Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SeXcape RooM

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος LeoNaRDo, στις 27 Μαρτίου 2017.

  1. LeoNaRDo

    LeoNaRDo New Member

    Κυριες και κυριοι,

    τεθηκε λοιπον το θεμα να δημιουργησουμε ενα Escape Room με αποκλειστικη θεματικη το BDSM. Το εγκλωβισμενο ατομο/υποκειμενο θα πρεπει να περασει μια σειρα δοκιμασιων και επιλυσης γριφων ωστε να λυσει τελικα το μυστηριο και να απεγκλωβιστει.

    Βασικο και πρωτο στοιχειο σε ολο αυτο ειναι οτι το δωματιο ειναι εξοπλισμενο με μηχανες και μηχανισμους που λειτουργουν αυτοματα ή ημιαυτοματα και ο Master εχει εναν ρολο υποστηριξης ή και ενεργητικης συμμετοχης.

    Επειτα, ο χωρος και καποιες απο τις διαδικασιες θα εχουν σαν σκοπο τον αποπροσανατολισμο και την δημιουργια ψευδαισθησεων ωστε να προκληθουν συγκεκριμενα συναισθηματα οπως αυτα του φοβου (ισως και τρομου), ηδονης, καυλας και φυσικα απολυτης υποταγης στην κατασταση (και οχι τοσο στον Master).

    1) Εχει συμμετεχει καποιος σε κατι τετοιο???

    2) Υπαρχουν κυριες που εχουν φανταστει να βρισκονται σε κατασταση BDSM απεγκλωβισμου ? ? ?

    3) Ποια παιχνιδια θα μπορουσαν να εμπλουτισουν το sexcape room???

    4) Υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται για τον σχεδιασμο??? (να χρειαζεται υλικο ή να διαθετει υλικο προς συζητηση)
     
  2. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Ατελείωτη η φαντασία σουυυυ.
     
  3. Panas

    Panas New Member

    Ωραια η ιδεα σου. Εχεις δει κατι αντιστοιχο στο εξωτερικο; Ποσες επιλογες δωματιων θα υπαρχουν; Τι θεματα; Που θα αναφερεται το καθε δωματιο;
     
  4. LeoNaRDo

    LeoNaRDo New Member

    Κοιταξτε, η ερευνα μου δεν οδηγησε σε κατι αντιστοιχο. Ειναι καθαρα δικη μου ιδεα και ειναι ενα συνονθυλευμα απο Role-Playing Games, BDSM, Escape rooms και καποιες πρακτικης απο διαφορα Ιαπωνικα στρατιωτικα εγχειριδια παραπλανησης και δημιουργιας ψευδαισθησεων του 14ου αιωνα.

    Εκει που καταληγω ειναι πως το αποτελεσμα ειναι Hard core ακομα και για τις πιο εμπειρες της παρεας, και αυτο μου δημιουργει την απορια για το ποσο μπορει να γινει εφαρμοσιμο και σε καποια λιγοτερο εμπειρη Sub/Slave ή απλα "παίχτρια"
     
  5. Panas

    Panas New Member

    Λογικα θα μπορεις να το απλουστευσεις για να ειναι προσιτο προς ολους οσους ενδιαφερονται. Τα εγχειριδια αυτα που τα εχεις βρει και πανω σε τι αναφερονται; Υπαρχει δυνανοτητα να τα βρω καπως και εγω; Ειναι καλη ιδεα.
     
  6. LeoNaRDo

    LeoNaRDo New Member

    Οσον αφορα τις επιλογες των δωματιων ειναι καθαρα στο χερι του GM ποσα θεματικα δωματια μπορει να φτιαξει. Σημασια δεν εχει το πληθος καθως οταν λεμε δωματιο ενοουμε ολοκληρο το σπιτι, το οποιο περιεχει τουλαχιστον 4-5 δωματια/χωρους που το καθε ενα θα εχει καποιο 1) γριφο, 2) Δοκιμασια, 3) Discipline Task, 4) Trainning η οτιδηποτε αλλο. Δεν περιγραφω αναλυτικα ακομα, συντομα θα περιγραψω ομως. Η θεματικη μπορει να ειναι Horror, BDSM, Pop-culture ή ενα μειγμα ολων αυτων.
     
  7. Panas

    Panas New Member

    Ωραιες ιδεες. Η εκτελεση εχει σημασια και η μεταφορα αυτου που θελει να βγαλει ο GM στα ατομα που θα το επισκεφτουν.
     
  8. LeoNaRDo

    LeoNaRDo New Member


    Σχετικα με τα εγχεριδια: Ειναι πρατκτικες που χρησιμοποιουσαν οι Ninjas για να δημιουργησουν ψευδαισθησεις και τρομο, τα συγχρονα βιβλια ψυχολογιας ομως πιθανον να ειναι πιο διαφωτιστικα. Συντομα θα παραθεσω παραδειγματα!
     
  9. Panas

    Panas New Member

    Αμα εχεις καποιο βιβλιο που μπορει να λεει κατι και θελεις στειλε μου κανενα τιτλο σε προσωπικο μηνυμα.
    Ευχαριστω
     
  10. LeoNaRDo

    LeoNaRDo New Member

    Η βασικη μου ιδεα ειναι πως δεν ειναι για το ευρη κοινο, το φτιαχνει καποιος για τον/την Sub του γνωριζοντας ποσο μακρια μπορει να το παει. Βασικο ειναι να υπαρχουν καποιες γνωσεις μηχανολογιας και ηλεκτρολογιας ωστε να μπορεσεις να το εμπλουτισεις με μηχανισμους και διαφορα αλλα καυλωτικα παιχνιδακια  
     
  11. Panas

    Panas New Member

    Μπορει να ειναι για κοινο που γουσταρει τετοια φαση. Αλλα και για προσωπικη χρηση ειναι ωραια. Απλα αναλογα το ατομο που θα θες να το χρησιμοποιησει πρεπει να ξερεις τι του αρεσει τι οχι και τι θα ηταν ανοιχτο να δοκιμασει
     
  12. Stelios_X

    Stelios_X "Πείρα είναι το σύνολο των σφαλμάτων μας." Ο.W.

    @LeoNaRDo χαιρετώ,

    Από Νοέμβριο ως και μέσα Μαρτίου συμμετείχα στη δημιουργία ενός παιγνιδιού που εντάσσεται στην κατηγορία "escape room".
    Ενώ η ιδέα σου ακούγεται πολύ όμορφη, προκύπτουν άμεσα κάποια θεμελιώδη ερωτήματα. Σου τα παραθέτω:

    • Σε ποιούς απευθύνεται?
      (σε κόσμο που "γνωρίζει από αυτά" ή ακόμη και σε κόσμο που έχει την περιέργεια να δει πως μπορεί να είναι κάτι τέτοιο?)
    • Πρόκειται για αυτό που λέμε "παιγνίδι" ή για μία ερωτική εμπειρία?
      (το πόσο "fun" θέλεις να είναι, παίζει τεράστιο ρόλο στο σχεδιασμό)
    • Γιατί κάποιος να εμπιστευτεί (ημι)αυτοματοποιημένες διαδικασίες? Τι κίνδυνοι και ρίσκα υπάρχουν?
      (Υποψιάζομαι πως όταν εμπλέκονται συναισθήματα με "αρνητικό πρόσημο" εγκυμονούν και απρόβλεπτες αντιδράσεις.)
    • Αυτό που σκέφτεσαι έχει ιδιωτικό χαρακτήρα ή μιλάς για κάποιου είδους επιχείρηση?
      (οτιδήποτε εμπλέκει ερωτικές πρακτικές το πιθανότερο είναι να δημιουργεί και νομικό θέμα)
    Έχω κάνει κάποιες δοκιμές ως προς την "αποκοπή" μίας αίσθησης από τις υπόλοιπες. Μιλώ για όραση και ακοή.
    Οι δοκιμές που έχω κάνει ενώ παρατήρησα πως συντελούν στην πρόκληση συναισθημάτων ανάλογων με αυτά που περιγράφεις
    ήταν μέρος μιας διαδικασίας φωτογραφικής και δε νομίζω να μπορούν να συμβάλλουν στην ιδέα που περιγράφεις.