Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Secrets....

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος SadalMelik, στις 29 Σεπτεμβρίου 2008.

  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Τι δεν θα λέγατε ποτέ στον/στην Κυρίαρχό σας;
    Θα το εκτιμούσα αν γράφατε και το λόγο.


    Οδηγίες χρήσης
    Όπως καταλαβαίνετε το thread αυτό είναι μόνο για μέλη που δηλώνουν υποτακτικά ή σκλάβοι. Οποιοδήποτε post δεν περιέχει απάντηση στο παραπάνω ερώτημα θα παρακαλούσα τους διαχειριστές να σβήνεται.
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Δεν θα έκρυβα κάτι αλλά θα διάλεγα το χρόνο που θα το έλεγα, κυρίως για να αποφύγω άμεσους κραδασμούς, οι οποίοι κατά κόρον δε μου αρέσουν αλλά και για μην πάρουν τα γεγονότα μεγενθυμένη διάσταση. Ο χρόνος βοηθάει...
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Αν δε νιώθει ελεύθερος ο υποτακτικός να πει τα πάντα, τότε ποιό το νόημα του D/s γι αυτόν;
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ...ο,τι κατα βαθος δεν μου αρεσει να μου καθεται κανενας στο σβερκο.
    (Η μαλλον ο,τι η επιλογη του διαθεσιμου χωρου του σβερκου μου ανηκει σε μενα.)
    Ο λογος ; θα αφηνα να διαφανει αυτο εν τη πραξει.
     
  5. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Δεν θα του έλεγα ποτέ αυτά που πρέπει να ανακαλύψει μόνος του.

    Φανταστείτε τον λοιπόν να με ρωτάει, "Τί έχεις σκυλίτσα;"

    Κι εγώ να τον κοιτάζω κατάματα και να λέω:

    "Ξέρεις εσύ. Κι αν δεν το ξέρεις, δεν αξίζεις να το μάθεις".

    It's a classic. Δεν μπορώ να αντισταθώ... 

    ΥΓ. tender, γιατί πρέπει το D/s να προϋποθέτει την απόλυτη διαφάνεια (και δη μονόπλευρη) για να έχει νόημα;
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Όταν ένας υποτακτικός κρατά μυστικά στερεί από τον εαυτό του την παράδοση του ελέγχου στον Κυρίαρχο, δηλαδή χάνει αυτό που πιστεύω ότι είναι η ουσία του D/s.
     
  7. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    Για να κρατήσει ο υποτακτικός μυστικά από τον Κυρίαρχό του, κάποιος λόγος θα υπάρχει. Ή δεν του έχει τόση εμπιστοσύνη, ώστε να του εμπιστευθεί τις πιο ενδόμυχες σκέψεις του, ή δεν έχει τόση οικειότητα μαζί του.
    Τότε, όμως, τίθεται το ερώτημα: μιλάμε όντως για σχέση Κυριαρχίας/υποταγής ή για μια απλή επίφαση σχέσης;
     
  8. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Δεν νομίζω ότι η παράδοση του ελέγχου στον Κυρίαρχο προϋποθέτει την διάθεση διαφάνειας. Διότι δεν έχω ουδεμία τέτοια διάθεση. 

    Αν θέλει να με ξεγυμνώσει, θα πρέπει να μου σκίσει τα ρούχα. Είναι απλό.

    Κυριαρχική δράση αλλά με Καποκεντρική προσέγγιση. Στην ουσία δεν νομίζω ότι διαφωνούμε.
     
  9. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Re: Secrets....

    Μην μπερδευεσαι dora_salonica... Το νημα μιλαει για ατομα που δηλωνουν υποτακτικα ή σκλαβοι!

    μερικα απο αυτα μπορει να μην το δηλωνουν μονο, αλλα και να ειναι ....
     
  10. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Secrets....

    Υπονοείς ότι δεν είμαι αυτό που δηλώνω; 

    Βασικά δεν με ενδιαφέρει και πολύ αν δεν ταιριάζω στις προδιαγραφές ενός στερεοτύπου. Αν ήθελα να είμαι Stepford slave θα μου ήταν ιδιαίτερα εύκολο, με τη θεατρικότητα που με χαρακτηρίζει. 

    Το θέμα μας όμως δεν είναι η dora_salonica. Θεωρώ (και αυτό προσπαθώ να συζητήσω σε λογική βάση με την tender) ότι η διαφάνεια - όχι του τύπου σήμερα έχυσα δύο φορές, σκεφτόμουν τα κωλομέρια σου κ.ο.κ. - σε κάποιο ιδιαίτερα βαθύ επίπεδο, επιτυγχάνεται σχετικά δύσκολα με βάση μόνο την διάθεση των υποτακτικών ατόμων (κάτι το οποίο επεσήμανα κάπως δυναμικά).

    Τα μυστικά που επιμελώς κρύβουμε από τον εαυτό μας, α) συχνά διαφεύγουν από τα άτομα υποτακτικής ψυχολογίας, που είναι ικανά να κάνουν ανάποδες τούμπες για να αποφύγουν κάποιες επώδυνες αλήθειες, και β) είναι ένα από τα κύρια αντικείμενα της Κυριαρχικής δράσης, κατά την ταπεινή μου άποψη. Η ένστασή μου αφορά την προσέγγιση, όχι το αντικείμενο. (Αν και αμφιβάλλω ότι ένας ευφυής Κυρίαρχος θα βαυκαλιζόταν με ουτοπίες περί απολυτότητας της διαφάνειας.)

    Αν μπορούσα δε, να είσαι βέβαιος ότι θα στερούσα την χαρά του ξεγυμνώματος από τον Κ μου. Έτσι, απλά και μόνο για να του σπάσω τα νεύρα. 
     
  11. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Θα παρακαλούσα ξανά το thread αυτό να περιέχει μόνο απαντήσεις στο αρχικό ερώτημα. Οποιαδήποτε ανάλυση μπορεί να γίνει σε κάποιο άλλο σχετικό thread ή μέσω pm.
     
  12. naida

    naida Regular Member

    Πολλά είναι αυτά που δεν θα έλεγα αν δεν μου είχε ζητηθεί να τα λέω.
    Στην περίπτωση που μου έχει ζητηθεί να λέω, το ποτέ στην ερώτηση με βοηθά να απαντήσω πως θα τα έλεγα όλα.