Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

SSC vs. RACK: BDSM Models

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος Phaedra, στις 19 Ιουλίου 2005.

  1. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Εγώ να ρωτήσω το εξής: Η πρόσφατη ιστορία με την κατακαημένη Βουλγάρα, στην Βόρεια Ελλάδα, είναι BDSM; Οι επίδοξοι "μαθητές" του Μαρκήσιου De Sade (και δεν αναφέρομαι φυσικά στο μέλος εδώ!!!) έχουν καμία σχέση με Κυρίαρχους; Έχετε κάτι κοινό με αυτά τα άτομα;

    Η απάντηση είναι κατηγορηματικά ΟΧΙ! Το μόνο που ξεχωρίζει το BDSM από εγκληματικές και ασυγχώρητες σαδιστικές πράξεις βιας είναι η κοινή λογική (που είτε την έχουμε, είτε όχι), το αν θέλουμε να προκαλέσουμε βλάβη στον άλλο (ή όχι) και το αν ο άλλος θέλει να λάβει μέρος σε ένα υπέροχο ερωτικό παιχνίδι (ή να μπει άθελά του σε μια φρικτή καταστροφική εμπειρία, με σκοπό την φυσική και νοητική εξόντωση του, από ψυχοπαθείς νάρκισους εγκληματίες)...

    Αυτό είναι στην ουσία το δόλιο το SSC. Ίσως σαν concept να είναι αμερικανιά, δεν ξέρω. Ίσως να είναι κάτι που να μας φαντάζει πολύ στιλιζαρισμένο και "απλοϊκό" για την Ελλάδα και για αυτό το λόγο έχει προκαλέσει πολλές διαφωνίες εδώ μέσα στο παρελθόν.

    Αλλά δεν σημαίνει πως δεν είναι σωστό. Δεν σημαίνει πως οι αρχές που αντιπροσωπεύει, δεν είναι σώες. Δεν σημαίνει πως όταν μιλάμε για ερωτικό παιχνίδι, δεν θα πρέπει να λαμβάνουμε τα μέτρα μας για να περιορίσουμε τους κινδύνους στο ελάχιστο. Ούτε σημαίνει πως θα πρέπει να είμαστε τεμπέληδες ή να αγνοούμε τα σημάδια και όποιον πάρει ο χάρος...

    Όσο για το safeword, έστω και το γνωστό μας "Έλεος", καλό είναι να το ξέρετε και αν κάτσει η στραβή και το ακούσετε, καλό είναι να σταματήσετε ότι κάνετε εκείνη την στιγμή, είτε είστε έμπειροι, είτε άπειροι.

    Δεν ξέρω, το "εσύ στο χώμα και εγώ στην φυλακή", για κάποιο λόγο, μου είναι προσωπικά πολύ ξενέρωτο και αντιερωτικό... Δεν συμφωνείτε;

    Α και κάτι τελευταίο...
    "Άλλη η φαντασίωση και άλλη η πραγματικότητα"... Υπάρχει σαφής διαφορά ορισμένες φορές και καλό είναι να την γνωρίζουμε... Το πραγματικό αποτέλεσμα διαφέρει πάντα από το πως το φανταζόμαστε και οι πράξεις μας έχουν πάντα συνέπειες...
     
  2. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Η ερώτηση της βραδιάς τότε είναι: μπορεί να ξεχωρίσει το κλάμα από το "κλάμα" και το παρακαλητό από το "παρακαλητό";
     
  3. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Ωραία λοιπόν θα κάνω μια ερώτηση τότε: Αν κατά την διάρκεια του session η σκλάβα ζητήσει έλεος για κάποιον λόγο αυτό σημαίνει για Σας αποτυχία Κυρίαρχου και αδυναμία της σκλάβας να αντέξει;
     
  4. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Re: Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Υπο την προϋπόθεση πως ζητά "έλεος" επειδή όντως δεν αντέχει άλλο, το εκλαμβάνω ως εσφαλμένη εκτίμηση του Κυρίαρχου στις δυνατότητες που έχει η ιδιοκτησία Του και ως αδυναμία να αφεθεί η υποτακτική. Η ευθύνη είναι απο κοινού, όχι όμως απαραίτητα 50 - 50.
    Δεν ανέφερα πουθενά την λέξη "αντοχή".
     
  5. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Ευχαριστώ LStrike πολύ σωστά και ιδανικά είναι αυτά μακάρι αν είναι έτσι.
     
  6. skia

    skia Contributor

    Η δικλείδα ασφαλείας μπορεί να φανεί χρήσιμη στην αρχή. Ίσως βοηθάει τελείως φαινομενικά τα δύο μέρη να γνωρίσουν ο ένας τα όρια του άλλου. Η ουσία όμως κρύβεται αλλού. Μέσα από τις συζητήσεις που μπορεί να προηγηθούν πριν από ένα session, ή από τις αντιδράσεις της υποτακτικής στα διάφορα στάδιά του, ο Κυρίαρχος οφείλει να προσπαθήσει να καταλάβει τις αντοχές της. Από ένα σφίξιμο ή μία έκφραση του προσώπου, από μία κίνηση του κορμιού ή τον ήχο της κραυγής που θα βγάλει. Από το κλάμα που θα βγάλει.
    Αυτά όμως εάν και μόνο υποθέσουμε ότι θέλει να μάθει την υποτακτική Του.
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Αυτό το συγκεκριμένο θέμα έχει συζητηθεί και μάλιστα αρκετά έντονα στο νήμα safeword

    Πίστευα πως μέχρι τώρα θα είχαμε όλοι μάθει να δείχνουμε λίγο μεγαλύτερο σεβασμό και να αποφεύγαμε βαρειές και προσβλητικές εκφράσεις, αλλά με μεγάλη μου λύπη βλέπω πως κάποιοι επιμένουν να προσπαθούν ότι δεν τους εκφράζει, να προσπαθούν να το μειώσουν και να το προσβάλουν με βαρύγδουπες λέξεις και εκφράσεις. Ο καθένας όμως κριτής του εαυτού του...

     
  8. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    lara[E-p] έκανες πολύ καλά που παρέθεσες το παραπάνω κείμενο.
    Με βρίσκει σύμφωνη σε πολλά σημεία, και ίσως τελικά είναι καιρός κάποιοι να προβληματιστούν και να μη θέτουν όλα τα πράγματα σε κλίμακα "άσπρου - μαύρου".....
    υπάρχουν και ενδιάμεσοι σταθμοί!
     
  9. SadalMelik

    SadalMelik Regular Member

    Διαβάζοντας τα post σας από κάποιο σημείο και μετά είδα να συζητάτε για κάποια θέματα άσχετα με το συγκεκριμένο thread. Tόσο η έννοια του safe word όσο και η έννοια της συναίνεσης αναλύονται σε άλλα threads.
    Σε αυτό το thread μιλάμε για το SSC και το RACK. Σαν έννοιες και τα δύο δεν έχουν να κάνουν με τα μέτρα ασφαλείας που καλούμαστε να πάρουμε αυτά κάθε αυτά. Είναι και τα δύο κάποια μοντέλα που μας προσανατολίζουν στο τι πρέπει να έχουμε κατά νου κατά την διάρκεια των παιχνιδιών μας. Φυσικά και το safe word είναι απαραίτητο. Είτε θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε είτε όχι πρέπει να υπάρχει. Φυσικά την ευθύνη όσον αφορά ένα παιχνίδι την έχουν και οι δύο. Αλλά αυτά είναι άλλα θέματα.
    Το θέμα όπως είπε η Phaedra πολύ σωστά

    Αντέγραψα το κείμενο “Ένα αξιοθρήνητο αστείο: Safe, Sane and Consensual – SSC” επειδή είδα να εκφράζει μια διαφορετική άποψη στο σημείο της ασφάλειας (safe) και επειδή ήταν από τις πιο προσγειωμένες απόψεις που έχω διαβάσει όσον αφορά την σχετικότητα του SSC.
    Πρέπει να βάλουμε καλά στο μυαλό μας πως όσες προφυλάξεις και αν πάρουμε, oσο καλή γνώση των πρώτων βοηθειών και αν έχουμε, όσο εξοπλισμένο και αν είναι το φαρμακείο μας… Όσο καλής ποιότητας tools και αν έχω, όσο και αν έχω τελειοποιήσει την τεχνική μου σε διάφορες πρακτικές, όσο καλή γνώση της subs μου και αν έχω ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΙ ΑΣΧΗΜΟ. Σαφώς και μικροατυχήματα συμβαίνουν σε όλους. Το ερώτημα είναι άλλο. Ποιος από μας μπορεί να βάλει την υπογραφή του πριν ξεκινήσει ένα παιχνίδι πως στο τέλος δεν θα έχει ανοίξει ρουθούνι βάση της δήλωσης του SSC; Ακόμα και μία πιθανότητα να υπάρχει να συμβεί κάτι λέγετε ρίσκο και θα πρέπει και οι δύο να είναι ενήμεροι για αυτό.
    Πιστεύω και εγώ όπως είπε ο MasterJp

    Είναι απαραίτητο το SSC αλλά καλό είναι να γνωρίζουμε και το ρίσκο που παίρνουμε όσον αφορά την ασφάλεια.
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Re: Απάντηση: SSC vs. RACK: BDSM Models

    Τϊποτα τέτοιο δεν σημαίνει. Σημαίνει ότι η σκλάβα δίνει ένα σήμα, πώς ως εκεί μπορούσε και ο Κυρίαρχος το αξιολογεί και κανονίζει την πορεία Του.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Όταν λοιπόν έχουμε το πιο πάνω υπόψη μας γενικά, αναρωτιέμαι ειδικά και σε μια Ms σχέση αν αυτό είναι αρκετό για να θεωρήσουμε πως είναι συναινετικό.
    Δεν θυμάμαι που είχα πρόσφατα αμφισβητήσει την ύπαρξη της συναίνεσης, πέρα από το αρχικό "ναι γνωρίζω πως όλα είναι επικίνδυνα" όταν η σκλάβα οφείλει να υπακούει είτε της αρέσει είτε όχι, είτε το απολαμβάνει είτε όχι, αλλά προσπάθησα να το δω και από την άποψη πως σαν μαζοχίστρια-σκλάβα δεν επιθυμώ να συναινώ, αλλά απολαμβάνω αυτά που γίνονται χωρίς να έχει σημασία οι απόψεις μου, οι επιθυμίες μου ή ακόμη και αυτό που ορίζω σαν αντοχές ή σκληρά μου όρια. Επιθυμώ να είμαι απόλυτο έρμαιο στις ορέξεις Του και να με ¨"εξαναγκάζει" με ή χωρίς εισαγωγικά να δεχτώ στο σώμα μου ότι όταν και όπως εκείνος επιλέξει και επιθυμεί. (ναι με τρομάζω)
     
  12. Soraya

    Soraya Guest

    Κακώς ξεχωρίζουν τις 2 έννοιες.... Κατα την γνώμη μου το SSC βρίσκεται μέσα στο RACK όχι όμως σε τόσο εμφανή σημεία...
    Δεν μπορώ να διανοηθώ(εγω πάλι το τονίζω) κάποιος να παίζει με τα όρια στο κόκκινο και να μην υπάρχει μια δόση SSC μέσα... έστω μέσα στο μυαλό του...