Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

So, do you want to be a slave? Realities

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος gaby, στις 7 Ιουλίου 2005.

  1. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Έχω μια απορία. Πως ορίζετε ένα «submissive by nature» άτομο; Ποιά τα χαρακτηριστικά του? Το «submissive by nature» άτομο έχει κάποιες εγγραφές στα γονίδιά του? Αν ναι ποιά η θέση της επιστήμης σε αυτό? Υπάρχουν κάποιες επιστημονικές δημοσιεύσεις όσον αφορά αυτό το θέμα? Παρακαλώ οποίος γνωρίζει κάτι σχετικό να μου απαντήσει.
     
  2. Maley

    Maley Contributor

    Πιστευω οτι ολα τα "παραξενα" της φυσης εχουν γονιδιακή εξηγηση. Στα επομενα χρονια -μπορει εμεις να μην τα προλαβουμε σιγουρα- θα δοθει επιστημονικη εξηγηση-ηδη σε αρκετες περιπτωσεις ασθενειων εχουν δοθει- για παρα πολλες ασθενειες. Στην ψυχολογια δεν εχουν ασχοληθει ακομα...άλλωστε οι ψυχολογοι/ψυχιατροι απλα δεν ειναι γιατροι...προσπαθουν...Πιστευω οτι καποτε θα εξηγηθουν ολα αυτα..Ακομα ειναι νωρις....Δημοσιευσεις για αυτα τα θεματα που σε απασχολουν δεν υπαρχουν..σιγουρα..να εισαι βεβαιος...
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Λάθος Aldur, o άνθρωπος είναι προίον γονιδίων + περιβάλοντος, αν και την δεκαετία του '70 η αμερικανοι συμπεριφοριστές είχαν αρνηθεί αυτή την θέση του Freud, η μοντέρνα ψυχιατρική την αποδέχεται όλο και περισσότερο απ' όσο γνωρίζω.

    SadalMelik: δυστυχώς δεν έχω βρεί (ακόμη) κάποιες τεκμηριωμένες (??) μελέτες για το θέμα, το www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?tid=846&pid=5918#pid5918, που μετέφρασε για το forum ο DreamMaster και τον ευχαριστώ, αναφέρεται αρκετά εκτενώς στο θέμα.

    όσον αφορά στην θέση και την αξία της εκπαίδευσης Aldur, η προσωπική μου άποψη είναι πως ο Master δεν μετατρέπει αλλά βελτιώνει, βελτιστοποιεί και διασαφηνίζει και η εκπαίδευση είναι το εργαλείο γι' αυτό.
     
    Last edited: 22 Ιουνίου 2006
  4. coupleds

    coupleds Regular Member

    Πολλές φορές ψάχνουμε γιατί μας αρέσει αυτό ή το άλλο ...λέτε να βρεθεί κάποτε στα γονίδια γιατί μου αρέσει το μπέζ και όχι το κόκκινο, η ΒMW και οχι η MERCEDES κλπ. Αναρωτιόμαστε τί νόημα έχει το γιατί προτιμάω κάτι αν είναι φυσικό , αμαλό περίεργο κλπ. Αποψή μας είναι οτι η τόση ανάλυση βλάπτει και ίσως οδηγεί και σε λάθος συμπεράσματα (ανάλογα με την ψυχαναλητική σχολή του ψυχαναλυτή μας. Καλύτερα να ασχοληθούμε περισσότερο με το να απολαύσουμε καλύτερα , πληρέστερα, ασφαλέστερα αυτό που μας αρέσει.
     
  5. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    MasterJp διάβασα το κειμενο που ανεβασε ο DreamMaster. Αλλά για να μπορεσω να συνεχισω τη συζητηση θα χρειαστει να μου εξηγησεις την έννοια των δύο ερωτηματικών μεσα στην παρένθεση, που ακολουθούν την λεξη "τεκμηριωμενα".
     
  6. little_slut[PieR]

    little_slut[PieR] Regular Member

    Πιστεύω ότι υποτακτικός/Κυρίαρχος γεννιέσαι, δε γίνεσαι. Σίγουρα υπάρχουν γονιδιακές προδιαγραφές που το περιβάλλον μπορεί να τους επιτρέψει να ανθίσουν ή να μείνουν εγκλωβισμένες. Απτή απόδειξη αυτού είναι ότι κάποιοι ανακαλύπτουν την παρέκκλιση τους αυτή σε πολύ νεαρή ηλικία και κάποιοι πολύ αργότερα. Η εύρεση του κατάλληλου παρτενέρ και η ανάλογη εκπαίδευση βοηθούν να γνωρίσεις καλύτερα τον ευατό σου και τις επιθυμίες και ανάγκες του παρτενέρ σου. Πόσοι Κυρίαρχοι δεν προσπάθησαν να "εκπαιδεύσουν" βανίλια συντρόφους τους χωρίς κανένα αποτέλεσμα; Απλά δεν το είχαν μέσα τους για να μπορέσει να τους το βγάλει ο Κυρίαρχος.

    Για μένα η διαφορά μεταξύ "Αγαπώ Αυτόν στον Οποίο υποτάσομαι και υποτάσομαι σε Αυτόν Τον Οποίο αγαπώ" βρίσκεται καθαρά στην ανάγκη που με οδηγεί να προσχωρήσω σε αυτή τη σχέση. Στην πρώτη περίπτωση διαλέγω την υποταγή γιατί την έχω ανάγκη, μόνο με αυτήν αισθάνομαι ολοκληρωμένη και στη διάρκεια αγαπώ τον Κυρίαρχο ενώ στη δεύτερη περίπτωση αγαπώ ένα Κυριαρχικό άτομο και υποτάσομαι σε Αυτό από φόβο μην Το χάσω, όχι όμως γιατί πραγματικά επιζητώ την υποταγή. Καθάρα δική μου, υποκειμενίκη ίσως άποψη, αλλά έτσι το αντιλαμβάνομαι.
     
  7. alnair

    alnair Regular Member

    Οφείλω να ομολογήσω ότι η λογική των γονιδίων με τρομάζει. Ο καθένας θα μπορούσε να βασιστεί σε αυτά για να δικαιολογήσει τυφλές πεποιθήσεις του. Θέλετε να μπούμε ξανά στον θαυμαστό κόσμο του ορθολογισμού και στις αξίες της Αναγέννησης? (joke)

    YΓ: Κι ο Χίτλερ στη θεωρία των γονιδίων δεν στηρίχτηκε για να δικαιολογήσει την ανωτερότητα της άριας φυλής και να κάνει τα σαπούνια του?
     
  8. Maley

    Maley Contributor

    Πολλα πραγματα ειναι αδιευκρινηστα...το σιγουρο ειναι οτι αυτο που σημερα μας φαινεται ανεξηγητο και καταφευγουμε σε μεταφυσικες ερμηνειες αυριο-και το αυριο μπορει να ειναι σε 100 χρονια- θα εχει μια απλουστατη εξηγηση. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΠΑΓΟΒΟΥΝΟΥ....
    .....Εκεινο που πιστευω, και κρινοντας παντα εξ ιδίων, ειναι οτι στη συμπεριφορα και στην εκλογη του κατάλληλου συντορφου οδηγούμαστε απο τα σεξουαλικά ενστικτα μας, που σε καποιους απο μας μπορεί να έχουν σχεση με την Κυριαρχία και σε καποιους άλλους με την υποδούλωση στον Κυρίαρχο...όλα αυτα βρισκονται στα data τον γονιδίων μας. Απλως μενει να αποδειχτει... Για το λογο αυτο θα χυθει πολυ μελανι ακομα. Σκεφτειτε μονο ποσες χιλιαδες χρονια χρειαστηκαν για να γινει αντιληπτος ο νομος της βαρυτητας (που σημερα τον θεωρούμε αυτονοητο...)...
    Να παρουμε άλλο παραδειγμα? ας παρω τον εαυτο μου...γιατι να αισθανομαι τετοια ηδονη και πληρότητα όταν ειμαι με την σκλαβα μου? (και οτι αυτο συνεπαγεται). Ζω πολλες φορες καταστασεις που τις ειχα συλλαβει στη σκεψη μου απο 11-12 χρονων παιδι..Ετσι ξεκινησα τη σεξουαλικη μου ζωη..με φαντασιωσεις που πραγματοποιω σημερα...τις ιδιες και απαραλλαχτες....μηπως φταινε οι κακομοιροι οι γονεις μου? μα εγω μεγαλωσα σε ενα μεσοαστικο περιβαλλον, με γονεις καλούς, ο πατερας μου ηταν δουλεια-σπιτι, σπιτι-δουλεια και μια τρυφερη μανα ....εγω γιατι ειμαι οπως ειμαι?
    Μπορει να σας φαινονται απλοικα τα παραπανω, και ισως οι σκεψεις που κανω..αλλα μετα απο σειρα σκεψεων αρκετων ετων, πιστευω οτι η σεξουαλικη ηδονη (η καλλιτερα η σεξουαλικότητα μας) καθοριζει και τη σταση μας στη ζωη...Τωρα απο που πηγαζει αυτη, θέλω να πιστευω οτι προερχεται απο "εγγεγραμμενες πληροφοριες" στο γενετικο υλικο του καθενος μας....
     
  9. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    "Τωρα απο που πηγαζει αυτη, θέλω να πιστευω οτι προερχεται απο "εγγεγραμμενες πληροφοριες" στο γενετικο υλικο του καθενος μας...."

    Eγω θα μεινω στο "θελω να πιστευω" που λες και θα σε συγχαρω για την ειλικρινεια σου.
     
  10. Maley

    Maley Contributor

    Eυχαριστω Dom..Να ξερεις οτι η ειλικρίνεια ειναι πιο πολυτιμη απο την αλήθεια..
     
  11. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Μωρε εγω ξερω. Το ζητημα που με απασχολει και θελω να μου εξηγησεις ειναι αλλο. Γιατι δεν με αποκαλεις με το nick μου?
     
  12. Maley

    Maley Contributor

    Απο τη βιασυνη SadalMelik