Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SSC vs. RACK: BDSM Models

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Phaedra, στις 19 Ιουλίου 2005.

  1. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Η συναινεση σε οποιαδήποτε πρακτική μπορει να τερματιστέι οποτε η υποτακτική για τον οποιοδήποτε λόγο κανει χρηση safeword.Η συναινεση δεν ειναι δυνατον να δινεται μια φορα και να κραταει για παντα διοτι κανεις δεν γνωρίζει τι προβληματα μπορουν να προκύψουν στο μελλον . Ειναι μαλλον αφελες η once and for all παραχώρηση συναινεσης , γιατι ποτε δεν ξερει τι θα της κανει ο Κυριαρχος και αν αυτο θα υπερβει τις σωματικες και ψυχικες αντοχες της Το φρενο που πρεπει να γίνει σεβαστο απο τον Κυριαρχο ειναι η safeword. Επιβαλλεται . Ο Κυριαρχος που θα προσπαθησει να απενεργοποιησει την safeword με διαφορε σοφιστείες πιστευω οτι αγγιζει τα ορια του κωλοπαιδισμου και της ελλεινης εκμεταλλευσης της υποτακτικης.
     
  2. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: SSC vs. RACK: BDSM Models

    συμφωνώ!
     
  3. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Τα παρακάτω αποτελούν προσωπική μου θέση την οποία δεν προτίθεμαι να συζητήσω.


    Η χρήση safeword καθώς και η τακτική έκφραση της συναίνεσης είναι για όσους-ες:

    από τη μεριά των υπό: δεν είναι διατεθειμένοι να ανοιχτούν, δεν επιτρέπουν δηλαδή τον άλλον να διεισδύσει μέσα τους και να τους μάθει τόσο καλά όσο δεν ξέρουν οι ίδιοι-ες τον εαυτό τους

    από τη μεριά των κυρίαρχων: δεν μπαίνουν στον κόπο να μάθουν τον/την άλλο-η, να μάθουν να διαβάζουν τις αντιδράσεις τους, το βλέμμα τους, τη γλώσσα του σώματός τους

    Ναι, για τους προαναφερθέντες είναι μια δικλείδα ασφαλείας.

    Είναι δηλαδή για τους "οκνηρούς" εκατέρωθεν.


    ΥΓ. όλα ή τίποτα
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models


    κατα ενα περιεργο τροπο .... συμφωνω !  
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Για μένα το safeword έχει και μια άλλη χρησιμότητα είναι αυτή που βοηθάει τον Αφέντη να κατανοήσει καλύτερα την υπό Του τα όρια τις πάνω σε ένα παιχνίδι ώστε και εκείνος να νιώθει άνετα και ελεύθερος να αφεθεί και να απολαύσει.
     
  6. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Είχα ακριβώς την ίδια άποψη για το safeword όμως είδα πως πρακτικά μην χρησιμοποιώντας το αυτό ο Κυρίαρχος ήταν πολύ δύσκολο να βρει και να φτάσει τα όρια μου με αποτέλεσμα σπάνια να τα έχω αγγίξει καν.
     
    Last edited: 3 Μαρτίου 2007
  7. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models


    δηλαδη ?

    πως συμβαινει αυτο ?
    εννοεις πως οταν δεν την χρησιμοποιουσες , σταματουσε και ετσι δεν εφτανες καπου , ενω οταν την χρησιμοποιουσες μετα γινοταν ενα βημα πιο πανω ?

    δεν καταλαβαινω τι θες να πεις .
    αναλυσετο λιγακι αν θες .
     
  8. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Διαφωνώ. Δεν είναι η ύπαρξη της safeword αυτό που θα βοηθήσει τον Κυρίαρχο να νιώσει πιο ελεύθερος σε ένα session. Επιπλέον, αν συνειδητοποιήσει Εκείνος πως κάτι είναι too much για την υπό αφού το έχει κάνει, τότε είναι ήδη αργά. Γνωρίζεις πριν πράξεις και με την βεβαιότητα της γνώσης νιώθεις ελεύθερος. Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στην γνώση του τρόπου διεξαγωγής μιας σαδομαζοχιστικής πρακτικής ή στο αποτέλεσμα που θα έχει στον άλλο, αλλά και στην γνώση του ατόμου με το οποίο παίζεις. Οι αντιδράσεις της υπό είναι στοιχεία ενδεικτικά για την άμεση διακοπή ενός session, αρκεί να μπορεί να τις "διαβάσει" ο Άνω. Ένα παράδειγμα: έχει διαφορά το κλάμα του πόνου από το κλάμα των ενοχών. Αν συνεχιστεί το session στην δεύτερη περίπτωση, εξελίσσεται σε Τιμωρία, πράγμα που δεν επιθυμεί τότε ο Κυρίαρχος.
    Την στιγμή που γίνεται η χρήση της safeword, επαλληθεύεται μια εκατέρωθεν αποτυχία. Από την πλευρά του Κυρίαρχου που δεν οδήγησε με ορθούς μηχανισμούς την υπό να ξεπεράσει τα όριά της. Από την πλευρά της υπό που δεν αφέθηκε και δεν εμπιστεύτηκε τον Κύριό της.
    Προσυπογράφω, όμως, με τα δυο χέρια το εξής:
     
  9. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Ναι εννοώ πως μη χρησιμοποιώντας την εγώ ο Κυρίαρχος πολλές φορές δίσταζε να πάει παρακάτω είτε γιατί πίστευε πως είχε ήδη φτάσει πολύ για μένα ή πως εγώ επειδή είχα σαν αρχή να μην την χρησιμοποιώ μπορεί να πάθαινα και κακό, πιστεύω έχει ανάγκη να νιώθει και εκείνος ασφάλεια διπλά.
    Δεν μιλάω τώρα για σχέσεις που έχουν φτάσει σε ένα επίπεδο υψηλό όπου καταλαβαίνει ο Κυρίαρχος τα πάντα αλλά αρχικά και όχι μόνο, γιατί για να φτάσεις μακριά στο ΟΛΑ προϋποθέτει χρόνια σχέση κατά την γνώμη μου.
     
  10. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Πολύ σωστά όλα αυτά όμως θα δώσω ένα παράδειγμα: Kατά την διάρκεια ενός session εγώ κλαίω γοερά με το κλάμα μου ¨παρακαλώ¨ να σταματήσει όμως αυτό που εκείνη την στιγμή κάνω ίσως να μην σημαίνει αυτό ακριβώς, έχω ανάγκη να μην ακούσει το ¨παρακαλετό¨ κλάμα μου αλλά να πάει παρακάτω ώστε να νιώσω μέσα από την συμπεριφορά Του και όχι μόνο ( μη ακούγοντας εκείνη την στιγμή το κλάμα μου ¨αδιαφορώντας¨ για μένα ) πρωτόγνωρες συγκινήσεις.
    Απλά το safeword το βλέπω σαν ένα δικό μου παράθυρο την τελευταία στιγμή, απλά εργαλείο χωρίς να το συγχέω με εμπιστοσύνη κτλ.
    Πιστεύω πως δίνει μια επιπλέον ελευθερία στον Κυρίαρχο.
     
  11. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Ναι σε όλα αυτά που λές έχεις δίκιο αν μιλάμε για απλά sessions! Προσωπικά όμως πιστεύω ότι στις σχέσεις τα πράγματα αλλάζουν. Θα συμφωνήσω με τη sapfw και την anasia, ότι όταν ένας Κυρίαρχος έχει τη διάθεση να σε μάθει, να σε διαβάσει...τότε το safeword μοιάζει τόσο λίγο και απρόσωπο. Υπάρχουν άλλα βαθύτερα πράγματα που οδηγόύν τον Κυρίαρχο να σταματήσει, ή την υποτακτική να αντέχει περισσότερο......Εκείνος οδηγεί!!!
     
  12. DeSade

    DeSade Owner of evelin

    Η χρηση safeword διαμοιραζει την ευθύνη του ασφαλειας τοσο στον Κυριαρχο οσο και στην υποτακτική. Με τον ορο ασφαλεια εννοοώ τη αποφυγη βαριας η μονιμης σωματικής βλαβης η θανατου της υποτακτικής , Η αποφυγή χρήσης safeword απαλασσει την υποτακτική απο την ευθυνη του ενδεχομενου τραυματισμού της δηλαδή απο την ευθύνη της προστασιας της σωματικής ακεραιοτητας της. Δηλαδη ειναι μια πράξη αποφυγης αναληψης ευθύνης δηλαδη αποδοχή της ανευθυνοτητας..
    Ο Κυρίαρχος σε αρχικα σταδια της σχέσης δεν ειναι δυνατον να γνωρίζει τα ορια της υποτακτικής παρα μονο μπορει να υποθέτει για αυτα. Αλλα ακομα και σε προχωρημενα σταδια της σχέσης υπαρχει και η πιθανότητα λαθους εκτιμησης. Το να απαιτει κανεις το αλαθητο απο τον Κυρίαρχο , ειναι απλώς αδικο. Κανεις δεν ειναι τελειος και κανεις δεν θα αποφύγει το λαθος, ειναι απλώς ζήτημα χρόνου μεχρι να συμβεί.
    Η χρηση safeword ειναι σημαδούρα που διδασκει και τους δύο πανω στα ορια της υποτακτικής , Δεν ειναι ήττα. Ηττα ειναι να σου μεινει στα χέρια, και να εχεις μεριδιο ευθύνης και εσυ....
    Και απλως αναφέρω μερικα medical emergencies που μεχρι να τα καταλαβει ο Κυριαρχος απο εκδληλα σημαδια το κακο εχει ηδη γίνει. Αν τα εκφράσει συντομα και αμεσα πριν εκδηλωθουν και κατακλυσουν το μυαλο και το σώμα της με safeword, δηλαδη την δυσφορια που προηγέιται των εκδηλων και μη ελεξιμων αντιδράσεων του σωματος της τοτε ναι μπορείς να κανεις κατι για αυτό. α) Κριση ασθματος β) επιλιπτική κρίση...
    Πιστευω ακραδαντα οτι η μη χρήση safeword ειναι ανευθυνη