Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

sex vs war?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Aeolus, στις 28 Ιουλίου 2008.

?

Εάν η έκφραση του ερωτισμού ήταν πλήρως απελευθερωμένη δίχως ταμπού, προκαταλήψεις,

  1. Ναι

    11 vote(s)
    47,8%
  2. Όχι

    1 vote(s)
    4,3%
  3. Δεν θα άλλαζε τίποτα

    5 vote(s)
    21,7%
  4. Δεν γνωρίζω

    6 vote(s)
    26,1%
  1. Elysium

    Elysium Contributor

    Θα συμφωνήσω με αυτήν την άποψη...

    Βέβαια, παρόλη την αντικειμενικότητα του αυτοχαρακτηρισμού σου και πάρα το ότι είσαι από χωριό, πρέπει να μάθεις να μιλάς κόσμια αν θες να συμμετέχεις σε μια συζήτηση που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν έχει αναφερθεί κανείς σε σένα.

    Θα μου πεις τώρα, ποιος να σε μάθει; Η γελάδα που μας λες ότι αρμέγατε;

    Είναι κι αυτό ένα ζήτημα...
     
    Last edited: 30 Ιουλίου 2008
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Στο Poll ψήφισα "Δεν ξέρω" γιατί ασφαλώς θα ήταν πολύ διαφορετικός ο κόσμος πλην όμως το πρόσημο δεν μπορεί να υπολογιστεί, τουλάχιστον εγώ δεν διαθέτω τα metrics.

    Παρότι η αντιπαράθεση female/Lost_boy/D είναι κάπως εύφλεκτη θα ήθελα να παρατηρήσω, ευελπιστώντας ότι δεν θα επιδεινώσω το κλίμα, πως η ανωτέρω παρατήρηση του Lost_boy, διατυπωμένη από τη female με βρίσκη σύμφωνη. Εξηγώ παρακάτω το γιατί.

    Η αναπαραγωγή και η τροφή είναι τα θεμελιώδη, μη προαιρετικά, ζητούμενα κάθε μέλους του ζωικού βασιλείου, συνεπώς ειδωμένος ο σκοπός της ζωής μας από μία κυνική σκοπιά θα μπορούσε να αναγνωριστεί ως "αιδοίο/πέος και φαϊ". Παράγω έργο (εργάζομαι) καταρχήν, για να μου εξασφαλίσω τροφή. Τα λοιπά που επιθυμώ να μου εξασφαλίσω (επώνυμο jean, εισητήριο για το θέατρο, το νέο βιβλίο του τάδε συγγραφέα) μεταβάλλονται συναρτήσει του εκάστοτε πολιτισμικού πλαισίου. Συναναστρέφομαι ανθρώπους καταρχήν, για να μου εξασφαλίσω σεξ. Αυτό αποτελεί το βασικό κίνητρο για το οποίο κοινωνικοποιούμαι, αναπτύσσω τις δεξιότητές μου στην επικοινωνία κλπ. Τα λοιπά παράπλευρα κέρδη της κοινωνικοποίησης (κάνω φιλίες, γνωρίζω ανθρώπους, περνώ όμορφα) διαφοροποιούνται ομοίως συναρτήσει του εκάστοτε πολιτισμικού πλαισίου. Το σεξ και το φαγητό παραμένουν σταθεροί στόχοι στις ζωές των ανθρώπων, άνευ εξαιρέσεων. Κυνικό, χονδρικό, απλουστευμένο, αλλά απορρέον εκ λογικής. Γι αυτό ο Lost_boy έχει δίκιο:

    Το γεγονός όμως πως αν κάποιος μας τα προσφέρει σε αφθονία από σήμερα μέχρι και το τέλος της ζωής μας, δεν θα πάψουμε να παράγουμε έργο (αλλά έντεχνα θα φροντίσουμε να μεταβάλλουμε τους στόχους μας, ή να θέσουμε τον πήχη υψηλότερα ή εν πάσει περιπτώσει να βρεθούμε ξανά στην αφετηρία για να ξανατρέξουμε γρηγορότερα), θα πρέπει να σημαίνει πως κάποιος/κάτι έχει φροντίσει έτσι ώστε ο σύνθετος νους μας να μην αρκείται μόνο στη μετάβαση στον προορισμό, αλλά να απολαμβάνει τόσο το ταξίδι που θέλει να φτάσει ταξιδεύοντας αν είναι δυνατόν και ως το θεό. Γι αυτό η female έχει δίκιο:

    Η διαφορά τους, όπως διαφαίνεται μέσα από τις επιχειρηματολογίες τους σε εμένα τουλάχιστον, έγκειται στο ότι εκείνος ως κυνικός γράφει πως ο προορισμός μας είναι (το φαΐ και) το αιδοιο (/πέος) και εκείνη ως περισσότερο ευαίσθητη γράφει πως το ταξίδι είναι όμορφο. Αλλά καθώς στη ζωή ικανοποιούνται ταυτόχρονα και οι δύο συνθήκες, αδυνατώ να εντοπίσω το σημείο της διαφωνίας.

     
  3. female

    female Contributor



    Ξέρω πως είναι μάλλον ευκολία στη γλώσσα σου, απλοποίηση των ευκόλως εννοουμένων, αλλά θα ήθελα να το ξεκαθαρίσω καλά από τη μεριά μου --

    σε καμία μα καμία απολύτως περίπτωση δεν τίθεται για μένα ζήτημα αντιπαράθεσης με τον Lost_boy ή οποιονδήποτε άλλον εδώ. Η συζήτηση απαιτεί παράθεση και η διαφωνία αντιπαράθεση επιχειρημάτων. Πρόκειται, για μένα, σε κάθε περίπτωση, διαφωνία απόψεων και όχι αντιπαράθεση με άτομα. Στο βαθμό που έχω συζητήσει φιλικά (στο chat του forum) με τον Lost_boy, για παράδειγμα, αποκόμισα την καλύτερη και θετικότερη των εντυπώσεων. Μπορεί να απορρίπτω μέχρις εσχάτων ένα επιχείρημα ή μια άποψη, αλλά δεν έχει να κάνει αυτό με απόρριψη ατόμου. Μπορεί κάλλιστα να "σφαχτώ" πάνω στη συζήτηση με ανθρώπους που εκτιμώ βαθύτατα, είναι φίλοι μου, και θα εξακολουθήσουν να είναι αγαπητοί. Ασφαλώς οι απόψεις είναι σημαντικές στις σχέσεις, αλλά δεν είναι και το μόνο θέμα.


    Δεν πρόκειται λοιπόν για προσωπική αντιπαράθεση. Αν είχα λόγους για προσωπική αντιπαράθεση με κάποιον, ασφαλώς δεν θα γινόταν δημόσια. Το ότι γίνεται δημόσια, για μένα προσωπικά, σημαίνει πως κρίνω άξιο τον συνομιλητή μου και πως δεν μεταφέρω προσωπικά συναισθήματα στη συζήτηση.



    Επί του θέματος, αγαπητή Syrah --

    Κατ' αρχάς ο Lost_boy δεν ανέφερε πουθενά την επιβίωση ως σκοπό απόκτησης χρημάτων. Πιθανώς να το εννοούσε, αλλά δεν το είπε σε καμία περίπτωση, άρα δεν μπορώ να θεωρήσω πως το πιστεύει από μόνη μου.


    Κατά δεύτερον, δεν αρνήθηκα το επιχείρημα πως γίνονται πράγματα ΚΑΙ για το "μουνί". Παρ' ότι θα έπρεπε κανονικά να ναρκισσεύομαι και να κολακεύομαι για το φύλο μου, πιστεύω πως ο Lost_boy είναι αρκετά πιο σοβαρός συζητητής από κάποια κάπως "πρόχειρη" παράθεση μονο-αιτιακής (monocausal) δικαιολόγησης της ζωής την οποία έτυχε να γράψει κάποια στιγμή. Είμαι σίγουρη πως έχει πλατύτερες απόψεις συνολικά, τις οποίες δεν θεώρησε απαραίτητο να να αναλύσει διεξοδικά τη δεδομένη στιγμή. Σ' αυτό εδράστηκε η διαφωνία μου -- στο μονο-αιτιακό της πρότασής του, το οποίο και, μερικώς, αναθεώρησε.




     
    Last edited: 30 Ιουλίου 2008
  4. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: sex vs war?

    Είναι σα να ρωτάς: θα ήταν ο κόσμος καλύτερος ή χειρότερος χωρίς ανθρώπους. Την απάντηση μπορείς να τη βρεις κάνοντας μια βόλτα στον πλανήτη Άρη. Καύλα πάντως δε θα βρείς, ούτε bdsm, ούτε jazz, ούτε δόσεις δανείων, ούτε Ζεραρ ντε Βιλιέ, ούτε Dolmance, ούτε τζατζίκι, ούτε μοτοσικλέτες, ούτε πόρνες, ούτε isnogood να ψιθυρίζει εδάφια της βίβλου σε μουνάκια, ούτε Ντοστογιέφσκι, ούτε φόβο ελονοσίας, ούτε σάλσα, ούτε λευκορωσίδες, ούτε ερωτική εμμονή, ούτε τζόνυ με πάγο, ούτε κυριακάτικες εφημερίδες, ούτε καν τα πόδια της.

    Ρομαντική ερώτηση λοιπόν και νοσταλγική του παραδείσου, πριν ο όφις δώσει στην Εύα το μήλο από το δένδρο της γνώσεως και χάσουν και οι δυο την αγνοία τους, το γελαδίσιο αθώο βλέμμα τους κι αρχίσουν να πονάνε, ν’ αναρωτιούνται, να χτίζουν πολιτισμό, να παλεύουν το ένστικτο, να καυλώνουν ασύστολα, να αυτοκαταστρέφονται.

    Aeolus, παρά τα όσα δηλώνεις και γράφεις περί θρησκειών, σε βρίσκω βαθιά ρομαντικό, μεταφυσικό, ήτοι θρησκευόμενο.
     
    Last edited: 30 Ιουλίου 2008
  5. kali crow

    kali crow Guest

    απλα οι ανθρωποι θα γινονταν λιγοτερο υποκριτες στο τι ζητανε απο αυτον που γουσταρουν.
    απο κει και περα τιποτα δε θα αλλαζε...
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    αντιπαραθέτω [andiparaθέto] -ομαι, αντιπαρατίθεμαι [andiparatίθeme] P (βλ. παραθέτω) : 1.παραθέτω κτ., το αναφέρω ή το παρουσιάζω, με στόχο να αντισταθμίσω κτ. άλλο: Tι έχουμε εμείς, οι σύγχρονοι Έλληνες, να αντιπαραθέσουμε στα επιτεύγματα του σύγχρονου κόσμου; || ανταγωνίζομαι: Aντιπαρατίθενται οι δύο τάσεις στην κυβέρνηση. 2. (σπάν.) αντιπαραβάλλω1. [λόγ. < αρχ. ἀντιπαρατίθημι μεταπλ. για προσαρμ. στη δημοτ. κατά το τίθημι > θέτω· λόγ. < αρχ. ἀντιπαρατίθεμαι]

    Δεν γνωρίζω γιατί απέδωσες αρνητική χροιά στη λέξη, μα είναι σαφές πως αυτό που παρακολουθήσαμε, όπως ορθά παρατήρησε η Ντι στο Post Νο15, ήταν αντιπαράθεση. Κυριολεκτικά.
     
  7. female

    female Contributor




    Αντιπαράθεση επιχειρημάτων, ναι, ασφαλώς. Προσώπων, από την πλευρά μου, όχι.



     
  8. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: Re: sex vs war?

    Διαφωνώ. Το μουνί φέρνει χρήμα.

    Ο Νταβατζής της γειτονιας
     
    Last edited: 31 Ιουλίου 2008
  9. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: sex vs war?

    Σοβαρά τώρα.... για τη διάσταση απόψεων μεταξύ Lost Boy και female …

    Νομίζω πως φτάσαμε σε αδιέξοδο. Τι να πει άλλο η γυναίκα (female); Και επιχειρήματα έδωσε και συγκεκριμένα παραδείγματα ενδεχομένων κοινωνικοοικονομικών ανατροπών παρέθεσε με θαυμαστή υπομονή. Αλλά αφού η διαλογική συζήτηση απέτυχε, προτείνω ως έσχατη απέλπιδα λύση, την ακόλουθη πειραματική διαδικασία για την ανάλυση πτυχών του θέματος.

    Να αρχίσουμε με ένα πείραμα που εμπνεύστηκε και περίγραψε με λεπτομέρεια και σαφήνεια ο Πυθαγόρας.

    Υπόθεση:
    Το πείραμα έχει ως εξής:

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  10. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: sex vs war?

    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]

    Μια απάντηση στο πείραμα....
    Η διαφορά ανάμεσα στις παραδοσιακές μορφές φιλοχρηματίας, αποθησαύρισης, επενδυτικής ιερουργίας, καταναλωτικής σπατάλης, ακόμα και στις αγριότερες μορφές τους, και το σημερινό ιδεοληπτικό παραλήρημα για 'φράγκα', σηματοδοτείται από το γεγονός ότι γύρω μας επανακάμπτουν οι Νεάντερταλ ως cool γιαπάκια, όσα διακονούν το τάχατες αυτονόητο: 'για τα λεφτά τα κάνεις όλα'.
    Οι άνθρωποι δεν είναι παρά γενικά ισοδύναμα, εγχρήματες ανταλλακτικές - και εναλλάξιμες - αξίες, υπολειματικά σαρκία στον πλανητικό ιστό που υφαίνει ο φετιχισμός του εμπορεύματος.
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. elfcat

    elfcat . Contributor

    Θα ήταν ένας κόσμος χωρίς ταμπού, προκαταλήψεις, θρησκείες κτλ. Η ελεύθερη έκφραση του ερωτισμού προϋποθέτει έναν τέτοιο κόσμο που γεννάει και παιδεύει ελεύθερους ανθρώπους και όχι το αντίστροφο. Δε νομίζω ότι νοείται γενικευμένη ελεύθερη έκφραση ερωτισμού σε ανελεύθερες κοινωνίες, ε?
     
    Last edited: 1 Αυγούστου 2008
  12. female

    female Contributor




     



    ή....