Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος doulosgr2004, στις 11 Μαϊου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Για μένα τα πράγματα είναι πολύ απλά.

    Υποτακτική είναι αυτή που δεν επιθυμεί και δεν έχει ανάγκη για απόλυτο συνεχόμενο έλεγχο, υπακούει με όρους ανάλογα με το επίπεδο Ds της εκάστοτε σχέσης της και έχει σκληρά όρια τα οποία οφείλει να σέβεται ο Κυρίαρχος. Είτε έχει Αφέντη είτε δεν έχει, τίποτα δεν αλλάζει. Η ψυχοσύνθεση της είναι διαφορετική, και εξού και οι ανάγκες της διαφορετικές. Οποιαδήποτε προσπάθεια να της αφαιρεθεί ο έλεγχος πάνω σε εκείνα τα κομάτια της ζωής της, στα οποία δεν επιθυμεί να δώσει έλεγχο (π.χ. δεν θα παρατήσει τη δουλειά της επειδή το απαιτεί ο Κυρίαρχος, ή δεν θα λάβει μέρος σε ένα breath play επειδή γουστάρει Ο Κυρίαρχος), μπορεί να υπακούσει αλλά το κάνει είτε επειδή τον αγαπά, είτε επειδή φοβάται μην τον χάσει και όχι επειδή αυτό την γεμίζει και την ολοκληρώνει.

    Δεν μπορεί να καθορίζει τη ψυχοσύνθεση κάποιου η κατάσταση στην οποία βρίσκεται, δηλαδή δεν μπορεί κάποια να παύει να είναι π.χ. ευαίσθητη ανάλογα με το αν έχει ή όχι Αφέντη, είναι ευαίσθητη τελεία. Δεν έχει ουδεμία σχέση ούτε με δικηγόρους ούτε με οποιοδήποτε επάγγελμα ή τέχνη, γιατί δεν είναι κάτι που διδάσκεται είναι κάτι που κουβαλάς μαζί σου. Βέβαια μια εν δυνάμη και βάση ψυχοσύνθεσης σκλάβα, μέχρι να βγάλει και να επεξεργαστεί όλα τα στοιχεία της, χρειάζεται χρόνος και εκπαίδευση, αλλά η διαφορά είναι πως χρειάζεται εκπαίδευση για να μάθει να εκφράζει και να απολαμβάνει όλα όσα έχει ήδη μέσα της και είναι απλά κρυμμένα και σε λανθάνουσα κατάσταση. Δεν μπορείς όμως να γίνεις σκλάβα όσο καλά κι αν μάθεις το nadu και να σερβίρεις και να λές μάλιστα Κύριε, αν αυτά δεν σε ολοκληρώνουν και δεν σου βγαίνουν αυθόρμητα. Μπορείς να μάθεις να υποκρίνεσαι να μαϊμουδίζεις αλλά μέσα σου ποτέ δεν θα νιώσεις ολοκληρωμένη με αυτά. θα παραμένουν πάντα ξερά πρωτόκολλα και δεξιότητες που διδάχτηκες, χωρίς εσωτερικές ρίζες. Οπότε η όποια σύγκριση με επαγγέλματα είναι απλά ατυχής κατά τη γνώμη μου.

    Κι εδώ πιστεύω βρίσκεται η βασική μας διαφωνία με όσους υποστηρίζουν πως σκλάβα γίνεσαι και δεν είναι ένας συνδιασμός εσωτερικών διεργασιών και αναγκών που σε ωθούν σ΄ αυτό, αλλά η εκπαίδευση και η ύπαρξη κάποιο να σε κυριαρχεί.

    Προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι όλα τόσο μονοσήμαντα, δεν είναι η κάθε υποτακτική εν δυνάμη σκλάβα και αυτό γιατί δεν είναι η κάθε υποτακτική κατ΄ ανάγκη κάποια που ολοκληρώνεται παραδίδοντας κάθε απόφαση, κάθε όριο και κάθε ανάσα στα χέρια κάποιου άλλου, δεν είναι κατ΄ ανάγκη κάποια που θέλει να πάψει να υφίσταται σαν ξεχωριστή οντότητα και να υπάρχει μόνο μέσα από Εκείνον.

    Προσωπικά σέβομαι και εκτιμώ απεριόριστα εκείνες τις υποτακτικές που έχουν ξεκαθαρισμένα να θέλω και τις ανάγκες τους, τις διαπραγματεύονται με εξίσου σεβαστούς από μένα Κυρίαρχους που ξέρουν τις δικές τους και έχουν σχέσεις Ds γεμάτες σεβασμό, ευχαρίστηση και αλληλοκατανόηση, και μέσα απ΄ αυτές ολοκληρώνονται χωρίς να πάσχουν από το σύνδρομο του ορισμού της σκλάβας, θεωρόντας το όπως πολλοί εδωμέσα το ανώτατο σημείο της υποτακτικότητας... Γιατί δεν είναι. Δεν είναι μια σκλάβα περισσότερο υποτακτική, είναι απλά μια υποτακτική με διαφορετικές ανάγκες. Το να πάρεις κάποια που είναι απόλυτα ολοκληρωμένη και ευτυχισμένη μέσα σε σχέσεις περιορισμένου ελέγχου και να την εξαναγκάσεις με οποιοδήποτε τρόπο (είτε επειδή σ΄ αγαπά, είτε επειδή σε πιστεύει όταν της λες πως μόνο σαν σκλάβα σου θα βιώσει την απόλυτη υποταγή κι άλλα τέτοια άσχετα) να παραδοθεί απόλυτα, χωρίς να λαμβάνεις υπόψη τις ανάγκες της και τα θέλω της, είναι για μένα εγκληματικό, είναι επίσης σημάδι κυρίαρχου που δεν δρα βάση του SSC.

    Και έχω γνωρίσει υποτακτικές που "κάηκαν" επειδή κάποιοι τις έπεισαν πως πρέπει να γίνουν σκλάβες, πως αν είσαι υποτακτική είσαι οπως και δήποτε σκλάβα κ.τ.λ.

    Τώρα η χρήση της λέξης σκλάβα, σε υποτακτικές που έχουν Κυρίαρχο είναι πολύ συνηθισμένος και δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα στη χρήση οποιασδήποτε λέξης, χωρίς απαραίτητα να έχουμε τον ορισμό αυτής της λέξης κατά νου. Το να με πει κάποιος γλυκειά του δεν σημαίνει πως έχω γλυκειά γεύση έτσι δεν είναι? λολ


    Όσο για τις ερμηνείες των διαφόρων λεξικών νομίζω πως ξέρουμε όλοι πολύ καλά πως κάποιες λέξεις και ορολογίες στο bdsm έχουν εντελώς διαφορετική ερμηνεία απ΄ αυτή που δίνεται στα λεξικά και στον βανίλλα κόσμο και είχαμε μάλιστα συζητήσει αρκετά πάνω σ΄ αυτό και στο depersonalization και στο humiliation.
     
  2. G_E

    G_E Contributor

    Νομίζω πως τα είπες όπως ακριβώς είναι, ή καλύτερα όπως πρέπει να είναι.
     
  3. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    θα συμφωνησω και εγω που η lara[E-p] ,
    εδωσε αυτο το απλο αλλα ολο ουσια κειμενο και τις απαντησεις φυσικα .
     
  4. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Θα συμφωνήσω με την lara[E-p] πως δεν είναι όλα για όλους. Αλίμονο. Με μία διαφορά. Το πόσο υποτακτικό είναι ένα άτομο. Το πόσο πολύ θέλει να δώσει τον έλεγχο δεν σημαίνει ταυτόχρονο πως τον κάνει και σκλάβο. Άλλο το τι θέλω και άλλο το ανήκω ή όχι.
    Ξαναλέω δεν φτάνουν τα θέλω μας. Και όπως είχε πει και η tender lilly:

     
  5. gaby

    gaby Guest

    SadalMelik για να είμαστε πιό ακριβείς από την sapfw το είχα πάρει το it takes two to tango  

    Από την συζήτηση παραπάνω αλλά και σ ένα άλλο νήμα με την anasia{L G} με έχει προβληματίσει κάτι από αρκετά ως πολύ.

    Εντάξει το καταλαβαίνω ότι αν γίνει σκλάβα μία γυναίκα ή αν βγει η σκλάβα από μέσα της, εν πάσει περιπτώσει μέσα από πραγματικές M/s σχέσεις, τότε δύσκολα ξαναγυρνάει βανίλλα αλλά μήπως είναι κάτι που πρέπει να έχει στο νου της ότι μπορεί να συμβεί και να μην αποκλείει μέσα της αυτήν την πιθανότητα;

    Αλλά σίγουρα αυτό είναι θέμα για άλλο νήμα...
     
  6. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    μια και με αναφερεις lilly ,
    θα ηθελα να γραψω πως παντα υπαρχει η πιθανοτητα ,
    αλλα αν συμβει αυτο ,
    εγω θα αναρωτηθω αν ηταν ποτε πραγματικα .

    δεν θελω να λεω μεγαλα λογια ,
    ουτε για μενα ουτε για κανεναν αλλο ,
    αλλα το βρισκω ακραιο μια σκλαβα να γυρισει βανιλλα ,
    μια σκλαβα να γυρισει submissive, ναι ( για πολλους λογους , συμβαινει )
    μια submissive να γυρισει βανιλλα , ισως ,
    αλλα σκλαβα ?
    δεν νομιζω .

    ποια ειναι η δικη σου αποψη ?
    η καλυτερα ποια ειναι η αποψη που εχουν και οι σκλαβες του φορουμ ?
     
    Last edited: 4 Οκτωβρίου 2006
  7. magda37

    magda37 Regular Member

    Απάντηση: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Νομίζω πως το παραπάνω είναι ένα θέμα που τελικά έμεινε μετέωρο. Από τη στιγμή που ανακαλύπτει και αποδέχεται κάποιος,α την υποτακτική του φύση το ταξίδι του είναι πράγματι χωρίς επιστροφή;Γιατί και πώς άραγε συμβαίνει αυτό; Κι αν ξαναγυρίζει σε μια βανίλλα κατάσταση τι μπορεί αυτό να σημαίνει;
     
  8. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Slave vs Submissive : διαφέρουν και διαφέρουν πολύ!

    Αν και το είχαμε συζητήσει στο BDSM vs. vanilla στην πράξη,

    αν και από τότε που είχα αυτή την απορία πολύ νερό κύλησε στο αυλάκι και τώρα το ερώτημα αυτό άλλοτε το νιώθω τελείως λυμένο στην ψυχή μου μ ένα "ναι και βέβαια γίνεται, γιατί όχι;" και άλλοτε το νιώθω ότι δεν υπάρχει περίπτωση σκλάβα να πάψει να είναι σκλάβα,

    το θέμα παραμένει ζωντανό και υποθέτω ότι ενδιαφέρει και άλλους.

    Η ουσία του θέματος μπορεί να είναι το κυνήγι της ηδονής και πώς θα είναι πιό καρποφόρο.
    Ίσως να έχει και άλλες πλευρές, απλά επαναφέρω το θέμα για συζήτηση <χ>
     
  9. kost211

    kost211 Guest

    Παιχνίδι με τα λογια ειναι αυτο αλλα μου φαινεται οτι ο slave ειναι ο πιο "προχωρημενος" της υποθεσης, αν ειναι ομως παρα την θεληση του τοτε μιλαμε για διαφορετικες καταστασεις...
     
  10. vorgias

    vorgias New Member

    Εκπληκτική περιγραφή της ζωής πολλών παντρεμένων  
     
  11. Sado_M

    Sado_M Owner of pet kathavra

    Ολα γινουνται!  

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor