Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

So You Want to be an Owner: The Realities

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος MasterJp, στις 3 Μαρτίου 2006.

  1. Olympos

    Olympos Regular Member

    Απάντηση: So You Want to be an Owner: The Realities

    Με αφορμη μια φραση στο τέλος τοθ κειμενου του Master Jp
    {"Και μια τελευταία σκέψη...

    Το άτομο, που έχει την εξουσία σε μια σχέση... ειναι εκείνο που έχει τα λιγώτερα να χάσει. Ακολουθεί το επαγωγικό συμπέρασμα, πως αυτό είναι εκείνο, που μπορεί να φύγει από την σχέση, όταν πια αυτή δεν είναι συναισθηματικά υγιής για κανέναν από τους εμπλεκόμενους.

    Είστε εσείς αυτός;"}

    θυμηθηκα μια συζητηση που ειχα τελευταια με μια γνωστη στο irc.
    Ας το θεσω και εδω λοιπον, σαν προβληματισμο, αν και ισως θα μπορουσε να αποτελεσει ενα νεο θεμα.
    Ειναι πιστευω σε ολους σας γνωστο οτι σε παρα πολλους τομεις των εφαρμοσμενων επιστημων (μαθηματικα, οικονομια, κοινωνικες επιστημες,- για να αναφερω μερικα-) εφαρμοζεται σαν μεθοδος επιλυσης η θεωρια των 'παιγνίων'
    Παρακαλω μη χαμογελασετε ειρωνικα, αν εκφρασω σ' αυτο το σημειο την σκεψη οτι, και στην περιπτωση των BDSM σχεσεων, θα μπορουσε κανεις να δεχθει οτι, σχεδόν στο σύνολό τους, μπορουν να υπαχθουν στην κατηγορία των παιγνίων και, ειδικώτερα, στην ευρύτερη περιοχή των Mind Games.
    Να θυμίσω οτι το βασικό χαρακτηριστικό των 'παιγνίων' ειναι ότι διέπονται απο κανόνες ! Και οτι, όταν οι κανονες δεν τηρούνται ή παραβιάζονται, τότε το παιχνιδι 'χαλάει'.

    Και τωρα, η ερώτηση που θα μου αρεσε να αναρρωτηθειτε και να απαντησετε (μεσα σας, αν θελετε) ολοι Σ/σας

    'Ποιος είναι ο Κυρίαρχος του παιχνιδιού ;'

    Φυσικα, η απάντηση ισχύει και για τις BDSM σχέσεις, αν θεωρήσουμε οτι ανηκουν σ'αυτη την κατηγορία, αλλοιώς δεν ισχύει  

    __________________
    "It is one thing to own a woman,
    and it is another to have her within the bonds of an excellent mastery."
     
  2. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @sklavina: αν δέχεσαι πως ο ιδιοκτήτης αναλαμβάνει την ευθύνη της διαχείρισης της ζωής της ιδιοκτησίας του, τότε θα πρότεινα να ξαναδιαβάσεις το κείμενο με λιγότερο ρομαντική διάθεση και λιγότερο biased, αν όχι τότε δεν έχω κάτι να προσθέσω στους προβληματισμούς σου.

    ΥΓ1. Το να είναι κάποιος διαθετημένος να κάνει αυτά με τα οποία δεν συμφωνείς, δεν σημαίνει πως θα τα κάνει για τον καθένα.
    ΥΓ2. Οι πόρνες πληρώνονται για τις υπηρεσίες τους πριν, όχι μετά.

    @Maley: Δεν διακρίνω που έγκειται η διαφωνία σας με το κείμενο αγαπητέ, θα περιμένω την επάνοδο για διευκρίνηση.
     
  3. Φυσικά και το δέχομαι αυτό αγαπητέ MasterJp αλλα δεν βρίσκω κάτι κακό στην ρομαντική διαθεση..ούτε και διαφώνησα για την βαση και την ουσία που περιγράφεις.
    Απλα δεν συμφωνώ στο ότι η εξωτερική μου εργασία μπορει να με επηρεάσει στην προσφορά μου προς τον Κύριο μου αντιθέτως νομίζω πως μου δίνει πολύ μεγαλύτερη ενέργεια στο να τον υπηρετώ καλύτερα..
    δεν βρίσκω κακό το να μην εργαζεται η σκλάβα αλλά είναι διαφορετικό το να συμβαίνει αυτό επειδή το ζητάει ο Κύριος της και το θέλει και η ίδια απο το να μην εργάζεται με την προοπτική του ''τα βρίσκω όλα έτοιμα'' μέχρι και συνταξιοδοτικό πρόγραμμα απο τον αφέντη..
    Πιστεύω πως με αυτά τα δεδομένα πολλές υπό βρίσκουν άλλου είδους ικανοποιήση για να μη πω βολεύονται..
    Βεβαίως αυτό δεν είναι κανόνας..

    Επάνω στο ΥΓ1 θα ήθελα να σου πω ότι σε σχέση με τον Κύριο μου δεν υπάρχει κατι το οποίο θα μπορουσα να διαφωνήσω αλλά και βέβαια αυτό δεν ισχύει για τον καθένα
    Αν μου ζητουσε λοιπόν να διακόψω την εργασία μου θα το έκανα χωρίς την παραμικρή άρνηση εφόσον όμως η σχέση μας έχει δρομολογηθεί και υπάρχουν τα γνωστά δεδομένα μιας τέτοιας σχέσης και όχι απο την αρχη γνωρίζοντας κάποιον μαστερ

    Ευχομαι να νην παρεξηγήθηκα πάλι...μου συμβαίνει αυτό μερικές φορές... 
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Απάντηση: So You Want to be an Owner: The Realities

    Στο βιβλίο του "Σφαίρα" ο Michael Crichton διηγείται την ιστορία της ανακάλυψης ενός εξωγήινου artifact το οποίο προσφέρει σε αυτόν που θα λύσει το γρίφο της, μια μυθική δύναμη: Να υλοποιεί τη φαντασία του. Ωστόσο αυτό το "δώρο" είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί υλοποιεί όλες σου τις σκέψεις, καλές και κακές.

    Αυτό που λέει ο Master Jp μπορεί να συνοψιστεί και με μια φράση και απευθύνεται και στους Masters/Mistresses και στους slaves: Πριν ζήσεις τη φαντασίωσή σου αναρωτήσου αν αυτό είναι κάτι που μπορείς πραγματικά να το κάνεις.

    Όπως έγραψε και ο William Wymark Jacobs στο διήγημα τρόμου "The Monkey's Paw": Πρόσεξε τι εύχεσαι γιατί μπορεί η ευχή σου να πραγματοποιηθεί.
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @sklavina: δεν βλέπω που αναφέρει το άρθρο πως η ιδιοκτησία πρέπει να σταματήσει να εργάζεται, αναφέρει απλώς πρακτικά προβλήματα που μπορούν να προκύψουν αν ο ιδιοκτήτης επιθυμεί κάτι τέτοιο.

    Όσον αφορά την σκλαβοκεντρικότητα, φρονώ πως το ακόλουθο απόσπασμα και μόνον είναι αρκετό για να διαλύσει τις όποιες παρεξηγήσεις
    /me nods @ Arioch
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: So You Want to be an Owner: The Realities

    Έτσι ακριβώς εξέλαβα κι εγώ το άρθρο που Παρέθεσε Ο MasterJp.
     
  7. Μετά από αρκετές φορές που διάβασα και ξαναδιάβασα όλα τα πόστ στο συγκεκριμένο νήμα οφείλω να ομολογήσω πως μάλλον θίχτηκε ο εγωισμός μου αγαπητέ Master jp στο θέμα της εργασίας , οπότε θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για την παρανόηση μου...στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα!! 
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

     
  9. angel42

    angel42 Regular Member

    Δυνατό κείμενο... Α.
     
  10. SEBAX DOM

    SEBAX DOM Guest

    So You Want to be an Owner: The Realities
    by Kim Attica http://www.iron-rose.com/IR/docs/wanttoowner.htm

    Είστε εσείς αυτός;

    http://www.iron-rose.com/IR/docs/wanttoowner.htm[/QUOTE]


    Πραγματικά ένα κείμενο,που για να δηλώνει κάποιος Μaster αν όχι πρέπει
    να το έχει διαβάσει και αναλύσει ,αλλά τουλάχιστον να έχει αναρωτηθεί από μόνος του...τις περισσότερες των
    ερωτήσεων που αναφέρονται σε αυτό.
    Επίσης ένα κείμενο, που θα μπορούσε να είναι αρχή μιας αυτοκριτικής όλων των Κυριάρχων M/D της κοινότητας
    που κατε με είναι υποχρεωμένοι να έχουν κάνει,και να την επαναλαμβάνουν σε τακτά χρονικά διαστήματα.

    Προσωπική μου γνώμη πάντα, ότι ένας Μaster που είναι Μaster και όχι άπλα δηλώνει, πρέπει να μπορεί
    να ανταπεξέλθει σε όλα τα αναφερόμενα,αν όχι να το έχει ήδη πράξει.
    Με χρήση της απλής λογικής, έχω σκεφτεί τα περισσότερα πριν διαβάσω αυτό το κείμενο
    και αυτός είναι ο λόγος που δεν δηλώνω Master.

    Aφέντης,Ιδιοκτήτης,Κύριος είναι λέξεις που σχετικά υποδηλώνουν το ίδιο νόημα, αλλά έχουν παράλληλα
    και όλες αυτές τις υποχρεώσεις/ευθύνες - προνομία που αναφέρονται.

    Πιστεύω ότι είναι, φαντασίωση κάθε Κυρίαρχου αρσενικού να έχει έναν αριθμό σκλάβων
    να το υπηρετούν, στην καθημερινότητα και για την ευχαρίστηση του,αλλά σχεδόν ανέφικτο να πραγματοποιηθεί
    (υπό την προϋπόθεση ότι πληροί όλους τους κανόνες του κείμενου) για διαφορετικούς λογούς,
    για τους περισσότερους από εμάς.
     
  11. Συμφωνώ σε πολλά με το κείμενο και διαφωνώ σε άλλα.Το βρίσκω
    κάπως ''τραβηγμένο'' να απαγορεύσει οποισδήποτε σε οποιονδήποτε
    να μη δουλεύει

    Η ενασχόληση με κάποιο αντικείμενο εκτός του σπιτιού προσφέρει στη
    ψυχική υγεία του ατόμου.Φυσικά πιστεύω ότι αυτά είναι πράγματα που
    έχουν συζητηθεί νωρίτερα.Κατά την πάντα ταπεινή άποψη μου ωστόσο,
    έχω την αίσθηση ότι είναι απαραίτητο να ανακατεύεται η σκλάβα/σκλάβος
    με τον υπόλοιπο κοινωνικό ιστό,είτε με τη μορφή δουλειάς,άσκησης,επέκτασης
    των υπάρχοντων δεξιοτεχνιών,ενασχόληση γενικά με πράγματα που τον/την
    ευχαριστούν

    Πόσο καταστροφικό θα ήταν εάν μια σκλάβα/σκλάβος παραιτούνταν από τη δουλειά
    του,αλλά για κάποιο λόγο στο μέλλον αποδεσμεύονταν των υπηρεσιών του και έβγαινε
    από τη σχέση αυτή?Μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή,που ναι μεν έκανε την επιλογή της/του
    να υπηρετεί,αλλά το θέμα του βιοπορισμού είναι σημαντικό και δε θα έπρεπε να είναι
    διαπραγματεύσιμο στοιχείο,επειδή ακριβώς μετά τη λήξη της σχέσης ο Αφέντης/Αφέντρα
    δε θα είναι εκείνος που τελικά θα επαναφέρει τη ζωή του σκλάβου/σκλάβας στην προηγούμενη
    κατάσταση ως δια μαγείας
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @sexy para : τα σημεία που θίγεται θίγονται στο ίδιο πνεύμα και στο εισαγωγικό ποστ. Ίσως θα έπρεπε να το ξαναδιαβάσετε προσεκτικότερα. Αν δε, υπάρχουν θέματα που θεωρείτε αδιαπραγμάτευτα από πλευράς υ (εν προκειμένω σ), τότε προφανώς ο τύπος σχέσεων που περιγράφει το άρθρο δεν είναι για σας και συνεπώς το άρθρο δεν σας αφορά.