Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Safewords

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος capeaway, στις 26 Αυγούστου 2007.

Tags:
  1. capeaway

    capeaway Regular Member

    Ολοι εχουμε τα όριά μας. Για καποιους ειναι στενα, καποιοι θα πρεπει να νιωσουν μεγαλη ενταση για να τα αγγιξουν. Αυτο ισχυει και για τους δυο ρολους, μονο που στην περιπτωση των Κυριαρχων ειναι στο χερι τους να μην τα ξεπερασουν. Τα safewords βοηθανε τη σχεση ετσι ωστε ο υποτακτικος να μην παθει καποιο σοβαρο κακο (σωματικο ή ψυχολογικο).

    Τα safewords που εχω δει να συνηθιζονται στα ελληνικα ειναι το "ημαρτον" (που σημαινει "κοντευω να αγγιξω τα ορια") και το "ελεος" (που σημαινει "εχω ξεπερασει τα ορια" και το session διακοπτεται προσωρινα ή οριστικα).

    Στα αγγλικα αυτα που εχω δει συνηθως ειναι τα "green" (που σημαινει "ολα καλα"), "yellow" (σαν το δικο μας "ημαρτον") και "red" (σαν το δικο μας "ελεος").




    Θα ηθελα αρχικα να σας ρωτησω ποσο μεγαλη σημασια εχουν για εσας.

    Τα χρησιμοποιητε και, αν ναι, ποσο συχνα?

    Γνωριζετε αλλα safewords? Στα αγγλικα εχω δει τα "up" (που σημαινει "Σας παρακαλω αυξηστε την ενταση") και "down" (που σημαινει "Σας παρακαλω μειωστε την ενταση").
     
  2. Urania

    Urania New Member

    Τι μαθαίνει κανείς τελικά σε αυτό το φόρουμ!  
    Ώστε υπάρχει και safe word!  
    Αν καταλαβαίνω καλά, πρέπει να είναι απο τα σημαντικότερα συστατικά ενός session καθώς έχει σχέση με την ασφάλεια.
     
  3. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Safewords

    Εχει σχεση και με τα 3 συστατικα του BDSM: Safe Sane Consensual. Προτιστως αυξανει την ασφαλεια, βαζει τη σχεση σε καποια λογικη βαση, και προαγει τη συναινεση.

    Για μενα το αριστο ειναι να συζητηθουν πριν απο το πρωτο session, ή πριν απο ενα απο τα αμεσως επομενα. Δεν ειναι σωστο, πιστευω, να αγγιζουμε τα ορια απο την αρχη, οποτε σε ενα απο τα επομενα μπορει να τεθουν και τα safewords ως θεμα.

    Αν σου πει καποιος "εγω δεν τα χρειαζομαι αυτα" ή μ...ς θα ειναι ή θα εχει τοση πολλη εμπειρια που πραγματικα θα σταματησει ενα βημα πριν αγγιξει το όριό σου. Σε μια τετοια περιπτωση το ρισκο (και μαζι του η απολαυση) ειναι αποκλειστικα δικο σου.  
     
  4. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Σαφώς και είναι απαραίτητο το safeword.

    Το δικό μου είναι το εξής: "more".
     
  5. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Safewords


    Καλο!!!! Πολυ καλο!!!!  

    Κι οταν τα βρεις δυσκολα τι θα κανεις?
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Safewords

    Προσεύχομαι να μην κλάψω πολύ και με λυπηθεί. Με τσατίζει όταν με λυπούνται.

    Συνήθως απλά ξεπερνώ τα όριά μου και επιβεβαιώνω για ακόμη μία φορά ότι όλοι αντέχουμε τα πάντα.
     
  7. Zondag

    Zondag Regular Member

    Δεν υπάρχουν "τυποποιημένες" safewords απο όσα ξέρω...οποιαδήποτε λέξη μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως safeword...Προσωπικά τη θεωρώ απολύτως απαραίτητη κυρίως για τα σαδομαζοχιστικά ζευγάρια.Ο σαδομαζοχισμός δεν είναι απαραίτητα το κύριο συστατικό μιας D/s σχέσης πάντως.
     
  8. Maley

    Maley Contributor

    Dora δεν παιζεσαι..
     
  9. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Ελεος???????
    Τι ειναι αυτο??????????????
    Για εμενα σημαινει:"Εκει που καιγομαι πολυ, θελω να γινει μια ουλη, καν'το κορμι μου να μιλα, πιο δυνατα-πιο δυνατα-πιο δυνατα"!
     
  10. Kits

    Kits Contributor

    Safeword: Μουσακας

    Αλλωστε ο ερωτας περναει πρωτα απο το στομαχι...
     
  11. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Safewords

    Απο ατακες αλλο τιποτα! ΛΟΛ!!!  

    Μπορειτε ομως να απαντησετε και επι της ουσιας?
     
  12. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Η ανάγκη για την χρησιμοποίηση της «λέξης» είναι αντιστρόφως ανάλογη με το επίπεδο της επικοινωνίας που έχουμε με το σύντροφο μας κατά την διάρκεια.

    Δεν είναι κακό να υπάρχει και δε νομίζω ότι βλάπτει και κανέναν. Όπως και να έχει όμως μην βασίζεστε ποτέ μόνο στην λέξη. Μπορεί ο υπό κατά την διάρκεια να μην έχει την απαιτούμενη διαύγεια για να την χρησιμοποιήσει.