Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Slave/sub willfull tracking

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος ktnf, στις 10 Ιανουαρίου 2019.

  1. Θα ανοίξω ένα πρώτο θέμα για να συζητήσουμε εαν υπάρχουν εμπειρίες σχετικές απο άλλα μέλη.

    Η συζήτηση περί του ελέγχου, είτε πρόκειται για sub είτε για slave (κυρίως έχει νόημα σε Master/Slave ή Dom/Slave περίσταση θα έλεγα, αλλά ας το κάνουμε extend και σε Dom/Sub σχέσεις).

    Συγκεκριμένα, ο έλεγχος, μέσω τεχνολογίας.
    Για παράδειγμα, το Κυρίαρχο μέλος της σχέσης να ξέρει ανά πάσα στιγμή που βρίσκεται χωροταξικά το Υπό του.
    Υπάρχουν εφαρμογές που μπορούν να χρησιμοποιηθούν γι'αυτό τον σκοπό με ένα smartphone.
    Π.χ. κατεβάζει το Υπο μια εφαρμογή για fitness, και παραδίδει τα credentials για την εφαρμογή αυτή στον Κυρίαρχό του. Έτσι υπάρχει ο έλεγχος που προαναφέρθηκε.

    Εχει κανείς/καμία εμπειρία με κάτι όπως το παραπάνω ?

    Και περαιτέρω, θα το βρίσκατε ενδιαφέρον ως "παιγνίδι" μέσα σε μια τέτοια σχέση ανταλλαγής δυναμικών (dynamics)?
     
  2. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Καλησπέρα και καλως ήρθες.
    Μου αρέσει πολύ η εικόνα σου. Μπράβο.

    Όσον αφορά το νήμα σου. Μου ακούγεται λίγο "παιδικό"... σόρρυ κιόλας. Δεν βλέπω κάποια πρακτική εστώ και μεταφορικά μέσω της εφαρμογής για D/s ή M/s.
    Δεν χρειάζεται με λίγα λόγια να είσαι Μάστερ ή Dom. Το κάνουν και τα βανίλλα ζευγάρια αυτό. Αλλώστε σήμερα μέσω κινουτού παν'εύκολα μπορείς να βρείς που είναι ο άλλος χωροταξικά όπως λές.
     
  3. Γειά σου Queen87 ευχαριστώ για την απάντηση.

    αλήθεια το κάνουν και βανίλα ζευγάρια αυτό ? χμμ.... εμένα πιο πολύ θα μου άρεσε να το δοκιμάσω ως παιγνίδι σε μια σχέση D/s παρά σε μια σχέση κανονική.
    Όπου π.χ. έχω τα credentials της εφαρμογής της sub μου, κι εκείνη ξέρει ότι με αυτό τον τρόπο ελέγχεται.
     
  4. Brand

    Brand The Most Successful Delete

    Οι δυνατότητες αυτές προωθούνται γενικότερα ως ευκολίες σε κάποιο επίπεδο, οπότε είναι πιο αποδεκτές και διαδεδομένες από όσο ενδεχομένως φαντάζεσαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να υλοποιηθούν με τρόπο τέτοιο ώστε να αποκτούν άλλη πρακτική αξία ή, έστω, άλλο νόημα σε μια τέτοια σχέση. Π.χ. το να ξέρει ο ένας πού βρίσκεται ο άλλος έχει πρακτική αξία για πολύ κόσμο, ειδικά σε ώρα ανάγκης ή μιας κάποιας συμφοράς. Για αυτό υιοθετείται πρωτίστως για παιδιά. Αν όμως φροντίσεις μια τέτοια εφαρμογή να σε ειδοποιεί για το πότε φτάνει ο άλλος σπίτι, γνώση που διευκολύνει το υ να ξεκινήσεις τις όποιες σχετικές διαδικασίες όχι με βάση κάποια ώρα που μπορεί να μην ισχύει πάντα, αλλά με βάση την πραγματική θέση, μπορείς να το δεις ως ευκολία και εργαλείο.

    Το άλλο θέμα που θέτεις, για τα στοιχεία σύνδεσης, είναι λίγο διαφορετική υπόθεση, άσχετη τελικά με τεχνολογία, διότι αποτελεί προέκταση μιας απόφασης/συνεννόησης να είναι όλα της μιας πλευράς ανοιχτά προς την άλλη. Μιλάμε για πληροφορία. Αν δεσμευθεί η μια πλευρά να την παρέχει απλόχερα στην άλλη, είτε μιλάμε για credentials είτε για κάτι άλλο, στο ίδιο μήκος κύματος είμαστε στην πραγματικότητα.
     
  5. Ναι αναφέρομαι για credentials της συγκεκριμένης εφαρμογής μόνο, όχι όλου του κινητού.
    Είναι χρήσιμο στην αρχή μιας D/s σχέσης ενδεχομένως.

    Του τύπου, κατεβάζεις την εφαρμογή, φτιάχνεις ένα account και το "παραδίδεις" στον Κύριό/Dom σου.
    Αντίστοιχα ο Dom μπορεί να ξέρει που είνα το sub του ανά πάσα στιγμή θελήσει, εν γνώση του sub οφ κόρς.
     
  6. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    προσωπικά δεν θα το έβρισκα ενδιαφέρον αλλά παίζουν αυτά στο χώρο. και κάμερες και μικρόφωνα.
     
  7. espimain

    espimain Contributor

    Οι σχέσεις D/s δεν χαρακτηρίζονται από παιχνίδια.
    Όταν παίζεις τον Κυρίαρχο δεν είσαι Κυρίαρχος, αλλά κάποιος που απλά παίζει.
     
  8. είναι κι αυτό μια άποψη.
     
  9. Raziel

    Raziel New Member

    Καλησπέρα και καλως όρισες!
    Ωραία η ιδέα σαν παιχνίδι. Όμως σε μια σχέση D/s, δεν χρειάζεσαι τέτοια μέσα. Πιστεύω αν το Κυρίαρχο μέλος της σχέσης βάλει το υ να κρατάει ημερολόγιο με τις δραστηριότητες του και στο τέλος της ημέρας να του το διαβάζει ή να το παραδίδει στο Κυρίαρχο, πετυχαίνει το ίδιο αποτέλεσμα σε ένα πιο προσωπικό επίπεδο της σχέσης.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Έχω ακούσει κι έχω δει πολλά και τσαχπίνικα και ολοκληρωτικά και πολύ χαϊτεκιές και καβαντζωτές κρυφές εφαρμογές και προγραμματισμό όλων των συσκευών του υπό μέλους κατά το δοκούν του πανωχερούδικου μέλους...
    Κι άλλα ακόμα πιο προχώ...
    Ξέρω επίσης και κάποια ιλαροτραζίκ αποτελέσματα από την χρήση εφαρμογών και μπλιμπλικιών ριμόουτ κοντρόλ κιέτς μεταξύ συναινούντων που μοιράζονται το ίδιο OCD...
    Αντιληπτό και κατανοητό ως λειτουργία "ελέγχου", ως "σκηνικό" προσωπικώς μού είναι αδιάφορο, για λόγους που δεν είναι καθόλου κομψό να αναφέρω...
    Σε κάθε περίπτωση ελεγχόμενος, ως αποδέκτης "απόνερων", είναι ο "ελεγκτής", που συνηθέστατα νομίζει/βαυκαλίζεται πως επιβάλλει τον έλεγχό του ως κριτής των εκπεφρασμένων απόνερων του υπό μέλους της "σχέσης"...
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    το ρωτάει και ξέρει.
     
  12. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Δεν χαρακτηρίζονται, αλλά νομίζω πως το παιχνίδι ως εργαλείο σε μια D/s σχέση , έχει τη θέση του. Αν κάποιος το χρησιμοποιεί ως τέτοιο,
    δεν παίζει απαραίτητα τον Κυρίαρχο.