Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Slave/sub willfull tracking

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος ktnf, στις 10 Ιανουαρίου 2019.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Μπορεί να μην παίζει απαραίτητα τον Κυρίαρχο, αλλά δεν γίνεται και Κυρίαρχος.

    Αν παίζεις μονόπολη δεν γίνεσαι επιχειρηματίας, αν παίζεις ναυμαχία δεν γίνεσαι καπετάνιος.
    Το "σήμερα θα παίξουμε επιτραπέζιο φιδάκι" δεν σε κάνει εξερευνητή στον Αμαζόνιο.
    Όταν οι πρακτικές του D/s αντιμετωπίζονται σαν παιχνίδι, είναι παιχνίδι δεν είναι D/s
     
  2. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Δεν λέμε το ίδιο, αλλά δεν πειράζει, καταλαβαίνω αυτό που λες και με βρίσκει σύμφωνο, όμως εγώ δεν μιλάω για το D/s σαν παιχνίδι, αλλά για το παιχνίδι σαν εργαλείο στο D/s. Έχει διαφορά μεγάλη νομίζω.
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Έχουν γραφτεί για διάφορα εργαλεία του D/s
    Αν θέλεις μπορείς να αιτιολογήσεις την άποψη σου για το παιχνίδι σαν εργαλείο D/s
     
  4. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

  5. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Έχουν όντως γραφτεί πολλά και για το παιχνίδι, δεν βρίσκω το λόγο να αιτιολογήσω κάτι που θεωρώ αυτονόητο, τα εργαλεία που χρησιμοποιεί ο καθένας μπορεί να είναι διαφορετικά και να μην ταιριάζουν σε όλους, το σημαντικό είναι να επιτευχθεί ο στόχος.
     
  6. espimain

    espimain Contributor

    Δηλαδή στα εργαλεία D/s
    • Η χρήση του πληθυντικού από την υποτακτική (είναι τόσο χρήσιμη όσο και το διπλό κρεβάτι στη συμβίωση).
    • Η καθημερινή αναφορά της υποτακτικής.
    • Καθημερινή δοκιμασία (task) της υποτακτικής, ορισμένη από τον Κυρίαρχο.
    • Στάσεις
    • Πρωτόκολλο
    • Υπηρετείν
    Προτείνεις να θεωρούμε σαν τέτοιο και το παιχνίδι. Λες και ότι έχουν γραφτεί και πολλά. Σε παρακαλώ βρες μου ένα να το διαβάσω.
     
  7. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Δε βρίσκω νόημα να συνεχίσουμε, μου αρέσουν τα παιχνίδια, όχι όμως αυτό που θες να παίξουμε. Καλή σου μέρα.
     
  8. lotus

    lotus Silence

    Να ρωτήσω κάτι?
    Σαν παιχνίδι δεν μπορώ να το δω διότι θεωρώ αυτού του είδους τις σχέσεις πιο σοβαρές και πιο "δεσμευτικές" από τις "κοινές" σχέσεις.
    Αλλά σαν "εργαλείο" αυτόματα δεν θέτει υπό αμφισβήτηση την εμπιστοσύνη πάνω και στην οποία βασίζονται οι bdsmικές σχέσεις?
     
  9. lotus να σου πω πως το βλέπω/αντιλαμβάνομαι εγώ και αντίστοιχα το εκάστοτε sub (όταν υπάρχει).
    Είναι ένας τρόπος να δίνει αναφορά για το που είναι. Όπως το να γράφει ημερολόγιο.
    Το να ξέρω που βρίσκεται ανά πάσα στιγμή επίσης την καθησυχάζει εαν με χρεαστεί και πρέπει να πάω κοντά της.

    Είναι ένα παιγνίδι του μυαλού το οποιό περνάει στην καθημερινότητα.
     
  10. lotus

    lotus Silence

    Το ημερολόγιο έχει άλλη χάρη (προσωπική άποψη)
    Εντάξει μιλάς για την ανασφάλεια της sub δηλαδή?
    Πως θα σε βοηθήσει παρόλα αυτά η εφαρμογή αφού για σου πει ότι σε χρειάζεται πρέπει να επικοινωνήσει μαζί σου και αφού θα επικοινωνήσει μαζί σου θα σου πει και που είναι?
    Εκτός αν κάνει επικίνδυνες αποστολές....
     
  11. Higita

    Higita Brain_alcoholic

    Στην περίπτωσή που υπαρχει κατι παραπάνω (συναισθήματα)..
    Δεχομαι σαφώς μια προσπαθεια ,να ελέγξεις να εκπαιδεύσεις κάποια απο μακριά!
    (Γιατι εκεί παμε και σε άλλο κομματι)

    Σαν παιχνίδι ειναι ωραίο για όσο κρατήσει!
    Ούτε θα σου δωθει, ούτε υπο σου θα γίνει!
    Τώρα για τις εφαρμογές κτλπ..οκ νομιζω ότι δεν θα βοηθήσουν !
    Κάποια στιγμή απλώς θα βαρεθεί...

    Έχω κανει μια παρόμοια προσπαθεία(και ας πούνε ότι είναι παιδικό) και δεν! καθόλου δεν! Ομως!
    Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις...ισως κάποιος τα καταφερει!χεχε
     
  12. Dom_Apache

    Dom_Apache Regular Member

    Δεν το βρίσκω και πολύ χρηστικό,έστω και σαν παιχνίδι..