Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος doulosgr2004, στις 11 Μαϊου 2005.

  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    σκλάβα =(ο) ουσ. θηλ. σκλάβα αιχμάλωτος πολέμου, δούλος
    υποτακτικός =κ. υποτακτικός, -ή, -ό επίθ. (Κ -κτικός, -ή, -όν) ο υποταγμένος, ο υπό τις διαταγές άλλου | υπάκουος, ευπειθής

    Όπως βλέπουμε το ένα δηλώνει κατάσταση (σκλάβα) και το άλλο χαρακτηριστικό (υποτακτικός). Κάποια ονομάζετε σκλάβα από την στιγμή που ανήκει. Δεν μου αρκούν τα «θέλω» κάποιας για να χαρακτηρίσω σαν σκλάβα.

    Υστερόγραφο: Πάντα ήθελα να γίνω αστροναύτης. Είμαι όμως;
     
  2. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!


    SadalMelik,
    ορθα μιλας και γραφεις για το τι σημαινει τι , και φυσικα συνδεονται ,
    μονο που οι διαφορες στην πραξη , στην καθημερινοτητα ειναι πολλες και το ξερεις .

    Γνωμη σου και την σεβομαι , αλλα αν ρωτησεις subs αν θελουν να γινουν slaves ,
    πολλές , μα παρα πολλες , θα σου πουν οχι .

    Λες να ειναι τυχαιο αυτο ?
     
  3. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Σαφώς και μπορεί να συμβαίνει αυτό για πολλούς και διάφορους λόγους (δεν κολλάω στο πολλές μα πάρα πολλές μια και είναι δική σου εκτίμηση). Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι μπορεί να χαρακτηριστεί κάποια σαν σκλάβα μόνο και μόνο επειδή το θέλει.
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Εγω και μονο απο εδω γνωριζω αρκετες .
    Και φυσικα δεν μπορει να χαρακτηριστει καποια slave επειδη μονο το θελει ,
    εχεις απολυτο δικιο .
    Το να ειναι καποια και να ζει σαν slave η να ειχε αυτη την εμπειρια
    και να μην την ζει πλεον , προυποθετει ... πολλά !
     
  5. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Σαφώς και προϋποθέτει πολλά και πρώτα απ όλα έναν Dom που να την εμπνέει να τον ακολουθήσει.


    Αλλά σαφώς και σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να αποκαλέσω κάποια σαν σκλάβα μια και όταν τελειώσει όλο αυτό δεν ανήκει πλέον κάπου.
     
  6. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Θα συμφωνήσω εδώ με Τον Sadal Melik το να είναι μια σκλάβα είναι μια κατάσταση δεν είναι τίτλος. Μια υπό πρέπει να βιώνει την σκλαβιά της για να χαρακτηριστεί ως σκλάβα όχι να την έχει ζήσει στο παρελθόν.
    Σκλάβα χωρίς ιδιοκτήτη πως γίνετε; Σε τι είναι σκλάβα; Στις ανάγκες της;
    Φτάνει μόνο αυτό για να είναι κάποια σκλάβα;
     
  7. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Re: SUBMISSIVE vs SLAVE


    Θα συμφωνησω με τη φραση του MasterJp, δινοντας εμφαση στα λογια Του στην ουσια....
    το να ειναι καποιος/α υποτακτικος/η ειναι κομματι της φυσης του, ειναι πιο συγκεκριμενα το "εγω" του/της, ολη του/της η προσωπικοτητα και ο χαρακτηρας. το να ειναι καποιος/α slave δηλωνει κατασταση 
     
  8. iJ

    iJ Regular Member

    Απάντηση: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Ένας Μάστερ δεν είναι Μάστερ αν δεν έχει σκλάβα; Ειλικρινά δε σας καταλαβαίνω μερικές φορές
     
  9. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Κατά την άποψη μου ο όρος Master αποκτάει σημασία στα αυτιά μου μονό όταν ακουστεί από το στόμα της σκλάβας μου. Θεώρησε κάτι σαν τίτλο που εκείνη και μόνο εκείνη μπορεί να μου δώσει. Μια και για εκείνη είμαι ο καλύτερος.
    Και εκεί ισχύει το ίδιο με τον όρο υποτακτικός.

    Κυρίαρχος είναι χαρακτηριστικό, Master τίτλος που σου αποδίδετε από κάποιον και όχι που οικειοποίησε
     
  10. iJ

    iJ Regular Member

    Απάντηση: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Είναι η άποψη σου και τη σέβομαι   χωρίς να συμφωνώ...
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!


    Μια slave χωρις να ανηκει μπορει να ειναι slave ....
    περιμενοντας να ... '' ανηκει '' soft_crystal.

    Ο τροπος που ζει και περιμενει ..... να ζησει ξανα ...

    σκεψου !
     
  12. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Re: Απάντηση: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Αν κάποιος θέλει να ζει γνωρίζοντας τι του συμβαίνει την συγκριμένη στιγμή και όχι υποστηρίζοντας πως είναι κάτι που δεν είναι σημαίνει πως είναι και απερίσκεπτος;
    Για να κουνάμε λίγο το κεφαλάκι μας που και που….