Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Sm rechter

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος DeSade, στις 16 Αυγούστου 2009.

  1. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Re: Sm rechter

    Γιατί όχι;
    Τι άλλο είναι η ετερότητα των μπιντισιεμηδων παρά το "δικαίωμα στη διαφορά" σε πολιτισμικό επίπεδο που ευαγγελίζεται η μετανεωτερική φιλελεύθερη λαίλαπα;
    (το γεγνός της αντίφασης και αυτοαναίρεσης του συστήματος με τα όρια και τις κόκκινες γραμμές που θέτει π.χ για τον καννιβαλισμό η την μπούργκα,δεν αφορά ασφαλως τους -SSC τουλάχιστον- μπιντισέμηδες).
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Sm rechter

    Παρακολούθησα χτες την ταινία.
    Προσωπικά είδα έναν έντιμο άνθρωπο με απίστευτη αγάπη για τη σύντροφο του.
    Ίσως φταίει που παραμένω αθεράπευτα ρομαντική..

    Τις ευχαριστίες μου στον DeSade  
     
  3. BitterSweat

    BitterSweat Premium Member

    Απάντηση: Sm rechter

    Κρίνοντας την καθαρά σαν ταινία, μου άρεσε η πλοκή της και σε τράβαγε, σαν ένα καλό βιβλίο, να τη δω μέχρι τέλους. Από τη μέση και μετά βέβαια, έγινε κάπως υπεβολική για τα γούστα μου. Θεωρώ ότι έθεσε πολύ εύστοχα τα πλαίσια και την εξέλιξη του bdsm για την υποτακτική πλευρά από την οποία το παρουσίαζε και ακόμα πιο ιδιαίτερα τον τρόπο που 1 άνθρωπος για χάρη της αγάπης μπορεί να αλλάξει τη φύση του, εμπιστευόμενος τον άνθρωπο που αγαπά χωρίς όρια. Η μόνη μου παρατήρηση για υπερβολή είναι ως προς το ότι προτίμησε να το δείξει όλο αυτό από τη σκοπιά κάποιου ο οποίος με την επιλογή του είχε επιπτώσεις στην κοινωνική ζωή του. Από τη μέση και μετά δηλαδή επικεντρώθηκε περισσότερο σε αυτό, με αποτέλεσμα η ταινία να τελείωνε, μάλλον, νωρίτερα εάν ασκούσε κάποιο άλλο επάγγελμα.
     
    Last edited: 26 Ιουνίου 2011
  4. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Eαν το επεισόδιο διαδραματίζονταν στην ελληνική κοινωνία τι αντίκτυπο θα είχε...??? εννοώ αν το γεγονός ήταν μια περιγραφή ενός ζευγαριού στην Ελλάδα.. τι θα γίνονταν..??? Ειναι πολλές φορές που αναρωτιέμαι πόσο ανοικτοί είμαστε να δεχτούμε .... τετοιες δράσεις.. προτιμήσεις.

    Θυμάμαι ότι διάβασα πρόσφατα σε ένα άλλο νημα, μου φαινεται σε αυτό με τον τίτλο "διαστροφές" που κάποιος είπε ...οτι οποια συμπεριφορά περα από την φυσιολογική είναι διαστροφή... αρα ολοι εμείς εδω είμαστε διεστραμμενοι άρα πως θα αντιδρούσαμε αν διαβάζαμε στην εφημερίδα, ή ακούγαμε στις ειδήσεις ένα τέτοιο περιστατικό???
     
  5. Απάντηση: Re: Sm rechter


    Δεν διαβάσατε αυτό.
    Διαβάσατε το εξής:


    Η θέση μου προκύπτει έμμεσα από τα παραπάνω, αλλά ας την πω και άμεσα.
    Η ίδια η έννοια της διαστροφής είναι κοινωνικό εφεύρημα και σηματοδοτεί την παρέκκλιση από τη σεξουαλική νόρμα. Η σεξουαλική νόρμα δεν είναι κάτι το αναλλοίωτο και εν πολλοίς δεν είναι καν βιολογικά καθορισμένη - αντίθετα είναι σε μεγάλο βαθμό κοινωνικά καθορισμένη.
    Ως εκ τούτου, η ίδια η έννοια της διαστροφής είναι ένα ψέμα που δαιμονοποιεί την παρέκκλιση από το κοινωνικό consensus σχετικά με τις επιτρεπτές σεξουαλικές επιθυμίες.
    Φυσικά η σεξουαλική κανονικότητα per se δεν είναι πάντοτε επιβλαβής ούτε πάντοτε άχρηστη. Σε ορισμένα περιβάλλοντα είναι απαραίτητη.
    Επομένως η έννοια της διαστροφής υπό προϋποθέσεις μπορεί να είναι ένα χρήσιμο ψέμα.
    Το θέμα είναι όμως πως σ' ένα περιβάλλον σαν αυτό της σημερινής Δύσης, δεν υπάρχουν ουσιαστικά οφέλη για μένα με το να ακολουθώ την κανονικότητα, επομένως η έννοια της διαστροφής για μένα είναι ένα άχρηστο κι επιβλαβές για την απόλαυσή μου ψέμα.
    Το γεγονός ότι στο ευρύτερο κοινωνικό μας περιβάλλον πολλές από τις πρακτικές που μας αρέσουν θεωρούνται κατακριτέες δεν είναι λόγος να μην τις απολαύσουμε. Είναι απλώς λόγος να είμαστε κάπως διακριτικοί σχετικά με αυτές.


    ...
     
    Last edited: 26 Ιουνίου 2011
  6. BitterSweat

    BitterSweat Premium Member

    Απάντηση: Sm rechter

    αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιο νήμα με ταινίες ανάλογης θεματολογίας... εάν όχι ίσως θα ήταν καλό, να φτιαχτεί και όποιος έχει αντίστοιχες προτάσεις να τις καταθέτει. προσωπικά απόλαυσα κάποια στιγμή το Tokyo decadence.

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  7. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Sm rechter

    Έχουμε τέτοιο νήμα ή περίπου...  

    https://www.greekbdsmcommunity.com/fo...�θόνη.html
     
  8. BitterSweat

    BitterSweat Premium Member

    Απάντηση: Sm rechter

    πατάω στο λινκ και με βγάζει στην κεντρική σελίδα του φορουμ...  
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Sm rechter

    Κι εμένα το ίδιο, θα το πω στον Konstantinos.

    Μπορείς να πας BDSM discussion > σαδομαζοχισμός και το βρίσκεις στην τρίτη σελίδα πέμπτο νήμα από το τέλος, λέγεται "Φετιχισμός, σαδομαζοχισμός και διαστροφές στη μεγάλη οθόνη".

    https://www.greekbdsmcommunity.com/...ζοχισμός-και-διαστροφές-στη-μεγάλη-οθόνη.html
     
    Last edited by a moderator: 29 Οκτωβρίου 2011
  10. Vida

    Vida New Member

    Μόλις είδα την ταινία.
    Τρόμαξα.
    Είναι τόσο εύκολο να στραφούν εναντίον σου όλα όσα κανείς.
    Δεν εξελίσσονται έτσι όλες οι ανάλογες δικές.
    Είναι πολύευκολο σε μια σχέση που χάλασε αυτός που θύμωσε να πει μια κουβέντα παραπάνω.