Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

[split]Η ηλικία της σεξουαλικής ωρίμανσης

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος sapfw, στις 16 Δεκεμβρίου 2006.

  1. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Ένας ειδικός μπορεί να με διορθώσει, αλλά έχω την εντύπωση πως δε νοείται σεξουαλική ωριμότητα στα 19. Η σεξουαλική ωρίμανση ακολουθεί τους ρυθμούς της ψυχοπνευματικής ωρίμανσης του ατόμου και οριοθετούνται γύρω στα 25, χωρίς φυσικά να φτάσει στο 100% αλλά σε ικανοποιητικό ποσοστό ώστε να μιλάμε για ωριμότητα.
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    δεν υπαρχει ωριμανση σε καμια ηλικια ... η ζωη ειναι μια περιπετεια ... και βρισκω τις σημερινες ηλικιες 19-20 μια χαρα ... και μαλιστα πολυ ποιο συνειδητοποιημενες σεξουαλικα απο εμας ....
     
  3. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    Καλησπέρα sapfw, η ολοκλήρωση των λειτουργιών των γεννητικών οργάνων θεωρείται το τέλος της εφηβείας ιατρικά (έναρξη εφηβείας στα 13 και τέλος στα 19). Ως επί το πλείστον σε αυτό το διάστημα ανακαλύπτουμε τη σεξουαλική μας ταυτότητα. Αυτά κατά την ταπεινή άποψη του γυναικολόγου Μου, Εγώ δεν σπούδασα σεξολογία. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως ένας άνδρας δεν μπορεί να αποφασίσει στα 50 του ότι είναι ομοφυλόφυλος για παράδειγμα. Όλα σεβαστά  
     
  4. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    Στα 24 θεώρησα ότι ενηλικιώθηκα σεξουαλικά. Ήταν τότε που αντιλήφθηκε το σώμα μου την αυτόνομη ανάγκη ηδονής που είχε. Ως τότε το κίνητρό μου για σεξ ήταν συνδυασμός συναισθηματικών αναγκών και σεξουαλικής περιέργειας. Μετά το κίνητρο για το σεξ ήταν το σεξ. Άρα συμφωνώ με την sapfw  

    Συμφωνώ ότι οι σημερινές ηλικίες είναι πιό συνειδητοποιημένες σεξουαλικά από μας αν και με τεχνητά μέσα και υποχρεωτικό σπρώξιμο από διαφήμιση - εμπορευματοποίηση. Να δούμε πού θα τους βγάλει, πάντως δεν τα ζηλεύω τα σημερινά παιδιά. Ενδιαφέρον το "δεν υπάρχει ωρίμανση", αν το δούμε σε βάθος. Αρχικά σκέφτηκα ν αντιρρήσω, τι έκπληξη   αλλά έχει κάποια λογική άρα συμφωνώ με τον isnogood  

    Ορμονικά κατασταλάζουμε (αν ποτέ, βλέπε και isnogood παραπάνω) στα 19;   Απολύτως αμφίβολο. Πολύ δεμένοι μεταξύ τους συναισθηματικοί και ορμονικοί μηχανισμοί δεν βρίσκει εύκολα άκρη κανείς, βάλε ότι επηρεάζονται και από τις εμπειρίες.

    Έχω στοιχεία που θα με βοηθούσαν ν αποδείξω ότι υποτακτική αν όχι σκλάβα μέ την ερωτική έννοια είμαι στην ψυχή μου από τα 12 - μπήκα στην εφηβεία στα 11,5. Κάποιος σοβαρός που θα το άκουγε θα μου έλεγε να με ελέγξω για ψυχοσυναισθηματικές καθηλώσεις, αν τα τότε γεγονότα τα αποκρυστάλωσα έτσι ώστε να μου δώσουν την ερωτική ταυτότητά μου του τώρα. Στα 19 έτρεχα να στρώσω την ζωή μου που μόλις άρχιζε η σεξουαλική ταυτότητα ή mainstream ή ακόμα αφτιαχτη θα ήταν. Στα 29 καμμίαν όρεξη δεν είχα να χαμηλώνω τα μάτια και πολύ περισσότερο να γονατίζω μπροστά σε Κανέναν, η ζωή μου ήταν δική μου και ότι ήθελα την έκανα, γιατί να μην ήμουν έτσι και στο σεξ; Από τα 30+ άρχισε να κατασταλάζει η ερωτική μου ταυτότητα αλλά και πάλι, μεγάλη κουβέντα δεν λέω...

    Νομίζω ότι από τεχνική άποψη μπορεί να είχε δίκηο ο γυναικολόγος σου Dame, η γνώση αυτή θα τον βοηθάει σίγουρα να γράφει τις σωστές ορμονικές εξετάσεις στις πελάτισσές του, αλλά γενικά, βιαστικός και απόλυτος κάπως, στα 19 δεν ξέρουμε σχεδόν τίποτα για την σεξουαλικότητά μας και ευτυχώς δηλαδή   γιατί εχουμε όλον τον καιρό μπροστά μας για να μάθουμε.
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Πως είναι ένας Κυρίαρχος/η στην ζωή Του?

    Καλησπέρα και σε εσένα SM_Art_Lady. Για την πρώτη ερώτησή σου, μπορείς να δεις το Post Μου προς τη sapfw, αν και αυτό που της γράφω δεν είναι αποκύημα της δικής Μου λογικής αλλά του γιατρού που με παρακολουθεί.

    Για το δεύτερο σχόλιό σου, θα συμφωνήσω στο ότι ο έρωτας είναι κίνητρο για να προσποιηθείς πως σου ταιριάζει ένας ρόλος (αν και μακροπρόθεσμα υποθέτω ότι θα κουραστείς και θα αρχίσεις να ζητάς αυτά που πραγματικά θέλεις από το σύντροφό σου). Επίσης συμφωνώ ότι τα χρήματα είναι ένας καλός λόγος για να παριστάνεις την Αφέντρα, αλλά εδώ πλέον μιλάμε για πορνεία, οπότε δεν θεωρώ ότι το θέμα αφορά s/m σχέσεις αλλά επαγγέλματα.

    Σε απάντηση της τρίτης ερώτησης, σου γράφω πως όχι, δεν τον ρωτώ ευθέως τι θέλει, ούτε κάνει κάποια λίστα επιθυμιών, αλλά από την αλληλεπίδρασή Μου μαζί του, καταλαβαίνω τις ανάγκες του.

    Για ό,τι αφορά δε την τελευταία παράγραφό σου, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς ότι Με θίγεις γιατί καταλαβαίνω τη χροιά του γραπτού σου λόγου και δεν έχω κανένα λόγο να παρεξηγηθώ. Απλώς σου έχω απαντήσει και σε προηγούμενο post μου, ότι όλες οι Mistresses δεν γίνεται να είμαστες όμοιες, ή παρόμοιες, και δεν έχω κάτι άλλο να συμπληρώσω πάνω σε αυτό.

    Χαίρομαι όμως που Με διαβάζεις και Μου απαντάς. Σε χαιρετώ  
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    Δεν έχω επιστημονικές γνώσεις για να διατυπώσω μία σωστή άποψη δυστυχώς. Ο γιατρός Μου θεωρεί πως η ορμονική ωρίμανση γίνεται παράλληλα με την ψυχο-πνευματική, σε ό,τι αφορά θέματα σεξ. Και πάνω σε αυτό βασίστηκα για το προηγούμενο post Μου. Το ειρωνικό είναι ότι Εγώ κάνω σεξ από τα 14 μου με τον ίδιο σχεδόν τρόπο (και μάλλον αυτό θα γίνεται μέχρι να πεθάνω), ενώ ακόμα και σήμερα, στα 25 Μου οι ορμόνες μου δεν έχουν ρυθμιστεί. Εδώ γελάς ;pp
     
  7. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Το γάντι στις Κυρίαρχες

    Αναφέρθηκα στη σεξουαλική ωρίμανση, όχι στις λειτουργίες των γεννητικών οργάνων.
    Κατά την εκτίμησή μου πάντα, η σεξουαλική ταυτότητα δεν είναι δικαίωμα ψήφου, δε την αποκτάμε στα 18, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν αποκλίσεις από την κανονική κατανομή που χαρακτηρίζει την εξέλιξη της σεξουαλικότητας.

    Όμως ξεφεύγουμε από το θέμα του thread, γι' αυτό θα πρότεινα να το κλείσουμε εδώ.
     
  8. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: [split]Η ηλικία της σεξουαλικής ωρίμανσης

    λολ, για κάποια στιγμή, νόμιζα πως βρίσκομαι στη ζώνη του λυκόφωτος  
    αλλού απάντησα, αλλού βρέθηκαν οι απαντήσεις μου...

    tender lilly is now known as Alfred Hitchcock

     
     
  9. gaby

    gaby Guest

    είμαι πάντα γνωστή ως tender lilly, τουλάχιστον παρουσία μου, πίσω μου δεν γνωρίζω  

    Αν θες τα ξαναπηγαίνω πίσω αλλά το θέμα είναι συμπαθητικό και δείχνει να αγγίζει κάποιους.
     
  10. sapfw

    sapfw out of order Contributor

    Απάντηση: [split]Η ηλικία της σεξουαλικής ωρίμανσης

    δεν υπάρχει ανάγκη να τα πας πίσω tender και καλά έκανες που το διαχώρησες, απλά ξαφνιάστηκα  
     
  11. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Όπως θέτεις τελικά την σεξουαλική ωρίμανση sapfw , νομίζω ότι αυτή μάλλον μπορεί να συνδεθεί περισσότερο με το στάδιο της ψυχολογικής αυτονόμισης του ατόμου.Κι επειδή ακριβώς η συγκεκριμένη διαδικασία είναι σε ένα βαθμό εξαρτώμενη από την οικονομική αυτονομία του καθενός αλλά και από ένα πλήθος άλλων παραμέτρων με αποτέλεσμα αυτή να μην λαμβάνει χώρα κατά το ίδιο χρονικό διάστημα για όλους , απλά θα οριοθετήσω την εν λόγω περίοδο μεταξύ των 20 - 30 ετών , χοντρικά πάντα.

    Αλλά εγώ θα ήθελα να βάλω και μία άλλη παράμετρο στο παιχνίδι που κατά την άποψή μου περιπλέκει λίγο τα πράγματα , καθώς έχει την τάση να εισέρχεται στη ζωή μας υπούλως για να φτάσει σε κάποια δεδομένη στιγμή να ελέγχει πολλές φορές σε μεγάλο ποσοστό την ίδια μας την ύπαρξή.

    Αναφέρομαι στη συνήθεια.

    Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν το κατά πόσο νομίζετε ότι μπλέκουν αυτά τα δύο στοιχεία και επιπρόσθετα κατά πόσο πιστεύετε ότι η συνήθεια έχει γενικότερα ερίσματα στο χώρο του bdsm.
     
  12. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: [split]Η ηλικία της σεξουαλικής ωρίμανσης

    Και Εγώ επίσης. Και το ανακάλυψα προ ολίγου.  

    Sudden, μπορείς να επαναδιατυπώσεις διαφορετικά την ερώτησή σου, δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς