Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Self-bondage

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος zulu, στις 1 Αυγούστου 2005.

  1. zulu

    zulu New Member

    Επικίνδυνη πρακτική ή μοναδική απόλαυση?
    Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιες ασφαλείς μεθόδους?
    Έχετε εμπειρίες που πιστεύετε πως μπορούν να βοηθήσουν στο να γνωρίσουμε περισσότερα για το θέμα?
     
  2. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

  3. zulu

    zulu New Member

    Σ' ευχαριστώ Konstantinos το είχα ήδη δει, αλλά δεν ενδιαφέρομαι τόσο για το λόγους που οδηγούν στην εφαρμογη της συγκεκριμένης πρακτικής αλλά για τους τρόπους εξάσκησης της.
     
  4. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Στο βιβλιο του Erotic Bondage Handbook, ο Jay Wiseman περιγραφει και καποιους τροπους self bondage.
    Θελει ομως μεγαλη προσοχη στο τι κομπους χρησιμοποιεις ωστε να μην καταληξεις δεμενος με τροπους που δεν σου επιτρεπουνε να απελευθερωυθεις μονος σου, οχι μονο λογω του μη εσκεμμενου humiliation scene που θα ακολουθουσε απο το να χρειαστει να φωναξεις βοηθεια, αλλα κυριως γιατι λογοι ασφαλειας το κανουνε εν δυναμει επικυνδινο. Μια καλη λυση ειναι να εχεις παντα safety shears διπλα σου.
    Ελπιζω ολοι που κανουνε bondage να εχουνε παντα shears μαζι τους.
     
  5. zulu

    zulu New Member

    η εν δυναμει επικυνδινότητα και ο φόβος της αποκαλυψης ειναι ίσως και η γοητεία! παρολα αυτα νομίζω πως έχετε απόλυτα δίκιο.
    Τι ακριβώς είναι τα shears?
     
  6. Phaedra

    Phaedra Regular Member

    Εν δυναμει ναι...αλλα η πραγματικοτητα του να χρειαστει καποιος φιλος η συγγενης να σε λυσει οταν εισαι γυμνος και ενας θεος ξερει με τι αλλο πανω σου σιγουρα δεν ειναι και τοσο hot!
    Shears ειναι το ψαλιδι που χρησιμοποιουνε οι paramedics και στην ουσια ειναι ενα ψαλιδι με την μια του ακρη επιπεδη ωστε να μπορει να μπει ασφαλως, και χωρις να υπαρχει κινδυνος να κοψει το δερμα, κατω απο τα σχοινια για να τα κοψει αν υπαρξει αναγκη για αμεση απελευθερωση. Συνηθως κυκλοφορουνε σε ζωηρα χρωματα για να μπορει κανεις να τα βρει γρηγορα οταν τα χρειαζεται (τα κραταμε παντα κοντα μας) αντι να ψαχνει στην τσαντα με τα restraints και τα σκοινια.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Ενώ λατρεύω το bondage, κι έχω δεθεί μόνη μου, με διαταγή Του Κυρίου μου, εν απουσία Του και το απόλαυσα, ποτέ δεν ένιωσα την επιθυμία να το κάνω μόνη μου, με δική μου πρωτοβουλία στον εαυτό μου.
    Που νομίζετε μπορεί να οφείλεται κάτι τέτοιο?
     
  8. gaby

    gaby Guest

    H γνώμη μου είναι ότι οφείλεται στο ότι είσαι μία σκλάβα γυναίκα lara[E-p] και γι αυτό σου αρέσει να σου Κάνει πράγματα, έστω και Δίνοντάς σου εντολή να τα κάνεις και όχι να τα κάνεις με δική σου πρωτοβουλία.

    Μου συμβαίνει κι εμένα αυτό, άρα μάλλον ισχύει για υποτακτικές και σκλάβες.

    <χαμόγελο>
     
  9. Guest05

    Guest05 Guest

    Μια μικρή απορία .

    Πως μπορεί κάποιος να δεθεί από μόνος του δηλαδή άντε καλά να δέσεις τα 3 από τα 4 άκρα σου το τέταρτο πως το δένεις .
    Μην βιαστεί κανείς να με κατηγορήσει για έλλειψη τεχνικής μιας και το δέσιμο μ αρέσει αλλά με γραβάτες , φουλάρια , και τέλος πάντων ότι μπορώ να βρω μπροστά μου . Το δέσιμο στην παρτενέρ μου εννοείται .

    Επανέρχομαι , πως δένεις τον εαυτό σου ; Και άντε πες πως τα καταφέρνεις μετά πως λύνεσαι ;
     
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Τρόποι υπάρχουν πολλοί, προς το παρών, λόγω χρόνου θα αναφέρω αυτόν που χρησιμοποιώ αρκετά συχνά.
    Έχω σχοινιά με σιδερένια δακτυλιδια στερεωμένα στις 4 ακρες του κρεββατιού. Φοράω τις δερμάτινες χειροπέδες που έχουν κλιπς στα χέρια και στα πόδια. Στερεώνω αρχικά πολύ ανοιχτά τα πόδια περνώντας τα κλιπς μέσα στα δακτυλίδια, μετά το ένα χέρι κι εκεί αρχίζουν τα δύσκολα, μια και πρέπει να τεντωσω το χέρι σε σημείο που πονάει και να φροντίσω να είναι το κλιπ από τη μέσα μεριά ώστε με ένα χέρι, το ίδιο που θα δεθεί, χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα, να ανοίξω και να περάσω το κλιπ στο δακτυλίδι. Έτσι μένω γυμνή δεμένη με ανοιχτά χέρια πόδια και ελάχιστη δυνατότητα να κουνιέμαι, η οποία συνήθως δεν χρησιμοποιείται από μένα, μια και συνήθως έχω εντολή να είμαι εντελώς ακίνητη.
    Για να λυθώ, πρέπει πάλι να τεντωθώ, και είναι συνήθως πιο οδυνηρό μια και ήταν τεντωμένα ήδη τα χέρια για κάποιο διάστημα, και χειροτερεύει αν στις ρώγες ή κάπου αλλού υπήρχαν πιαστράκια που βιάζεσαι να αφαιρέσεις γιατί δεν αντέχεις άλλο τον πόνο.
    Πριν το κάνω ωστόσο, έχω εντολή και δίνω κλειδιά απ΄ το σπίτι σε μια φίλη, έτσι που σε περίπτωση που δεν μπορέσω για τον όποιο λόγο να λυθώ μόνη μου, και να την παρω τηλέφωνο, να μπορέσει να με λύσει εκείνη, κάτι που είναι ιδιαίτερα εξευτελιστικό σαν σκέψη. Μέχρι τώρα πάντοτε τα καταφέρνω να λυθώ πάντως.
    Υπάρχουν απίστευτες μέθοδοι, self bondage με χειροπέδες με κανονικό κλειδί που βάζεις σε παγάκι και είσαι υποχρεωμένος να περιμένεις να λιώσει το παγάκι για να ξεκλειδωθείς, μέχρι και πιο ακραίες.
    Σπίτι έχω μερικά πολύ καλά Links θα προσπαθήσω να τα βρω.
     
  11. sinaloa

    sinaloa New Member

    lara πολυ θα ηθελα να μας ελεγες καποια σελιδα με τετοιες τεχνικες...
     
  12. Panacotta_of_Doom

    Panacotta_of_Doom Regular Member

    Ναι.  

    Ο μόνος τρόπος να επιδοθείς στο self-bondage είναι να θέσεις τον εαυτό σου σε κάποιο κίνδυνο, μια και (εξ'ορισμού) λείπει το άλλο άτομο. Ανάλογα με τις προτιμήσεις σου μπορείς να ελέγξεις και τον κίνδυνο.

    Πριν από 3-4 χρόνια είχα γράψει ένα σχετικό άρθρο, αλλά ήταν σύντομο. Μια καλή πηγή πληροφοριών είναι το Journal of Human Sexuality, αλλά δεν είναι η μόνη.

    Χωρίς πολλή πολλή σκέψη, μπορώ να χωρίσω τους λάτρεις της τεχνικής σε δύο κατηγορίες (πολλοί θα ανήκουν και στις δύο): τους φετιχιστές με τον αισθησιαμό του bondage, και όσους θέλουν την απώλεια ελέγχου.

    Αν ανήκεις μόνο στην πρώτη κατηγορία, τότε η αίσθηση πχ του σκοινιού ή του δέρματος αρκούν, οπότε η ανάγκη για περίτεχνο (και κατ'επέκταση πιο επικίνδυνο) self-bondage μειώνεται. Aν θες και την απώλεια ελέγχου, τότε συναντάς ένα παράδοξο: πώς μπορείς να χάσεις τον έλεγχο της σκηνής αλλά να διατηρήσεις την ασφάλειά σου;

    Διαφορετικά άτομα κάνουν διαφορετικά πράγματα, και μπορείς να δεις διάφορες τεχνικές online. Μια συνηθισμένη λύση έχει να κάνει με φως: χρησιμοποιείς λουκέτο με συνδυασμό για να δέσεις τα χέρια σου, και φροντίζεις να υπάρχει φως σε κάποιο χρονικό διάστημα (πχ ξεκινάς 1-2 ώρες πριν την αυγή, ή χρησιμοποιείς χρονοδιακόπτη και μια λάμπα δαπέδου). Άλλοι βάζουν ένα κλειδί λουκέτου σε πάγο και αναγκάζονται να περιμένουν να λιώσει. Άλλοι σιγουρεύονται ότι η διαδικασία απόκτησης του κλειδιού είναι επώδυνη ή εξευτελιστική.

    Η βασική αρχή σ'αυτές τις μεθόδους ασφαλείας είναι να εξαρτηθείς από διαδικασίες που λειτουργούν «παθητικά», όπως η τήξη του πάγου, η βαρύτητα, το φως της ημέρας, κλπ. Πιο «τεχνικές» μέθοδοι (χρονοδιακόπτες, εντολή που έρχεται μέσω, πχ, MSN και ανάβει κάποιο φως) κλπ έχουν πολύ μικρότερα ποσοστά επιτυχίας. Tι γίνεται αν καεί η λάμπα ή αν ρυθμίσεις το χρονοδιακόπτη λάθος, ή αν έχεις ένα απ'αυτά τα «σπάνια» προβλήματα με τον Η/Υ;

    Έτσι, σχεδόν όλοι χρησιμοποιούν πάνω από ένα τρόπο, γιατί όλο και κάτι θα πάει στραβά. Η συνηθισμένη «τελική» λύση είναι να ειδοποιείς κάποιον για το τι κάνεις και του/της δίνεις κλειδί του σπιτιού σου. Δεν είναι ανάγκη να ξέρουν ακριβώς τι κάνεις -- αν σε απασχολεί να σε βρουν σ'αυτή τη θέση, τότε έχεις και το επιπλέον στοιχείο του εξευτελισμού.

    Όσον αφορά την ουσία των δεσμών, αυτά εξαρτώνται από τις προτιμήσεις σου. Η προσωπική μου προτίμηση ήταν πάντα σκοινί για τα πόδια (μου αρέσει η αίσθηση), αλλά δερμάτινες χειροπέδες ενωμένες με λουκέτο ή κλιπ (έχω ένα κλιπ που μπορώ να τοποθετήσω εύκολα, αλλά έχει πολύ ισχυρό ελατήριο και μου παίρνει τουλάχιστον 20-30 λεπτά προσπάθεια να το βγάλω. Υπάρχει μια διάταξη σκοινιού με δύο κρίκους που σου επιτρέπει να μειώσεις το μήκος ενός σκοινιού αλλά όχι να το μακρύνεις ξανά. Είναι ιδανικό για να ακινητοποιήσεις τα μέλη σου πάνω από το κεφάλι, πχ -- αλλά μετά χρειάζεσαι μαχαίρι ή ψαλίδα για να ελευθερωθείς, εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις χειροπέδες και λουκέτο.

    Χρησιμοποιώ δονητές, nipple clamps και συνδέσεις μεταξύ τους (και μεταξύ των σημείων που δένω χέρια και πόδια στο κρεβάτι) για να προσθέσω ενδιαφέρον στη σκηνή (και γιατί είναι πολύ πιο δύσκολο να λυθείς όταν είσαι συνέχεια στα πρόθυρα ενός οργασμού).

    Για ασφάλεια, έχω μια ψαλίδα (shears) που μπορεί να κόψει το σχοινί που ενώνει τα χέρια με το κρεβάτι σε θέση που με δυσκολία μπορώ να το πιάσω, και συχνά χρησιμοποιώ και παγωμένα κλειδιά, ή κλειδιά δεμένα σε κορδόνι με παγάκι στην άλλη άκρη (ένα μικρό βαρύδι ισορροπεί την κατασκευή πάνω από το δεξί μου χέρι -- όταν το παγάκι λιώσει, το κλειδί πέφτει δίπλα στο χέρι μου). Και πάντα ειδοποιώ και άλλο άτομο.

    Σε μια δυο περιπτώσεις είχα κάνει όλη τη διαδικασία μπροστά σε webcam, οπότε το εν λόγω άτομο μπορούσε να δει αν ήμουν οκ (ο παράγοντας εξευτελισμού δεν υπήρχε μεταξύ μας).

    Συγγνώμη για το μήκος του μηνύματος! Ελπίζω να βοήθησε λίγο.