    και να την αντικρούσει αν το επιθυμει προβάλλοντας τα δικά του επιχειρήματα χωρίς αυτό να σημαίνει αναγκαστικά πως κάποιος προσπαθει να επιβάλλει στον άλλο την άποψή του.
     
  4. BDSM_lover

    BDSM_lover Regular Member

    Θα συμφωνησω με τον MasterJp απολυτως σε οτι εγραψε προηγουμενως, μιας και με καλυπτει 1000% ως λογικα επιχειρηματα και σαν φιλοσοφια επισης !!! Και κλεινοντας να πω, πως υπαρχει και μια σοφη παροιμια του λαου μας, που λεει : Λαγος πιπερι ετριβε, κακο της κεφαλης του (της χοντρης και ξερης θα ελεγα, χαχαχα). Ο καθενας ας κανει στο φιναλε οτι τον φωτισει ο θεουλης, μιας που η ζωη του ειναι δικια του και του ανηκει, αλλα οπως ειπε και ο MasterJp και συμφωνω, να μην μπαινουν σε κινδυνο τριτα ατομα που δεν φταινε σε τιποτα !!!
     
  5. PD

    PD Regular Member

    RE: RE: Safeword...

    Νομιζω οτι ο MasterJp με καλυψε ΑΠΟΛΥΤΑ και δεν θα μπω στον κοπο να απαντησω στην προσωπικη επιθεση της lara[E-p] (αν και δεν καταλαβαινω γιατι τετοιο "μενος" αφου στο μεγαλυτερο μερος του post μιλουσα γενικα και οχι προσωπικα)

    Απλα θα τονισω 2-3 πραγματακια που μου αρεσαν απο τον MasterJp:

    Nothing else ..
     
  6. BDSM_lover

    BDSM_lover Regular Member

    Αγαπητε PD, μην ξεχνας οτι σε καθε χωρο, υπαρχουν και οι φανατικοι ! Οπως λεμε παραδειγμα φανατικοι Χριστιανοι, φανατικοι Μουσουλμανοι, φανατικοι οπαδοι μιας ποδοσφαιρικης ομαδας, φανατικοι οπαδοι καποιου πολιτικου κομματος και δεκαδες αλλα παραδειγματα που θα μπορουσα να αναφερω !!! Ετσι εχουμε και καποιους φανατικους στο χωρο μας, οπου τζαμπα χανεις τα λογια σου νομιζω !!!!!!
     
  7. Χαιρετίζω και εγώ μετά από μία μακρόχρονη αποχή και κατ'αρχήν ευχαριστώ όσους έχουν συμμετάσχει, διότι ομολογώ ότι κάλυψαν πολλές πλευρές του ζητήματος, αρκετές μάλιστα που με έβαλαν σε πρωτόγνωρους προβληματισμούς.

    Πρέπει λοιπόν να χρησιμοποιείται safeword ή όχι?

    Όπως έχουμε χιλιοαναφέρει, είναι τόσες οι εκφράσεις και οι εκφάνσεις του χώρου, που μπερδεύουν ακόμα και τους πλέον πεπειραμένους...
    Μπορεί άραγε να σώσει την κατάσταση ένα safeword στα βαθειά νερά μιας pure D/s σχέσης? Από την άλλη, θα τολμούσε κανείς να "παίξει" plain kinky ή να επισκεφθεί μία pro Domme χωρίς safeword?
    Τελικά, η λέξη αυτή έχει τις προϋποθέσεις να σώσει την κατάσταση την κρίσιμη στιγμή και αν... όχι, είναι φρόνιμο να την αγνοούμε παντελώς συμπεριφερόμενοι ως Θεοί που πάντα ενεργούμε τέλεια?

    Όλα αυτά (και πολύ περισσότερα ήδη εγράφησαν), γι αυτό ας μιλήσω για μένα : Δεν χρησιμοποιώ safeword γιατί απλούστατα ποτέ δεν χρειάστηκε. Τελειότης? Σίγουρα όχι. Ίσως πηγαίνω πολύ step by step, ίσως είμαι πολύ πιο ήπιος από τον μέσο όρο στο s/m (λέτε?), ίσως και απλά να είμαι τυχερός...
    Αυτό που θέλω να τονίσω όμως είναι πως το safeword που είχα πει στη δούλα μου προ αμνημονεύτων χρόνων, είμαι σχεδόν σίγουρος πως το θυμάται αμυδρότατα. Άρα - επί της ουσίας - δεν το έχει βιώσει, δεν το κατανοεί και ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΓΩ ΓΙ ΑΥΤΟ.

    Αν πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει? ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑΙ
    Όμως ας δούμε σε ποιούς θα μπορούσαμε να απευθύνουμε αυτή τη νουθεσία και (πάνω απ'όλα τι σημαίνει αυτό το πρέπει)...

    Συμφωνώ λοιπόν στο ΝΑΙ. Ποιός θα μπορέσει να με κρίνει που το είδος της σχέσης μου (είπαμε : έστω και από τύχη) το έχει κάνει να ατονήσει και να μην υφίσταται ουσιαστικά? Μπορεί κάποιος να θέσει και ένα ΠΡΕΠΕΙ στην διαρκή υπενθύμισή του (δεν το θεωρώ ως υποχρέωσή μου ως Δάσκαλου) ή τελικά είναι όλοι ευτυχισμένοι επειδή ικανοποίησα ένα ΠΡΕΠΕΙ χωρίς όμως να τηρώ την ουσία του?

    Σίγουρα, βέβαια, πρέπει να επιμένουμε στη διάδοση του safeword. Σε newbies, plain kinky, experienced but too passionate κ.λ.π
    Όμως τι νόημα έχει ένα safeword όταν οι μισοί που το υποστηρίζουν, εξασκούν electro (ΕΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ) και Breath control χωρίς παρουσία γιατρού???????

    Πόσο πιο επικίνδυνο είναι αυτό από το να έχεις αφήσει να ατονήσει η έννοια του safeword για την σκλάβα σου?
    Πόσο πιο επικίνδυνο από το να έχεις χαλαρώσει και να έχεις κάνει 2-3 μ....είες στο παρελθόν??? Γιατί ομολογώ πως και sub έχω αφήσει out of sight (me out of home... θα έλεγα) και επικίνδυνα στάδια παροξυσμού σε breath control έχω φτάσει. Ναι, είναι μια από αυτές τις στιγμές που χαλαρώνεις, ξεφεύγεις (και σίγουρα φροντίζεις να μην επαναλάβεις στο μέλλον). Όμως πάντα υπάρχουν... Και τις αναφέρω για να φτάσω επιτέλους στο δεύτερο ερωτηματικό : το πρέπει

    Αναφερόμενος στο ΠΡΕΠΕΙ του φίλου μου Jp, μάλλον θα διαφωνήσω. Και αναφέρω το φίλος όχι γιατί δεν το γνωρίζει ο ίδιος, αλλά για να τονίσω σε όσους διαβάσουν πως απευθύνομαι σε φίλο, του οποίου τις απόψεις πιστεύω πως αξίζει να τις ψάξω και λίγο πιο βαθειά.

    Νομίζω πως άθελά του, μου έδωσε το παράδειγμα που θα μας σώσει από χίλιες λέξεις. Αναφερόμενοι στην μοτοσυκλέτα λοιπόν, η πάγια αντίρρηση όλων των λεσχών, κινήσεων ανεξάρτητων μοτοσυκλετιστών αλλά και δευτεροβάθμιων οργάνων και ομοσπονδιών είναι : ΝΑΙ στο κράνος, ΟΧΙ στην δια νόμου επιβολή του!!!!
    Μήπως η νουθεσία σε αντιπαράθεση με το ΠΡΕΠΕΙ (που όπως είδαμε μπορεί να είναι και τυπικό) "δένουν" τέλεια με αυτή τη στάση???
    Γιατί κακά τα ψέματα... Μην φωνάζουμε για αυτόν που θα πέσει επάνω μας γιατί απλά: this is not the case. Εκτός αν, βέβαια, όπως λες, έχει αποφασίσει να αυτοκτονήσει (οπότε, ποιό κράνος?- δεν τον σώζει τίποτα). Σχεδόν πάντα, άλλος παραβιάζει το STOP και τελικά φωνάζει που αντί να μας σακατέψει, τελικά μας σκότωσε. Γιατί μπορεί, εγώ θέλοντας να πάω μια απλή βόλτα (χωρίς να θέλω να πέσω σε κανέναν επάνω) να προτιμήσω αν τελικά επέλθει το απευκταίον, να μείνω στον τόπο παρά να χάσω ένα πόδι κι ένα χέρι... Όσο χαζό κι αν είναι ... είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ. Και αν είναι χαζό το να ξέρω ότι πρέπει να το φοράω και δεν το κάνω, πόσο εφικτό είναι τελικά να εφαρμόσω μόνο και μόνο τα ΠΡΕΠΕΙ του νόμου???? Όπως πέτσινο jacket και γάντια, ειδικές (τρίκιλες μπότες), δερμάτινο παντελόνι και άλλα πολλά που ρητώς ορίζει η ελληνική νομοθεσία και τελικά η απουσία τους μπορεί να μου προκαλέσει σοβαρές ζημιές και να στενοχωρηθεί αυτός που με κλάδεψε???? Τελικά όλοι, θέλοντας και μη χαλαρώνουμε και αφήνουμε κανόνες ανεφάρμοστους. Το πως και με ποια ωριμότητα (ή και τύχη- άνθρωποι είμαστε) μπορεί να κάνει τη διαφορά...


    Απόλυτος λίγο?? Ίσως. Το παραδέχομαι. Αφ'ενός όμως κάποια ιδιαίτερη ευαισθησία στον μοτοσυκλετισμο, κάποια ισχυρή επιφύλαξη στα ΠΡΕΠΕΙ, αλλά και κάποια ενόχληση από την τυπικότητα που προσέλαβε το όλο θέμα -ένθεν και ένθεν- με οδήγησαν να μην προσθέσω κάτι στις BDSM απόψεις που ακούστηκαν αλλά να θέσω έναν προβληματισμό επάνω στην αντιμετώπιση της υγιούς (και επιβεβλημένης) νουθεσίας και του πρέπει. Βγάζοντας και παράλληλα την μακρόχρονη πίκρα μου για την αντιμετώπιση του μοτοσυκλετισμού στην Ελλάδα!!!

    Αυτά για τον φίλο μου και ειλικρινά περιμένω με πολύ ενδιαφέρον οποιοδήποτε σχόλιο ή διαφωνία....

    Στα άλλα τώρα :

    Επειδή πιστεύω πως εκφράσεις του style "βαθειά νυχτωμένοι" προσβάλλουν τον χώρο

    Επειδή πιστεύω πως το να αναγνωρίζουμε πως ακούστηκαν φανατικές απόψεις και από τις δύο πλευρές είναι εποικοδομητικό, το να θεωρούμε όμως φανατική μόνο την απέναντι πλευρά είναι επικίνδυνο.

    Επειδή πιστεύω πως η αντιμετώπιση μιας σκλάβας έχει άμεσο αντίκτυπο στον Αφέντη της (και δεν εννοώ ότι πρέπει να τον σεβαστούν, αλλά να κρίνουν τα πάντα μέσω αυτού και τελικά να βγει κρίση ή συμπέρασμα για αυτόν που καθοδηγεί)

    Επειδή πιστεύω πως είναι προσβλητικό για κάποιον να διαβάζει πως κάποιος που του μιλάει χάνει το σάλιο του, όμως είναι ακόμα προσβλητικότερο για εκείνον που μίλησε (νομίζω πως ο PD μπορεί να κρίνει από μόνος του σε ποιόν θα απευθυνθεί και εάν θα πάνε χαμένα τα λόγια του)

    Θα πρότεινα λοιπόν με κάθε φιλική διάθεση να αποφεύγονται τέτοιοι ακραίοι χαρακτηρισμοί και τέτοιες απόλυτες (για να μην τις χαρακτηρίσω αλλιώς) στάσεις
    Εκτός και αν εμείς που μιλάμε ευγενικά, είμαστε ανίκανοι να το παίξουμε... κοκόρια!!!

    Με ειλικρινές ενδιαφέρον
    Master Electro-pain
     
  8. BDSM_lover

    BDSM_lover Regular Member

    Χμμμ μαλιστα μαλιστα ... Αγαπητε Electro-pain, με οσα διαβασα πριν στο post σου, νιωθω απολυτα δικαιωμενος σε οσα αναφερα πριν !!! Καταρχην μου προκαλει ιδιαιτερη εντυπωση, πως στο πρωτο σου μολις post, διαλεξες μεσα απο τα δεκαδες threads και 100δες posts που εχουμε, να απαντησεις "ολο τυχαιως" σε ενα thread που ειχε κλεισει τον κυκλο του και ειχε να απαντηθει μερες ! Μιλαμε για τρομερη συμπτωση. Αλλα ομως, σιγα μην δεν ειχες εσυ τον τελευταιο λογο ε ? Και μαλιστα σε θεμα που αφορα την σκλαβα σου, την lara εννοω, οποτε ανελαβες δραση και εσυ με την σειρα σου, σαν καλος δικηγορος. Πρεπει να εχουμε παντα τον πρωτο και φυσικα τον τελευταιο λογο σε ολα, ετσι δεν ειναι ? Μην τυχον και σας "βγουν" απο πανω αλλα ατομα με διαφορετικες αποψεις με τις δικες σας, χαθηκαμε ! Πρεπει να γραψουμε κατεβατα ολοκληρα, που να χορταινει το δακτυλο πανω στο mouse να κανει scrolling ! Οποτε τι διαπιστωσα και μετα απο αυτο το γεγονος ? Οτι εκτος απο φανατικους στον χωρο μας, υπαρχουν και κολλημενα ατομα και επικινδυνα, στο να παρασυρουν με τις "εξτρεμιστικες" αποψεις τους, αρχαριους στον χωρο μας και να εχουμε μετα μεγαλο προβλημα !!! Γιατι ηδη το γνωριζουν αρκετοι, οτι ο κυβερνοχωρος παρακολουθειται στενα απο την Αστυνομια και ειδικα sites, chat rooms και forums που εχουν σχεση με ερωτικα θεματα, για να τσιμπισουν κανενα μεγαλο λαυρακι ! Εχω εναν κολλητο μου που εργαζεται στην ΓΑΔΑ στο τμημα ηλεκτρονικου εγκληματος και μου εχει πει πολλα ενδιαφεροντα πραματακια. Με τετοιο φανατισμο και τοσο πια κολλημα (αποδειξη ? η τεραστια απαντηση σου αγαπητε E-P που δεν αφηνε ΤΙΠΟΤΑ ασχολιαστο και οι "μπηχτες" που επεφταν συννεφο), θα δωσουμε μεγαλο στοχο στους "απ' εξω" και ο νοων νοητω πια ! Το να πιστευεις οσα εχεις γραψει, τοσο εσυ οσο και η σκλαβα σου, δικαιωμα σας φυσικα, δεν μπορουμε να σας αλλαξουμε μυαλα ! Το να γραφεις ομως με τοσο πια φανατισμο που να απανταει σε καθε τελεια και κομμα σχεδον, αλλων διαφορετικων αποψεων εεε αυτο ειναι too much ! Γιατι στην ιδιωτικη σας ζωη καντε οτι θελετε, οτι σας φωτισει ο Θεουλης, οσο extreme και να ακουγεται σε μας ! Αλλα σε δημοσια φορουμ μεσα, νομιζω οτι λιγη αυτοσυγκρατηση και σεβασμος στους διαφωνουντες με εσας δεν βλαπτει (το γεγονος οτι εγραψες με ευγενικο και σοβαρο υφος και δεν αντιλεγω, δεν λεει πολλα ... γιατι και με το γαντι σφαζεις τον αλλον και δεν χρειαζονται απαραιτητα υβρεις) ! Οποτε συμπερασμα : {edited}
     
  9. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Bdsm_lover το "συμπέρασμα" αφαιρέθηκε από εμένα για λόγους τους οποίους τους καταλαβαίνεις. Και έπρεπε να κάνω και άλλα πράγματα edit αλλά anyway.
     
  10. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    Επίσης κάτι άλλο. κάνενα θέμα δεν κλείνει κάνενα κύκλο παρά μόνο αν το κλειδώσω εγώ. όλα τα θέματα είναι ανοικτά για να απαντάει ο καθένας όποτε θέλει και όποτε μπορεί.
     
  11. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    <looking @ E-p & bowing lightly> welcome my Friend.

    Πρίν μερικά χρόνια (αρκετά μάλλον), είχε κυκλοφορήσει στην Αγγλία μια αφίσα που απευθυνόταν στους οδηγούς μοτοσυκλέτας.
    Απεικόνιζε ένα σπαμένο αυγό και απο κάτω έγραφε:

    All the king's horses and all the king's men. Please wear your helmet when riding.

    (the bold is mine)

    Είναι γεγονός πως το post μου αντιμετωπίζει το θέμα μονόπλευρα, κάτι που έγινε εσκεμένα, όχι γιατι αγνοώ ή υποτιμώ τους κινδύνους που αντιμετωπίζει ο οδηγός μοτοσυκλέτας και, που κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τους ωφείλονται στην αδιαφορία των οδηγών αυτοκινήτων, αλλά για να τονίσω το "να τον προστατεψει από τον εαυτό του", που είναι υπογραμμισμένο και στο συυγκεκριμένο post.

    Η πολιτεία (η ελληνική εν προκειμένω) αρέσκεται να παίζει συχνά τον ρόλο του "μεγάλου αδελφού" προσεγγίζοντας το συγκεκριμένο (εν μέσω πολλών άλλων θέμα) με απαγορευτικές διατάξεις και όχι με νουθεσία. Πιστεύω πως θα συμφωνήσεις μαζί μου, πως ο τρόπος αυτός δεν διαφέρει και τόσο από τον τρόπου που κάποιος από εμάς θα αντιμετώπιζε a repeatevely bratty sub. Η ερώτιση φυσικά είναι, are we all bratty subs or, if we are not, do we (and when and why) act like one in occasions?.

    Υπήρξα αναρχικός (και στην βάση της φιλοσοφίας μου ακόμη είμαι, με προσέγγιση όπως αυτή του Kropotkin) για μια αρκετά μεγάλη περίοδο της ζωής μου. Κάθε προσπάθεια επιβολής εξουσίας πάνω μου (ιδιαίτερα από κάποιον που δεν έχει κερδίσει τον σεβασμό μου) έχει σαν αποτέλεσμα έντονες και πολλές φορές "επαναστατικές" αντιδράσεις και εξ ίσου επιφυλλακτικός με τα πρέπει που δεν είναι ξεκάθαρα τεκμηριωμένα. Ο κύριος ίσως λόγος που μου πήρε αρκετό χρόνο ν' αποδεχθώ την ... παρέκκλιση μου είναι αυτός σε συνδιασμό με την αρχή "μην κάνεις στον άλλο αυτό που δεν θα ήθελες να κάνουν σε εσένα", αυτό όμως πιθανά είναι θέμα ενός άλλου thread.

    Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια που ένοιωσα να περνούν από πάνω μου, είδα, βίωσα και ένοιωσα την αξία της πειθαρχίας (discipline <s> ) όπως και την αξία των κανόνων, ιδιαίτερα από την στιγμή που "έπιασα" τον εαυτό μου να προσπαθεί (και να του αρέσει!!!) να τους επιβάλει στους άλλους. Βάζω λοιπόν τον εαυτό μου στην θέση του νομοθέτη (είμαι νομοθέτης στα πλαίσια των προσωπικών (αλλά και των επαγγελματικών σε κάποιο βαθμό) μου σχέσεων. Όταν λοιπόν κάποιος έχει ένα ατύχημα, η πολιτεία καλείται να τιμωρήσει αυτόν που το προξένησε και το μέγεθος της τιμωρίας εξαρτάται και από το μέγεθος των βλαβών που το ατύχημα επέφερε. Απο μία οπτική γωνία, ίσως είναι δικαίωμά σου να προτιμήσεις το μοιραίο αυτός όμως που θα κληθεί να αποδώσει και να επιβάλει την τιμωρία δεν είναι σε θέση (εκτός αν το έχεις δηλώσει υπεύθυνα) να το χρησιμοποιήσει σαν κριτήριο του ύψους της τιμωρίας. Συνεπώς στην περίπτωση αυτή ΔΕΝ είναι δικαιωμά σου (από την οπτική της πολιτείας) εκτός (αλλά ακόμη και σε αυτή την περίπτωση) αν το έχεις κάνεις γνωστό εκ των προτέρων. Η τοποθέτηση της πολιτείας λοιπόν είναι πως αφού εσύ (το εσύ είναι γενικό και όχι προσωπικό, όπως και παντού στο κείμενο) δεν είσαι σε θέση (θέση = ικανός εδώ, όσες αντιρρήσεις και αν έχω στο θέμα) να το κάνεις και, εφ' όσον μου έχεις δώσει το δικαίωμα (με την ψήφο σου) θα το κάνω εγώ για σένα.

    Στο συγκεκριμένο παράδειγμα, μάλλον αποτυχημένα, χρησιμοποίησα την έκφραση "να τον κυνηγούν τα χυμένα μυαλά στην άσφαλτο για την υπόλοιπή ζωή του" για να τονίσω τον σεβασμό που ωφείλουμε να έχουμε ο ένας στον άλλο και σίγουρα όχι γιατί με απασχολεί να μην στενοχωρήσω τον κλαδέψαντα, ρίχνει όμως μονόπλευρα φώς σε αυτό που ήθελα να εκφράσω.

    Φθάνοντας στο θέμα της νουθεσίας, θα πάω μερικά βήματα πιο πίσω και θα πω πως πιστεύω πως αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι η παιδεία (με την ένοια της κουλτούρας) και όχι η νουθεσία απλά. Νουθεσία σημαίνει βάζω (σε κάποιον) μυαλό κάτι, πού με την επαναλαμβανόμενη χρήση του οδηγεί στην παιδεία όταν το έδαφος είναι γόνιμο.

    Γιατί λοιπόν πρέπει να φοράμε κράνος (και στολή, και μπότες (οπωσδήποτε σε ταξίδια)), πρέπει να φοράμε ζώνη ασφαλείας; Γιατί αυτό υπαγορεύει η κοινή λογική (αλλά και αυτή είναι αποτέλεσμα παιδείας), γιατί ωφείλουμε σεβασμό στον εαυτό μας και στους άλλους (αλλά και αυτό είναι αποτέλεσμα παιδείας), γιατί αν δεν προσέξουμε οι ίδιοι τον εαυτό μας κανείς δεν θα το κάνει για μάς (και αντιδρούμε όταν το κάνει γιατί δέν μας βολεύει, παραπονιόμαστε όμως όταν δεν το κάνει) (και αυτό όμως είναι αποτέλεσμα παιδείας).

    Αν είχαμε την παιδεία να θεσπίσουμε και να εφαρμόσουμε οι ίδιοι τα πρέπει στον εαυτό μας, κοιτάζοντας όμως όχι μόνον εμάς αλλά και το σύνολο, δεν θα υπήρχε ανάγκη νόμων, πόσο όμως κοντά ή αντίστοιχα πόσο μακριά είμαστε σε κάτι τέτοιο;

    Στο αρχικό μου post ανέφερα πως (κατά την γνώμη μου) "πρέπει ο άπειρος υποτακτικός να γνωρίζει πως EXEI δικαίωμα να πεί STOP και να το έχει πληροφορηθεί πριν μπλεχθεί σε κάτι που δεν μπορεί να χειρισθεί, χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να επιβάλεται πάντα η χρήση του".

    Πόσοι από εμάς (D), ΔΕΝ έχουν επανειλλημένα νουθετήσει, κανει παρατήρηση, τιμωρήσει, την σκλάβα μας για αδιαφορία προς τον εαυτό της;, πόσοι από εμάς ΔΕΝ έχει χρειαστεί ποτέ να προστατεύσουμε μια sub από τον εαυτό της;

    Νουθεσία για άλλη μια φορά λοιπόν, πόσο τακτικά; Μα φυσικά όσο τακτικά απαιτείται για να εμπαιδωθεί. Τι συμβαίνει στην πραγματικότητα; Πολλά από όσα ουσιαστικά πρέπει να εμπαιδώσει η sub τα "επομίζεται" τελικά ο Dom. Φυσικά και συμφωνώ στο

    When the student is not good enough blame the teacher.

    Διαφωνώ όμως εν μέρει

    στο

    με τον τρόπο, που έχει διατυπωθεί. Πιστεύω (και γίνεται σαφές παρακέτω στο post σου, για όποιον διαβάζει για να κατανοήσει και όχι για να βρεί σε τι να διαφωνήσει), πως αναφέρεσαι στο "τι νόημα έχει να επαναλαμβάνουμε την αποδοχή μας σε κάτι που όχι μόνον δεν προσπαθούμε να τηρήσουμε αλλά οι ίδιοι όσοι κόπτονται για την αξία του δεν φροντίζουν να τηρήσουν τουλάχιστον το πρώτο του συστατικό";

    Προσωπικά, όπως και εσυ, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ safeword, άσχετα αν κάνω πάντα γνωστή με λεπτομέρειες και παραδείγματα την χρήση του και την αξία του, όπως και το ότι δεν βρίσκω και δεν υπάρχει τίποτε "κακό" στην χρήση του και φυσικά θα το σεβαστώ αν χρησιμοποιηθεί, απλά δεν το απαιτώ, για τους ίδιους λόγους που ανέφερες και που, πιστεύω, έχουν την ρίζα τους στο γεγονός πως ναι μου αρέσει να προσέχω τα πάντα, ναι είμαι πολύ πιο αυστηρός στον εαυτό μου απ' ότι στην σκλάβα μου, ναι μισώ τα λάθη και το εφαρμόζω πριν από όλα σε εμένα, ναι μου αρέσει να έχω την πλήρη ευθύνη των αποφάσεων όπως και τον πλήρη έλεγχο, ναι θέλω η σκλάβα μου να με εμπιστεύεται απόλυτα και να υπακούει τυφλά, ναι θέλω να ξέρω αυτή που αποκαλώ σκλάβα μου καλύτερα από όσο ξέρει η ίδια τον εαυτό της και καταβάλω κάθε δυνατή προσπάθει για να το πετύχω.

    Εν κατακλείδει...

    (bold is mine)

    Ελπίζω να είσαι τακτικότερα μαζί μας.



    BDSM_lover: Θα διαφωνήσω μαζί σου και ως προς το πότε κλείνει ένα thread, ουσιαστικά δεν κλείνει ποτέ. Τεχνικά είναι δυνατόν να κλείσει με τον τρόπο που ανέφερε ο Κωνσταντίνος, αλλά και αυτό πιστεύω πως δεν μπορεί να συμβεί σε threads διατύπωσης απόψεων σε έναν ζωντανό χώρο, και ως προς την διεξοδικότητα της απάντησης. Πιστεύω πως κάθε post μπορεί και πρέπει να είναι όσο διεξοδικό θέλει αυτός που το συντάσσει και προσωπικά πιστεύω πως ναι, τίποτε δεν πρέπει να μένει αναπάντητο, όχι για να έχει κανείς τον τελευταίο λόγο αλλά γιατί μία άποψη πρέπει να εκφράζεται διεξοδικά, αναλυτικά και τεκμηριωμένα. Όσον αφορά το θέμα "δικηγόρου" που ανέφερες, νομίζω πως προσεγγίζεις το θέμα αρκετά vanilla, καθώς ειναι γενικά αποδεκτό στο lifestyle (έστω σε αυτό που εγώ γνωρίζω ως lifestyle και δεν με ενοχλεί να αποκληθώ σκληροπυρηνικός), πως οι πράξεις της σκλάβας καθρευτίζουν την εκπαίδευση του Αφέντη της και αυτόν βαρύνουν. Δεν κατανοώ τις κατηγορίες περι εξτρεμιστικών απόψεων και παράσυρσης καθώς στο ίδιο thread (και με τόνο πολύ εντονώτερο) έχουν αναφερθει και απόψεις εκ διαμέτρου αντίθετες που θα μπορούσαν να θεωρηθούν εξ' ίσου εξτρεμιστικές.
     
  12. PD

    PD Regular Member

    Αγαπητέ E-p, χαίρομαι που “εμφανίσθηκες” και έκανες join την κοινότητα μας έστω και αν έγινε μάλλον για να απαντήσεις στο thread αυτό.

    Καταρχήν θεωρώ λάθος μου που μπήκα σε αυτή τη “λογική” της αντιπαράθεσης με την lara έστω κι αν η συντριπτική πλειοψηφία των posts μου μιλούσε γενικά και όχι προσωπικά για την ίδια. Έπρεπε όμως να καταλάβω πως η ψυχολογία κάποιου (και αναφέρομαι ειδικά τώρα στη lara) που υπογράφει “η λάρα Του” και που αναφέρεται στον Master της γράφοντας ΠΑΝΤΑ το 1ο γράμμα κάθε λέξης κεφαλαίο, είναι τέτοια που είναι δύσκολο να δεχθεί άλλες γνώμες πέρα από την δική της. Ο λόγος, απλός. Κοιτάζει μόνο ευθεία, χωρίς να “γυρίζει” έστω το μάτι δεξιά-αριστερά. Δεν διαφωνώ ούτε κατακρίνω αυτή τη ψυχολογία. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πορεύεται όπως αυτός νομίζει.

    Ειλικρινά χαίρομαι που τελικά συμφωνείς πως πρέπει, γενικά, να υπάρχει safeword. Σέβομαι απόλυτα την άποψη σας, όπου εσύ και η lara δεν χρησιμοποιείτε safeword έστω και αν διαφωνώ.
    Όπως είπα και στα πρώτα μου post, συμφωνώ με την άποψη της Mistress_4F_subs που είπε “Θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη του safeword ακόμα και στις μακροχρόνιες σχέσεις, άσχετα αν δεν δημιουργηθεί ποτέ ουσιαστική ανάγκη να χρησιμοποιηθεί”. Αυτή είναι η άποψη μου και δεν έχω ανάγκη ούτε “κόλλημα” να την επιβάλω σε κανέναν.

    Όσον αφορά τις απόψεις σου για το “κράνος”, δικές σου και των “λεσχών” που λέτε “ΝΑΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΟΣ, ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΟΥ” θα διαφωνήσω κάθετα. Ποιο κάθετα δηλαδή δεν γίνεται. Και εξηγούμαι:

    Καταρχήν θα ξεκινήσω με ένα γεγονός που συνέβη το 1997. Αυτοκίνητο του οποίο το λάστιχο “έσκασε” πήρε μια πορεία ανεξέλεγκτη (με όχι μεγάλη ταχύτητα) και βρέθηκε πίσω από παπάκι. Ο οδηγός άργησε να αντιληφθεί (δεν είχε εκτός από κράνος και καθρέπτες). Δεν θα μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες, θα πω μόνο ότι την μέρα που θα γινόταν ο γάμος του, γινόντουσαν –δυστυχώς- τα “σαράντα” του. Η αιτία θανάτου: το κτύπημα του κεφαλιού του στο κράσπεδο (η αλλιώς τα “χυμένα μυαλά” που αναφέρει ο MasterJp). Αυτό το παιδί έμενε στο διπλά στενό.

    Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε “ΝΑΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΟΣ”. Γιατί λοιπόν συμφωνώ και λέω “ΝΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑ ΝΟΜΟΥ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΟΥ”;
    Διευκρίνιση: στο προηγούμενο post μου η λέξη ΠΡΕΠΕΙ δεν εννοούσε τον νόμο.
    Το 90% των μηχανών που βλέπω στο δρόμο (ειδικά τώρα καλοκαίρι) δεν φοράνε κράνος. Το θεωρούν “μαγκιά”, “αντίσταση στο κατεστημένο”, “τους ενοχλεί” δε ξέρω. Ο καθένας από αυτούς έχει το δικό του λόγο. Κανένας από αυτούς όμως δεν έχει το δικαίωμα να θέτει σε κίνδυνο την δική μου ψυχική υγεία (που οδηγώ αυτοκίνητο) αν τύχει και τον χτυπήσω (είτε φταίω είτε όχι). Αυτός θα πεθάνει, θα ησυχάσει. Τα “χυμένα μυαλά” και ο θάνατος ενός ανθρώπου (μαζί με τις κατάρες των συγγενών του) θα με ακολουθούν μια ζωή, φταίω δεν φταίω.

    Επειδή λοιπόν κανένας “μηχανάκιας” δεν βάζει μυαλό στο θέμα “κράνος”, θεωρώ ότι ο νόμος θα πρέπει να είναι αυστηρός και να προβλέπει ΜΕΓΑΛΑ χρηματικά πρόστιμα, κατάσχεση της μηχανής και ειδικά συνεργεία για ελέγχους. Κατάσχεση των “φτιαγμένων” παπιών, όπου ανεβάζουμε τα κυβικά, βγάζουμε τους καθρέπτες (αεροδυναμική σου λέει ο άλλος), τα νικελώνουμε ΑΛΛΑ ξεχνάμε να βελτιώσουμε απλά πράγματα (όπως φρένα, οδική συμπεριφορά κλπ) για την δική μας πρώτα από όλα ασφάλεια και μετά για τους άλλους.
    Και κάτι ακόμη που ξεχνάμε (και εσύ μαζί): ότι οι δρόμοι που οδηγούμε δεν είναι αποκλειστικότητά μας, ανήκουν σε όλους, στο κράτος και επομένως όταν τους χρησιμοποιούμε είναι σαν να έχουμε πει “agree” στο “disclaimer” (νόμος).

    Τέλος όταν είπα “δεν θα μπω στον κοπο να απαντησω στην προσωπικη επιθεση της lara[E-p] (αν και δεν καταλαβαινω γιατι τετοιο "μενος" αφου στο μεγαλυτερο μερος του post μιλουσα γενικα και οχι προσωπικα)” …

    … δεν ήθελα να προσβάλω ούτε εκείνη ούτε εμένα. Απλά δεν μπαίνω σε αυτή τη λογική της αντιπαράθεσης όταν ο άλλος εκφράζει ένα “μένος” απέναντί μου.

    Συνοψίζοντας, νομίζω ότι στο post σου κάποιους μας ψιλό-έσφαζες με το γάντι. Δυστυχώς μετά λύπης μου διαπίστωσα μια εμπάθεια προς εμάς και τις απόψεις μας. Θα παρακαλούσα προτού (πιθανόν) απαντήσετε εσύ ή η lara, να διαβάζετε προσεκτικά τα post. Άλλωστε μέσα από μερικές γραμμές δεν είναι δυνατό να φανεί ο τρόπος σκέψης μας και φιλοσοφίας μας..

    Υστερόγραφο: Οδηγώ μηχανή (200cc) 3 χρόνια, περνάω μέσα από κέντρο (Αθήνα) και ΦΟΡΑΩ ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ όχι μόνο γιατι το επιβάλλει ο νόμος αλλα ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ για τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΣΦΑΛΕΙΑ